ikona-burger
napis-rainbow
ikona-telefon

Jak przygotować się na podróż do Chin?

Chiny to bez wątpienia wspaniały kraj i cywilizacja, której kultura i historia sięgają pięciu tysięcy lat. Chiny są trzecim pod względem zajmowanej powierzchni państwem na świecie, a jako jedna z największych światowych potęg, z największą populacją na świecie, są również drugą gospodarką świata. Trwający w kraju od wielu lat silny wzrost gospodarczy przekształcił kraj w globalne centrum produkcyjne. Kultura chińska zawsze fascynowała ludzi z zewnątrz, przede wszystkim ze względu na bogate dziedzictwo historyczne, unikalną architekturę, mozaikę narodów, religii i idei. Zwiedzanie takiego kraju jak Chiny to niebywała frajda i przygoda. W tym artykule przedstawimy użyteczne i interesujące fakty dotyczące Chin, ponieważ dobre planowanie jest podstawą udanego wyjazdu.

Jak zaplanować podróż do Chin?


Niezbędne dokumenty


Obywatele polscy udający się do Chin muszą mieć ważną wizę pobytową (turystyczna, studencka, itp.) lub tranzytową. Wiza turystyczna obejmuje wyjazdy do Chin w celu zwiedzania lub odwiedzenia rodziny i przyznawana jest na trzy miesiące. Wizy turystyczne wydawane są przez Ambasadę Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie oraz Konsulat Generalny ChRL z siedzibą w Gdańsku-Wrzeszczu. Wraz z czytelnie wypełnionym wnioskiem wizowym należy złożyć paszport ważny minimum pół roku od daty planowanego zakończenia pobytu w Chinach, kolorową, aktualną fotografię, potwierdzenie rezerwacji biletu lotniczego w obie strony i potwierdzenie rezerwacji w hotelach. Jeśli wybierasz się na wycieczkę zorganizowaną to wszelkie formalności związane z twoim wyjazdem, w tym uzyskanie właściwej wizy, znajdują się po stronie organizatora wycieczki. Możesz więc odetchnąć, bo zdaniem wielu jest to najtrudniejsza część przygotowań do wyjazdu. Pamiętaj, że podczas pobytu w Chinach musisz mieć paszport w ważną wizą zawsze przy sobie, ponieważ dokumenty te są niezbędne m.in. przy meldowaniu się w miejscu czasowego pobytu (hotele, pensjonaty), przy zakupie biletów na wszystkie rodzaje środków komunikacji, a także przy wejściu na lotniska i wymianie pieniędzy w banku. Zaleca się posiadanie kserokopii pierwszej strony paszportu oraz strony, na której znajduje się ważna wiza chińska ze stemplem wjazdowym, co uchroni Cię przed przypadkowym zgubieniem oryginału.Wybór terminu


Jeśli termin planowanego przez Ciebie wyjazdu jest uzależniony od czynników takich jak grafik urlopów w pracy, to z pewnością ucieszy Cię informacja, że wszelkie kulturalne i historyczne atrakcje Chin są dostępne przez cały rok, bez względu na pogodę. Zwiedzanie Pekinu, Szanghaju czy Wielkiego Muru jest możliwe o każdej porze roku. Jeśli jednak masz możliwość wybrania terminu urlopu, to najlepszym okresem na chińską wyprawę jest wiosna oraz jesień, kiedy dni są długie i ciepłe, ale nie upalne. Ponieważ Chiny zajmują bardzo duży obszar, to klimat w poszczególnych regionach kształtuje się różnie, dlatego przed wyjazdem sprawdź, jakie warunki panują w miejscach, które zamierzasz odwiedzić.Warto podkreślić, że są pewne terminy, przypadające w okolicy ważnych świąt, kiedy podróżowanie przez Chiny i ich zwiedzanie może być utrudnione. Chińczycy mają trzy dni płatnego urlopu z okazji trzech głównych świąt w ciągu roku. Są to tak zwane złote tygodnie, które przypadają na majowe Święto Pracy, październikowe Święto Narodowe oraz Chiński Nowy Rok, święto ruchome oparte na kalendarzu księżycowym, zwykle przypada na koniec stycznia lub początek lutego.

Otwartość na inną kulturę


Pamiętaj, że wybierasz się do kraju, który wywodzi się z zupełnie odmiennego kręgu kulturowego, unikaj więc jakichkolwiek uprzedzeń i skojarzeń, opartych wyłącznie na negatywnym przekazie medialnym. Postaraj się spojrzeć na chińską kulturę, tradycje i zachowania z zaciekawieniem i otwartością. I pamiętaj, że „inne” nie znaczy „gorsze”. Przybyszom z Zachodu może czasami wydawać się, że Chińczycy na nich krzyczą i są zdenerwowani, ale nie należy brać tego osobiście. Szybko przekonasz się, że ten naród ma taki rodzaj ekspresji, bardzo żywiołowy i głośny. Bądź przygotowany na to, że cudzoziemcy mogą przyciągać uwagę ciekawskich mieszkańców, zwłaszcza na obszarach wiejskich, gdzie nie-Chińczycy nie są częstym widokiem. I niech nie zdziwi Cię powszechny zwyczaj plucia na ulicy lub w ogóle w miejscach publicznych, ponieważ w Chinach nie jest to uważane za nieuprzejme lub obraźliwe.
Zanim zrobisz komuś zdjęcie, poproś o pozwolenie, to nie wymaga wiele wysiłku, a zdecydowanie poprawia wzajemne kontakty. Pamiętaj, że fotografowanie jest często zabronione na lotniskach, w muzeach i w pobliżu obiektów wojskowych, więc zwracaj uwagę na znaki. W niektórych miejscach, zwłaszcza w głównych atrakcjach turystycznych mogą być pobierane niewielkie opłaty za korzystanie z kamery wideo. Niezwykle rzadko zdarzają się przypadki naliczania niewielkich opłat także za aparaty fotograficzne.Podczas podróży postaraj się dostosować strojem do lokalnych zwyczajów. Chińczycy ubierają się zazwyczaj dość prosto i skromnie. Mężczyźni rzadko noszą szorty, jedynym wyjątkiem są plaże. Wyrazem szacunku jest zakrywanie przez kobiety ramion i rezygnacja z ekstremalnie krótkich spódnic czy szortów, szczególnie podczas odwiedzania świątyń i miejsc kultu religijnego.

I jeszcze kilka przydatnych wskazówek:

• jeśli zamierzasz korzystać ze swojej karty SIM, upewnij się, że jest kompatybilna z chińską siecią,

• w Chinach wiele stron internetowych, w tym Google i Facebook, jest zablokowanych, więc przygotuj się na detoks,

• naucz się kilku podstawowych zwrotów, takich jak proszę, dziękuję, dzień dobry; takie drobne gesty otwierają wiele drzwi i ułatwiają podróżowanie,

• karty kredytowe są akceptowane tylko w niektórych hotelach i luksusowych domach towarowych w największych miastach, dlatego pamiętaj, że w Chinach trzeba mieć przy sobie gotówkę; obowiązującą walutą jest renminbi (RMB), powszechnie zwana juanem od nazwy podstawowej jednostki monetarnej.

Wielu turystów odwiedzających Chiny po raz pierwszy nie wie, czego się spodziewać po tym niezwykle złożonym pod wieloma względami kraju. Warto pamiętać, że pobyt w Chinach może być bardzo zaskakujący, a przez to ciekawy i wyjątkowy. Dlatego każdy, kto wybiera się na pierwszą w życiu chińską wyprawę, powinien poświęcić trochę czasu na zdobycie informacji o tym kraju, by uniknąć rozczarowań.
Data Publikacji: 24.01.2019

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Wakacje w Meksyku – czy jest bezpiecznie?Meksyk to jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów państw na świecie. Kraj tequili może poszczycić się rekordową liczbą zagranicznych podróżników w 2022 roku, wyższą nawet niż w roku poprzedzającym początek pandemii. Jest to coraz bardziej popularny kierunek również wśród Polaków, jednak przed wyjazdem wiele osób zastanawia się, czy w Meksyku jest bezpiecznie. W końcu kraj ten znany jest z obecności karteli narkotykowych. Jak jest naprawdę? Sprawdź, co warto wiedzieć przed podróżą.
krajobraz kierunku
Filipiny – pogoda, klimat i temperatura. Kiedy lecieć na wakacje?Marzysz o spędzeniu błogiego urlopu pod palmami na boskiej, piaszczystej plaży oblewanej przez ciepłe, turkusowe i pełne raf koralowych morze, popijając orzeźwiającą wodę z kokosa? Gwarancję takich wspaniałych wczasów dają Filipiny. To niezwykle różnorodny kraj, pełen uśmiechniętych mieszkańców oraz wymarzone miejsce dla fanów nurkowania. Zobacz jakiej pogody możesz spodziewać się na Filipinach i kiedy najlepiej wybrać się tam na niezapomniany urlop.
krajobraz kierunku
Tulum – pogoda i główne atrakcje. Krótki przewodnikJeszcze 30 lat temu była to niewielka nadmorska wioska położona w cieniu rozwijających się kurortów takich jak Playa del Carmen i Cancun. Dzisiaj Tulum w Meksyku jest jednym z najczęściej odwiedzanych i najchętniej fotografowanych miejsc na świecie. Na wakacje przylatuje tu Paris Hilton, Sting, Jennifer Aniston i wiele innych gwiazd. Co wyróżnia Tulum od innych miejscowości? Jakie atrakcje czekają na turystę, co warto zobaczyć i kiedy najlepiej odwiedzić Riwierę Majańską? O tym wszystkim dowiesz się w artykule!