Idealne zdjęcie z wakacji – jak je zrobić

Podróżowanie i fotografia idą w parze, doskonale się uzupełniając. Kiedy znajdujesz się w nowym miejscu i doświadczasz nowych rzeczy, to normalne, że chciałbyś uchwycić ten moment na idealnym zdjęciu, które w przyszłości będzie piękną pamiątką. Niektórzy ludzie z podróży przywożą przeróżne suweniry i bibeloty, niektórzy z kolei wolą przywozić wspomnienia zaklęte w zdjęciach, uchwycone przy pomocy aparatu fotograficznego, a coraz częściej także telefonu. Fotografia podróżna to taki wyjątkowy wehikuł czasu, który pozwala zamrozić najlepsze wspomnienia, spektakularne widoki, by w ten sposób ocalić je od zapomnienia.

Zdjęcia w podróży – kilka wskazówek, jak zrobić ładne zdjęcia na wakacjach


1. Nauka obsługi aparatu fotograficznego


ta wskazówka może wydawać się oczywista, ale naprawdę warto przed podróżą dokładnie poznać funkcje i możliwości aparatu, który będzie Ci towarzyszył. Jeśli zabierasz nowy sprzęt, przeczytaj dokładnie instrukcję, poćwicz podczas spacerów po rodzinnym mieście, rób zdjęcia swoim bliskim w różnych sytuacjach i zobacz, jakie efekty osiągasz przy różnym świetle, o różnych porach dnia. Sztukę fotografii naprawdę łatwiej jest opanować poprzez naukę w praktyce, metodą prób i błędów. I z oczywistych względów lepiej te błędy popełnić przed wyprawą życia, z której chcesz przywieźć fantastyczne zdjęcia.

2. Kompozycja i kontrast


– kluczową techniką wśród fotografów jest zasada trójpodziału, która była powszechnie stosowana przez malarzy już w XVIII w. Zasadniczo zasada ta mówi, że ludzki mózg skupia uwagę na obiektach znajdujących się w tzw. mocnych punktach kadru. Zgodnie z tą zasadą należy wyobrazić sobie, że obszar, który zamierzasz sfotografować jest przecięty siatką złożoną z dwóch linii pionowych i dwóch linii poziomych, które dzielą go na dziewięć jednakowych prostokątów. Cztery punkty przecięcia tych linii to mocne punkty kadru, czyli miejsca, do których nasz wzrok wędruje w pierwszej kolejności. Centrum kadru znajdujące się między mocnymi punktami uważane jest za mało atrakcyjne, dlatego zaleca się umieszczanie interesujących nas obiektów w pozostałych ośmiu polach. Podczas robienia zdjęcia należy tak kadrować obraz, by te elementy, które chcesz podkreślić znalazły się w mocnych punktach kadru, dzięki temu Twoje zdjęcie będzie bardziej dynamiczne i ciekawsze. Jeśli fotografujesz krajobrazy lub architekturę możesz wykorzystać pionowe i poziome płaszczyzny do zaakcentowania mocnych punktów, na przykład warto zawsze umieścić linię horyzontu na wysokości jednej z dwóch linii poziomych, a nie dokładnie w połowie kadru. Być może teraz ta zasada brzmi dość enigmatycznie i niejasno, ale wystarczy, że spróbujesz ją wykorzystać w kilku zdjęciach próbnych, by zobaczyć różnicę i docenić jej znaczenie.

3. Złota godzina – w fotografii olbrzymie znaczenie ma właściwe wyczucie czasu.


Najlepszą porą na zrobienie zachwycających zdjęć plenerowych jest tzw. złota godzina, czyli określony moment dnia, w którym słońce świeci w bardzo specyficzny sposób, tworząc niepowtarzalny klimat zdjęcia. Złota godzina przypada tuż po wschodzie słońca i chwilę przed jego zachodem. W tym oknie czasowym naturalne światło stwarza idealne warunki do fotografii plenerowej, ponieważ miękkie, ciepłe światło promieni słonecznych delikatnie rozświetla krajobraz nadając mu magicznej głębi, którą trudno wydobyć w ostrym, południowym słońcu. Uchwycenie złotej godziny będzie wymagać od Ciebie odrobiny poświęcenia, bo żeby zdążyć przed wschodem słońca trzeba wstać bardzo wcześnie i mieć opracowany cały plan działania. Ale zdecydowanie gotowe zdjęcia będą warte tego wysiłku. Oczywiście dotyczy to wyłącznie zdjęć plenerowych, gdzie naturalne światło jest nieodzownym elementem kompozycji. Choć trzeba przyznać, że złota godzina pomaga także wydobyć dodatkowe piękno z ciekawych budowli architektonicznych. Dodatkowym plusem fotografowania różnych obiektów turystycznych we wczesnych godzinach porannych jest niemal całkowity brak tłumów. Jest to niepowtarzalna okazja, by na zdjęciach uchwycić tylko to, co chcesz, czyli piękno przyrody lub architektury, bez przypadkowych przechodniów w kadrze. W fotografii funkcjonuje także pojęcie błękitnej godziny, uważanej za najciekawszą i najkorzystniejszą porę na zdjęcia nocne. Błękitna godzina w zależności od pory roku i miejsca rozpoczyna się kilkanaście lub kilkadziesiąt minut po zachodzie słońca.



4. Wskazówka z poprzedniego punktu mogłaby sugerować, że zrobienie ładnych zdjęć z podróży jest możliwe wyłącznie w tych trudnych do uchwycenia momentach dnia, czyli o świcie i o zmroku. Nic bardziej mylnego, ponieważ każda pora dnia i każda pogoda oferuje nam inne możliwości. Pochmurne dni przynoszą ze sobą miękkie, rozproszone światło, które ułatwia uchwycenie w kadrze wszystkich szczegółów bez obawy, że niektóre znikną w cieniu lub zostaną prześwietlone. Dni burzowe to świetna okazja, by nadać Twoim zdjęciom nieco dramaturgii, zwłaszcza jeśli w kadrze uchwycisz zmieniające się niebo jako niesamowite tło. Słoneczne dni są z punktu widzenia fotografa dość kłopotliwe, ponieważ wymagają trochę większej wprawy. Ostre, padające z góry światło bywa trudne do okiełznania, gdyż sprawia, że przedmioty, na które pada są bardzo jasne i mocno oświetlone, a inne giną w cieniu. Zaburza to kompozycję zdjęcia i powoduje, że niektóre szczegóły krajobrazu lub twarze osób fotografowanych nikną w cieniu. Jednakże są sposoby, by ostre światło działało na Twoją korzyść, wystarczy ustawić ostrość na obszary o wysokim kontraście, takie jak cienie lub sylwetki.



To zaledwie kilka z przydatnych wskazówek, które pomogą Ci w opanowaniu trudnej sztuki fotografii podróżnej. Jednakże pamiętaj o najważniejszej zasadzie, która brzmi: praktyka czyni mistrza. Im więcej zdjęć – miejsc, ludzi, obiektów – wykonasz, tym większą będziesz miał wprawę, a Twoje oko nauczy się w mig wyłapywać ciekawe kadry warte uchwycenia. Zatem, nie zwlekaj, chwyć za aparat i ćwicz.
Data Publikacji: 29.01.2019

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
TOP 7: najlepsze hotele na wakacje 2025. Oto miejsca na urlop idealny!Planujesz wakacje na nadchodzący rok, ale wciąż nie możesz się zdecydować? Przytłacza Cię liczba dostępnych ofert hotelowych? Zupełnie to rozumiemy! W gąszczu świetnych opcji również można czuć się zagubionym. Na szczęście mamy doświadczenie w organizowaniu wakacji i tworzeniu urlopowych par idealnych – bez pudła łączymy podróżnych o konkretnych potrzebach z ich kierunkami marzeń i hotelami perfekcyjnie dopasowanymi do ich oczekiwań. Nie wierzysz? Oto nasze top 7 hoteli na wakacje 2025. Wierzymy, że znajdziesz na tej liście miejsce idealne dla siebie.
krajobraz kierunku
TOP 7: najlepsze hotele na Karaibach. Tutaj czeka Cię relaks marzeń!Wyspy Karaibskie to miejsce, gdzie dzikie plaże graniczą z kolonialną architekturą, a turkusowe laguny ustępują miejsca tropikalnym lasom. Tutejsze hotele to nie tylko luksusowe przystanie, ale też świetne bazy wypadowe. A jest tu mnóstwo do roboty! Można nurkować przy rafach koralowych, odkrywać karaibskie miasteczka z ich targowiskami pełnymi świeżych owoców morza i przypraw, wędrować szlakami przez bujne lasy deszczowe albo poznawać niezwykłe zabytki z okresów starożytnych cywilizacji lub czasów kolonialnych. W eleganckim resorcie czy kameralnym obiekcie Karaiby potrafią – oczywiście pozytywnie – zaskoczyć. Gdzie jednak się zatrzymać, by móc w pełni docenić ich bogactwo? Poznaj nasze zestawienie top 7 karaibskich hoteli!
krajobraz kierunku
Szybki paszport tymczasowy – jak go wyrobić? Ile kosztuje? Ten dokument może Cię uratować nawet chwilę przed wylotem!Przygotowań do zagranicznego wyjazdu nie warto odkładać na ostatnią chwilę. Wiele osób jednak zapomina o tej z pozoru banalnej radzie i tuż przed planowanym wylotem orientuje się, że ich paszport stracił ważność, albo nie odebrali gotowego dokumentu z urzędu. Nawet tak trudna sytuacja nie przekreśla jednak szans na pilną wizytę u rodziny czy realizację zawodowych zobowiązań. Na lotnisku można otrzymać paszport tymczasowy, który umożliwi odbycie podróży. Dla kogo jest przeznaczony i jak go wyrobić? Odpowiedź znajdziesz poniżej.
krajobraz kierunku
Czy w Wenezueli jest bezpiecznie? Informacje z pierwszej ręki Salto Angel – najwyższy wodospad świata; tepui – najstarsze formacje geologiczne na świecie; andyjskie szczyty sięgające 5 000 m n.p.m. z najdłuższą i najwyższą kolejka linową na świecie – takich „naj” można wymienić jeszcze wiele. Biorąc pod uwagę liczbę atrakcji i „cudów natury”, jakie oferuje Wenezuela, kraj ten powinien znajdować się na topie najbardziej pożądanych destynacji na świecie! Dlaczego tak nie jest? Głównie za sprawą utrzymujących się wątpliwości dotyczących bezpieczeństwa turystów. Warto jednak wiedzieć, że dzisiaj obawy te – podsycane przez doniesienia medialne pisane często bez realnego odwiedzenia kraju – są zdecydowanie na wyrost.