Jak przygotować się do długiego lotu samolotem?

Dalekie, międzykontynentalne podróże to dla wielu z nas spełnienie marzeń i źródło ogromnej satysfakcji. Zanim jednak znajdziemy się kilka czy kilkanaście tysięcy kilometrów od domu, trzeba się tam jakoś dostać. Najczęściej oznacza to długi lot samolotem – jego widmo niejednemu spędza sen z powiek. Wystarczy jednak dobrze się przygotować, by zminimalizować trudy podróży i przyjemnie spędzić czas na pokładzie samolotu. Co spakować i jak przygotować się do długiego lotu? Podpowiadamy.

Jak zasnąć w samolocie?

Jedną z najlepszych strategii przetrwania długiego lotu jest… przespanie jego większej części. Często jednak okazuje się, że nie lada sztuką jest zasnąć w pozycji siedzącej, w otoczeniu kilkuset osób i przy ciągłym akompaniamencie samolotowej maszynerii. Dlatego też, kompletując bagaż podręczny, warto pamiętać o: • odpowiednio wyprofilowanej poduszce podróżnej – dzięki niej kręgi szyjne będą znacznie mniej obciążone i łatwiej będzie „ułożyć się” w wygodnej pozycji; • opasce na oczy – wiele linii lotniczych na długich dystansach zapewnia takie opaski swoim pasażerom, ale na wszelki wypadek warto mieć własną; • zatyczkach do uszu lub słuchawkach tłumiących hałas – pomogą zabezpieczyć się przed odgłosem samolotowego silnika i wyciszą inne pokładowe dźwięki, jak np. płacz niemowlęcia. Pamiętajmy też, aby odpowiednio się ubrać – tak, by nie było nam ani za ciepło, ani za gorąco. Strój na cebulkę będzie więc idealnym rozwiązaniem.


Sposoby na nudę w samolocie

Czasem zdarza się jednak, że mimo podjęcia wszelkich możliwych środków mających ułatwić zaśnięcie sen w samolocie nie nadchodzi. Warto więc być przygotowany i na taką ewentualność. Podczas lotu nuda jest zawsze najgorszym wrogiem. Gdy nie mamy co robić, zdaje się on ciągnąć w nieskończoność. Niektóre linie lotnicze latające na długich dystansach oferują swoim klientom system rozrywki pokładowej – oznacza to dostęp do wielu filmów, muzyki czy podcastów na indywidualnych ekranach przy każdym siedzeniu. Może się jednak zdarzyć, że nie będzie tam treści spełniających nasze oczekiwania. Warto więc zabrać ze sobą (w pełni naładowany) laptop czy tablet, na którym można oglądać filmy lub czytać książki, będąc offline. Jeśli naszym „elektronicznym centrum rozrywki” jest smartfon, koniecznie go naładujmy i spakujmy powerbank.



Jedzenie i napoje na pokładzie

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale podniebne podróże sprawiają, że szybciej się odwadniamy. Pijmy więc dużo wody przez cały czas trwania lotu – dzięki temu w mniejszym stopniu odczuwać będziemy zmęczenie. Unikajmy też kofeiny i alkoholu, które nie tylko przyczyniają się do odwodnienia, ale też mogą powodować zdenerwowanie i podrażniać żołądek. Przygotowując się do podróży, warto spakować też lekkie przekąski. Najlepsze będą te o wysokiej zawartości białka – np. migdały, batony proteinowe czy zwykłe kanapki z serem – które zapewnią uczucie sytości przez długi czas. Przede wszystkim jednak – nie denerwujmy się. Każda minuta lotu sprawia, że zbliżamy się do upragnionego celu.





Data Publikacji: 11.04.2018

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Jak zaplanować urlop w 2025 roku, żeby więcej jeździć po świecie?Przełom roku to najlepszy moment na zaplanowanie urlopów i wyjazdów. Zwłaszcza że kalendarz 2025 szykuje prawdziwą gratkę – święta wypadają w takie dni tygodnia, że łatwo zamienić je w dłuższe urlopy. Co więcej, planując z wyprzedzeniem, można skorzystać z atrakcyjnych ofert na nowy sezon – zarówno na wakacyjne wyjazdy all-inclusive, jak i krótsze city breaki. Lepiej się jednak spiesz, bo wiedza dotycząca dni wolnych od pracy jest ogólnodostępna i przy zbyt długiej zwłoce inni po prostu Cię uprzedzą. Szkoda byłoby spędzać wszystkie długie weekendy 2025 roku na kanapie, zamiast odkrywające nowe zakątki świata, prawda?
krajobraz kierunku
Gdzie pojechać na ferie zimowe? Może wycieczka za granicę?Ferie zimowe to pomysł, którego wartość trudno przecenić. Dzisiaj trudno wręcz wyobrazić sobie, jak to było przed 1932 rokiem, gdy uczniowie mieli jedynie krótkie przerwy związane z obchodami Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Na szczęście dzisiaj, kiedy w Polsce zaczyna się najchłodniejszy okres roku i pojawia się zwątpienie w to, że kiedyś znów będzie ciepło, a chłód daje się we znaki do tego stopnia, że wspomnienie wakacji zaciera się niczym dawno śniony sen — nadchodzą one: ferie. Przerwa od szkolnych obowiązków pozwala zaszyć się w cieple czterech ścian, bez konieczności wyściubiania nosa za drzwi, ale jest to też okazją, by postawić na aktywny wypoczynek. Jedni wolą cieszyć się zimową aurą w najbliższej okolicy lub podróżując po Polsce, drudzy wykorzystują zimową przerwę jako okazję do ucieczki w ciepłe kraje. Niezależnie od tego, do której grupy należysz, mamy dla Ciebie całe mnóstwo propozycji, jak złapać w tym czasie oddech i porządnie wypocząć.
krajobraz kierunku
Zezwolenie ESTA. Jak złożyć wniosek w ramach Programu Ruchu Bezwizowego?Podróże do Stanów Zjednoczonych cieszą się wśród Polaków dużą popularnością zarówno ze względu na turystyczną różnorodność tego kraju, jak i dużą Polonię, wciąż utrzymującą związki z rodziną (o Polonii w USA znajdziesz na naszym blogu specjalny artykuł). Przez lata wyjazd do USA wymagał dopełnienia wielu formalności i uzyskania wizy. Obecnie procedury zostały znacznie uproszczone. Warto wiedzieć, z czego wynikają te zmiany i kto może z nich skorzystać.
krajobraz kierunku
Egzotyczne wakacje zimą. TOP 10 miejsc, w które warto poleciećWakacje zagraniczne to zawsze niesamowite przeżycie. Wejście na pokład samolotu w jednym miejscu i wyjście w drugim ma w sobie coś z teleportacji lub snu – świat zmienia się gdzieś poza obserwacją podróżnika, jakby przechodził transformację w wielkim, pełnym chmur kotle bulgoczącym wokół samolotu. Prawdziwy wymiar tej niesamowitości przeżyć można dopiero, decydując się na egzotyczne wakacje zimą. W punkcie startu – Polsce – jest wtedy najczęściej zimno i ponuro. Do samolotu wchodzi się okutanym w grubą kurtkę, z szalikiem ciasno owiniętym wokół szyi i głęboko nasuniętą czapką. Kiedy zaś się z niego wychodzi, uderza człowieka rozgrzane, wilgotne powietrze. Ciepło lepi się do skóry niczym łaszący zwierzak, sprawdzający nową istotę na swoim terytorium. Tak, dopiero podczas zimowych wakacji w egzotyczne kierunki można naprawdę poczuć, jak wiele oblicz utrzymuje świat w każdej sekundzie swojego istnienia.