Brześć w Białorusi to miasto o długiej historii, a pierwsze wzmianki pochodzą z XI w. W tym czasie znajdowało się na terytorium dzisiejszej Ukrainy, później Litwy, a następnie w trakcie rozbiorów zostało włączone do Cesarstwa Rosyjskiego. Dzisiaj jest to ważny punkt na mapie Białorusi i częsty wybór wycieczek z Polski ze względu na małą odległość i mieszankę różnych stylów architektonicznych widocznych w różnorodnych zabytkach.
Najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem Brześcia jest Twierdza Brzeska, która w 1833 r. została zbudowana w miejscu zniszczonego zamku brzeskiego. Grube, solidne mury z ciemnoczerwonych cegieł tworzą zespół fortyfikacji, który składa się z głównej twierdzy i koszar.
Podczas I wojny światowej Twierdza Brzeska była uznawana za najbardziej niedostępny obiekt, który był praktycznie niemożliwy do zdobycia. Natomiast w trakcie II wojny światowej to właśnie Twierdza w Brześciu była jednym z pierwszych obiektów zaatakowanych przez Niemców w 1941 r. To wtedy na skutek długotrwałego oblężenia i walk Białorusini nazwali ją twierdzą bohaterów i do dzisiaj dla mieszkańców jest symbolem odwagi oraz bohaterstwa. W trakcie wycieczki w Białorusi ten punkt z pewnością jest godny uwagi.
Twierdza Brzeska to nie tylko imponujące fortyfikacje i pozostałości murów obronnych, ale też pomniki. W 1971 r. stanął tu Pomnik „Męstwo” ku czci obrońców Twierdzy Brzeskiej. Przedstawia popiersie dumnego mężczyzny, który spogląda przez ramię – wymiary to aż 36 m wysokości i 54 m długości. Jest symbolem poświęcenia i odwagi żołnierzy broniących twierdzy. Przed monumentem znajduje się również grób obrońców twierdzy, gdzie miejsce spoczynku znalazło 850 żołnierzy.
Drugi pomnik to „Pragnienie” symbolizujący heroiczną i nieludzką walkę ludzi, którzy na skutek oblężenia przez armię niemiecką nie mieli dostępu do wody ani żywności. Wskakiwali do rzeki, próbując zdobyć chociaż wiadro wody, gdzie ginęli z rąk okupanta. Jako upamiętnienie tych wydarzeń, pomnik przestawia mężczyznę, który leży osłabiony i opierając się na mieczu, próbuje złapać wiadro.
Po obejrzeniu pozostałości twierdzy, koszarów i pomników warto udać się do muzeum Piąty Fort, które na licznych wystawach przybliża historię miasta i samej Twierdzy Brzeskiej. W jego wnętrzu można obejrzeć obelisk w kształcie bagnetu i zwiedzić cerkiew św. Mikołaja, której budowę ukończono w 1879 r.
Na uwagę zasługuje również ulica Sowiecka, czyli najbardziej reprezentatywna część miasta z restauracjami i niesamowitymi rzeźbami jak np. Pomnik Tysiąclecia Brześcia, który ma 15 m wysokości – na jego szczycie znajduje się rzeźba anioła stróża, a nieco niżej 6 posągów z brązu. Koszt budowy pomnika został całkowicie pokryty przez mieszkańców Brześcia.
Dużym powodzeniem cieszy się również Ogród Zimowy w Brześciu, gdzie znajdują się rośliny tropikalne, subtropikalne i pustynne rozlokowane w różnych salach podzielonych na strefy.