Paryż w 5 dni – największe atrakcje i zabytki stolicy Francji

Nawet jeśli nigdy nie byłeś w Paryżu, prawdopodobnie czasami masz wrażenie, jakbyś doskonale znał Miasto Światła. Wynika to z prostego faktu, że jest to jedno z najczęściej filmowanych i opisywanych w literaturze miast świata. Długa i ciekawa historia, wspaniała architektura i kuchnia, na której opisanie czasami brakuje słów sprawiają, że można bez problemu sporządzić listę 100 największych atrakcji i nie być nawet w połowie wymieniania. W Paryżu można się zatracić, spędzić choćby i miesiąc, a wciąż odkrywać nowe zakamarki, nowe oblicza. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na spędzenie wakacji w Paryżu, już nawet pięciodniowy wyjazd pozwoli Ci całkiem dobrze poznać i zwiedzić francuską stolicę, o ile dobrze sobie wszystko zaplanujesz. Poniżej przedstawiamy listę miejsc, najlepszych i najciekawszych atrakcji i zabytków, od których trzeba zacząć zwiedzanie Paryża.

Luwr – paryskie muzeum znane na całym świecie

Największe i najczęściej odwiedzane muzeum sztuki na świecie to zdecydowanie numer jeden pośród atrakcji Paryża. Luwr ma do zaoferowania tyle wspaniałości, że spokojnie wystarczyłoby materiału na odrębny artykuł. Muzeum znajduje się w Pałacu Luwru, który początkowo był średniowieczną twierdzą. Muzeum zostało otwarte 10 sierpnia 1793 r., a pierwotna ekspozycja liczyła ponad 500 obrazów. Obecnie zbiory Luwru podzielone na osiem kategorii są tak bogate, że poznanie całości zajęłoby kilka tygodni. W kompleksie budynków o powierzchni powyżej 60 000 km2 znajdują się zbiory liczące ponad 300 000 dzieł sztuki, dokumentujące historię świata od starożytności po połowę XIX w. Można tu podziwiać eksponaty z różnych epok i kultur, są kolekcje sztuki renesansowej i barokowej, a także przepiękne przykłady sztuki starożytnych cywilizacji. Jeśli nie masz zbyt wiele czasu na gruntowne zwiedzenie paryskiej atrakcji, skoncentruj się na najważniejszych i najcenniejszych eksponatach, takich jak stela z kodeksem Hammurabiego, Nike z Samotraki, Wolność wiodąca lud na barykady pędzla Delacroix czy Mona Lisa autorstwa Leonarda da Vinci.

Muséé d’Orsay – muzeum sztuki francuskiej

W zaskakującym i pięknym budynku dawnego dworca kolejowego położonym na lewym brzegu Sekwany znajduje się muzeum, którego zbiory zawierają głównie sztukę francuską z lat 1848-1918. Wśród eksponatów można oglądać obrazy, rzeźby, fotografie i meble pochodzące z jednego z najpiękniejszych okresów w historii Paryża. Uroczysta inauguracja Gare d’Orsay miała miejsce w 1900. Budynek pełnił rolę dworca do roku 1939, ale z powodu elektryfikacji kolei przestał spełniać warunki techniczne i został zamknięty. Pojawiła się nawet propozycja wyburzenia dworca, która na szczęście spotkała się z głośnym sprzeciwem Paryżan i w 1978 r. budynek został wpisany na listę zabytków. Uroczyste otwarcie Muzeum d’Orsay miało miejsce w grudniu 1986 r. Obecnie to jedno z największych muzeów sztuki na świecie, które w piękny sposób wypełnia lukę między Luwrem a Narodowym Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Centrum Pompidou. Zwiedzający mogą tu podziwiać wiele kultowych dzieł impresjonistów i postimpresjonistów, takich jak Bal w Moulin de la Galette Auguste’a Renoira, Gracze w karty oraz Martwa natura z jabłkami i pomarańczami Paula Cézanne’a, Gwiaździsta noc nad Rodanem Vincenta van Gogha i Śniadanie na trawie Édouarda Maneta. Pasjonaci sztuki zdecydowanie powinni odwiedzić tę atrakcję Paryża.

Symbol Paryża - Wieża Eiffla

Wieża Eiffla jest najbardziej znanym obiektem architektonicznym Paryża, to prawdziwy symbol francuskiej stolicy. „Żelazna Dama” wznosząca się tuż nad Sekwaną w momencie powstania w 1889 r. była najwyższą wieżą na świecie. Nadal jest to najwyższa budowla w Paryżu i piąta co do wysokości budowla we Francji. Jeśli jesteś w mieście po raz pierwszy, wizyta na szczycie wieży musi być jednym z Twoich priorytetów. Jednakże to wcale nie znaczy, że ktoś, kto raz wjechał na wieżę Eiffla może już sobie tę atrakcję odpuścić. Sama wieża się nie zmienia, ale miasto rozciągające się u jej stóp już tak. Warto wjechać na szczyt i z tarasów widokowych zobaczyć jak na przestrzeni lat zmienił się okoliczny krajobraz.

Katedra Notre-Dame de Paris

Bez wątpienia jedna z najbardziej znanych gotyckich katedr na świecie i największy zabytek Paryża została wzniesiona na małej wyspie na Sekwanie, zwanej Île de la Cité. Jej budowla trwała ponad 180 lat i została ukończona w 1345 r. Dwie charakterystyczne wieże katedry nie są identyczne, ponieważ w średniowieczu taki przywilej przysługiwał wyłącznie arcybiskupstwom, a Paryż został podniesiony do tej rangi dopiero w 1622 r. Podczas Rewolucji Francuskiej katedra utraciła zadaszenie wież i uniknęła zburzenia dzięki rzekomemu zagrożeniu, jakie takie działanie mogło sprowadzić na sąsiednie budynki. Kościół został zrewitalizowany w XIX w. i obecnie jest jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków Paryża.

Bazylika Sacré-Coeur

Na szczycie wzgórza Montmartre znajduje się pomnik zrodzony z katastrofy. Po wybuchu wojny francusko-pruskiej dwaj majętni mieszkańcy Paryża przysięgli sobie, że jeżeli ich miasto wyjdzie z tego doświadczenia niezniszczone to w podziękowaniu za boską opiekę wybudują bazylikę ku czci Serca Jezusowego. Po zakończeniu wojny, która rzeczywiście pozostawiła stolicę Francji w nienaruszonym stanie panowie postanowili spełnić swą obietnicę. Budowa tego paryskiego zabytku zaczęła się w 1876 r. i trwała do roku 1914. Z powodu wybuchu I wojny konsekracja bazyliki nastąpiła dopiero w 1919 r. Bazylika Sacré-Coeur, została zaprojektowana w stylu historyzmu o cechach romańsko-bizantyńskich. Do jej budowy zastosowano na elewacjach trawertyn, zwany również białym granitem, wydobywanym na południe od Paryża w Château-Landon. Ze szczytu kościelnego wzgórza rozpościera się malowniczy widok na miasto, ale możesz wejść jeszcze wyżej na szczyt kopuły, skąd widać nie tylko Paryż, ale także tereny oddalone o około 30 km od niego. Zdecydowanie, bazylika Sacré-Coeur znajduje się wysoko na liście zabytków wartych zobaczenia w Paryżu i samej Francji.

Pola Elizejskie– wizytówka Paryża

Pola Elizejskie to kolejna wizytówka Paryża, bez której żaden wyjazd do stolicy Francji nie może zostać uznany za kompletny. Jedna z najpopularniejszych alei na świecie łączy w sobie wszystko z czego słynie ten kraj. Markowe sklepy i drogie butiki mieszają się z licznymi zabytkami i historycznymi zakątkami. Muzea sztuki, teatry, opera, ponad tysiącletnie kamienice z przepięknymi bogato zdobionymi fasadami, które wzbudzają zachwyt zwiedzających - niepowtarzalnego klimatu tego miejsca wprost nie da się opisać słowami. Jeśli mowa o Polach Elizejskich, to nie można nie wspomnieć o Łuku Triumfalnym – jednym z najważniejszych zabytków Paryża. Pomnik upamiętnia żołnierzy walczących w czasie wojen napoleońskich. Reprezentacyjny Pałac Elizejski - siedziba władz Francji, Opera Garnier (Palais Garnier) wybudowana w stylu eklektycznym i mogąca pomieścić nawet 2200 osób, Teatr Marginy czy Muzeum Perfum – to wszystko mieści się w obrębie Pól Elizejskich i ich bardzo bliskiej okolicy. Zdecydowanie warto zobaczyć wszystkie z wymienionych atrakcji Paryża, choćby z zewnątrz.

Ogród Luksemburski z pałacem

Ogród Luksemburski i znajdujący się na jego terenie majestatyczny pałac o tej samej nazwie (od 1799 roku jest siedziba Senatu Francji) to jedno z ulubionych miejsc mieszkańców Paryża i zwiedzających miasto turystów. Na powierzchni 224 500 metrów kwadratowych znajduje się sporo ciekawych zabytków i atrakcji. Poza wspomnianym, imponującym pałacem, na terenie Ogrodu Luksemburskiego znajdziemy basen Grand Bassin, przepiękną Fontannę Medyceuszy, Fontannę Czterech Części Świata, liczne rzeźby i posągi, a także sporo atrakcji dla najmłodszych – place zabaw, karuzele, zwierzęta. Wszystko otoczone przez starannie wypielęgnowaną piękną roślinność. Zmęczeni spacerowanie turyści mogą złapać chwilę oddechu leżąc na soczyście zielonej trawie pośród kwiatów i licznie obsadzonych drzew lub korzystając z zadaszonych altan i gęsto rozmieszczonych ławeczek. Spokój i harmonia otaczające ogród zapraszają do chwili zadumy i refleksji nad pędem otaczającego nas świata.

Paryż pełen jest cudownych atrakcji, zabytków, monumentalnych budynków i miejsc, które zachwycą nawet najbardziej doświadczonego podróżnika. Nie sposób jest wymienić choćby jednej setnej z nich. Zwiedzenie choćby kilku największych atrakcji Paryża wymaga czasu i cierpliwości, ale możesz być pewien, że nie będziesz żałował odwiedzin we francuskiej stolicy. Choć 5 dni to niewiele, zwłaszcza w przypadku pełnego zabytków i atrakcji zlokalizowanych niemal na każdym kroku miasta, wybierając kilkudniową wycieczkę z naszym biurem podróży uda Ci się zobaczyć i zwiedzić najważniejsze z nich.

Data Publikacji: 19.12.2018
autor artykulu zdjecie

Artykuł autorstwa: Redakcja Rainbow

Eksperci z branży turystycznej – piloci wycieczek, animatorzy, rezydenci i przewodnicy i wielu innych specjalistów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą zdobytą podczas niezliczonych podróży. W tekstach łączą praktyczne wskazówki z fascynującymi historiami i ciekawostkami z różnych zakątków świata. Ich opowieści to nie tylko przewodniki po popularnych kierunkach, ale przede wszystkim autentyczne relacje osób, które na co dzień pracują z turystami i poznają opisywane miejsca od podszewki.

Zobacz inne o:

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Akropol ateński – sekrety świętej skały, która zmieniła światWznosi się nad Atenami od ponad dwóch i pół tysiąca lat, a jego białe kolumny widać z każdego zakątka miasta. Akropol ateński to najsłynniejszy zabytek starożytnej Grecji i jedno z najbardziej znanych stanowisk archeologicznych na świecie. To miejsce, gdzie narodziła się demokracja, filozofia i teatr – fundamenty naszej zachodniej cywilizacji. Każdego dnia tysiące turystów z całego świata wspina się na święte wzgórze, by zobaczyć architektoniczne arcydzieła starożytnego świata i chociaż na chwilę przenieść się w czasy świetności. To tutaj Perykles realizował swoją wizję idealnego miasta, Fidiasz tworzył arcydzieła rzeźby, a Sokrates prowadził dysputy, które do dziś kształtują nasz sposób myślenia. Ale Akropol to nie tylko muzeum pod gołym niebem. To żywa historia, która przetrwała najazdy barbarzyńców, eksplozje prochowni, trzęsienia ziemi i współczesne zanieczyszczenia. Każdy kamień opowiada inną historię – od mykeńskich pałaców po bizantyjskie kościoły, od osmańskich meczetów po współczesne odkrycia archeologów. Co sprawia, że ateński Akropol jest tak wyjątkowy? Jakie tajemnice skrywają ruiny, które zmieniły oblicze Europy na zawsze?
krajobraz kierunku
Zakazane Miasto w Pekinie – poznaj sekret jego nazwy i niezwykłą historięNa mapie Pekinu, w centrum miasta, wyróżnia się miejsce, którego sama nazwa brzmi jak zaklęcie. Przez pięć wieków nikt spoza cesarskiego kręgu nie miał prawa tam wejść. Kompleks otoczony potężnymi murami, z dachami lśniącymi w słońcu żółtym szkliwem, stanowiło centrum świata dla dynastii Ming i Qing. To artykuł o niezwykłym miejscu za potężnymi bramami, których nie otwierano po zachodzie słońca. Eunuchowie, damy dworu, strażnicy i konkubiny. Wszyscy odgrywali swoje role w pałacowym dramacie. A niektóre z nich, jak Perłowa Konkubina, zapłaciły najwyższą cenę za miłość, ambicję i lojalność. W tym artykule nie opowiem Ci jedynie o architekturze. Zabiorę Cię w miejsce, gdzie ziemska władza miała być odbiciem nieba. Poznasz legendy, które nie pojawiają się w szkolnych podręcznikach. Sprawdź, co skrywa czerwony mur.
krajobraz kierunku
Sakkara – fascynująca nekropolia faraonówW Sakkarze, na pustynnym płaskowyżu, architekt Imhotep stworzył konstrukcję, która miała przetrwać tysiąclecia. Jego piramida schodkowa dla faraona Dżesera była jedną z najwcześniejszych monumentalnych budowli wykonanych w całości z kamienia i zrewolucjonizowała architekturę – zapoczątkowała erę, w której człowiek zaczął myśleć o swoich dziełach w kategoriach wieczności. Spacerując dziś wśród mastab Sakkary, można zobaczyć jedne z najstarszych znanych scen codziennego życia wyryte w kamieniu: rzemieślników przy pracy, tańczące dziewczęta, handlarzy kłócących się o cenę. To wyjątkowe miejsce, gdzie 4500-letnie malowidła zachowały swoje oryginalne kolory, gdzie istnieją podziemne katakumby z milionami mumii zwierząt i granitowe sarkofagi ważące 70 ton, których transport z odległego o 900 kilometrów Asuan wciąż pozostaje zagadką. Ale Sakkara to nie tylko muzeum przeszłości. To żywe stanowisko archeologiczne, gdzie każdy rok przynosi odkrycia zmieniające nasze rozumienie starożytności – od złotych mumii bogatych kupców po warsztaty mumifikacji z narzędziami przypominającymi współczesne laboratoria. Poznaj sekrety tej niezwykłej nekropolii i odkryj, dlaczego każdy miłośnik historii powinien ją odwiedzić.
krajobraz kierunku
Posągi Moai na Wyspie Wielkanocnej. Jakie tajemnice skrywają te kamienne twarze?Na samym krańcu świata, pośród bezkresu błękitu południowego Pacyfiku, leży miejsce owiane tajemnicą – Wyspa Wielkanocna. Choć to zaledwie skrawek lądu zagubiony na oceanie, od stuleci przyciąga uwagę podróżników, badaczy i marzycieli. Wszystko za sprawą monumentalnych posągów Moai, które milcząco strzegą wyspy, jakby skrywały zagadki, których nie zdołały rozwikłać całe pokolenia naukowców. Kto je stworzył? Jak zostały przetransportowane? I co tak naprawdę doprowadziło do upadku cywilizacji, która je wzniosła? Wyspa Wielkanocna to nie tylko rajska sceneria – to otwarta księga pradawnej historii, pełna niedopowiedzeń, hipotez i sekretów, które wciąż czekają na odkrycie. Pierwsi europejscy odkrywcy natrafili na posągi przypadkowo, nie zadając sobie trudu, by dokładnie zbadać ich znaczenie czy wysłuchać mieszkańców wyspy. Przez dziesięciolecia archeolodzy tworzyli teorie o „zaginionej cywilizacji” i dramatycznej katastrofie ekologicznej, często pomijając głos samych Rapa Nui – rdzennych mieszkańców wyspy, którzy nigdy nie zaginęli i wciąż tam mieszkają. Ta historia pokazuje, że tajemnice Wyspy Wielkanocnej to nie tylko zagadki kamienia i czasu, ale też pytania o to, kto ma prawo opowiadać o przeszłości. Spróbujmy więc przybliżyć się do prawdy o kamiennych strażnikach, którzy od wieków patrzą w dal oceanu.