Idealne zdjęcie z wakacji – jak je zrobić

Podróżowanie i fotografia idą w parze, doskonale się uzupełniając. Kiedy znajdujesz się w nowym miejscu i doświadczasz nowych rzeczy, to normalne, że chciałbyś uchwycić ten moment na idealnym zdjęciu, które w przyszłości będzie piękną pamiątką. Niektórzy ludzie z podróży przywożą przeróżne suweniry i bibeloty, niektórzy z kolei wolą przywozić wspomnienia zaklęte w zdjęciach, uchwycone przy pomocy aparatu fotograficznego, a coraz częściej także telefonu. Fotografia podróżna to taki wyjątkowy wehikuł czasu, który pozwala zamrozić najlepsze wspomnienia, spektakularne widoki, by w ten sposób ocalić je od zapomnienia.

Zdjęcia w podróży – kilka wskazówek, jak zrobić ładne zdjęcia na wakacjach


1. Nauka obsługi aparatu fotograficznego


ta wskazówka może wydawać się oczywista, ale naprawdę warto przed podróżą dokładnie poznać funkcje i możliwości aparatu, który będzie Ci towarzyszył. Jeśli zabierasz nowy sprzęt, przeczytaj dokładnie instrukcję, poćwicz podczas spacerów po rodzinnym mieście, rób zdjęcia swoim bliskim w różnych sytuacjach i zobacz, jakie efekty osiągasz przy różnym świetle, o różnych porach dnia. Sztukę fotografii naprawdę łatwiej jest opanować poprzez naukę w praktyce, metodą prób i błędów. I z oczywistych względów lepiej te błędy popełnić przed wyprawą życia, z której chcesz przywieźć fantastyczne zdjęcia.

2. Kompozycja i kontrast


– kluczową techniką wśród fotografów jest zasada trójpodziału, która była powszechnie stosowana przez malarzy już w XVIII w. Zasadniczo zasada ta mówi, że ludzki mózg skupia uwagę na obiektach znajdujących się w tzw. mocnych punktach kadru. Zgodnie z tą zasadą należy wyobrazić sobie, że obszar, który zamierzasz sfotografować jest przecięty siatką złożoną z dwóch linii pionowych i dwóch linii poziomych, które dzielą go na dziewięć jednakowych prostokątów. Cztery punkty przecięcia tych linii to mocne punkty kadru, czyli miejsca, do których nasz wzrok wędruje w pierwszej kolejności. Centrum kadru znajdujące się między mocnymi punktami uważane jest za mało atrakcyjne, dlatego zaleca się umieszczanie interesujących nas obiektów w pozostałych ośmiu polach. Podczas robienia zdjęcia należy tak kadrować obraz, by te elementy, które chcesz podkreślić znalazły się w mocnych punktach kadru, dzięki temu Twoje zdjęcie będzie bardziej dynamiczne i ciekawsze. Jeśli fotografujesz krajobrazy lub architekturę możesz wykorzystać pionowe i poziome płaszczyzny do zaakcentowania mocnych punktów, na przykład warto zawsze umieścić linię horyzontu na wysokości jednej z dwóch linii poziomych, a nie dokładnie w połowie kadru. Być może teraz ta zasada brzmi dość enigmatycznie i niejasno, ale wystarczy, że spróbujesz ją wykorzystać w kilku zdjęciach próbnych, by zobaczyć różnicę i docenić jej znaczenie.

3. Złota godzina – w fotografii olbrzymie znaczenie ma właściwe wyczucie czasu.


Najlepszą porą na zrobienie zachwycających zdjęć plenerowych jest tzw. złota godzina, czyli określony moment dnia, w którym słońce świeci w bardzo specyficzny sposób, tworząc niepowtarzalny klimat zdjęcia. Złota godzina przypada tuż po wschodzie słońca i chwilę przed jego zachodem. W tym oknie czasowym naturalne światło stwarza idealne warunki do fotografii plenerowej, ponieważ miękkie, ciepłe światło promieni słonecznych delikatnie rozświetla krajobraz nadając mu magicznej głębi, którą trudno wydobyć w ostrym, południowym słońcu. Uchwycenie złotej godziny będzie wymagać od Ciebie odrobiny poświęcenia, bo żeby zdążyć przed wschodem słońca trzeba wstać bardzo wcześnie i mieć opracowany cały plan działania. Ale zdecydowanie gotowe zdjęcia będą warte tego wysiłku. Oczywiście dotyczy to wyłącznie zdjęć plenerowych, gdzie naturalne światło jest nieodzownym elementem kompozycji. Choć trzeba przyznać, że złota godzina pomaga także wydobyć dodatkowe piękno z ciekawych budowli architektonicznych. Dodatkowym plusem fotografowania różnych obiektów turystycznych we wczesnych godzinach porannych jest niemal całkowity brak tłumów. Jest to niepowtarzalna okazja, by na zdjęciach uchwycić tylko to, co chcesz, czyli piękno przyrody lub architektury, bez przypadkowych przechodniów w kadrze. W fotografii funkcjonuje także pojęcie błękitnej godziny, uważanej za najciekawszą i najkorzystniejszą porę na zdjęcia nocne. Błękitna godzina w zależności od pory roku i miejsca rozpoczyna się kilkanaście lub kilkadziesiąt minut po zachodzie słońca.



4. Wskazówka z poprzedniego punktu mogłaby sugerować, że zrobienie ładnych zdjęć z podróży jest możliwe wyłącznie w tych trudnych do uchwycenia momentach dnia, czyli o świcie i o zmroku. Nic bardziej mylnego, ponieważ każda pora dnia i każda pogoda oferuje nam inne możliwości. Pochmurne dni przynoszą ze sobą miękkie, rozproszone światło, które ułatwia uchwycenie w kadrze wszystkich szczegółów bez obawy, że niektóre znikną w cieniu lub zostaną prześwietlone. Dni burzowe to świetna okazja, by nadać Twoim zdjęciom nieco dramaturgii, zwłaszcza jeśli w kadrze uchwycisz zmieniające się niebo jako niesamowite tło. Słoneczne dni są z punktu widzenia fotografa dość kłopotliwe, ponieważ wymagają trochę większej wprawy. Ostre, padające z góry światło bywa trudne do okiełznania, gdyż sprawia, że przedmioty, na które pada są bardzo jasne i mocno oświetlone, a inne giną w cieniu. Zaburza to kompozycję zdjęcia i powoduje, że niektóre szczegóły krajobrazu lub twarze osób fotografowanych nikną w cieniu. Jednakże są sposoby, by ostre światło działało na Twoją korzyść, wystarczy ustawić ostrość na obszary o wysokim kontraście, takie jak cienie lub sylwetki.



To zaledwie kilka z przydatnych wskazówek, które pomogą Ci w opanowaniu trudnej sztuki fotografii podróżnej. Jednakże pamiętaj o najważniejszej zasadzie, która brzmi: praktyka czyni mistrza. Im więcej zdjęć – miejsc, ludzi, obiektów – wykonasz, tym większą będziesz miał wprawę, a Twoje oko nauczy się w mig wyłapywać ciekawe kadry warte uchwycenia. Zatem, nie zwlekaj, chwyć za aparat i ćwicz.
Data Publikacji: 29.01.2019

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Jak zaplanować urlop w 2025 roku, żeby więcej jeździć po świecie?Przełom roku to najlepszy moment na zaplanowanie urlopów i wyjazdów. Zwłaszcza że kalendarz 2025 szykuje prawdziwą gratkę – święta wypadają w takie dni tygodnia, że łatwo zamienić je w dłuższe urlopy. Co więcej, planując z wyprzedzeniem, można skorzystać z atrakcyjnych ofert na nowy sezon – zarówno na wakacyjne wyjazdy all-inclusive, jak i krótsze city breaki. Lepiej się jednak spiesz, bo wiedza dotycząca dni wolnych od pracy jest ogólnodostępna i przy zbyt długiej zwłoce inni po prostu Cię uprzedzą. Szkoda byłoby spędzać wszystkie długie weekendy 2025 roku na kanapie, zamiast odkrywające nowe zakątki świata, prawda?
krajobraz kierunku
Gdzie pojechać na ferie zimowe? Może wycieczka za granicę?Ferie zimowe to pomysł, którego wartość trudno przecenić. Dzisiaj trudno wręcz wyobrazić sobie, jak to było przed 1932 rokiem, gdy uczniowie mieli jedynie krótkie przerwy związane z obchodami Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Na szczęście dzisiaj, kiedy w Polsce zaczyna się najchłodniejszy okres roku i pojawia się zwątpienie w to, że kiedyś znów będzie ciepło, a chłód daje się we znaki do tego stopnia, że wspomnienie wakacji zaciera się niczym dawno śniony sen — nadchodzą one: ferie. Przerwa od szkolnych obowiązków pozwala zaszyć się w cieple czterech ścian, bez konieczności wyściubiania nosa za drzwi, ale jest to też okazją, by postawić na aktywny wypoczynek. Jedni wolą cieszyć się zimową aurą w najbliższej okolicy lub podróżując po Polsce, drudzy wykorzystują zimową przerwę jako okazję do ucieczki w ciepłe kraje. Niezależnie od tego, do której grupy należysz, mamy dla Ciebie całe mnóstwo propozycji, jak złapać w tym czasie oddech i porządnie wypocząć.
krajobraz kierunku
Zezwolenie ESTA. Jak złożyć wniosek w ramach Programu Ruchu Bezwizowego?Podróże do Stanów Zjednoczonych cieszą się wśród Polaków dużą popularnością zarówno ze względu na turystyczną różnorodność tego kraju, jak i dużą Polonię, wciąż utrzymującą związki z rodziną (o Polonii w USA znajdziesz na naszym blogu specjalny artykuł). Przez lata wyjazd do USA wymagał dopełnienia wielu formalności i uzyskania wizy. Obecnie procedury zostały znacznie uproszczone. Warto wiedzieć, z czego wynikają te zmiany i kto może z nich skorzystać.
krajobraz kierunku
Egzotyczne wakacje zimą. TOP 10 miejsc, w które warto poleciećWakacje zagraniczne to zawsze niesamowite przeżycie. Wejście na pokład samolotu w jednym miejscu i wyjście w drugim ma w sobie coś z teleportacji lub snu – świat zmienia się gdzieś poza obserwacją podróżnika, jakby przechodził transformację w wielkim, pełnym chmur kotle bulgoczącym wokół samolotu. Prawdziwy wymiar tej niesamowitości przeżyć można dopiero, decydując się na egzotyczne wakacje zimą. W punkcie startu – Polsce – jest wtedy najczęściej zimno i ponuro. Do samolotu wchodzi się okutanym w grubą kurtkę, z szalikiem ciasno owiniętym wokół szyi i głęboko nasuniętą czapką. Kiedy zaś się z niego wychodzi, uderza człowieka rozgrzane, wilgotne powietrze. Ciepło lepi się do skóry niczym łaszący zwierzak, sprawdzający nową istotę na swoim terytorium. Tak, dopiero podczas zimowych wakacji w egzotyczne kierunki można naprawdę poczuć, jak wiele oblicz utrzymuje świat w każdej sekundzie swojego istnienia.