Cmentarz Père-Lachaise

Cmentarz Père-Lachaise to najsłynniejsza nekropolia na świecie zlokalizowana w Paryżu obok ogrodów willi Mont-Loius. Cmentarz został założony w 1804, a jego pomysłodawcą był Pere Lachaise właściciel willi, którą otrzymał od Ludwika XIV.

Paryski Cmentarz Père-Lachaise – historia

Początkowo cmentarz nie był wybierany przez paryżan na miejsce pochówku ze względu na jego położenie. Była to uboga, niezbyt atrakcyjna lokalizacja na uboczu miasta. Chcąc to zmienić, w 1817 r. przeniesiono tu szczątki Moliera oraz słynnych, średniowiecznych kochanków: Abelarda i Helojzy. Ten zabieg przyniósł pożądany skutek, a cmentarz Père-Lachaise stał się popularnym i chętnie wybieranym miejscem pochówki bliskich. Szybko też zaczęto samodzielnie planować i projektować pogrzeb oraz wygląd nagrobka. Dzięki temu cmentarz Père-Lachaise w Paryżu odznacza się niezwykłą różnorodnością. Podczas urlopu w Paryżu na pewno warto zwiedzić to miejsce.

Ogromna różnorodność na Père-Lachaise

Na Cmentarzu Père-Lachaise znajdują się przeróżne nagrobki utrzymane w różnych stylach: chińskie, japońskie, żydowskie, katolickie i świeckie. Na wielu z nich umieszczono wspaniałe pomniki, a ponad 70 jest ozdobionych dziełami sztuki: neogotyku, baroku, neoklasycyzmu i secesji, a z częścią wiążą się najróżniejsze legendy i wierzenia.

W kwaterze 19 podobno pochowana jest paryska wampirzyca, a posąg na nagrobku zmarłego dzień przed ślubem mężczyzny ma uwypuklenie w okolicach spodni – dotknięcie miejsca ma zapewniać udane życie erotyczne.

Cmentarz Père-Lachaise – pochowani

Na cmentarzu Père-Lachaise miejsce spoczynku znalazło ponad 300 tysięcy osób, wśród których są ważne osobistości z całego świata, również z Polski. Pochowani tu są m.in.: Fryderyk Chopin, Victor Hugo, Molier, Jim Morrison, Molier, Oscar Wilder, Marcel Proust, Richard Wright i wielu innych, zasłużonych artystów, wojskowych i polityków.

mapka

Pokaż na mapie