Jak przygotować się do długiego lotu samolotem?

Dalekie, międzykontynentalne podróże to dla wielu z nas spełnienie marzeń i źródło ogromnej satysfakcji. Zanim jednak znajdziemy się kilka czy kilkanaście tysięcy kilometrów od domu, trzeba się tam jakoś dostać. Najczęściej oznacza to długi lot samolotem – jego widmo niejednemu spędza sen z powiek. Wystarczy jednak dobrze się przygotować, by zminimalizować trudy podróży i przyjemnie spędzić czas na pokładzie samolotu. Co spakować i jak przygotować się do długiego lotu? Podpowiadamy.

Jak zasnąć w samolocie?

Jedną z najlepszych strategii przetrwania długiego lotu jest… przespanie jego większej części. Często jednak okazuje się, że nie lada sztuką jest zasnąć w pozycji siedzącej, w otoczeniu kilkuset osób i przy ciągłym akompaniamencie samolotowej maszynerii. Dlatego też, kompletując bagaż podręczny, warto pamiętać o: • odpowiednio wyprofilowanej poduszce podróżnej – dzięki niej kręgi szyjne będą znacznie mniej obciążone i łatwiej będzie „ułożyć się” w wygodnej pozycji; • opasce na oczy – wiele linii lotniczych na długich dystansach zapewnia takie opaski swoim pasażerom, ale na wszelki wypadek warto mieć własną; • zatyczkach do uszu lub słuchawkach tłumiących hałas – pomogą zabezpieczyć się przed odgłosem samolotowego silnika i wyciszą inne pokładowe dźwięki, jak np. płacz niemowlęcia. Pamiętajmy też, aby odpowiednio się ubrać – tak, by nie było nam ani za ciepło, ani za gorąco. Strój na cebulkę będzie więc idealnym rozwiązaniem.


Sposoby na nudę w samolocie

Czasem zdarza się jednak, że mimo podjęcia wszelkich możliwych środków mających ułatwić zaśnięcie sen w samolocie nie nadchodzi. Warto więc być przygotowany i na taką ewentualność. Podczas lotu nuda jest zawsze najgorszym wrogiem. Gdy nie mamy co robić, zdaje się on ciągnąć w nieskończoność. Niektóre linie lotnicze latające na długich dystansach oferują swoim klientom system rozrywki pokładowej – oznacza to dostęp do wielu filmów, muzyki czy podcastów na indywidualnych ekranach przy każdym siedzeniu. Może się jednak zdarzyć, że nie będzie tam treści spełniających nasze oczekiwania. Warto więc zabrać ze sobą (w pełni naładowany) laptop czy tablet, na którym można oglądać filmy lub czytać książki, będąc offline. Jeśli naszym „elektronicznym centrum rozrywki” jest smartfon, koniecznie go naładujmy i spakujmy powerbank.



Jedzenie i napoje na pokładzie

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale podniebne podróże sprawiają, że szybciej się odwadniamy. Pijmy więc dużo wody przez cały czas trwania lotu – dzięki temu w mniejszym stopniu odczuwać będziemy zmęczenie. Unikajmy też kofeiny i alkoholu, które nie tylko przyczyniają się do odwodnienia, ale też mogą powodować zdenerwowanie i podrażniać żołądek. Przygotowując się do podróży, warto spakować też lekkie przekąski. Najlepsze będą te o wysokiej zawartości białka – np. migdały, batony proteinowe czy zwykłe kanapki z serem – które zapewnią uczucie sytości przez długi czas. Przede wszystkim jednak – nie denerwujmy się. Każda minuta lotu sprawia, że zbliżamy się do upragnionego celu.





Data Publikacji: 11.04.2018
autor artykulu zdjecie

Artykuł autorstwa: Redakcja Rainbow

Eksperci z branży turystycznej – piloci wycieczek, animatorzy, rezydenci i przewodnicy i wielu innych specjalistów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą zdobytą podczas niezliczonych podróży. W tekstach łączą praktyczne wskazówki z fascynującymi historiami i ciekawostkami z różnych zakątków świata. Ich opowieści to nie tylko przewodniki po popularnych kierunkach, ale przede wszystkim autentyczne relacje osób, które na co dzień pracują z turystami i poznają opisywane miejsca od podszewki.

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Podróż z niemowlakiem. Jak się przygotować na pierwsze zagraniczne wakacje z małym dzieckiem?Pierwszy zagraniczny wyjazd z niemowlęciem to moment, który wielu rodziców wspomina jako mieszankę ekscytacji i niepewności. Kiedy standardowa lista przygotowań do podróży musi nagle pomieścić potrzeby najmłodszego członka rodziny, wyzwanie staje się zupełnie nowe i nieco przytłaczające. Gdy planowałam nasze pierwsze rodzinne wakacje, internet zalewał mnie poradami, których było tak wiele, że mogłyby wypełnić osobną walizkę. Dzisiaj, już po zagranicznym wyjeździe z niespełna dwuletnim maluchem, wiem już znacznie więcej. Przede wszystkim, że chociaż wakacje dla rodziców z pewnością różnią się od tych dla bezdzietnych, to wciąż mogą przynieść odpoczynek, relaks i przede wszystkim – piękne wspomnienia.
krajobraz kierunku
Gdzie pojechać na wakacje w marcu? Poznaj najciekawsze europejskie oraz egzotyczne kierunki!W marcu w Polsce pojawiają się pierwsze promienie słońca, a termometry nieśmiało wskazują kilkanaście stopni. Niestety, zazwyczaj są to tylko pojedyncze cieplejsze dni, które sprawiają, że szaro-bura codzienność staje się jeszcze trudniejsza do zniesienia. Co zrobić, gdy tęsknota za słońcem i ciepłem jest już nie do wytrzymania? Odpowiedź jest prosta – czas na wakacje zagraniczne! Marzec to doskonały moment, by wyrwać się z zimowej monotonii i wymienić bure niebo na lazurowe, a kalosze na sandały. Wymarzony urlop w ciepłych krajach wcale nie musi czekać do lata – właśnie teraz oferty wakacji w marcu kuszą atrakcyjnymi cenami i przepięknymi plażami bez tłumów turystów. Pozwól sobie na odrobinę szaleństwa i naładuj baterie przed nadejściem prawdziwej polskiej wiosny!
krajobraz kierunku
Turcja czy Tunezja? Który kierunek i dlaczego wybrać? Zapach korzennych przypraw unoszący się nad bazarem, szum fal rozbijających się o złociste plaże, tajemnicze zaułki medyn i majestatyczne meczety – to wszystko czeka na Ciebie zarówno w Turcji, jak i Tunezji. Dwa kraje na styku Europy, Azji i Afryki, dwie historie pełne przeplatających się wątków. Choć pozornie podobne, oferują zupełnie inne doświadczenia podróżnicze. Gdzie szukać starożytnych miast wyrytych w skałach? Które morze kusi cieplejszymi falami? Gdzie zjesz najlepszą baklavę, a gdzie brika? Sprawdźmy!
krajobraz kierunku
Jak zaplanować urlop w 2025 roku, żeby więcej jeździć po świecie?Przełom roku to najlepszy moment na zaplanowanie urlopów i wyjazdów. Zwłaszcza że kalendarz 2025 szykuje prawdziwą gratkę – święta wypadają w takie dni tygodnia, że łatwo zamienić je w dłuższe urlopy. Co więcej, planując z wyprzedzeniem, można skorzystać z atrakcyjnych ofert na nowy sezon – zarówno na wakacyjne wyjazdy all-inclusive, jak i krótsze city breaki. Lepiej się jednak spiesz, bo wiedza dotycząca dni wolnych od pracy jest ogólnodostępna i przy zbyt długiej zwłoce inni po prostu Cię uprzedzą. Szkoda byłoby spędzać wszystkie długie weekendy 2025 roku na kanapie, zamiast odkrywające nowe zakątki świata, prawda?