Jak zasnąć w samolocie?
Jedną z najlepszych strategii przetrwania długiego lotu jest… przespanie jego większej części. Często jednak okazuje się, że nie lada sztuką jest zasnąć w pozycji siedzącej, w otoczeniu kilkuset osób i przy ciągłym akompaniamencie samolotowej maszynerii. Dlatego też, kompletując bagaż podręczny, warto pamiętać o:
• odpowiednio wyprofilowanej poduszce podróżnej – dzięki niej kręgi szyjne będą znacznie mniej obciążone i łatwiej będzie „ułożyć się” w wygodnej pozycji;
• opasce na oczy – wiele linii lotniczych na długich dystansach zapewnia takie opaski swoim pasażerom, ale na wszelki wypadek warto mieć własną;
• zatyczkach do uszu lub słuchawkach tłumiących hałas – pomogą zabezpieczyć się przed odgłosem samolotowego silnika i wyciszą inne pokładowe dźwięki, jak np. płacz niemowlęcia.
Pamiętajmy też, aby odpowiednio się ubrać – tak, by nie było nam ani za ciepło, ani za gorąco. Strój na cebulkę będzie więc idealnym rozwiązaniem.
Sposoby na nudę w samolocie
Czasem zdarza się jednak, że mimo podjęcia wszelkich możliwych środków mających ułatwić zaśnięcie sen w samolocie nie nadchodzi. Warto więc być przygotowany i na taką ewentualność. Podczas lotu nuda jest zawsze najgorszym wrogiem. Gdy nie mamy co robić, zdaje się on ciągnąć w nieskończoność. Niektóre linie lotnicze latające na długich dystansach oferują swoim klientom system rozrywki pokładowej – oznacza to dostęp do wielu filmów, muzyki czy podcastów na indywidualnych ekranach przy każdym siedzeniu. Może się jednak zdarzyć, że nie będzie tam treści spełniających nasze oczekiwania. Warto więc zabrać ze sobą (w pełni naładowany) laptop czy tablet, na którym można oglądać filmy lub czytać książki, będąc offline. Jeśli naszym „elektronicznym centrum rozrywki” jest smartfon, koniecznie go naładujmy i spakujmy powerbank.