Dokąd chcesz jechać?

Kiedy?

Ile osób?

Skąd wyjazd?

Typ Transportu

trwa wczytywanie

Filtry

Popularne

Wyżywienie

Liczba dni

-

Typ wyjazdu

Cena

-

Standard hotelu

Ocena klientów

Udogodnienia w hotelu

Rodzaj hotelu

Odległość hotelu od lotniska

Tematyka

Sezon

Dokumenty

Oferty

Islandia
Islandia

Islandia

Stolica: Reykjavík

Waluta: ISK

Powierzchnia: 103 125 km2

Liczba ludności: ‍332 529

Dlaczego warto spędzić wczasy na Islandii?

Islandia, zwana krajem ognia i lodu, to bez wątpienia jedno z najbardziej niezwykłych i najciekawszych państw na świecie. Na powierzchni równej 1/3 wielkości Polski znajdziemy niesamowite zjawiska geologiczne – wulkany, gejzery, źródła geotermalne, przepiękne surowe pozbawione drzew krajobrazy, tysiące najróżniejszych wodospadów, a także lodowce, pustynie, fiordy i pola lawy. Islandia to wymarzony kraj dla osób lubiących przyrodę, ciszę, czyste powietrze i niezmierzoną przestrzeń. Mnogość niezwykłych atrakcji, praktycznie za każdym zakrętem, sprawia, że z Islandii nikt nie wyjedzie rozczarowany.

Co warto wiedzieć przed podróżą na Islandię?

  • Islandia nie należy do Unii Europejskiej, ale jest w Strefie Schengen, dlatego do wjazdu wystarczy dowód osobisty.
  • Językiem urzędowym kraju jest islandzki, ale praktycznie wszyscy mówią po angielsku.
  • Polacy stanowią najliczniejszą mniejszość narodową kraju, stąd w wielu hotelach, sklepach i restauracjach można się porozumieć również po polsku.
  • Islandia usytuowana jest tuż pod kołem podbiegunowym. To niezwykłe położenie sprawia, że na przełomie czerwca i lipca praktycznie się tu nie ściemnia, jesienią, zimą i wczesną wiosną można natomiast obserwować zorze polarne.
  • Zimna woda w kranach jest pitna i pochodzi z naturalnych źródeł, nie ma więc potrzeby kupowania wody butelkowanej. Ciepła woda natomiast to często woda geotermalna bogata w siarkę – stąd jej zapach nie jest specjalnie przyjemny.
  • Wnętrze kraju, tzw. Interior, jest bardzo trudno dostępne – drogi (wyłącznie szutrowe) są nieprzejezdne przez większość roku i brak tu jakiejkolwiek infrastruktury, stąd by zwiedzić wyspę, trzeba objechać ją dookoła drogą nr 1 prowadzącą wzdłuż wybrzeża.
  • Alkohol na wyspie (z wyjątkiem niskoprocentowego piwa) można kupić tylko w państwowych sklepach monopolowych Vínbúðin, gdzie jest on bardzo drogi. Najlepszym miejscem na zakup napojów wyskokowych jest strefa duty free na lotnisku.

Waluta Islandii

Walutą kraju jest korona islandzka (ISK). Pieniądze (euro, dolary lub złotówki) można wymienić w tutejszych bankach. Kurs na lotnisku jest najmniej korzystny, ale trzeba pamiętać, że banki znajdują się wyłącznie w miastach i są czynne tylko w dni powszednie i tylko w określonych godzinach. Płatności kartą są bardzo rozpowszechnione.

1 EUR = 147,58 ISK

1 USD = 129,99 ISK

1 PLN = 32,15 ISK

1 ISK = 0,03 PLN

Pogoda na Islandii

Przez większość roku na Islandii jest chłodno, pochmurno i wietrznie, zdarzają się jednak, szczególnie latem słoneczne i relatywnie ciepłe dni. Pogoda na Islandii jest dość nieprzewidywalna i zmienna, mówi się, że w ciągu jednego dnia można tu doświadczyć wszystkich pór roku. Temperatury na wybrzeżu są umiarkowane, co związane jest z faktem, że do Islandii dociera ciepły prąd zatokowy Golfsztrom, w Reykjaviku średnie temperatury wynoszą: 0°C w styczniu, 0,5°C w lutym i marcu, 3,5°C w kwietniu, 7°C w maju, 9,5°C w czerwcu, 11,5°C w lipcu i sierpniu, 8,5°C we wrześniu, 4,5°C w październiku, 2°C w listopadzie i 0°C w grudniu. Opady są w miarę równomiernie rozłożona przez cały rok, a ich suma wynosi od 50 mm w lipcu i w sierpniu do 85 mm w październiku.

Co zobaczyć na Islandii?

  • Złoty Krąg – szlak turystyczny, na który składają się: wodospad Gullfoss, pole geotermalne z gejzerami Geysir i Strokkur oraz Park Narodowy Þingvellir – miejsce leżące na styku płyt kontynentalnych, gdzie od czasów zasiedlenia aż do XIX w. zbierał się islandzki Parlament. Po drodze warto zobaczyć też Kerið – jezioro znajdujące się wewnątrz krateru wulkanu.
  • Jökulsárlón – słynna lodowa laguna, czyli jezioro pełne gór lodowych oderwanych od czoła lodowca Breiðamerkurjökull. Nakręcono tu wiele filmów, m.in. Śmierć nadejdzie jutro, Zabójczy widok, czy Tomb Raider. Przy okazji wizyty przy Jökulsárlón, warto odwiedzić pobliską Diamentową Plażę oraz lagunę Fjallsárlón.
  • Reynisfjara – czarna plaża słynąca z bazaltowych klifów, na których gniazdują maskonury.
  • Jezioro Mývatn – czwarte co do wielkości jezioro na Islandii, w pobliżu którego można zaobserwować niezwykłe formacje geologiczne – pseudokratery, pole słupów lawowych Dimmuborgir, czy pole geotermalne o wysokiej temperaturze Hverir.
  • Dettifoss – najpotężniejszy wodospad w kraju szeroki na 100 i wysoki na 44 metry. Co sekundę przez próg przelewa się prawie 200 m³
  • Błękitna Laguna – kąpielisko geotermalne położone na polu lawy na Półwyspie Reykjanes. Woda ma stałą temperaturę ok. 38-40°C i jest bogata w rozmaite składniki, m.in. krzemionkę, która nadaje lagunie niezwykły mlecznoniebieski odcień.
  • Seljalandsfoss – usytuowany w południowo-wschodniej części kraju wodospad, który można obejść dookoła. W pobliżu znajduje się również wodospad Skogafoss, skansen i muzeum Skogar oraz wulkan Eyjafjallajökull, którego wybuch w 2010 r. sparaliżował komunikację lotniczą w Europie.
  • Reykjavik – najdalej wysunięta na północ stolica świata z interesującym kościołem Hallgrimskirkja, klimatycznym weekendowym pchlim targiem, słynną ulicą Laugavegur, nowoczesnym budynkiem opery Harpa, wystawą cudów natury na Islandii w Perlanie, czy niesamowitym multimedialnym lotem nad krajem Fly Over Iceland.

Loty na Islandię

Główne międzynarodowe lotnisko kraju Keflavik International Airport (KEF) znajduje się na Półwyspie Reykjanes 50 km na zachód od Reykjaviku. Tanie linie lotnicze mają w swojej ofercie połączenia na Islandię kilka razy w tygodniu z Warszawy, Katowic, Gdańska i Wrocławia. Lot trwa ok. 4 godzin.

Krótka historia Islandii

Islandia została zasiedlona jako ostatni kraj w Europie. Pierwsi, w VIII w., pojawili się tu irlandzcy mnisi, w latach 870-930 trwał natomiast okres imigracji pogańskich Normanów, którzy przybyli tu głównie z Norwegii i innych skandynawskich krajów i kolonii na Wyspach Brytyjskich. Za pierwszego osadnika na wyspie uważa się założyciela Reykjaviku Ingólfura Arnarssona. Początkowo Islandia była krajem równych i wolnych obywateli, a najważniejsze decyzje dotyczące wyspy były podejmowane na dorocznym zgromadzeniu lokalnych naczelników – Althingu. W pierwszej połowie XIII w. rozpoczęły się w kraju waśnie rodowe, które ostatecznie doprowadziły do przejęcia władzy przez Norwegię. W 1397 r. w wyniku podpisania Unii Kalmarskiej Islandia przeszła pod kontrolę duńską, pod którą znajdowała się aż do pierwszej połowy XX w. Podczas drugiej wojny światowej na wyspę przybyły wojska brytyjskie, a później amerykańskie, które przyczyniły się do szybkiej modernizacji i rozwoju kraju – ludność zaczęła przeprowadzać się do miast, pojawiły się samochody, radio, telewizja, budowano drogi. W 1944 r. w referendum Islandczycy zdecydowali o zerwaniu wszelkich więzi z Danią i ustanowieniu republiki, tym samym odzyskując pełną niepodległość.

Co zjeść na Islandii?

Podstawą kuchni islandzkiej są jagnięcina i ryby (zarówno rzeczne, jak i morskie). Do tradycyjnych tutejszych dań należą:

Kjötsúpa – zupa z jagnięciną i warzywami.

Hákarl – sfermentowane mięso rekina polarnego, które koniecznie trzeba popić tutejszą wódką kminkową Brennivín.

Skyr – gęsty jogurt z mleka krowiego, charakteryzujący się niską kalorycznością i dużą zawartością białka.

Lysi – olej z wątroby dorsza pity rano do śniadania dla zdrowia.

Kleinur – pączki w kształcie faworka, bez lukru i bez nadzienia.

Hot dog Eina með öllu (jeden ze wszystkim) – hot dog z cebulą surową i prażoną, ketchupem, majonezem i musztardą.

Svið – głowa jagnięcia przerąbana na pół, opalona z sierści i ugotowana.

Przepisy celne

Na Islandię można wwieźć 200 papierosów oraz litr mocnego alkoholu, 0,75 l wina i 3 l piwa. Nie ma ograniczeń w wwozie i wywozie dewiz.

Ceny na Islandii

W sklepach – skyr 200-250 ISK, czekolada 300-400 ISK, pepsi 0,5l 160 ISK, mleko 200 ISK, lysi 1199 ISK, suszona ryba 100 g 1000 ISK, banany 200 ISK/kg, baton z lukrecją 200 ISK, sól lawowa 700 ISK.

W restauracjach – zupa dnia z chlebem 1200 ISK, hot dog 500 ISK, svið 4000 ISK, stek z jagnięciny 4000-5000 ISK, pizza 2000 ISK, ryba z frytkami 2300 ISK, hamburger 1800 ISK, piwo 1200 ISK, kawa 400-500 ISK.

Wynajem samochody kosztuje ok. 60 € za dzień, natomiast bilet autobusowy po aglomeracji stołecznej 470 ISK.

Co zabrać na wakacje na Islandię?

Dowód osobisty lub paszport, kartę EKUZ.

Kurtkę przeciwdeszczową i odporną na wiatr, wygodne trekkingowe buty, czapkę, okulary przeciwsłoneczne. Dobrym pomysłem są też wodoodporne spodnie.

Jakie pamiątki przywieźć z Islandii?

Produkty spożywcze – wyroby cukiernicze z lukrecją (np. czekolada Sirius z lukrecją i solą morską), lysi, sól lawowa lub sól z wędzoną brzozą, suszone ryby, wódka kminkowa Brennivín.

Produkty użytkowe – wyroby z owczej wełny (czapki, rękawiczki, swetry, skarpetki).

Produkty dekoracyjne – gadżety z maskonurem (magnesy, pluszaki, breloczki, ściereczki itp.).

Najlepsze artykuły o Islandii:

Islandia: co trzeba wiedzieć przed wyjazdem?

Islandia: co trzeba wiedzieć przed wyjazdem?

Od Islandii – ziemi lodu i ognia – dzielą nas zaledwie trzy godziny lotu samolotem. Bajeczne góry, ogromne wodospady, imponujące wulkany i lodowce, a także malownicze zatoki, fiordy i plaże – to dla nich warto wybrać się w tym kierunku. To wciąż jednak nie wszystkie walory Islandii. O pozostałych dowiesz się z bloga Rainbow.

Islandia – wulkany i lodowce. Co warto zobaczyć?

Islandia – wulkany i lodowce. Co warto zobaczyć?

Islandia zachwyca piękną przyrodą, wodospadami, gorącymi źródłami, lodowcami i innymi atrakcjami turystycznymi. Co warto zobaczyć? Przekonaj się!

Wywiad z Pauliną Tondos, autorką książki „Islandia. Tam, gdzie elfy mówią dobranoc”.

Wywiad z Pauliną Tondos, autorką książki „Islandia. Tam, gdzie elfy mówią dobranoc”.

Paulina Tondos jest pilotką Rainbow m.in. na kierunku Islandia. W tamtym roku, czyli w 2023, Paulina wydała książkę na temat tego kraju pt. "Islandia. Tam, gdzie elfy mówią dobranoc".

Opinie o Islandii:

5.9/6

Ocena ogólna Islandia

6.0 / 6
Islandia

Dzika przyroda, piękne wodospady, różnorodny krajobraz, wyjątkowo nie padało. Polecam wycieczkę w lipcu.



Dodał(a):
Magdalena, Warszawa, 2021.07.13
6.0 / 6
Reykjawik

Stolica kraju bardzo nowoczesna a równocześnie bez zgiełku, spokojna o bardzo prostym układzie urbanistycznym. Piękne widoki.



Dodał(a):
Irena, Bielsko-Biala, 2021.08.05
6.0 / 6
Islandzkie wodospady, gejzery, wulkany i zieleń

Kraj piękny, dla wytrwałych podróżników



Dodał(a):
Jan z Sopotu, 2018.07.10
6.0 / 6
Wspaniała zielona wyspa

Piękne krajobrazy, wulkany, gejzery,lodowce. Wspaniała przyroda, sliczne miasta i miasteczka, przemili ludzie.



Dodał(a):
Joanna, 2021.08.10
6.0 / 6
Dookoła Islandii

Polecam. Mimo ceny, wyjazd wart każdej złotówki. Niezapomniane widoki. Kraj bardzo przyjazny. Wszędzie można spotkać Polaków tam pracujących. Są zadowoleni i dobrze świadczą o Polsce.



Dodał(a):
JERZY , ZIELONA GÓRA, 2021.08.03
5.0 / 6
Islandia czyli natura na wyciągniecie ręki

Islandia czyli kraj niepodobny do innych, nie zobaczymy tu za bardzo dzieł i zabytków stworzonych rękoma ludzkimi, jest za to wszech obecna magia i potęga dzieł stworzonych przez przyrodę, istny raj dla miłośników nieskażonej natury położony tuż pod kołem podbiegunowym, kraina ognia i lodu, którą warto a nawet trzeba zobaczyć.



Dodał(a):
Gen, 2021.09.19
telefon

Pobierz aplikację mobilną Rainbow

i ciesz się łatwym dostępem do ofert i rezerwacji wymarzonych wakacji!

pani-z-meteracem