Dokąd chcesz jechać?

Kiedy?

Ile osób?

Skąd wyjazd?

Typ Transportu

trwa wczytywanie

Filtry

Popularne

Wyżywienie

Liczba dni

-

Typ wyjazdu

Cena

-

Standard hotelu

Ocena klientów

Udogodnienia w hotelu

Rodzaj hotelu

Odległość hotelu od lotniska

Tematyka

Sezon

Dokumenty

Oferty

Peru
Peru

Peru

Stolica: Lima

Waluta: PEN

Powierzchnia: 1 285 216 km2

Liczba ludności: ‍29 549 517

Dlaczego warto pojechać na wczasy do Peru?

Każdy, kto choć trochę interesuje się światem, a nade wszystko podróżami po nim, słyszał o takich miejscach jak Machu Picchu, jeziorze Titicaca czy płaskowyżu Nazca... a to tylko najsłynniejsze z atrakcji, jakie ma do zaoferowania Peru. To fantastyczny kraj, w którym zaledwie w ciągu kilkudniowej podróży można zobaczyć wiele ciekawych miejsc, czasami tak odmiennych klimatycznie, jak tropikalna dżungla i ośnieżone wierzchołki andyjskich szczytów. To miejsce, gdzie pustynia Atacama kontrastuje z gwarną i pełną ludzi Limą, gdzie potomkowie hiszpańskich konkwistadorów mieszają się ze spadkobiercami dumnego plemienia Inków. Urlop w Peru? Ten kraj po prostu trzeba zobaczyć!

Co warto wiedzieć przed podróżą na wakacje do Peru?

  • Powierzchnia Peru wynosi przeszło 1 mln 285 tys. km² i zamieszkuje ją 32 mln osób, z czego większość mieszka w pasie nadbrzeżnym i w niższych partiach Andów.
  • Ludność zamieszkująca Peru posługuje się w sumie przeszło 70 językami i dialektami, natomiast językami urzędowymi są: hiszpański (który jest pierwszym językiem dla 86 proc. populacji), keczua (posługują się nim Indianie Keczua) i ajmara (posługują się nim Indianie z pogranicza peruwiańsko-boliwijskiego). W miejscach turystycznych można się też posługiwać angielskim, jednak jest on mało popularny w tym kraju.
  • Gniazdka elektryczne są dwojakiego typu – na wtyczki z dwoma płaskimi prostokątnymi bolcami (jak w Ameryce Centralnej, Chinach i Japonii), zdarzają się też takie na wtyczki typu europejskiego, z dwoma okrągłymi bolcami.
  • Polacy udający się na wczasy do Peru nie muszą posiadać wizy. Do wjazdu wystarczy paszport, a na terenie kraju można przebywać łącznie do 183 dni w okresie 365 dni.

Szczepienia

Przy podróży do tego kraju bezpośrednio z Polski nie są wymagane żadne szczepienia, natomiast wymagane jest szczepienie przeciwko żółtej gorączce od osób przybywających z krajów, gdzie ta choroba występuje.

W Peru występuje zagrożenie żółtą febrą i wirusem Zika, przed przyjazdem zaleca się więc szczepienie na żółtą febrę (na Zika nie ma na razie skutecznej szczepionki). Warto też pomyśleć o szczepieniach przeciwko takim chorobom jak: zapalenie wątroby typu A i B, dur brzuszny, cholera, wścieklizna, tężec, błonica, krztusiec.

Ze względu na zagrożenie malarią, wirusem Zika i dengą, które występuje przede wszystkim na terenach położonych poniżej 2.300 m n.p.m., zaleca się więc stosowanie profilaktyki pozwalającej uniknąć pogryzienia przez owady, takich jak: repelenty z wysokim stężeniem DEET, moskitiera, jasna odzież (długie spodnie, zakryte rękawy), kryte buty. Polecane jest też przebywanie (zwłaszcza w nocy) w pomieszczeniach klimatyzowanych lub wyposażonych w wiatraki.

Waluta w Peru

Waluta Peru jest Nowy Sol Peruwiański (PEN), który dzieli się na 100 centymów.  Najlepiej zabrać ze sobą dolary i wymienić je na miejscu w kantorach. Kartą można płacić w większości sklepów i restauracji, ale zazwyczaj tylko w dużych miastach. Na prowincji, w szczególności w małych górskich miejscowościach, w mniejszych rodzinnych sklepikach oraz na bazarach i turystycznych straganach trzeba mieć gotówkę.

1 EUR = 4,40 PEN

1 USD = 3,85 PEN

1 PLN = 0,97 PEN

1 PEN = 1,03 PLN

Pogoda w Peru

W Peru występują trzy strefy klimatyczne:

  • pustynny pas nadmorski (tzw. la Costa), o łagodnym klimacie, gdzie jest pochmurnie i mglisto zimą oraz przyjemnie ciepło latem,
  • strefa andyjska (la Sierra), gdzie jest dość chłodno, a temperatura spada wraz ze wzrostem wysokości,
  • duży obszar wschodni porośnięty lasem amazońskim (la Selva), z gorącym i wilgotnym klimatem przez cały rok.

W Limie w zasadzie nigdy nie pada, ale tutejszą zimą, która trwa od czerwca do września, niebo jest prawie zawsze zachmurzone. Najwyższe temperatury występują od stycznia do marca i wynoszą średnio 24°C w dzień i 20-21°C w nocy. Najzimniejsza pora przypada na okres od czerwca do września, kiedy dzienne temp. spadają do 17-18°C (15-16°C w nocy).

W andyjskim Cuzco przez większą część roku temperatury wynoszą 13-14°C w dzień i 8°C w nocy (w tym okresie występują też opady), a między czerwcem i sierpniem spadają odpowiednio do 11-12°C w dzień i 2-3°C w nocy (w Machu Picchu klimat jest nieco cieplejszy).

Nad jeziorem Titicaca od września do kwietnia temperatura w dzień wynosi 10-11°C w dzień i 3-5°C w nocy, tutejszą zimą zaś (czerwiec-wrzesień) zaledwie 6-8 °C w dzień. Nocami w tym czasie regularnie występują temperatury poniżej zera, średnio od -2 do -4°C.

Z kolei w amazońskim Iquitos pada praktycznie przez cały rok (najmniej od czerwca do września) i przez cały rok utrzymują się temperatury rzędu 26-27°C w dzień i około 22°C w nocy.

W obszarach Andyjskich najlepszy czas na wizytę to miesiące od czerwca do sierpnia (na wybrzeżu w tym okresie pogoda jest chłodna, pochmurna i mglista). Najlepsza pogoda wzdłuż wybrzeża i w Limie to okres od grudnia do kwietnia. Najlepszy okres na kąpiele to okres od stycznia do marca, kiedy temperatura w ocenie sięga 22-23°C (przez pozostałą część roku ok. 17-18°C).

Co warto zobaczyć podczas wakacji w Peru?

  • Lima – stolica kraju z ciekawą starówką i placem Plaza Mayor, przy którym znajduje się katedra, pałac arcybiskupi, ratusz miejski i pałac prezydencki. Warto tu także odwiedzić Muzeum Larco Herrera, z największymi zbiorami sztuki prekolumbijskiej oraz klasztor św. Franciszka z imponującymi katakumbami.
  • Wyspy Ballestas – niewielki archipelag, nazywany Małym Galapagos, zamieszkany przez lwy morskie, pelikany, pingwiny Humbolta i różnorodne ptactwo.
  • Huacachina – wioska zbudowana wokół przepięknej oazy na Pustyni Atacama.
  • Nazca – płaskowyż na pustyni Sechura, na którym znajdują się olbrzymie geoglify, które oglądane z góry przypominają kształtem zwierzęta, rośliny lub figury geometryczne.
  • Arequipa – miejscowość nazywana białym miastem, ze względu na kolor skał, z jakich stawiano tutaj budynki, gdzie znajduje się Plaza de Armas, jeden z najpiękniejszych placów w Peru, ozdobny jezuicki kościół La Compania oraz interesująca katedra i klasztor św. Katarzyny.
  • Kanion Colca – malowniczy kanion, ciągnący się na długości 100 km, wzdłuż rzeki Rio Colca, którego głębokość sięga 3.200 m!
  • Titicaca – największe jezioro wysokogórskie na Ziemi, położone na wysokości 3.812 m n.p.m., na pograniczu Peru i Boliwii, na którym znajduje się kilka naturalnych wysp, m.in. Amantani, Taquile, Suriqui i Wyspa Słońca (najczęściej odwiedzana przez turystów) oraz ponad 40 niewielkich, pływających wysp, nazywanych Uros, które zostały zrobione przez mieszkających na nich Indian.
  • Cuzco – dawna stolica Imperium Inków, gdzie na każdym kroku widać ślady dawnych budowli, m.in. imponujące pozostałości po inkaskiej świątyni słońca Coricancha.
  • Machu Picchu – skalne miasto-sanktuarium, nazywane „zagubionym miastem Inków”, gdzie nigdy nie dotarli hiszpańscy konkwistadorzy (odkryto je dopiero w 1911 r.), słynące ze skalnej Świątyni Trzech Okien, Słonecznego Obserwatorium i malowniczych tarasów uprawnych.
  • Iquitos – stolica peruwiańskiej Amazonii, miasto położone jest w północno-wschodniej części kraju, nad Amazonką.

Loty do Peru

Głównym lotniskiem kraju jest port lotniczy Lima-Jorge Chávez (LIM), położony w stolicy kraju. Z Polski nie ma tam bezpośrednich przelotów, najprościej dostać się tam z przesiadką w jednej z europejskich stolic – Amsterdamie, Paryżu bądź Madrycie. Lot w jedną stronę z międzylądowaniem to minimalnie ok. 17 godzin.

Krótka historia Peru

Na terenach dzisiejszego Peru już od połowy I tysiąclecia p.n.e. zaczęły powstawać państwa plemienne, które były usytuowane przede wszystkim na zachodnich zboczach Andów, od strony wybrzeża. Na przestrzeni wieków rozwinęły się tu kultury Chavín, Mochica i Nazca (połowa I stulecia p.n.e.).  Pomiędzy 600 a 1000 r. n.e. powstały imperia Huari i Tiahuanaco, natomiast ok. XIV w. powstało tu państwo Chimu. Pod koniec XV w. zostało ono podbite przez Inków, którzy stworzyli scentralizowane państwo Tahuantinsuyu ze stolicą w Cuzco.

W 1531 r. pojawili się tu Hiszpanie, którzy pod wodzą Francisco Pizarra i jego następców w kolejnych latach dokonali podboju inkaskich terenów, tworząc ostatecznie wicekrólestwo Peru. W 1572 r. zlikwidowano ostatni ośrodek państwowości Inków w Vilcabambie i skazano na śmierć władcę Tupaca Amaru. Dzięki eksploatacji tutejszych kopalń srebra oraz rozwojowi rzemiosła i handlu Peru stało się na przełomie XVI i XVII w. najcenniejszą i najbogatszą kolonią hiszpańską w Ameryce.

Na skutek rozczłonkowania władzy i antyhiszpańskich powstań Indian, na początku XVIII w. ta pozycja jednak znacznie osłabła, a na przełomie XVIII i XIX w. zaczęły się pojawiać dążenia niepodległościowe. Pierwsze próby obalenia hiszpańskiej władzy w latach 1811-14 zostały jednak udaremnione.

W 1821 r. po wkroczeniu do Peru armii Jose de San Martína, argentyńskiego generała i przywódcy powstania południowoamerykańskich narodów przeciwko hiszpańskiemu panowaniu, ogłoszono niepodległość państwa.

W 1823 r. władzę nad Peru przejął Simon Bolívar, kolejny przywódca walk o wyzwolenie Ameryki Południowej spod władzy Hiszpanów, który dążył do stworzenia federacji wszystkich państw post-hiszpańskiej Ameryki Południowej. Do tego jednak nie doszło, głównie dzięki politycznym aspiracjom przywódców poszczególnych państw i regionów. W kolejnych latach Peru toczyło wojny z sąsiednimi państwami i Hiszpanią, która łatwo nie zamierzała zrezygnować ze swoich posiadłości, ostatecznie jednak w drugiej połowie XIX w. kraj ugruntował swoją państwowość i niepodległość.

Peruwiańskie przepisy celne

Można wwieźć: 400 szt. papierosów lub 50 cygar albo 250 gr tytoniu, 3 litry napojów alkoholowych, towary do użytku osobistego lub prezenty o łącznej wartości nieprzekraczającej 500 USD.

Zabroniony jest wwóz nieprzetworzonego mięsa oraz produktów pochodzenia roślinnego.

Wwóz/wywóz walut (w tym lokalnej) w łącznej wartości większej niż 10 tys. USD musi być zadeklarowany, natomiast powyżej 30 tys. USD, trzeba uzyskać specjalne zezwolenie.

Kategorycznie zabroniony jest wywóz zabytkowych artykułów kulturalnych lub artystycznych.

Co zjeść w Peru?

Pan con chicharrón – typowe peruwiańskie śniadanie składające się z bułki ze smażonym, chrupiącym i ciepłym boczkiem.

Causa limena – przystawka, składająca się dwóch warstw purée z żółtych ziemniaków przełożonych farszem zazwyczaj z piersi z kurczaka, gotowanych warzyw i majonezu.

Papas à la huancaína – zapiekanka z ziemniaków, papryki i jajek.

Papa rellena – ziemniaki nadziewane mięsem, cebulą, jajkami i rodzynkami.

Papa ocopa – ziemniaki z sosem z orzeszków ziemnych.

Tacu tacu – danie z owoców morza z ryżem i fasolką

Escabeche de pescado – potrawa ze smażonej ryby, serwowana na zimno.

Cau cau – flaczki z fasolą i ziemniakami.

Rocoto relleno – faszerowana papryka.

Lomo saltado – paski wołowiny z cebulą, pomidorami i smażonymi ziemniakami.

Anticuchos – szaszłyki z serc wołowych lub wieprzowych.

Yuquitas – tapioka smażona na głębokim tłuszczu i obtoczona w cukrze.

Mazamorra morada – deser ze słodkiej fioletowej kukurydzy.

Chicha morada – napój z fioletowej kukurydzy (bezalkoholowy).

Mate de coca – herbatka z liści koki, zalecana przy chorobie wysokogórskiej.

Inca Kola – gazowany napój o żółtobrązowej barwie i słodkim smaku.

Ceny w Peru

W sklepach: woda 1,5l 2 PEN, małe napoje typu Cola 1,5-2 PEN, piwo butelkowe 5-6,5 PEN, mleko 1l ok. 4,5 PEN, bułka 1 PEN, chleb 5,5 PEN, pomidory 3,5 PEN, PEN, banany 1kg 4 PEN, papierosy 10 PEN.

W restauracjach: mała woda 4 PEN, puszka Coli 5 ND, piwo lane 10, espresso 6 PEN, cappuccino 9 PEN, kanapka 7-10 PEN, posiłek w taniej restauracji 15-20 PEN, dwudaniowy obiad + coś do picia 50 PEN.

Za bilet komunikacji miejskiej zapłacimy 1,5 PEN, taksówka 7 PEN opłaty początkowej i 5 PEN za kilometr. Wynajęcie samochodu to koszt ok. 70 PEN dziennie, litr benzyny kosztuje 4 PEN.

Co zabrać na wakacje do Peru?

Wygodne, zakryte buty i cieplejsze ubrania (w górach bywa chłodno), a w wypadku wyjazdu w wyższe partie gór – zimowe komplety!

Pamiętajmy o kremie z filtrem UV, nakryciu głowy i okularach przeciwsłonecznych. Na wszelki wypadek warto też mieć przy sobie piankę na poparzenia słoneczne.

Saszetkę na paszport i pieniądze, którą można schować pod ubraniem.

Jeśli chcesz dobrze przygotować się do wyjazdu, sprawdź, co warto wiedzieć przed podróżą do Peru. W artykule blogowym znajdziesz najważniejsze wskazówki oraz ciekawostki.

Jakie pamiątki przywieźć z Peru?

Produkty spożywcze: canchitas i habas (peruwiańskie słodycze), yerba mate, kakao, wyciągi z różnego rodzaju roślin (np. eukaliptusa), peruwiańskie brandy Pisco, Inca Kola.

Produkty użytkowe: wyroby z wełny lam i alpak (czapki, rękawiczki, szaliki pantofle), dziergane obrusy i ściereczki, skórzane portfele, portmonetki, paski i torebki, kolorowe chusty Manty, narzuty na łóżko i pokrowce na poduszki, zestaw do yerba mate.

Produkty dekoracyjne: indiańskie kapelusze, makatki, ozdobne wyroby ceramiczne, srebrna biżuteria, regionalne instrumenty.

Różnice kulturowe

W Peru wśród miejscowych Indian bardzo popularny jest halucynogenny napój Ayahuasca, przygotowywana przez szamanów w celach leczniczych lub by wprowadzić się w trans, mający jakoby umożliwić im jasnowidzenie lub kontakt z przodkami. Najlepiej dać sobie z tym spokój, a na pewno trzeba być bardzo ostrożnym, zdarzały się bowiem przypadki okradania turystów podczas tego „rytuału”.

Peruwiańczycy żują też liście koki albo przyrządzają z nich energetyczny napój, co pomaga lepiej znosić złe samopoczucie w górach. Odradza się zabierać liście koki ze sobą – trzeba pamiętać, że w wielu krajach są one traktowane tak jak narkotyk, który pozyskuje się na ich bazie.

Najlepsze artykuły o Peru:

Jezioro Titicaca: co warto o nim wiedzieć

Jezioro Titicaca: co warto o nim wiedzieć

Jezioro Titicaca to druga po Machu Picchu atrakcja Peru. Dowiedz się więcej na temat tego położonego na wysokości 3812 m. n.p.m. akwenu.

Peru: co warto wiedzieć przed podróżą?

Peru: co warto wiedzieć przed podróżą?

To w Peru koncentrują się największe skarby Ameryki Południowej: Cuzco, Machu Picchu, enigmatyczne rysunki na nizinie Nazca i słynne jezioro Titicaca. To wciąż jednak nie wszystkie powody, dla których warto się tam wybrać. O pozostałych dowiesz się z bloga Rainbow.

Opinie o Peru:

5.8/6

Ocena ogólna Peru

6.0 / 6
Peru

Wycieczka do Peru to raczej wyprawa dla lubiących aktywny wypoczynek. Napięty ale bardzo ciekawy program. Gługo trwałe przejazdy.



Dodał(a):
Arkadiusz, KOŹMINEK, 2019.09.25
6.0 / 6
Peru to obowiązkowy punkt do odwiedzenia

Jeśli tworzysz listę miejsc, które chcesz/należy odwiedzić, to nie może na niej zabraknąć Preu. Bogactwo wszelkich doznać jest prawdziwą ucztą dla zmysłów.



Dodał(a):
Katarzyna, -, 2019.05.06
6.0 / 6
Cuda Świata- Macu Picchu, Boliwia Peru

Kraj wielkiej różnorodności i kontrastów. Z wielkiego miasta Limy poprzez surową pustynię nad Pacyfikiem po wysokie Andy, jezioro Titicaca i kulturę Inków w Cusco. Machu Picchu jest zwieńczeniem tego po co jedziemy do Peru.



Dodał(a):
Jolanta, Garwolin, 2021.09.04
6.0 / 6
CIEKAWY KRAJ

BARDZO ZRÓŻNICOWANY KRAJ POD WZGLĘDEM KULTUROWYM, KRAJOBRAZOWYM, KLIMATYCZNYM ,WARTY POLECENIA ,KULTURY PREINKASKA I INKASKA -CIEKAWE, ZAAWANSOWANIE TECHNOLOGICZNE BYŁO W WIELU ASPEKTACH ZDECYDOWANIE WIĘKSZE NIŻ NASZE EUROPEJSKIE W ODPOWIEDNICH CZASACH,SZKODA ŻE KONKWISTADORZY TAK WIELE ZNISZCZYLI I WYKRADLI



Dodał(a):
Agnieszka, Krzyszkowo, 2020.03.07
6.0 / 6
Peru

Przeżycie dla osób ciekawych świata i gotowych na trudy. Machu Picchu - niezwykłe, Nazca - nieco rozczarowujące (choć inni uczestnicy oglądali z zadowoleniem). Poza tymi dwoma atrakcjami turystycznymi kraj jest niezwykle różnorodny i posiada bogatą kulturę, w którą warto się zagłębić, aby poczuć, że w życiu jest trochę magii. 



Dodał(a):
Elainezastolat, 2019.03.14
6.0 / 6
panstwo przeogromnych kontrastow

piekny, przepiekny kraj ... skomplikowany, zmiksowany, trudny i zaskakujacy ........... ............



Dodał(a):
Ewa, Warszawa, 2019.09.04
6.0 / 6
Klimatyczne Peru

Cudowne majestatyczne Cusco, można przenieść się w czasie, niesamowita podróż na Machu Picchu, zakończenie nad oceanem w Limie



Dodał(a):
Bożena, 2019.05.19
6.0 / 6
Peru nie zawodzi

Obawiałam się że Peru jest przereklamowane, ale nie...jak najbardziej warto zobaczyć



Dodał(a):
Anna, 2018.05.23
6.0 / 6
Piękne miejsce z kolejnym cudem świata

Ciekawy kraj z licznymi kontrastami. Tereny wiejskie raczej biedne. Piękna natura i wspaniałe wyroby z wełny.



Dodał(a):
Elżbieta, 2018.03.16
6.0 / 6
Peru - wycieczka super

Peru to niesamowity kraj. Nikogo tam trzęsienie ziemi nie dziwi. To nie jest typowo turystyczny kraj, maja mnóstwo dzikich i wietrznych plaż. Różne klimaty i krajobrazy. Ogrom atrakcji. Znajdziemy tam góry, pustynie, zielone ogromne góry, kosmiczne linie, starożytne ruiny. Do zwiedzania super! Polecamy!



Dodał(a):
Kasia&Grzes, WARSZAWA, 2019.12.07
telefon

Pobierz aplikację mobilną Rainbow

i ciesz się łatwym dostępem do ofert i rezerwacji wymarzonych wakacji!

pani-z-meteracem