Pałac Schonbrunn

Pałac Schonbrunn wraz z otaczającymi go ogrodami to przepiękny kompleks w stylu barokowym, na którego odwiedziny można przeznaczyć cały dzień, a i tak czasu nie wystarczy, aby wszystko dokładnie obejrzeć. To dawna rezydencja Habsburgów, w której członkowie rodziny wypoczywali latem oraz miejsce zamieszkania cesarza Franciszka I i cesarzowej Elżbiety zwanej Sisi. Dziś jest uważana za jeden z najpiękniejszych przykładów architektury barokowej w Europie. Ten punkt nie może umknąć Twojej uwadze podczas urlopu w Austrii.

Pałac Schonbrunn – architektura

Z zewnątrz pałac jest pięknie wykończony różnorodnymi zdobieniami, płaskorzeźbami i figurami. Już pierwszy rzut oka daje do zrozumienia, że obiekt jest ogromny – ma 175 m długości i 55 m szerokości. Cały zespół pałacowo-parkowy zajmuje około 176 hektarów, a przed wejściem do budynku znajduje się Dziedziniec Honorowy o powierzchni 2,4 hektara, gdzie postawiono dwie fontanny.

W środku mieści się aż 1441 pomieszczeń, z czego 45 jest dostępnych dla zwiedzających. Wnętrza wykończone w stylu rokoko oczarowują przepychem i pięknymi aranżacjami. Na szczególną uwagę zasługuje Sala Lustrzana w Pałacu Schonbrunn, gdzie koncertował Mozart, gdy miał zaledwie 6 lat, Chiński Gabinet Owalny (miejsce tajnych spotkań Marii Teresy i kanclerza) oraz pokój Vieux-Laque, gdzie konferencje urządzał Napoleon. Można również wejść do Błękitnego Salonu Chińskiego, w którym cesarz Karol I zrzekł się udziału w rządach, kończąc tym samym czasy monarchii. Na trasie wycieczki po Pałacu Schonbrunn znajduje się także wyjątkowy Pokój Milionowy, który wyłożony jest drewnem różanym oraz unikatowymi miniaturami z Indii i Persji.

Pałac Schonbrunn – co jeszcze warto zwiedzić

Poza pałacem warto odwiedzić również ogrody, w których zlokalizowane jest Tiergarten Schonbrunn, czyli najstarsze zoo świata otwarte w 1752 r. W pobliżu znajduje się także Palmiarnia, którą usytuowano w ogrodzie francuskim i jest jednym z największych tego typu obiektów w Europie.

W ogrodach Schonbrunn warto zobaczyć też m.in. Irrgarten, w którym znajduje się labirynt oraz ogród japoński – pełen spokoju i harmonii. Na koniec warto wejść do Glorietty, gdzie znajduje się kawiarnia z lokalnymi specjałami. Ogrody są ogólnodostępne i wstęp do nich jest bezpłatny, jednak, aby wejść do środka pałacu należy kupić bilety.

mapka

Pokaż na mapie

Inne atrakcje