Koloseum w Rzymie

To symbol Wiecznego Miasta, który najbardziej kojarzony jest z Rzymem. Co roku przyciąga ogromną liczbę turystów. Koloseum, a dokładniej amfiteatr Flawiuszów został zbudowany w latach od 70 – 72 do 80 r. n.e. na polecenie cesarzy Wespezjana i Tytusa.

Nadzwyczajna historia Koloseum w Rzymie

Koloseum to ogromna budowla o eliptycznym kształcie, która ma 188 m długości i 156 m szerokości, co daje 524 m obwodu. Wysoki na 48,5 m mógł pomieścić nawet 50 tysięcy widzów. Znajdowały się w niej liczne galerie komunikacyjne oraz wielka arena z systemem podziemnych korytarzy. Pomieszczenia były pomiędzy filarami, gdzie umiejscowiono szatnie, bufety, klatki dla zwierząt, liczne korytarze i pomieszczenia dla gladiatorów. Natomiast wokół areny zbudowane było podium. Do amfiteatru prowadziło 80 wejść, które umożliwiały widzom z dolnych i środkowych rzędów opuszczenie widowni w ciągu 6 min.

Konstrukcja budynku została poważnie uszkodzona przez trzęsienie ziemi w 445 r. Pod koniec VI wieku wewnątrz budowli wybudowano kościół, a na arenie powstał cmentarz. Około 1200 r. Koloseum zostało przejęte przez rodzinę Frangipani, która dodała fortyfikację i używała budowli jako zamku.

W 1349 r. ponownie zostało częściowo zniszczone przez trzęsienie ziemi, które spowodowało zapadnięcie się części południowej ściany, a później zaczęto wykorzystywać to miejsce, jako kamieniołom, pozyskując bloki kamienne pod kolejne budowy. W 1744 r. amfiteatr ogłoszono miejscem męczeństwa chrześcijan, gdyż uważa się, że to właśnie tu mordowano chrześcijan (nie ma na to jednak żadnych dowodów z wcześniejszego okresu). Od połowy XVIII w. co roku w Wielki Piątek organizowana jest droga krzyżowa, której przewodzi papież. Od 2007 r.

Jakie wydarzenia organizowano w rzymskim Koloseum?

Koloseum znane jest przede wszystkim z tego, że odbywały się tu walki gladiatorów, ale amfiteatr był wykorzystywany do wielu innych widowisk. Przede wszystkim organizowano tu polowania na dzikie zwierzęta oraz naumachie, czyli inscenizacja bitwy morskiej. Nazwa Koloseum została nadana dopiero we wczesnym średniowieczu i pochodzi od ogromnego (gr. kolossos) posągu Nerona stojącego obok zabytku. W Koloseum odbywały się również igrzyska, a ostatnie rywalizacje sportowe miały miejsce w 528 r.

Wycieczka do Rzymu i Koloseum

Koloseum to nieodłączna część wycieczek po Rzymie, mimo że do dziś przetrwał jedynie szkielet budowli. Wrażenie robi burzliwa i ciekawa historia oraz ogromny rozmiar budowli, a także to w jaki sposób wkomponowuje się we współczesny krajobraz miasta. Wnętrze robi równie potężne wrażenie co część zewnętrzna, a turyści mogą zwiedzić: arenę, pierwsze piętro, taras Valadier, znajdujący się nad wejściem głównym oraz część podziemną Koloseum. Podczas wakacji w Włoszech warto również odwiedzić inne, historyczne i atrakcyjne turystycznie miejsca jak np. Termy znajdujące się naprzeciwko Koloseum. W pobliżu znajdują się też Kapitol i Muzea Kapitolińskie oraz ruiny największej rzymskiej świątyni, czyli Świątynie Wenus i Romy.

mapka

Pokaż na mapie