Dokąd?

Kiedy?

Ile osób?

Skąd wyjazd?

Typ Transportu

trwa wczytywanie

Filtry

Popularne

Wyżywienie

Liczba dni

-

Typ wyjazdu

Cena

-

Standard hotelu

Ocena klientów

Udogodnienia w hotelu

Rodzaj pokoju

Udogodnienia w pokoju

Rodzaj hotelu

Odległość hotelu od lotniska

Tematyka

Sezon

Dokumenty

Oferty

Paryż
Paryż

Francja

Region: Paryż

Waluta: EUR

Powierzchnia: 105 km 2

Liczba ludności: ‍2 243 833

Dlaczego warto spędzić wczasy w Paryżu?

Paryż uchodzi za najbardziej romantyczne miasto Europy, nic w tym dziwnego, niezliczone przytulne kafeterie, urokliwe uliczki Montmartre, eleganckie restauracje i idealne do spacerów bulwary Sekwany są wręcz stworzone do miłosnych wyznań. Francuska stolica ma też wiele atrakcji nie tylko dla zakochanych – miłośnicy sztuki znajdą tu wysokiej klasy muzea, osoby zainteresowane architekturą wspaniałe przykłady budownictwa zarówno klasycznego, jak i nowoczesnego, a dzieci mnóstwo frajdy w pobliskim Disneylandzie. I to wszystko jest okraszone wyśmienitą kuchnią, znakomitymi winami i interesującą kulturą. Paryż to miasto, które trzeba zobaczyć przynajmniej raz w życiu, od lat inspirujące poetów, pisarzy, muzyków i filmowców. Nie czekaj i pozwól, by to niesamowite miejsce zainspirowało i Ciebie!

Co warto wiedzieć przed podróżą do Paryża?

  • Paryż – stolica i największe miasto Francji, położony jest w północnej części kraju w regionie Île-de-France. Mieszka tu ponad 2 mln osób, natomiast cała aglomeracja stołeczna ma 12 mln mieszkańców.
  • Paryż jest podzielony na 20 dzielnic, zwanych po francusku arrondissement. Ich numeracja rozpoczyna się od centrum miasta i biegnie spiralnie w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Luwr znajduje się w I dzielnicy, Notre-Dame w IV, wieża Eiffla w VII, Łuk Triumfalny w VIII, Montmartre zaś w XVIII.
  • Najwygodniejszym sposobem na zwiedzanie miasta jest korzystanie z metra. Paryskie metro ma 14 linii, a jego stacje zlokalizowane są w okolicach najważniejszych atrakcji miasta. Można kupić zarówno bilet jednorazowy, jak i bilety jedno-, dwu-, trzy-, cztero- lub pięciodniowe, które pozwalają, oprócz metra, poruszać się też autobusami i pociągami podmiejskimi.
  • Przez centrum Paryża przepływa Sekwana, która dzieli miasto na 2 części. Zwykło się mówić, że coś znajduje się na prawym brzegu Sekwany (Rive droite – na północ od rzeki), bądź na lewym (Rive gauche – na południe).
  • Francja jest członkiem Unii Europejskiej i należy do Stefy Schengen, do wjazdu więc wystarczy dowód osobisty. Na wycieczkę do Paryża warto zabrać kartę EKUZ.

Pogoda w Paryżu

Klimat Paryża jest umiarkowany – zimą jest chłodno, ale nie mroźnie, latem natomiast jest przyjemnie ciepło. Średnie temperatury wynoszą: 4,5°C w styczniu, 5°C w lutym, 8,5°C w marcu, 11,5°C w kwietniu, 15°C w maju, 18°C w czerwcu, 20°C w lipcu i sierpniu, 16,5°C we wrześniu, 12,5°C w październiku, 8°C w listopadzie i 5,5°C w grudniu. Opady są w miarę równomiernie rozłożona przez cały rok, a ich suma wynosi od 40 do 60 mm. Najlepszym okresem na wizytę w Paryżu jest wiosna, lato i wczesna jesień.

Co zobaczyć podczas wczasów w Paryżu?

  • Luwr – największe i najsłynniejsze muzeum świata, gdzie można zobaczyć pond 35 tys. eksponatów, w tym słynną Mona Lisę Leonarda da Vinci, Wenus z Milo, Nike z Samotraki, czy bogatą kolekcję starożytnych egipskich artefaktów.
  • Wieża Eiffla – mierząca 324 m stalowa konstrukcja będąca od 1889 roku symbolem miasta i całej Francji zaprojektowana przez Gustava Eiffela z okazji Wystawy Światowej.
  • Katedra Notre-Dame – najczęściej odwiedzany zabytek miasta wzniesiony w stylu gotyckim na wyspie Île de la Cité. Zwiedzających przyciągają tu przepiękne witraże, misterne portale, imponujące organy i słynne gargulce zdobiące rynny katedry.
  • Montmartre – popularna wśród artystów i miłośników nocnego życia dzielnica z białym kościołem Sacré-Cœur, klimatycznym Placem du Tertre, kabaretem Moulin Rouge, słynnym, nie z kasztanów, ale z Muzeum Erotyki Placem Pigalle i cmentarzem, na którym pochowana jest Dalida i gdzie można zobaczyć pierwotny grób Juliusza Słowackiego.
  • Pola Elizejskie – najsłynniejsza ulica miasta, przy której mieszczą się liczne teatry, kina, restauracje i butiki, łącząca Plac de la Concorde (na którym znajduje się słynny obelisk) z Placem Charles'a De Gaulle'a (gdzie można podziwiać Łuk Triumfalny).
  • Père-Lachaise – największy i najsłynniejszy cmentarz paryski, gdzie pochowani są m.in. Jim Morrison, Edith Piaf, Fryderyk Chopin, Honoriusz Balzac, Oscar Wilde i Marcel Proust.
  • Bulwary Sekwany – ścieżka spacerowa biegnąca wzdłuż brzegu rzeki, przy której swoje kramy mają rozstawieni słynni paryscy bukiniści. Spacer daje możliwość podziwiania tutejszych mostów, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na Pont Neuf i Pont des Artes.
  • La Défense – nowoczesna dzielnica biznesowa położona na zachodnich rubieżach miasta, gdzie możemy zobaczyć współczesną wersję łuku triumfalnego – L’Arche de la Défense.

Podczas wizyty w Paryżu warto również udać się do pobliskiego Wersalu, by zobaczyć słynny barokowy zespół pałacowy, a także do położonych niecałe 50 km od miasta parków rozrywki Disneyland oraz Parc Astérix.

Loty do Paryża

Najbliżej centrum Paryża znajdują się dwa lotniska międzynarodowe – położone na północny wschód od miasta Charles de Gaulle (CDG) i zlokalizowane na południu Orly (ORY). Nieco dalej są lotniska, z których często korzystają tanie linie: Beauvais–Tillé Airport (BVA) – 80 km na północ od miasta oraz Châlons Vatry Airport (XCR) – 160 km na wschód. Na lotnisko Charles de Gaulle można polecieć z Krakowa i Warszawy, na Orly z Warszawy, na Beauvais natomiast z Krakowa, Modlina, Wrocławia, Gdańska i Poznania. Lot trwa niecałe 2,5 h.

Co zjeść w Paryżu?

Croque-monsieur – tost z szynką, serem i sosem beszamelowym (gdy ktoś jest bardzo głodny, może zamówić croque-madame, czyli taki sam tost, tyle że z sadzonym jajkiem na górze).

Jambon-beurre – bagietka z masłem i szynką.

Soupe à l’Oignon – zupa z karmelizowaną cebulą, posypana tartym serem i grzankami.

Escargots – ślimaki serwowane na różne sposoby, jeden z najbardziej popularnych to ślimaki w skorupkach z nadzieniem czosnkowo-ziołowo-masłowym.

Confit de canard – konfitowana (marynowana w soli i gotowana we własnym tłuszczu) kaczka.

Coq au vin – potrawka z marynowanego kurczaka duszonego w czerwonym winie i maśle, z dodatkiem boczku, cebuli i pieczarek.

Steak frites – stek z frytkami.

Słodkości – Pain au chocolat (croissant z czekoladą), makaroniki, crêpes (naleśniki).

Jakie pamiątki przywieźć z Paryża?

Produkty spożywcze – makaroniki, sery, wino, karmelki, czekolada, fois gras (pasztet z wątróbki).

Produkty użytkowe – beret, kosmetyki i perfumy francuskich marek.

Produkty dekoracyjne – gadżety z wieżą Eiffla (breloczki, miniaturki itp.), obrazy lokalnych malarzy.

Najlepsze artykuły o Paryżu:

Idealne zdjęcie z wakacji – jak je zrobić

Idealne zdjęcie z wakacji – jak je zrobić

Ładne i ciekawe zdjęcia z wakacji to nie małe wyzwanie dla większości osób. Sprawdź jak zrobić idealne zdjęcie z podróży, dzięki kilku prostym wskazówkom.

Wiosenny wypad do europejskich stolic

Wiosenny wypad do europejskich stolic

City Break – najlepsze pomysły na weekendowy wyjazd

City Break – najlepsze pomysły na weekendowy wyjazd

Długi lot samolotem – jak sobie poradzić?

Długi lot samolotem – jak sobie poradzić?

Długi lot na wschód lub zachód wiąże się ze zmianą czasu, do której trzeba będzie się przyzwyczaić. Najczęstszą trudnością, na którą trafiają podróżujący jest jet lag. Jak sobie z nim poradzić?

Sylwester i Nowy Rok w Paryżu – co warto zobaczyć w tym czasie?

Sylwester i Nowy Rok w Paryżu – co warto zobaczyć w tym czasie?

Wcześniejszego Sylwestra spędziłam w domu, przed telewizorem. Nie narzekam, ale też nie uważam, że to najlepszy sposób spędzania czasu. Doszłam więc do wniosku, że koniec z rutyną. Pora na zmiany. Powiedziałam sobie: tym razem będzie inaczej. Wykupiłam wycieczkę i wybrałam się samolotem na Sylwestra do Paryża – z opcją świętowania Nowego Roku na Polach Elizejskich. To był zdecydowanie strzał w dziesiątkę!

Wieża Eiffla – wyjątkowe miejsce w sercu Paryża, które miało zniknąć po 20 latach

Wieża Eiffla – wyjątkowe miejsce w sercu Paryża, które miało zniknąć po 20 latach

Setna rocznica wybuchu Rewolucji Francuskiej potrzebowała symbolu. W 1889 roku stała się nim metalowa wieża. Wieża, która miała zniknąć po 20 latach.

telefon

Pobierz aplikację mobilną Rainbow

i ciesz się łatwym dostępem do ofert i rezerwacji wymarzonych wakacji!

pani-z-meteracem