Francja – atrakcje. Co zobaczyć? Miasta, zabytki, natura

Ekskluzywna moda, najlepsze wina, monumentalne katedry i chrupiące croissanty – to wszystko znaki rozpoznawcze Francji. Kraj ten każdego roku przyciąga miliony turystów – wśród nich są nie tylko zakochani odwiedzający najbardziej romantyczną stolicę Europy, ale także koneserzy sztuki i wielbiciele renesansowych zamków, z których słynie dolina Loary. Francja to kraj, którego poznawanie z pewnością nie skończy się na jednym wyjeździe! Co powinno znaleźć się na Twojej podróżniczej liście? Poniżej przedstawiamy kilka propozycji.

Atrakcje we Francji? Najlepiej odkrywać całe miasta!

Francuskie miasta zachwycają architekturą, klimatem i obiektami, zajmującymi najwyższe miejsca na listach światowego dziedzictwa. Wśród najchętniej odwiedzanych jest bez wątpienia Paryż, ale warto pamiętać także o Lille, Nicei czy Marsylii. W każdym z miast znajdziemy atrakcje polecane w przewodnikach, ale także urokliwe miejsca, bliskie zamieszkującym je francuzom.

Paryż

Wizyta w stolicy Francji to punkt obowiązkowy dla wielbicieli tego kraju. Liczne zabytki i najsłynniejsze muzea to jego znaki rozpoznawcze, ale dla odwiedzających nie mniej ważna jest możliwość odbycia spokojnego spaceru brzegiem Loary i zatrzymania się w licznych kawiarniach, które tworzą klimat Paryża.

  • Wieża Eiffla (Tour Eiffel) – stała się symbolem Paryża i najbardziej rozpoznawalną budowlą całej Francji, dlatego trudno zrezygnować z chwili na podziwianie jej z bliska. Konstrukcja powstała w 1889 roku i przez ponad czterdzieści lat była najwyższą budowlą świata. Obecnie można korzystać z trzech tarasów widokowych na różnych wysokościach.

  • Łuk Triumfalny (Arc de Triomphe) – to kolejna z budowli, pozwalająca bezbłędnie rozpoznać, że znajdujemy się w Paryżu. Monumentalny pomnik powstał dla uczczenia zwycięstwa francuskiej armii pod Austerlitz w 1805 roku. Stoi na placu Charles-de-Gaulle, na zachodnim skraju Pól Elizejskich i warto go zobaczyć zarówno w dzień, jak i w nocy, kiedy jest pięknie podświetlony.

  • Katedra Notre Dame (Notre-Dame de Paris) – jest bez wątpienia najbardziej znaną katedrą Paryża i Francji. Cały świat wstrzymał oddech, gdy w jej wnętrzu w 2019 roku wybuchł pożar, po pięciu latach od tego wydarzenia ma być ponownie otwarta dla chcących zobaczyć jej gotyckie wnętrza.

  • Pałac w Wersalu (Château de Versailles) – siedziba francuskich królów, intensywnie rozbudowywana za panowania Ludwika XIV zachwyca wnętrzami w stylu klasycznego baroku. Galeria Zwierciadlana, Kaplica Królewska czy ogrody wersalskie to tylko niektóre punkty, które warto zwiedzić.

  • Luwr (Musée du Louvre) – to bez wątpienia najsłynniejsze muzeum na świecie. Wielbiciele sztuki mogą w nim zobaczyć wiele cennych dzieł, przede wszystkim Mona Lisę Leonarda da Vinci czy Wenus z Milo. Luwr to jednocześnie imponujący dawny pałac królewski, przed którym znajduje się znak rozpoznawczy tego miejsca, czyli szklana piramida.

  • Musée d'Orsay – muzeum znajduje się na dawnym dworcu kolejowym i gromadzi kolekcję dzieł z okresu impresjonizmu i postimpresjonizmu. W jego zbiorach znajdują się arcydzieła Monet'a, Van Gogha, Degasa, Renoira czy Cézanne'a. Turyści powinni poświęcić również chwilę, by przyjrzeć się budynkowi o oryginalnej architekturze.

  • Centrum Pompidou (Centre Georges Pompidou) – jest miejscem stworzonym z myślą o eksponowaniu sztuki współczesnej. W jego zbiorach znajdują się prace takich artystów jak Picasso, Kandinsky czy Duchamp. Warto odwiedzić również dach nowoczesnego budynku, gdzie znajduje się taras i kawiarnia z widokiem na panoramę Paryża.

  • Katedra w Chartres (Cathédrale Notre-Dame de Chartres) – katedra wzniesiona w XII wieku jest symbolem średniowiecznej Francji i została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Uwagę odwiedzających przyciągają zwłaszcza zachowane oryginalne witraże o łącznej powierzchni ponad 2600 m2.

  • Bazylika Sacré-Cœur (Basilique du Sacré-Cœur) – monumentalna budowla powstała na wzgórzu Montmartre. Jej cechami charakterystycznymi jest biała fasada wykonana z trawertynu oraz wysokie kopuły, co sprawia, że trudno pomylić ją z innymi świątyniami. Z wieży Bazyliki rozciąga się wspaniały widok na Paryż.

  • Dzielnica Montmartre – wąskie uliczki, liczne kawiarnie oraz klimat artystycznej bohemy nieodłącznie kojarzą się z tą dzielnicą Paryża. W XIX wieku była ulubionym miejscem malarzy, takich jak Picasso, Van Gogh czy Toulouse-Lautrec, obecnie jest uważana przez turystów za najpiękniejszą dzielnicę stolicy.

Lille

Miasto położone na północy Francji, które jest stolicą regionu Hauts-de-France, spodoba się turystom, szukającym spokojnej atmosfery i urokliwej architektury. W Lille ważniejsze niż zwiedzanie zabytków może okazać się spokojne spacerowanie wąskimi uliczkami i podziwianie detali mijanych budynków. Miasto przez wieki znajdowało się pod panowaniem flamandzkim, burgundzkim, hiszpańskim i wreszcie francuskim, warto więc odkrywać jego kulturową różnorodność.

  • Palais des Beaux-Arts – to jedno z największych muzeów sztuki we Francji. Mieści się w pięknym budynku z XIX wieku, który sam w sobie jest wart zobaczenia. Zgromadzone we wnętrzach eksponaty obejmują malarstwo, rzeźbę oraz grafikę, a także sztukę antyczną; wśród najbardziej rozpoznawalnych nazwisk artystów należy wymienić Rubensa, Goyę, Delacroixa, czy Rodina.

  • Hôtel de Ville – czyli Ratusz Miejski w Lille, to jeden z najważniejszych budynków w mieście, do dziś jest siedzibą jego administracji. Zbudowany w stylu Art Deco ratusz jest znany przede wszystkim z pięknej wieży zegarowej, która ma 104 metry wysokości i stanowi jeden z najwyższych punktów w Lille.

  • Bazylika katedralna Notre-Dame-de-la-Treille – jej budowa trwała prawie 150 lat i ostatecznie zakończyła się w 1999 roku. Wyróżnia się na tle innych świątyń połączeniem inspiracji architekturą gotyku i nowoczesnymi rozwiązaniami.

Bordeaux

Znane na całym świecie francuskie miasto jest położone nad rzeką Garonną w regionie Nowa Akwitania. Nieodłącznie kojarzy się z winami, nazywane jest wręcz stolicą winiarstwa, ze względu na około 8000 posiadłości winiarskich zlokalizowanych w jego okolicach. Jednak turyści odwiedzają go nie tylko, by skosztować trunku, ale także, by zobaczyć historyczne centrum wpisane na listę skarbów UNESCO.

  • Place de la Bourse – to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Bordeaux. Powstał w XVIII wieku i do dziś zachwyca turystów eleganckimi, neoklasycystycznymi budynkami. Znajduje się na nim również Miroir d'Eau, czyli lustro wody, w którym odbija się imponujące otoczenie.

  • La Cité du Vin – jest nowoczesnym muzeum poświęconym w całości winu, a dodatkowo znajduje się w jednej z najbardziej innowacyjnych budowli w Bordeaux. Wizyta w tym miejscu to prawdziwa podróż przez historię wina, od jego produkcji po kulturę spożywania. Oferuje interaktywne wystawy oraz widok na miasto z tarasu widokowego.

  • Katedra św. Andrzeja (Cathédrale Saint-André) – świątynia powstała w XI wieku i była wielokrotnie rozbudowywana i przebudowywana. Wyróżnia się imponującym rzeźbionym wejściem, pięknymi organami oraz znajdującą się nieopodal dzwonnicą, z której rozciąga się widok na miasto. Przez wieki było to miejsce wielu ważnych ceremonii królewskich.

  • Rue Sainte-Catherine – to jedna z najdłuższych ulic handlowych w Europie, pełna sklepów, restauracji i kawiarni. Tętniąca życiem arteria Bordeaux łączy Place de la Comédie z Place de la Victoire i nawiązuje do handlowego dziedzictwa miasta.

Nantes

Nantes to jedno z najważniejszych miast w zachodniej Francji i stolica regionu Pays de la Loire. Położenie nad rzeką Loarą wpłynęło na jego handlowe dziedzictwo, miasto znane jest również jako miejsce wydania edyktu nantejskiego zapewniającego wolność religijną protestantom oraz narodzin pisarza Juliusza Verne’a, twórcy literatury fantastycznonaukowej.

  • Zamek Książąt Bretanii Château des Ducs de Bretagne – zbudowany w XV wieku zamek uważany jest za jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków Nantes. Warte zobaczenia są zarówno jego wnętrza, jak i otaczające budowlę ogrody. Obecnie mieści się tu Muzeum Historii Nantes, które opowiada historię miasta, jego mieszkańców i związków z Bretanią.

  • Les Machines de l'île – unikalna atrakcja łącząca w sobie sztukę i technologię. Znajduje się na wyspie w Nantes, w miejscu dawnych stoczni i zapełniona jest monumentalnymi, ruchomymi maszynami. Największą atrakcją jest ogromny, ruchomy słoń (Le Grand Éléphant), który zabiera turystów na przejażdżkę po parku.

  • Katedra św. Piotra i Pawła (Cathédrale Saint-Pierre-et-Saint-Paul) – gotycka katedra, której budowa rozpoczęła się w XV wieku i trwała aż czterysta lat! Filary z białego wapienia, liczne rzeźby czy imponujące organy to powody, dla których warto ją odwiedzić. W katedrze znajdują się także groby książąt Bretanii.

  • Passage Pommeraye – niezwykłe centrum handlowe, w którym równie często co na wystawy sklepów, będziesz spoglądał na architektoniczne detale. Passage Pommeraye jest pełen rzeźb, ozdobnych balustrad i witraży, a na jego poziomie górnym rozciąga się piękny widok na miasto.

  • Île de Nantes – to wyspa na rzece Loarze, która jest jednym z najbardziej dynamicznych i nowoczesnych obszarów miasta. To właśnie tam znajduje się park maszyn, ale także liczne obiekty kulturalne: muzea, biblioteki, przestrzenie wystawowe.

Nicea

Myśląc o Lazurowym Wybrzeżu – błękitnym niebie i naprawdę lazurowej wodzie – wyobrażamy sobie właśnie to miasto: Nicea (Nice). Śródziemnomorski klimat Nicei pokochali nie tylko brytyjscy arystokraci w XVIII wieku, ale i turyści z całego świata, którzy chcą spędzać lato na malowniczych kamienistych, plażach wśród palm i o krok od niezwykłych zabytków. Nie bez powodu to właśnie łagodne światło w Nicei inspirowało Marca Chagala czy Henriego Matisse'a.

  • Promenade des Anglais – popularna „Promenada Anglików” dawno nie jest już miejscem spacerów wyłącznie arystokracji, ale nigdy nie wiadomo, kogo sławnego można tam spotkać. Hotel Le Negresco, jeden z najbardziej luksusowych we Francji, przyciąga wymagających, lecz liczne atrakcje (wystawy, imprezy sportowe, karnawał) i wspaniała ścieżka rowerowa zachęcają do wyjścia z hotelowych pokoi.

  • Stare Miasto (Vieux Nice) – pełne ciekawych miejsc Stare Miasto w Nicei rozciąga się od morza aż po rozległy park Promenade du Paillon z dwoma znanymi placami: Placem Masséna i Placem Garibaldiego. W mieście znajduje się szereg pięknych kamienicznych fasad, a kręte, wąskie uliczki tworzą niepowtarzalny klimat. Znane atrakcje to m.in. Katedra św. Reparaty (Basilique-Cathédrale Sainte-Marie et Sainte-Réparate), targ Cours Saleya i XVII-wieczny Pałac Lascaris.

  • Zamek na Wzgórzu (Colline du Château) – centralnym punktem starego miasta w Nicei jest Wzgórze Zamkowe z ruinami XV-wiecznej twierdzy. Cytadelę zburzono z rozkazu Ludwik XIV, lecz jej pozostałości łatwo odnaleźć do dziś. Klimat tworzy także sztuczny wodospad z XIX wieku usytuowany na skarpie z widokiem na Stare Miasto.

  • Muzeum Marca Chagalla – czyli Chagall Biblical Message – słynie z 17 imponujących dzieł artysty składających się na cykl "Przesłanie Biblijne". Marc Chagall (1887–1985) brał aktywny udział w tworzeniu muzeum, które jest wyjątkowym obiektem – sala koncertowa eksponuje piękne witraże, a budynek przyciąga wzrok m.in. mozaiką na zewnętrznej ścianie (Wóz Eliasza).

  • Muzeum Matisse’a – Henri Matisse (1869–1954) jest znany przede wszystkim jako główny rywal (ale i przyjaciel) Pabla Picassa. Spędził na Lazurowym Wybrzeżu wiele lat życia, a w Muzeum Matisse'a można zobaczyć jego prace z różnych okresów twórczości. Dodatkowo muzeum mieści się w XVII-wiecznej willi, w pięknym otoczeniu.

Cannes

Luksusowy kurort i kolebka sztuki filmowej to właśnie Cannes – jedno z najbardziej znanych i kochanych miast słynnej Riwiery Francuskiej. Co roku w okolicach maja przyciąga tłumy wielbicieli kina i gwiazdy z całego świata, ale nie tylko wtedy, gdy tętni życiem i energią, jest warte odwiedzenia. Rozległa piaszczysta plaża wyróżnia Cannes na tle innych miast Lazurowego Wybrzeża, a poza promenadą i portem jachtowym oferuje atrakcyjne zabytki.

  • Boulevard de la Croisette – nazywany także promenadą (Promenade de la Croisette), imponuje przede wszystkim monumentalnym budynkiem Hotelu Carlton-Intercontinental, który podczas Festiwalu gości największe gwiazdy kina. Wzdłuż bulwaru rozciąga się szereg drogich hoteli, sklepów i znakomitych restauracji, a obrazu dopełnia piaszczysta plaża.

  • Palais des Festivals et des Congrès – Pałac Festiwalowy mieści się na końcu promenady La Croisette, od Zachodu, i zaliczany jest... do najbrzydszych atrakcji turystycznych Cannes. Gmach pochodzi z 1982 roku, został odnowiony w 2010, ale wciąż zachwyca głównie wnętrzem: niesamowitą przestrzenią wystawową.

  • Le Suquet – to Stare Miasto w Cannes, które bardzo różni się od bulwarowej części miasta, ponieważ pochodzi z czasów, gdy zamieszkiwali tu głównie rybacy. Do najciekawszych atrakcji Le Suquet należy XI-wieczny zamek pełniący funkcję muzeum oraz Rue Saint-Antoine – klimatyczna, urokliwa uliczka z kawiarniami i restauracjami.

Lourdes

Lourdes leży u podnóża Pirenejów i byłoby zwyczajnym, malowniczym francuskim miasteczkiem, gdyby nie historia objawienia maryjnego z 1858 roku – wówczas św. Bernadecie (nastoletniej Bernadecie Soubirous) miała się ukazać Matka Boża. Do dziś do Lourdes ściągają pielgrzymi z całego świata, a miasto stało się niemal symbolem kultu maryjnego. Poza częścią typowo religijną, ze słynnym Sanktuarium Matki Bożej w Lourdes, zwiedzać można część miejską z Muzeum Pirenejskim (Château Fort Musée Pyrénéen).

  • Sanktuarium Matki Bożej w Lourdes (Sanctuary of Our Lady of Lourdes) – stanowi główny cel wizyty pielgrzymów z całego świata i to dzięki niemu ten niepozorny obszar stał się jednym z najbardziej znanych regionów Francji. Sanktuarium to niemal 52 hektary terenu należącego do Kościoła Katolickiego i ponad 20 miejsc kultu religijnego.

  • Bazylika Różańcowa (Basilique Notre-Dame du Rosaire) – nazwę zawdzięcza wizerunkowi Bernadety Soubirous z różańcem w ręku. Została wzniesiona w latach 1883–1899 według projektu architekta Leopolda Hardy, który inspirował się stylem bizantyjskim.

  • Zamek w Lourdes (Château Fort) – warowny zamek w Lourdes znajduje się na skalistym wzniesieniu, usytuowanym centralnie i widocznym z każdej części miasta. Jego historia sięga czasów rzymskich, ale niewiele zachowało się z tego okresu (fundamenty, fragmenty rzeźb). Twierdzę rozbudowywano dwukrotni: w XIII/XIV i w XVII/XVIII wieku.

  • Droga Krzyżowa (Chemin de Croix) – stanowi punkt obowiązkowy pielgrzymek. Zajmuje jedno ze wzgórz w Lourdes, a stacje Drogi Krzyżowej zostały tu odtworzone w postaci trójwymiarowych scenek z figurami naturalnej wielkości.

Marsylia

W południowej Francji, nad lazurowym Morzem Śródziemnym, leży Marsylia (Marseille), drugie co do wielkości (po Paryżu) miasto w tym kraju. Od innych miast Francji odróżnia ją niezwykła otwartość – jako miasto portowe Marsylia stała się miejscem multikulturowym, o śródziemnomorskim klimacie, pięknych budowlach i widokach, na które można patrzeć przez cały dzień.

  • Stary Port (Vieux-Port) – Marsylia słynie z dobrego jedzenia, a najlepsze restauracje i kawiarnie znajdują się właśnie w Starym Porcie. Port otacza przystań jachtową, ma kształt długiej i wąskiej zatoki, a w głębi dzielnicy można zobaczyć m.in. katedrę, ratusz i rzędy kamienic.

  • Bazylika Notre-Dame de la Garde – ulokowana jest na wzgórzu La Garde, 162 m n.p.m., i należy do najsłynniejszych atrakcji Marsylii. Na widocznej z daleka wieży postawiono figurę Maryi z Dzieciątkiem, lśniącą złotem w słońcu.

  • Le Panier – to najstarsza i najbarwniejsza dzielnica wielokulturowego miasta. Wąskie, zawiłe uliczki, kolorowe ściany budynków, często pokryte streetartowymi dziełami sztuki, tworzą klimat zarazem francuski i włoski.

  • Muzeum Cywilizacji Europy i Morza Śródziemnego (MuCEM) – słynne muzeum Mucem (Le musée des Civilisations de l'Europe et de la Méditerranée) powstało z okazji wyboru Marsylii na Europejską Stolicę Kultury (2013). Budynek zaprojektował Rudy Ricciotti. Mucem mieści ponad milion eksponatów związanych z obszarem Morza Śródziemnego i kulturą antyczną.

Strasburg

Strasburg to urokliwe miasto położone na granicy Francji z Niemcami. Uwielbiają je miłośnicy historii, architektury i kultury. Połączenie francuskich i niemieckich korzenia sprawia, że znajdziemy tu i wysmakowany styl, i praktyczną solidność. Rejs po Renie, gotycka katedra i najważniejsze instytucje Europy – w Strasburgu nie sposób się nudzić.

  • Katedra Notre-Dame (Cathedrale Notre Dame de Strasbourg) – to doskonały przykład połączenia tradycji Francji i Niemiec, zderzenie dwóch obliczy stylu gotyckiego. Budynek jest niesymetryczny z uwagi na jedną tylko wieżę, a w środku dodatkowo wyróżnia go renesansowy zegar astronomiczny.

  • Mała Francja (La Petite France) – w tej uroczej dzielnicy o charakterystycznej architekturze można spróbować lokalnych produktów, w tym białego Rieslinga z Alzacji i flammkuchen.

  • Europejska Dzielnica – Strasburg jest niepisaną stolicą Europy, jeśli mowa o integracji europejskiej i prawach człowieka. Po zakończeniu II wojny światowej w Dzielnicy Europejskiej w siedziby mają: Rada Europy, Europejski Trybunał Praw Człowieka i Parlament Europejski.

  • Pałac Rohan (Palais Rohan) – w tym imponującym budynku na planie kwadratu, który niegdyś gościł m.in. Ludwika XV i Marię Antoninę, mieszczą się trzy najważniejsze muzea Strasburga: Muzeum Archeologiczne (Musée archéologique), Muzeum Sztuki Dekoracyjnej (Musée des Arts décoratifs) oraz Muzeum Sztuk Pięknych (Musée des Beaux-arts).

  • Ogrody Oranżerii (Parc de l’Orangerie) – Strasburg zachwyca zielenią, ale najwięcej znajdziemy jej w Parku Oranżerii. To najstarszy (d 1740 roku!) i największy park w mieście – zajmuje aż 26 hektarów.

Co zobaczyć we Francji – ciekawe miejsca (a właściwie: jeszcze więcej ciekawych miejsc!)

Największe i najbardziej znane miasta Francji mogą szybko wypełnić planer podróży, jednak warto pamiętać, że to, co najciekawsze, często kryje się poza nimi. Poszukiwacze alternatywnych ścieżek zwiedzania powinni wytyczyć je tak, by odkryć pełny urok Francji. Co warto zobaczyć poza miastami?

Wzgórze Świętego Michała i Opactwo Mont Saint-Michel

Wzgórze Świętego Michała (Mont Saint-Michel), skalista wyspa pływowa na kanale La Manche, jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Normandii. Z daleka przykuwa wzrok budynkiem Opactwa św. Michała Archanioła, byłego męskiego klasztoru benedyktyńskiego ufundowanego w 966 roku. Od 2001 roku należy do Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich. Opactwo znajduje się na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Disneyland Paris

Europejscy wielbiciele Walta Disneya nie muszą opuszczać kontynentu, by spotkać ukochanych bohaterów filmów i bajek. 30 kilometrów od Paryża znajduje się bowiem Disneyland Paris – znany na całym świecie tematyczny park rozrywki. Można w nim zwiedzić zarówno część biletowaną (Disneyland Park i Walt Disney Studio), jak i ogólnodostępną Disney Village. Park zapewnia około 50 różnych atrakcji dla dzieci i dorosłych.

Musée Toulouse-Lautrec w Albi

Miłośników sztuki zachwyci z pewnością Muzeum Toulouse-Lautreca (Musée Toulouse-Lautrec), mieszczące się w historycznym Pałacu Biskupim w Albi. To w Albi wychował się Henri de Toulouse-Lautreca (1864–1901), a muzeum otrzymało prace artysty od jego matki Adèle. Kolekcja jest imponująca – składa się z ponad 1000 prac, w tym plakatów, rysunków i obrazów.

Katedry w Amiens, Rouen i Reims

Francja to oczywiście katedry, ale nie tylko te najsłynniejsze. Warto odkryć trzy mniej oblegane perły architektoniczne: Katedrę w Amiens (Cathédrale Notre-Dame de Amiens), Katedrę Notre-Dame w Reims (Cathédrale Notre-Dame de Reims) oraz Katedrę Najświętszej Marii Panny w Rouen (Cathédrale Notre-Dame de Rouen). Te trzy monumentalne gotyckie katedry zapadają w pamięć i stanowią alternatywę dla średniowiecznych i renesansowych zamków.

Fortyfikacje linii Maginota

Słynna Linia Maginota nie od razu kojarzy się turystycznie, jednak warto zajrzeć do Muzeum Linii Maginota i zobaczyć najważniejszą fortyfikację – fort Schoenenbourg. Jest dostępny dla zwiedzających od 1978 roku i zaprasza turystów nie tylko do baraków i kuchni, ale także do stanowisk dowodzenia czy stanowisk ostrzału. To prawdziwa gratka dla miłośników historii i wojskowości, w dodatku położona w pięknej Alzacji.

Unikatowe zabytki Francji, czyli francuskie zamki

Punktem obowiązkowym na liście „Co zobaczyć we Francji?” będą bez wątpienia niezwykłe francuskie zamki. Najwięcej znajdziemy ich w Dolinie Loary, na co złożyły się czynniki geograficzne i polityczne: Loara wytyczała granicę między północą a południem kraju, stanowiła szlak handlowy i gwarantowała żyzność ziemi. Dawne fortyfikacje dziś otwierają się dla turystów z całego świata i stanowią atrakcje Francji, którym trudno się oprzeć. Kilka z nich warto zaznaczyć na mapie podróży.

Zamek w Fontainebleau

Rezydencja królewska w Fontainebleau (Château de Fontainebleau) słynie z jednego z największych we Francji kompleksów pałacowo-parkowych (ponad 130 akrów!). Leży tylko 60 km od Paryża, więc warto pamiętać o nim, zwiedzając miasto. Zamek w Fontainebleau to 1500 komnat, 40000 wspaniałych mebli i ważny kawałek historii (pałac chętnie zamieszkiwali władcy, jako ostatni Napoleon III).

Zamek w Carcassonne

Na wschód od Tuluzy leży Carcassonne, miasto w Langwedocji, ze średniowiecznym zespołem architektoniczno-urbanistycznym. Fortyfikacje Carcassonne (Château et Remparts de la Cité de Carcassonne) są widoczne z daleka – miasto zostało otoczone podwójnymi murami obronnymi, zwieńczonymi licznymi basztami i wieżyczkami. Świetnie zachowane fortyfikacje są jedną z największych atrakcji południowej Francji.

Zamek Chambord

Zamek Chambord (Chateau de Chambord) to perła francuskiego renesansu i wspaniały reprezentant zamków nad Loarą. Budynek został wybudowany z inicjatywy Franciszka I jako rezydencja myśliwska, powstawał w latach 1519-1559. aby król i jego świta mogli polować w pobliskim lesie. Zamek zachwyca detalami i lokalizacją – leży nad rzeką Cosson, na otoczonym lasami terenie. Został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1981 roku.

Zamek Chaumont

Wśród zamków nad Loarą wyróżnia się Zamek Chaumont (Château de Chaumont) z przełomu X i XI wieku. To przekład renesansowego stylu – trzyskrzydłowa budowla z otwartym na północ dziedzińcem, z potężnymi basztami i mostem zwodzonym. Mieści się w nim muzeum, a latem na terenie zamku odbywa się słynny Festiwal Ogrodowy (Festival international des Jardins).

Zamek Cheverny

Innym klejnotem Doliny Loary jest Zamek w Cheverny (Château de Cheverny), który znakomicie zachował wygląd z XVII wieku. Ten pałacyk myśliwski prócz pięknej architektury znany jest z organizacji polowań – w posiadłości można zwiedzić m.in. psiarnię liczącą setkę psów i Salę Trofeów (Salle de Trophées). Zamek leży na południowy zachód od Orleanu, niecałe 200 km od Paryża.

Zamek Chenonceau

Jeśli mowa o najbardziej „kobiecym” zamku Francji, jest to bez wątpienia Zamek Chenonceau (Château de Chenonceau), nazywany „Zamkiem Dam” (Château des Dames). O jego rozbudowę zadbało bowiem aż sześć znanych kobiet, m.in. Katarzyna Medycejska. To wczesnorenesansowy, harmonijny architektonicznie obiekt leżący nad rzeką Cher w centrum Turenii.

Zamek If w Marsylii

Chyba każdy kojarzy niesamowitą wyspę If, jedną z wysp archipelagu Frioul, na której więziono Hrabiego Monte Christo z powieści Dumasa. To właśnie szesnastowieczny Zamek If w Marsylii (Château d’If) stał się inspiracją dla pisarza. Odgrywał rolę twierdzy broniącej wejścia do portu w Marsylii i rzeczywiście był także więzieniem – przebywali tam m.in. hrabia Mirabeau czy markiz de Sade. Warto zobaczyć go, by poznać Francję całkiem inną niż Lazurowe Wybrzeże czy Dolina Loary.

Francja – atrakcje przyrodnicze

Choć symbolem Francji jest wieża Eiffla, wytwór człowieka, warto pamiętać również o drugiej stronie tego kraju i regionu – wspaniałych widokach i atrakcjach naturalnych. Góry, wąwozy, doliny rzek, wulkany, tajemnicze mokradła, lazurowe wybrzeże... Piękna przyroda to także atut Francji, z którego szkoda byłoby nie skorzystać.

Francuskie Pireneje

Pireneje (Pyrénées) oddzielają Francję od Hiszpanii i należą do gór bardziej kameralnych, ale jednocześnie mistycznych i dzikich. Usytuowane na uboczu popularnych szlaków turystycznych, zachwycają malowniczymi dolinami, wąwozami, ostrymi szczytami i wodospadami.

Wulkany Owernii

Wulkany Owernii to część Parku Regionalnego Wulkanów Owernii (Parc naturel régional des Volcans d’Auvergne) – największego parku tego typu we Francji. W obszarze Masywu Centralnego znajdują się aż 4 masywy wulkaniczne: Monts Dômes (Puy de Dôme – 1465 m), Monts Dore (Puy de Sancy – 1886 m), Cézallier (Signal du Luguet – 1551 m) i Monts du Cantal (Plomb du Cantal – 1855 m).

Wąwóz Verdon

Jurajskie skały wapienne tworzą w przełomie rzeki Verdon w południowej Francji (Prowansja, ok. 2 godz. jazdy od Nicei) malowniczy kanion. Wąwóz Verdon to drugi co do wielkości kanion w Europie, a trasa widokowa na najciekawszym odcinku rozciąga się na ponad 20 km.

Mokradła Camargue

Nieszablonowy kawałek Prowansji to kraina Camargue – region największych rozlewisk i bagien w Europie, obejmujący ponad 85 tysięcy hektarów. Słynie z solanek, w których produkuje się prowansalską sól (fleur de sel), oraz białych koni rasy Camargue, które przy odrobinie szczęścia można poznać jako dzikie konie, wolno przemierzające pastwiska.

Megality Carnac

Kamienie z Carnac (Karnag) bywają porównywane do tych Stonehenge, ale są o wiele bardziej tajemnicze. To największe skupisko ustawionych przez ludzi prehistorycznych megalitów znajduje się w Bretanii, w departamencie Morbihan, około 110 km na północny-zachód od Nantes.

Dolina Renu w Wogezach

Wogezy (Vosges) leżą we wschodniej Francji, w pięknej Alzacji. Od gór Jura oddziela je Brama Burgundzka, a do ich największych atrakcji należy zwiedzanie Doliny Renu. Pasmo górskie ciągnie się na przestrzeni ok. 160 km wzdłuż rzeki, jego najwyższy szczyt to Grand Ballon (1424 m n.p.m).

Lazurowe Wybrzeże (Côte d'Azur)

Nie trzeba chyba przedstawiać Riwiery Francuskiej, czyli Lazurowego Wybrzeża (Côte d'Azur) - największego i najpopularniejszego regionu turystycznego Francji. To niewątpliwie najpiękniejszy odcinek wybrzeża Morza Śródziemnego w Prowansji, pełen kamienistych i piaszczystych plaż, z widokami na niezwykle błękitną wodę.

Jezioro Annecy

Jednym z najczystszych europejskich jezior pozostaje jezioro lodowcowe Annecy położone w Alpach, w zachodniej Francji. Znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO nie bez powodu – czysta woda i zapierające dech widoki zostają w pamięci na długo.

Góra Mont Blanc

Masyw Mont Blanc (Massif du Mont-Blanc) w Alpach Zachodnich łączy Francję, Szwajcarię i Włochy. Słynny Mont Blanc (4808,72 m n.p.m.) to najwyższy szczyt w tych górach, pretendujący do tytułu najwyższego w Europie, o co trwają spory. Na północ od szczytu znajduje się Jezioro Genewskie.

Polecane wycieczki

Atrakcje Francji odkryjesz również z Rainbow!

Planowanie wycieczki do Francji może przerosnąć każdego – tysiące zabytków, muzeów i pałaców ze wspaniałymi ogrodami, słynne Lazurowe Wybrzeże, zakątki pełne piaszczystych plaż i piękne krajobrazy... Jeśli nie wiadomo, od czego zacząć, albo przeciwnie – wydaje się, że ten kraj już niczym nie zaskakuje, warto zdać się na doświadczone biuro podróży. Wakacje we Francji z Rainbow to sposób na niejedną niezapomnianą przygodę!

Data Publikacji: 06.12.2024

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji – zwiedzanie. Najważniejsze trasy i wskazówkiPark Narodowy Jezior Plitwickich, usytuowany w środkowej części Chorwacji niedaleko granicy z Bośnią i Hercegowiną, stanowi wyjątkowy przykład procesów krasowych. Od 1949 roku jest obszarem chronionym, a od 1979 roku znajduje się na liście UNESCO. Ten kompleks jezior, położony w południowej części masywu górskiego Mała Kapela w Górach Dynarskich, powstał w wyniku tysiącletnich procesów geologicznych. Dowiedz się więcej o tym zachwycającym miejscu i dołącz do tysięcy ludzi z całego świata, którzy odwiedzili Jeziora Plitwickie!
krajobraz kierunku
Kampania – atrakcje. Jakie zabytki, przyrodnicze perełki oraz urokliwe miasteczka skrywa ten rejon?Kampanię ukształtowały trzy siły: morze, wulkany i ludzie. Na przestrzeni trzech tysięcy lat greccy koloniści, rzymscy patrycjusze i normańscy władcy pozostawili tu swoje ślady w postaci świątyń, willi i zamków. Region oferuje wszystko, czego można oczekiwać od włoskich wakacji: piaszczyste plaże, starożytne zabytki, malownicze wybrzeża, wyspy pełne uroku i aktywny wulkan. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj propozycję najciekawszych atrakcji Kampanii!
krajobraz kierunku
Agadir – atrakcje regionu Maroka odrodzonego z gruzówGdyby ktoś powiedział mieszkańcom Agadiru z lat 50. XX wieku, że ich miasto stanie się jednym z najnowocześniejszych kurortów Afryki, zapewne by nie uwierzyli. A jednak historia lubi pisać nieoczekiwane scenariusze. Dziś Agadir to największy nadmorski kurort Maroka, z nowoczesnym centrum, międzynarodowymi hotelami i 10-kilometrową plażą. W tym przewodniku znajdziesz najciekawsze miejsca w mieście i jego najbliższych okolicach. Przekonaj się, dlaczego warto odwiedzić ten zakątek Maroka.
krajobraz kierunku
Marsa Alam – atrakcje. Rafy koralowe i ślady po szlakach handlowych„Marsa Alam” w języku arabskim oznacza „Port Alam”. Nazwa pochodzi prawdopodobnie od plemienia Ababda, którego członkowie od wieków zamieszkują te tereny. To właśnie oni jako pierwsi wykorzystywali naturalne zatoki tego wybrzeża jako schronienie dla swoich łodzi rybackich. Dzisiaj Marsa Alam to jeden z najmłodszych kurortów Egiptu, który w ostatnich latach zyskuje na popularności wśród turystów poszukujących spokojniejszej alternatywy dla zatłoczonych miejscowości północnego wybrzeża Morza Czerwonego. Położony na południowym wschodzie kraju przyciąga przede wszystkim miłośników nurkowania i snorkelingu, którzy znajdują tu jedne z najpiękniejszych raf koralowych Egiptu. Co poza odkrywaniem podwodnego świata można robić w tym regionie Egiptu? Sprawdź nasze propozycje najciekawszych atrakcji w Marsa Alam i jego najbliższych okolicach.