ikona-burger
napis-rainbow
ikona-telefon
[object Object]

Wróć

Inne

Jak przygotować się na podróż do Chin?

Chiny to bez wątpienia wspaniały kraj i cywilizacja, której kultura i historia sięgają pięciu tysięcy lat. Chiny są trzecim pod względem zajmowanej powierzchni państwem na świecie, a jako jedna z największych światowych potęg, z największą populacją na świecie, są również drugą gospodarką świata. Trwający w kraju od wielu lat silny wzrost gospodarczy przekształcił kraj w globalne centrum produkcyjne. Kultura chińska zawsze fascynowała ludzi z zewnątrz, przede wszystkim ze względu na bogate dziedzictwo historyczne, unikalną architekturę, mozaikę narodów, religii i idei. Zwiedzanie takiego kraju jak Chiny to niebywała frajda i przygoda. W tym artykule przedstawimy użyteczne i interesujące fakty dotyczące Chin, ponieważ dobre planowanie jest podstawą udanego wyjazdu.

Jak zaplanować podróż do Chin?


Niezbędne dokumenty


Obywatele polscy udający się do Chin muszą mieć ważną wizę pobytową (turystyczna, studencka, itp.) lub tranzytową. Wiza turystyczna obejmuje wyjazdy do Chin w celu zwiedzania lub odwiedzenia rodziny i przyznawana jest na trzy miesiące. Wizy turystyczne wydawane są przez Ambasadę Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie oraz Konsulat Generalny ChRL z siedzibą w Gdańsku-Wrzeszczu. Wraz z czytelnie wypełnionym wnioskiem wizowym należy złożyć paszport ważny minimum pół roku od daty planowanego zakończenia pobytu w Chinach, kolorową, aktualną fotografię, potwierdzenie rezerwacji biletu lotniczego w obie strony i potwierdzenie rezerwacji w hotelach. Jeśli wybierasz się na wycieczkę zorganizowaną to wszelkie formalności związane z twoim wyjazdem, w tym uzyskanie właściwej wizy, znajdują się po stronie organizatora wycieczki. Możesz więc odetchnąć, bo zdaniem wielu jest to najtrudniejsza część przygotowań do wyjazdu. Pamiętaj, że podczas pobytu w Chinach musisz mieć paszport w ważną wizą zawsze przy sobie, ponieważ dokumenty te są niezbędne m.in. przy meldowaniu się w miejscu czasowego pobytu (hotele, pensjonaty), przy zakupie biletów na wszystkie rodzaje środków komunikacji, a także przy wejściu na lotniska i wymianie pieniędzy w banku. Zaleca się posiadanie kserokopii pierwszej strony paszportu oraz strony, na której znajduje się ważna wiza chińska ze stemplem wjazdowym, co uchroni Cię przed przypadkowym zgubieniem oryginału.Wybór terminu


Jeśli termin planowanego przez Ciebie wyjazdu jest uzależniony od czynników takich jak grafik urlopów w pracy, to z pewnością ucieszy Cię informacja, że wszelkie kulturalne i historyczne atrakcje Chin są dostępne przez cały rok, bez względu na pogodę. Zwiedzanie Pekinu, Szanghaju czy Wielkiego Muru jest możliwe o każdej porze roku. Jeśli jednak masz możliwość wybrania terminu urlopu, to najlepszym okresem na chińską wyprawę jest wiosna oraz jesień, kiedy dni są długie i ciepłe, ale nie upalne. Ponieważ Chiny zajmują bardzo duży obszar, to klimat w poszczególnych regionach kształtuje się różnie, dlatego przed wyjazdem sprawdź, jakie warunki panują w miejscach, które zamierzasz odwiedzić.Warto podkreślić, że są pewne terminy, przypadające w okolicy ważnych świąt, kiedy podróżowanie przez Chiny i ich zwiedzanie może być utrudnione. Chińczycy mają trzy dni płatnego urlopu z okazji trzech głównych świąt w ciągu roku. Są to tak zwane złote tygodnie, które przypadają na majowe Święto Pracy, październikowe Święto Narodowe oraz Chiński Nowy Rok, święto ruchome oparte na kalendarzu księżycowym, zwykle przypada na koniec stycznia lub początek lutego.

Otwartość na inną kulturę


Pamiętaj, że wybierasz się do kraju, który wywodzi się z zupełnie odmiennego kręgu kulturowego, unikaj więc jakichkolwiek uprzedzeń i skojarzeń, opartych wyłącznie na negatywnym przekazie medialnym. Postaraj się spojrzeć na chińską kulturę, tradycje i zachowania z zaciekawieniem i otwartością. I pamiętaj, że „inne” nie znaczy „gorsze”. Przybyszom z Zachodu może czasami wydawać się, że Chińczycy na nich krzyczą i są zdenerwowani, ale nie należy brać tego osobiście. Szybko przekonasz się, że ten naród ma taki rodzaj ekspresji, bardzo żywiołowy i głośny. Bądź przygotowany na to, że cudzoziemcy mogą przyciągać uwagę ciekawskich mieszkańców, zwłaszcza na obszarach wiejskich, gdzie nie-Chińczycy nie są częstym widokiem. I niech nie zdziwi Cię powszechny zwyczaj plucia na ulicy lub w ogóle w miejscach publicznych, ponieważ w Chinach nie jest to uważane za nieuprzejme lub obraźliwe.
Zanim zrobisz komuś zdjęcie, poproś o pozwolenie, to nie wymaga wiele wysiłku, a zdecydowanie poprawia wzajemne kontakty. Pamiętaj, że fotografowanie jest często zabronione na lotniskach, w muzeach i w pobliżu obiektów wojskowych, więc zwracaj uwagę na znaki. W niektórych miejscach, zwłaszcza w głównych atrakcjach turystycznych mogą być pobierane niewielkie opłaty za korzystanie z kamery wideo. Niezwykle rzadko zdarzają się przypadki naliczania niewielkich opłat także za aparaty fotograficzne.Podczas podróży postaraj się dostosować strojem do lokalnych zwyczajów. Chińczycy ubierają się zazwyczaj dość prosto i skromnie. Mężczyźni rzadko noszą szorty, jedynym wyjątkiem są plaże. Wyrazem szacunku jest zakrywanie przez kobiety ramion i rezygnacja z ekstremalnie krótkich spódnic czy szortów, szczególnie podczas odwiedzania świątyń i miejsc kultu religijnego.

I jeszcze kilka przydatnych wskazówek:

• jeśli zamierzasz korzystać ze swojej karty SIM, upewnij się, że jest kompatybilna z chińską siecią,

• w Chinach wiele stron internetowych, w tym Google i Facebook, jest zablokowanych, więc przygotuj się na detoks,

• naucz się kilku podstawowych zwrotów, takich jak proszę, dziękuję, dzień dobry; takie drobne gesty otwierają wiele drzwi i ułatwiają podróżowanie,

• karty kredytowe są akceptowane tylko w niektórych hotelach i luksusowych domach towarowych w największych miastach, dlatego pamiętaj, że w Chinach trzeba mieć przy sobie gotówkę; obowiązującą walutą jest renminbi (RMB), powszechnie zwana juanem od nazwy podstawowej jednostki monetarnej.

Wielu turystów odwiedzających Chiny po raz pierwszy nie wie, czego się spodziewać po tym niezwykle złożonym pod wieloma względami kraju. Warto pamiętać, że pobyt w Chinach może być bardzo zaskakujący, a przez to ciekawy i wyjątkowy. Dlatego każdy, kto wybiera się na pierwszą w życiu chińską wyprawę, powinien poświęcić trochę czasu na zdobycie informacji o tym kraju, by uniknąć rozczarowań.
Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 24.01.2019

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.5/6  360 ocen
Objazd • Chiny: Pekin - Shaanxi - Szanghaj
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.6/6  18 ocen
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.5/6  123 oceny
Objazd • Chiny: Pekin - Szanghaj - Makau - Hong Kong
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.4/6  72 oceny
Objazd • Chiny: Pekin - Shaanxi - Szanghaj
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.4/6  28 ocen
zdjęcie-oferty
6.0/6  1 ocena
Objazd • Singapur, Chiny, Australia, Nowa Zelandia, Fidżi, Samoa

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku

Phuket - pogoda i klimat. Kiedy lecieć na wakacje?

Phuket jest największą, a zarazem najsłynniejszą wyspą Tajlandii. Na stałe mieszka tu niewiele ponad 400 tys. mieszkańców, ale każdego roku przewija się kilkakrotnie więcej turystów. Znajdziesz tu więcej niż 40 piaszczystych plaż, wspaniałą przyrodę, znakomitą bazę hotelową, a także świetne restauracje serwujące lokalną kuchnię. Wyspa Phuket to idealne miejsce dla osób lubiących nocne rozrywki, miłośników sportów wodnych i tych, którzy chcą łączyć wypoczynek z odkrywaniem nowych, ciekawych kultur. Przed wyjazdem warto się dowiedzieć, jakiej pogody można się tu spodziewać i kiedy najlepiej wybrać się na wakacje na Phuket.
krajobraz-kierunku

Wyspa Phu Quoc - pogoda i klimat. Kiedy polecieć do Wietnamu?

Wietnam to jeden z bardziej fascynujących krajów Azji Południowo-Wschodniej, stanowiący niesamowitą mieszankę azjatyckiej kultury, tropikalnego klimatu i fenomenalnej, znanej na całym świecie kuchni wietnamskiej, której nikomu nie trzeba chyba rekomendować. To fantastyczny kraj zarówno do zwiedzania, jak i do wypoczynku. W tym drugim przypadku, najpopularniejsza staje się ostatnio Phu Quoc, tropikalna wyspa znajdująca się w południowej części kraju, w Zatoce Tajlandzkiej, u zbiegu lądowych granic Wietnamu i Kambodży. Zanim polecisz na wyspę Phu Quoc, pogoda oraz tamtejszy klimat powinny Cię zainteresować. Dowiedz się, kiedy najlepiej wybrać się do południowego Wietnamu.
krajobraz-kierunku

Bułgaria - Słoneczny Brzeg. Pogoda, klimat i temperatury w Bułgarii

Słoneczny Brzeg znany jest w Polsce od lat z co najmniej dwóch powodów – zagranicznych wycieczek, kiedy to rodzinne wczasy w Bułgarii były szczytem tego, na co pozwalały ówczesne realia oraz faktu, że tak właśnie nazywa się jedno z tutejszych brandy, które przed laty było „powiewem luksusu”. O ile w tym drugim przypadku marka wciąż trzyma ten sam (wysoki) poziom, natomiast jeśli ktoś pamięta Słoneczny Brzeg z końca lat 80. XX wieku, to teraz na pewno się zdziwi – dzisiaj to nowoczesny, dobrze zorganizowany kurort ze wszystkimi atrakcjami potrzebnymi do tego, by dobrze wypocząć! Zobacz, jakiej pogody w Słonecznym Brzegu możesz spodziewać się w poszczególnych porach roku i kiedy najlepiej wybrać się tam na niezapomniane wakacje!
krajobraz-kierunku

Pogoda, klimat i temperatury na Zakynthos

Zakynthos to najbardziej popularna wśród Polaków wyspa greckiego archipelagu Wysp Jońskich. Nic dziwnego – potrafi oczarować każdego! W szczególności jej północne tereny sprzyjają aktywnym turystom, którzy lubią schodzić z utartych szlaków. Południe i wschód Zante to zaś idealne miejsce dla amatorów kąpieli słonecznych i sportów wodnych. Miłośników przyrody na pewno zainteresuje fakt, że żółwie morskie składają tu jaja, a każdy z pewnością będzie chciał zrobić sobie zdjęcie przy słynnym wraku statku w Zatoce Navagio, znajdującym się na niewielkiej plaży, pokrytej białym, gruboziarnistym piaskiem. Sprawdź, jakiej możesz spodziewać się na Zakynthos pogody oraz temperatur w poszczególnych miesiącach roku i zacznij planować niezapomniany urlop na tej bajecznej wyspie! Przeczytaj: Zakynthos – najpiękniejsze miejsca, które trzeba zobaczyć