Meczet Piątkowy

Meczet Piątkowy, a właściwie Meczet Cuma to jeden z najważniejszy meczet w Baku – stolicy Azerbejdżanu. Zlokalizowany na Starym Mieście stoi ukośnie w stosunku do innych zabudowań, dzięki czemu łatwo można go odnaleźć. Pierwotny budynek został wybudowany w 1437 r., ale nie przetrwał do czasów współczesnych. Meczet w dzisiejszym kształcie stanął w 1899 r., a jego budowę sfinansował bogaty mieszczanin z Baku.

Zwiedzanie Meczetu Piątkowego w Baku

Wybierając się do Meczetu Piątkowego w ramach wycieczki do Baku, trzeba pamiętać o odpowiednim, skromnym stroju i ściągnięciu obuwia przed wejściem do świątyni.

  1. Z zewnątrz największe wrażenie robi specyficzne ustawienie budynku oraz pięknie zdobiona brama, prowadząca do wejścia.
  2. Wewnątrz podłoga wyłożona jest zielonym dywanem, a główną ozdobę stanowią pokryte mozaikami kolumny zwieńczone łukami, które tworzą sklepienie.
  3. Na suficie znajdują się bogate żyrandole oraz kolorowe malowidła, co nadaje temu miejscu wyjątkowego charakteru.

Podczas wycieczki w Baku czeka Cię dużo więcej atrakcji oraz wrażeń.

Baku – co jeszcze warto zobaczyć?

Baku to stolica Azerbejdżanu, która ma szczególnie atrakcyjnie turystycznie Stare Miasto. Starówka to najstarsza część Baku i wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO – warto zatrzymać się tu na dłużej i odwiedzić kilka miejsc.

Stare Miasto otoczone jest murami, a za bramą znajduje się labirynt wąskich uliczek, które miały utrudnić najazd wrogom. W gąszczu ulic widać mnóstwo zabytków i charakterystycznych dla tego regionu zabudowań, a miasto wygląda zupełnie, jakby zatrzymał się tu czas. W zaułkach można spacerować przez wiele godzin, ale warto też odwiedzić jedną z wielu restauracji oraz stoiska z pamiątkami.

W pobliżu meczetu znajduje się mała galeria ABSHERON, gdzie wystawionych jest wiele prac różnych malarzy oraz urokliwa fontanna Philharmonic Fountain Park otoczona bujną zielenią. Baku można też podziwiać z góry, wchodząc na Basztę Dziewiczą, która ma 29 m wysokości i oferuje rozległy widok na starówkę oraz część stolicy. Zaraz obok jest Pałac Szachów Szyrwanu, który jest dość skromny, ale za to można zwiedzić grobowce, komnaty i znajdujące się niżej łaźnie.

mapka

Pokaż na mapie