Jak przygotować się na podróż do Chin?

Chiny to bez wątpienia wspaniały kraj i cywilizacja, której kultura i historia sięgają pięciu tysięcy lat. Chiny są trzecim pod względem zajmowanej powierzchni państwem na świecie, a jako jedna z największych światowych potęg, z największą populacją na świecie, są również drugą gospodarką świata. Trwający w kraju od wielu lat silny wzrost gospodarczy przekształcił kraj w globalne centrum produkcyjne. Kultura chińska zawsze fascynowała ludzi z zewnątrz, przede wszystkim ze względu na bogate dziedzictwo historyczne, unikalną architekturę, mozaikę narodów, religii i idei. Zwiedzanie takiego kraju jak Chiny to niebywała frajda i przygoda. W tym artykule przedstawimy użyteczne i interesujące fakty dotyczące Chin, ponieważ dobre planowanie jest podstawą udanego wyjazdu.

Jak zaplanować podróż do Chin?


Niezbędne dokumenty


Obywatele polscy udający się do Chin muszą mieć ważną wizę pobytową (turystyczna, studencka, itp.) lub tranzytową. Wiza turystyczna obejmuje wyjazdy do Chin w celu zwiedzania lub odwiedzenia rodziny i przyznawana jest na trzy miesiące. Wizy turystyczne wydawane są przez Ambasadę Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie oraz Konsulat Generalny ChRL z siedzibą w Gdańsku-Wrzeszczu. Wraz z czytelnie wypełnionym wnioskiem wizowym należy złożyć paszport ważny minimum pół roku od daty planowanego zakończenia pobytu w Chinach, kolorową, aktualną fotografię, potwierdzenie rezerwacji biletu lotniczego w obie strony i potwierdzenie rezerwacji w hotelach. Jeśli wybierasz się na wycieczkę zorganizowaną to wszelkie formalności związane z twoim wyjazdem, w tym uzyskanie właściwej wizy, znajdują się po stronie organizatora wycieczki. Możesz więc odetchnąć, bo zdaniem wielu jest to najtrudniejsza część przygotowań do wyjazdu. Pamiętaj, że podczas pobytu w Chinach musisz mieć paszport w ważną wizą zawsze przy sobie, ponieważ dokumenty te są niezbędne m.in. przy meldowaniu się w miejscu czasowego pobytu (hotele, pensjonaty), przy zakupie biletów na wszystkie rodzaje środków komunikacji, a także przy wejściu na lotniska i wymianie pieniędzy w banku. Zaleca się posiadanie kserokopii pierwszej strony paszportu oraz strony, na której znajduje się ważna wiza chińska ze stemplem wjazdowym, co uchroni Cię przed przypadkowym zgubieniem oryginału.



Wybór terminu


Jeśli termin planowanego przez Ciebie wyjazdu jest uzależniony od czynników takich jak grafik urlopów w pracy, to z pewnością ucieszy Cię informacja, że wszelkie kulturalne i historyczne atrakcje Chin są dostępne przez cały rok, bez względu na pogodę. Zwiedzanie Pekinu, Szanghaju czy Wielkiego Muru jest możliwe o każdej porze roku. Jeśli jednak masz możliwość wybrania terminu urlopu, to najlepszym okresem na chińską wyprawę jest wiosna oraz jesień, kiedy dni są długie i ciepłe, ale nie upalne. Ponieważ Chiny zajmują bardzo duży obszar, to klimat w poszczególnych regionach kształtuje się różnie, dlatego przed wyjazdem sprawdź, jakie warunki panują w miejscach, które zamierzasz odwiedzić.



Warto podkreślić, że są pewne terminy, przypadające w okolicy ważnych świąt, kiedy podróżowanie przez Chiny i ich zwiedzanie może być utrudnione. Chińczycy mają trzy dni płatnego urlopu z okazji trzech głównych świąt w ciągu roku. Są to tak zwane złote tygodnie, które przypadają na majowe Święto Pracy, październikowe Święto Narodowe oraz Chiński Nowy Rok, święto ruchome oparte na kalendarzu księżycowym, zwykle przypada na koniec stycznia lub początek lutego.

Polecane wycieczki

Otwartość na inną kulturę


Pamiętaj, że wybierasz się do kraju, który wywodzi się z zupełnie odmiennego kręgu kulturowego, unikaj więc jakichkolwiek uprzedzeń i skojarzeń, opartych wyłącznie na negatywnym przekazie medialnym. Postaraj się spojrzeć na chińską kulturę, tradycje i zachowania z zaciekawieniem i otwartością. I pamiętaj, że „inne” nie znaczy „gorsze”. Przybyszom z Zachodu może czasami wydawać się, że Chińczycy na nich krzyczą i są zdenerwowani, ale nie należy brać tego osobiście. Szybko przekonasz się, że ten naród ma taki rodzaj ekspresji, bardzo żywiołowy i głośny. Bądź przygotowany na to, że cudzoziemcy mogą przyciągać uwagę ciekawskich mieszkańców, zwłaszcza na obszarach wiejskich, gdzie nie-Chińczycy nie są częstym widokiem. I niech nie zdziwi Cię powszechny zwyczaj plucia na ulicy lub w ogóle w miejscach publicznych, ponieważ w Chinach nie jest to uważane za nieuprzejme lub obraźliwe.
Zanim zrobisz komuś zdjęcie, poproś o pozwolenie, to nie wymaga wiele wysiłku, a zdecydowanie poprawia wzajemne kontakty. Pamiętaj, że fotografowanie jest często zabronione na lotniskach, w muzeach i w pobliżu obiektów wojskowych, więc zwracaj uwagę na znaki. W niektórych miejscach, zwłaszcza w głównych atrakcjach turystycznych mogą być pobierane niewielkie opłaty za korzystanie z kamery wideo. Niezwykle rzadko zdarzają się przypadki naliczania niewielkich opłat także za aparaty fotograficzne.



Podczas podróży postaraj się dostosować strojem do lokalnych zwyczajów. Chińczycy ubierają się zazwyczaj dość prosto i skromnie. Mężczyźni rzadko noszą szorty, jedynym wyjątkiem są plaże. Wyrazem szacunku jest zakrywanie przez kobiety ramion i rezygnacja z ekstremalnie krótkich spódnic czy szortów, szczególnie podczas odwiedzania świątyń i miejsc kultu religijnego.

I jeszcze kilka przydatnych wskazówek:

• jeśli zamierzasz korzystać ze swojej karty SIM, upewnij się, że jest kompatybilna z chińską siecią,

• w Chinach wiele stron internetowych, w tym Google i Facebook, jest zablokowanych, więc przygotuj się na detoks,

• naucz się kilku podstawowych zwrotów, takich jak proszę, dziękuję, dzień dobry; takie drobne gesty otwierają wiele drzwi i ułatwiają podróżowanie,

• karty kredytowe są akceptowane tylko w niektórych hotelach i luksusowych domach towarowych w największych miastach, dlatego pamiętaj, że w Chinach trzeba mieć przy sobie gotówkę; obowiązującą walutą jest renminbi (RMB), powszechnie zwana juanem od nazwy podstawowej jednostki monetarnej.

Wielu turystów odwiedzających Chiny po raz pierwszy nie wie, czego się spodziewać po tym niezwykle złożonym pod wieloma względami kraju. Warto pamiętać, że pobyt w Chinach może być bardzo zaskakujący, a przez to ciekawy i wyjątkowy. Dlatego każdy, kto wybiera się na pierwszą w życiu chińską wyprawę, powinien poświęcić trochę czasu na zdobycie informacji o tym kraju, by uniknąć rozczarowań.
Data Publikacji: 24.01.2019

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Jak zaplanować urlop w 2025 roku, żeby więcej jeździć po świecie?Przełom roku to najlepszy moment na zaplanowanie urlopów i wyjazdów. Zwłaszcza że kalendarz 2025 szykuje prawdziwą gratkę – święta wypadają w takie dni tygodnia, że łatwo zamienić je w dłuższe urlopy. Co więcej, planując z wyprzedzeniem, można skorzystać z atrakcyjnych ofert na nowy sezon – zarówno na wakacyjne wyjazdy all-inclusive, jak i krótsze city breaki. Lepiej się jednak spiesz, bo wiedza dotycząca dni wolnych od pracy jest ogólnodostępna i przy zbyt długiej zwłoce inni po prostu Cię uprzedzą. Szkoda byłoby spędzać wszystkie długie weekendy 2025 roku na kanapie, zamiast odkrywające nowe zakątki świata, prawda?
krajobraz kierunku
Gdzie pojechać na ferie zimowe? Może wycieczka za granicę?Ferie zimowe to pomysł, którego wartość trudno przecenić. Dzisiaj trudno wręcz wyobrazić sobie, jak to było przed 1932 rokiem, gdy uczniowie mieli jedynie krótkie przerwy związane z obchodami Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Na szczęście dzisiaj, kiedy w Polsce zaczyna się najchłodniejszy okres roku i pojawia się zwątpienie w to, że kiedyś znów będzie ciepło, a chłód daje się we znaki do tego stopnia, że wspomnienie wakacji zaciera się niczym dawno śniony sen — nadchodzą one: ferie. Przerwa od szkolnych obowiązków pozwala zaszyć się w cieple czterech ścian, bez konieczności wyściubiania nosa za drzwi, ale jest to też okazją, by postawić na aktywny wypoczynek. Jedni wolą cieszyć się zimową aurą w najbliższej okolicy lub podróżując po Polsce, drudzy wykorzystują zimową przerwę jako okazję do ucieczki w ciepłe kraje. Niezależnie od tego, do której grupy należysz, mamy dla Ciebie całe mnóstwo propozycji, jak złapać w tym czasie oddech i porządnie wypocząć.
krajobraz kierunku
Zezwolenie ESTA. Jak złożyć wniosek w ramach Programu Ruchu Bezwizowego?Podróże do Stanów Zjednoczonych cieszą się wśród Polaków dużą popularnością zarówno ze względu na turystyczną różnorodność tego kraju, jak i dużą Polonię, wciąż utrzymującą związki z rodziną (o Polonii w USA znajdziesz na naszym blogu specjalny artykuł). Przez lata wyjazd do USA wymagał dopełnienia wielu formalności i uzyskania wizy. Obecnie procedury zostały znacznie uproszczone. Warto wiedzieć, z czego wynikają te zmiany i kto może z nich skorzystać.
krajobraz kierunku
Egzotyczne wakacje zimą. TOP 10 miejsc, w które warto poleciećWakacje zagraniczne to zawsze niesamowite przeżycie. Wejście na pokład samolotu w jednym miejscu i wyjście w drugim ma w sobie coś z teleportacji lub snu – świat zmienia się gdzieś poza obserwacją podróżnika, jakby przechodził transformację w wielkim, pełnym chmur kotle bulgoczącym wokół samolotu. Prawdziwy wymiar tej niesamowitości przeżyć można dopiero, decydując się na egzotyczne wakacje zimą. W punkcie startu – Polsce – jest wtedy najczęściej zimno i ponuro. Do samolotu wchodzi się okutanym w grubą kurtkę, z szalikiem ciasno owiniętym wokół szyi i głęboko nasuniętą czapką. Kiedy zaś się z niego wychodzi, uderza człowieka rozgrzane, wilgotne powietrze. Ciepło lepi się do skóry niczym łaszący zwierzak, sprawdzający nową istotę na swoim terytorium. Tak, dopiero podczas zimowych wakacji w egzotyczne kierunki można naprawdę poczuć, jak wiele oblicz utrzymuje świat w każdej sekundzie swojego istnienia.