Dokąd chcesz jechać?

Kiedy?

Ile osób?

Skąd wyjazd?

Typ Transportu

trwa wczytywanie

Filtry

Popularne

Wyżywienie

Liczba dni

-

Typ wyjazdu

Cena

-

Standard hotelu

Ocena klientów

Udogodnienia w hotelu

Rodzaj hotelu

Odległość hotelu od lotniska

Tematyka

Sezon

Dokumenty

Oferty

Francja wakacje

Sortuj: od najniższej ceny

Znaleziono 9 ofert

5.4/6  (210 ocen)
Polecana oferta
Bonjour Paris!
Objazd • Francja: Paryż
30.10.2024 (5 dni / 4 noclegi)inne terminy
Warszawa Chopin
Śniadania
2 525zł/os.
5.6/6  (37 ocen)
Polecana oferta
Paryż - Rodzinne Parki Atrakcji - wersja lotnicza
Objazd • Francja: Paryż
23.10.2024 (5 dni / 4 noclegi)inne terminy
Warszawa Chopin
Śniadania
2 596zł/os.
5.3/6  (42 oceny)
Bajkowy Paryż
Objazd • Francja: Paryż
30.10.2024 (5 dni / 4 noclegi)inne terminy
Warszawa Chopin
Śniadania
2 576zł/os.
5.5/6  (73 oceny)
Paryż i Zamki nad Loarą - wersja lotnicza
Objazd • Francja: Paryż
05.03.2025 (5 dni / 4 noclegi)inne terminy
Warszawa Chopin
Śniadania
2 755zł/os.
Cena regularna: 2 905 Najniższa cena z 30 dni: 2 579 zł
4.9/6  (15 ocen)
Sylwester w Paryżu Lotniczy
Objazd • Francja: Paryż
30.12.2024 (5 dni / 4 noclegi)inne terminy
Warszawa Chopin
Śniadania
2 939zł/os.
5.0/6  (58 ocen)
Last Minute!
Skarby Północnego Wybrzeża
Objazd + wypoczynek • Francja i Hiszpania
Przedłuż wakacje o pobyt w hotelu
08.06.2024 (8 dni / 7 noclegów)inne terminy
Warszawa Chopin
Śniadania i obiadokolacje
3 480zł/os.
5.1/6  (156 ocen)
Last Minute!
Sardynia i Korsyka - Szmaragdowe Perły
Objazd + wypoczynek • Francja i Włochy
Przedłuż wakacje o pobyt w hotelu
12.06.2024 (8 dni / 7 noclegów)inne terminy
Wrocław
Śniadania
3 590zł/os.
5.0/6  (129 ocen)
Bestseller
Last Minute!
Szwajcarski horyzont
Objazd • Francja i Szwajcaria
01.06.2024 (8 dni / 7 noclegów)inne terminy
Warszawa Chopin
Śniadania
4 469zł/os.
5.1/6  (227 ocen)
Bestseller
Last Minute!
Uroki Morza Śródziemnego
Objazd + wypoczynek • Hiszpania, Francja, Księstwo Monako, Andora
Przedłuż wakacje o pobyt w hotelu
29.06.2024 (8 dni / 7 noclegów)inne terminy
Wrocław
Śniadania
4 861zł/os.
Francja
Francja

Francja

Stolica: Paryż

Waluta: EUR

Powierzchnia: 643 801 km2

Liczba ludności: ‍66 318 000

Dlaczego warto wyjechać na wakacje do Francji?

Francja to jeden z najpiękniejszych europejskich krajów, a ilość tutejszych atrakcji wręcz przyprawia o zawrót głowy – od uznanego za najbardziej romantyczne miasto świata Paryża, przez niesamowite zabytki Lille, Rouen czy Marsylii, eleganckie miejscowości Lazurowego Wybrzeża, piękne Zamki nad Loarą, aż po najwyższe w Europie góry. Jeśli dodamy do tego ciekawą kulturę, fantastyczną kuchnię i piękny, wprost stworzony do miłosnych wyznań język otrzymamy przepis na niezapomniane atrakcje.

Co warto wiedzieć przed urlopem we Francji? – praktyczny przewodnik

 • Francja to kraj o powierzchni 940 km² (nie wliczając terytoriów zależnych i departamentów zamorskich).
 • Większość Francji jest położona w Europie Zachodniej (tzw. Francja Metropolitalna), kraj posiada jednak 5 departamentów zamorskich – Gujanę Francuską w Ameryce Południowej, Martynikę i Gwadelupę na Karaibach, Mayotte i Réunion na Oceanie Indyjskim i wiele innych terytoriów zależnych na Atlantyku (np. Saint Pierre i Miquelon), Pacyfiku (np. Polinezja Francuska), Oceanie Indyjskim (np. Wyspy Kerguelena), a nawet na Antarktyce (Adélie Land). W efekcie tego przez kraj przebiega najwięcej stref czasowych na świecie – aż 12!
 • W Metropolitalnej Francji mieszka 67,5 mln osób, z czego 85 proc. to rdzenni Francuzi, ok. 10 proc. wywodzi się z północno-zachodniej Afryki, 3,3 proc. to czarnoskórzy a 1,7 proc. Azjaci.
 • Stolicą i największym miastem kraju jest Paryż, położony w północnej części kraju w regionie Île-de-France. Do innych głównych ośrodków miejskich możemy zaliczyć Lyon, Marsylię, Tuluzę, Bordeaux, Lille i Niceę.
 • Najwyższym szczytem kraju jest położony w Alpach Mont Blanc (4.807,81 m n.p.m.), choć do dziś trwają spory między Francją a Włochami o to, w którym dokładnie miejscu przebiega granica.
 • Językiem urzędowym kraju jest francuski. Oprócz tego możemy usłyszeć aż 75 języków regionalnych, do najpopularniejszych należą baskijski (na terenach graniczących z Hiszpanią), bretoński (w dolnej Bretanii), alzacki (w Alzacji), kataloński (region Roussillon), oksytański (Prowansja i Langwedocja), korsykański (na Korsyce) i waloński (w Walonii). Angielski nie jest popularny, dlatego warto mieć ze sobą słownik podczas wakacji we Francji.
 • Należy do Unii Europejskiej i jest członkiem Strefy Schengen, więc aby wyjechać na urlop do Francji wystarczy dowód osobisty.

Waluta

Walutą kraju jest euro. Płatność kartą jest bardzo popularna, nie ma również problemu z dostępem do bankomatu.

1 EUR = 4,58 PLN

1 PLN = 0,22 EUR

Pogoda we Francji

We Francji możemy wyróżnić kilka typów klimatów – na północnym i zachodnim wybrzeżu dominuje klimat oceaniczny, w Paryżu i północno-centralnej części przejściowy, na wschodzie pół-kontynentalny i śródziemnomorski na południowym wybrzeżu. W regionach górskich klimat stopniowo się ochładza, wraz ze wzrostem wysokości.

Roczna suma opadów przekracza 1.000 mm na terenach Bretanii i Normandii, wewnątrz kraju i na południowym wybrzeżu wynosi poniżej 700 mm, w górach natomiast opady są największe – ponad 2.000 mm.

Średnie temperatury w Paryżu wynoszą zimą 8-9°C w dzień i 2°C w nocy, wiosną i jesienią 13-17°C w dzień i 4-8°C w nocy, latem natomiast 22-26°C w dzień i 13-15°C w nocy. Opady są w miarę równomiernie rozłożona przez cały rok, a ich suma wynosi od 40 do 60 mm miesięcznie.

Średnie temperatury w Marsylii wynoszą zimą 12-13°C w dzień i 4-6°C w nocy, wiosną i jesienią 16-21°C w dzień i 8-13°C w nocy, latem natomiast 28-31°C w dzień i 17-20°C w nocy. Opady występują głównie jesienią. Najbardziej deszczowym miesiącem jest wrzesień (75 mm), najmniej natomiast lipiec (10 mm).

Najlepszą porą na wczasy we Francji jest późna wiosna i wczesna jesień, jeśli chcemy zwiedzić Paryż i południe kraju czy powędrować po górach oraz lato, jeśli naszym celem jest plażowanie nad Morzem Śródziemnym lub zwiedzanie Bretanii i Normandii, a także zima, jeśli wybieramy się na narty.

Co zobaczyć w tracie urlopu we Francji?

 • Paryż – stolica kraju, gdzie warto odwiedzić Luwr, udać się na spacer wzdłuż Sekwany, zobaczyć cmentarz Père-Lachaise, Montmartre, słynne Pola Elizejskie, wjechać na wieżę Eiffla i zwiedzić katedrę Notre Dame.
 • Pałac w Wersalu – słynny barokowy zespół pałacowy znajdujący się niedaleko Paryża.
 • Mont Saint-Michel – skalista wyspa u wybrzeża Normandii, słynąca z romańsko-gotyckiego opactwa.
 • Lille – stolica północnej Francji ze wspaniałą zabytkową architekturą i klimatyczną XV-wieczną starówką.
 • Rouen – stolica Normandii słynąca z gotyckich budowli – Katedry Notre-Dame i kościoła St. Maclou.
 • Bordeaux – miasto położona nad Garonną, gdzie możemy podziwiać imponujący Place de Bourse i zabytkowe bramy miejskie prowadzące do przepięknej starówki, a także odwiedzić kilka ciekawych muzeów, m.in. związanych z winem, z którego słynie cały region.
 • Owernia – malownicza kraina usytuowana w centralnej części kraju, słynąca z ogromnej ilości wygasłych wulkanów; najwyższym jest mierzący 1.465 m n.p.m. Puy-de-Dôme.
 • Lourdes – znane miejsce pielgrzymek położone u podnóża Pirenejów, z Sanktuarium Matki Bożej.
 • Awinion – urokliwe miasto w Prowansji, którego główną atrakcją jest XIV-wieczny Pałac Papieski.
 • Lazurowe Wybrzeże – położony nad Morzem Śródziemnym fragment francuskiego wybrzeża z wieloma ciekawymi miejscowościami i znanymi kurortami, takimi jak Nicea, Cannes, Monte Carlo czy Saint-Tropez.
 • Marsylia – położone na południu kraju miasto z ciekawymi budowlami sakralnymi, m.in. Bazyliką Notre Dame de la Garde, Katedrą La Major i Opactwem Saint-Victor.
 • Dolina Loary – region Francji położony nad najdłuższą rzeką kraju, słynący z licznych średniowiecznych i renesansowych zamków. Do najbardziej znanych należą Chambord, Chenonceau i Cheverny.
 • Korsyka – trzecia pod względem wielkości wyspa na Morzu Śródziemnym, obdarzona przez naturę niebywałą różnorodnością. Można tu spotkać zarówno piękne, piaszczyste plaże, jak i wysokie szczyty górskie, pokryte w zimie śnieżną czapą.

Loty do Francji

Każde duże miasto Francji posiada własne lotnisko. Z Polski bezpośrednio można polecieć do Paryża (CDG, ORY lub BVA), Bazylei (MLH), Grenoble (GNB), Nicei (NCE), Lille (LIL) i Marsylii (MRS). Lot do Francji trwa ok. 2,5-3 h.

Krótka historia Francji

W V w. p.n.e. na tereny dzisiejszej Francji przybył celtycki lud, zwany Galami. W I w. p.n.e. kraj został podbity przez rzymskie wojska Juliusza Cezara, a w drugiej połowie III w. te tereny zaczęły opanowywać plemiona germańskie, z których najsilniejsi okazali się Frankowie. W 843 r. państwo podzielono na 3 części, dla zachodniej przyjęła się nazwa Francja.

W 1066 r. francuski książę Normandii podbił Anglię, co doprowadziło do wielu wojen między obydwoma krajami, z których najsłynniejszą pozostaje stoczona na przełomie XIV i XV w. Wojna Stuletnia.

W XVII w. Francja stała się najsilniejszą potęgą europejską i zajęła wiele zamorskich terytoriów, jednak po serii przegranych wojen w XVIII w. kraj stopniowo pogrążał się w chaosie, a niezadowolenie społeczne doprowadziło w 1789 r. do wybuchu Rewolucji Francuskiej, obalenia monarchii i ustanowienia republiki.

W 1799 r. władzę w kraju przejął Napoleon Bonaparte, który szybko wyruszył na podbój Europy, ostatecznie jednak, w 1815 r. został pokonany. Po upadku Napoleona ustrój polityczny Francji zmieniał się bardzo dynamicznie – kraj stał się kolejno monarchią, republiką, cesarstwem, a w 1870 r. ostatecznie ustanowiono republikę.

W pierwszej wojnie światowej Francja walczyła po stronie ententy, w drugiej po stronie aliantów. W okresie powojennym Francja straciła wiele ze swoich kolonii w Indochinach, zachodniej i równikowej Afryce, a także Algierię.

Co zjeść we Francji?

Soupe à l’oignon – zupa cebulowa na bulionie wołowym podawana z grzankami.

Coq au vin – potrawka z marynowanego kurczaka duszonego w czerwonym winie i maśle, z dodatkiem boczku, cebuli i pieczarek.

Cassoulet – zapiekany w piekarniku gulasz z różnymi rodzajami mięsa (również kiełbasą) z fasolą.

Bœuf bourguignon – gulasz z wołowiny duszony w bulionie i czerwonym winie, z dodatkiem warzyw.

Confit de canard – konfitowana (marynowana w soli i gotowana we własnym tłuszczu) kaczka.

Suflet – lekki, puszysty deser z cukru, żółtek i piany z białek. Warto spróbować przede wszystkim sufletu czekoladowego.

Salade Niçoise – sałatka z mieszaniny sałat, pomidorów, gotowanych jajek, tuńczyka, oliwek, zielonej fasoli i anchois.

Ratatouille – jarska potrawa z pieczonych warzyw, głównie bakłażana, cukinii, cebuli, pomidorów i papryki.

Bouillabaisse – rybna zupa, przygotowana z różnych gatunków ryb i skorupiaków morskich (np. krabów, langusty).

Escargots – ślimaki serwowane na różne sposoby, jeden z najbardziej popularnych to ślimaki w skorupkach z nadzieniem czosnkowo-ziołowo-masłowym.

Crêpes – naleśniki serwowane z różnymi dodatkami. Szczególnie warte spróbowania są Crêpes Suzette, czyli płonące naleśniki w sosie pomarańczowym.

Crème brûlée – kremowy deser jajeczno-śmietanowy z warstwą skarmelizowanego cukru na wierzchu.

Tarte tatin – tarta z karmelizowanymi jabłkami pieczona pod warstwą kruchego ciasta, a przed podaniem odwrócona, tak by owoce były na górze.

Przepisy celne

Francja należy do Unii Europejskiej, więc obowiązują tu takie same przepisy celne jak w przypadku innych krajów UE (można wwieźć 800 sztuk papierosów, 10 litrów wyrobów spirytusowych, 90 litrów wina stołowego lub 110 litrów piwa oraz perfumy i leki na własny użytek).

Ceny we Francji

W sklepach: bagietka 1,1-1,5 EUR, chleb 1,5-2 EUR, jabłka 0,84 EUR/kg, mandarynki 2 EUR/kg, banany 1,59 EUR/kg, cola 1,46 EUR/1,25 l, duża woda 0,65 EUR, karton soku 2,85 EUR, wina od 5 EUR, piwo ok. 2,80 EUR/l, czteropak jogurtu od 0,79 EUR, camembert od 1,70 EUR.

W restauracjach: dania główne od 15 EUR, ciasto od 5 EUR, kanapki 10 EUR, kawa 2,40-4,50 EUR, herbata 5 EUR, naleśnik z nutellą 3,5 EUR, pizza 8-10 EUR, kieliszek wina 5 EUR.

Za taksówkę w Paryżu zapłacimy od 3 do 6 EUR opłaty początkowej i 1,80-2 EUR za kilometr, za litr benzyny ok. 1,50 EUR, za bilet komunikacji miejskiej 1,60 EUR, a za wynajem samochodu od 35 EUR za dzień.

Co zabrać na wakacje do Francji?

Dowód osobisty i kartę EKUZ.

Jeśli planujemy odwiedzanie kościołów – strój zakrywający kolana i ramiona.

Podstawowy zestaw leków (przeciwbólowe, przeciwgorączkowe).

Jakie pamiątki przywieźć z Francji?

Produkty spożywcze: makaroniki, sery, wino, karmelki, czekolada, fois gras (pasztet z wątróbki), musztarda Dijon, miód lawendowy, cydr, krem kasztanowy, Crème de cassis (likier z czarnej porzeczki), koniak, szampan, calvados (destylat z jabłek).

Produkty użytkowe: beret, kosmetyki i perfumy francuskich marek, wyroby z lnu (obrusy, serwety), mydła.

Produkty dekoracyjne: gadżety z wieżą Eiffla (breloczki, miniaturki itp.), obrazy lokalnych malarzy, ceramika.

Korsyka: szynka Coppa, ser Brocciu, piwo kasztanowe, lokalna kiełbasa Figatellu, ser Sartinesu, biżuteria z koralowca, noże wyrabiane przez lokalnych rzemieślników, kosmetyki z aromatycznymi olejkami, talizmany z wizerunkiem św. Łucji, która wg miejscowych strzeże przed złymi urokami, pamiątki związane z Napoleonem, produkty z dębu korkowego, wizerunek głowy Maura (flaga, koszulki, breloczki, magnesy itp.).

Najlepsze artykuły o Francji:

Krajobraz Lazurowego Wybrzeża

Krajobraz Lazurowego Wybrzeża

Natura krajobrazu na Lazurowym Wybrzeżu. Poznaj niesamowite miejsca, które zdecydowanie warto odwiedzić. Zainspiruj się blogiem o podróżach r.pl.

Regiony basenu Morza Śródziemnego

Regiony basenu Morza Śródziemnego

Odkryj piękno krajobrazu malowniczych regionów basenu Morza Śródziemnego. Poznaj wyjątkowe miejsca z r.pl

Pierwszy wyjazd na narty – jak zaplanować?

Pierwszy wyjazd na narty – jak zaplanować?

Zobacz jak przygotować się na pierwszy wyjazd na narty, by spędzić niezapomnianie ferie zimowe i doznać wyjątkowej przygody na stoku narciarskim. Przeczytaj na blogu r.pl

Paryż w 5 dni – największe atrakcje i zabytki stolicy Francji

Paryż w 5 dni – największe atrakcje i zabytki stolicy Francji

Paryż w 5 dni – zobacz największe atrakcje i zabytki stolicy Francji. Sprawdź 7 najważniejszych atrakcji, które dla Ciebie opisaliśmy i zaplanuj wypad do Paryża z Rainbow

Wycieczka wokół Alp – europejskie cuda natury Francji i Szwajcarii

Wycieczka wokół Alp – europejskie cuda natury Francji i Szwajcarii

Korona Ziemi – majestatyczny szczyt Mont Blanc, Avignon i Marsylia. Poznaj europejskie cuda natury podczas wycieczki wokół Alp zwiedzając urokliwą Francję i Szwajcarię. Udaj się w podróż z R.pl

Korsyka – niedoceniana wyspa Francji. Co warto o niej wiedzieć.

Korsyka – niedoceniana wyspa Francji. Co warto o niej wiedzieć.

Korsyka, nazywana przez turystów, zafascynowanych tym miejscem, także „wyspą piękna”, w rankingu popularności turystycznych destynacji wydaje się zostawać nieco w tyle za innymi miejscówkami basenu Morza Śródziemnego. Zupełnie niesłusznie – jest tu tyle wyjątkowych i fotogenicznych miejsc, których nie znalazłam nigdzie indziej w Europie! Jeśli jesteście ciekawi, co takiego udało mi się zobaczyć na Korsyce, to sprawdźcie moją relację z najważniejszych miejsc tej wyspy.

Opinie o Francji:

5.7/6

Ocena ogólna Francja

6.0 / 6
Francja - elegancja

Francja urzeka! Warto wrócić i zwiedzić w swoim tempie. Jest różnorodna i każdy znajdzie coś dla siebie.Dodał(a):
Monika z Córką, 2021.08.22
6.0 / 6
Francja

Bardzo przyjazne państwo warto chociaż raz w życiu go odwiedzić poczuć francuski klimat usłyszeć francuski język na ulicach i posmakować ślimaków, żabich udek, serów i wina.Dodał(a):
JOANNA, GDAŃSK, 2019.10.20
6.0 / 6
Paryż - warto tam wracać

Dwa dni spędzone we Francji w Paryżu to naprawdę mało żeby poznać to miasto gdzie właściwie każdy budynek ma swoją ciekawą historię. Można tam wracać po kilka razy z za każdym razem odkrywać  coś nowego.Byle tylko życia zdrowia i pieniędzy starczyło to może się udaćDodał(a):
ROMAN, Olesno, 2018.10.15
6.0 / 6
Francja

Francja, jako kraj jest wielowymiarowa. Granicząc aż ośmioma państwami jest ciekawa terytorialnie i kulturowo. Warto ją zwiedzićDodał(a):
Katarzyna, 2019.11.11
6.0 / 6
Obowiązkowy kraj na mapie Europy

We Francji trzeba być przynajmniej raz w życiu. Parki atrakcji to idealna wycieczka, aby dzieci polubiły ziwdzanie.Dodał(a):
MARIA, Swarzędz, 2019.09.04
6.0 / 6
Modna i pyszna Francja.

Francja to kraj mody (nowe trendy, kolory, wzory) ale również piękne kapelusze i berety. Przepyszna kuchnia - świeżość warzyw, delikatność smaku, prawdziwa uczta dla podniebienia.Dodał(a):
Małgorzata Wieczorek, 2020.01.07
6.0 / 6
Podróż marzeń

Podróż do Francji od lat była moim marzeniem. Chciałam poznać ten piękny kraj bliżej, aniżeli czytając przewodniki turystyczne i oglądając relacje z podróży. Teraz to moje wieloletnie marzenie się spełniło, mogłam choć trochę posmakować i poczuć Francję. Jest to piękny kraj, który zauroczył mnie wspaniałymi widokami, przepięknymi zamkami, bogactwem zabytków i mnogością serów i win. Francja od lat przyciągała mnie jak magnes i nadal to robi...mam nadzieję, że jeszcze będę miała możliwość zobaczenia innych regionów i zwiedzenia kolejnych zamków.Dodał(a):
BOGUSLAWA, Pustynia, 2021.08.02
6.0 / 6
Wycieczka objazdowa

🤗 Jeszcze na pewno  skorzystam  z tego biura podróży Dodał(a):
Paweł, Leoncin, 2018.04.29
6.0 / 6
super

niezapomniane chwile na wycieczceDodał(a):
Anna, Sochaczew, 2018.08.15
6.0 / 6
polecam

kraj pełen zabytków i różnorodnych krajobrazów , każdy znajdzie coś dla siebie, różnorodność rejonów tego państwa niesie za sobą wiele ciekawostek i niespodzianekDodał(a):
Sławomir, Łódź, 2021.07.29
telefon

Pobierz aplikację mobilną Rainbow

i ciesz się łatwym dostępem do ofert i rezerwacji wymarzonych wakacji!

pani-z-meteracem