Włochy - najważniejsze atrakcje i ciekawe miejsca w Italii

Wiele osób za życiowy cel stawia sobie odwiedzenie jak największej liczby krajów. Choć to piękne marzenie, warto uświadomić sobie, że istnieją kraje, do których można wracać wielokrotnie i wciąż odkrywać tam nowe miejsca, które fascynują i zachwycają. Włochy stanowią tu doskonały przykład – bogactwo i zróżnicowanie ich kultury, klimatów i krajobrazów sprawia, że można tam bez końca wracać po więcej. Oto przeglądowa lista najważniejszych atrakcji turystycznych we Włoszech, będąca najlepszym dowodem na to, że jedna wycieczka w tym kierunku to stanowczo za mało.

Rzym – wieczne miasto, raj dla łasuchów, mekka miłośników sztuki

Każdy zapalony podróżnik prędzej czy później musi odwiedzić włoską stolicę, zjeść pyszne tiramisu z legendarnej cukierni Pompi przy Schodach Hiszpańskich, wrzucić pięciocentówkę do Fontanny di Trevi czy zadumać się nad przeszłością, zwiedzając Koloseum i Forum Romanum. Nieważne, ile czasu spędzi się w Rzymie – zawsze wydaje się to za mało…

Toskania – kraina bajecznych krajobrazów, wybornego wina i oliwy

Jak w telegraficznym skrócie opisać ten region? To niekończące się zielone wzgórza pokryte obficie owocującymi winnicami i drzewkami oliwnymi, a pomiędzy nimi – urokliwe, wiejskie domki, w których niejeden chciałby spędzić resztę życia. A jeśli znudzi nas wiejska sielanka, warto odwiedzić malownicze toskańskie miasta – przespacerować się wzdłuż rzeki Arno we Florencji, wypić espresso w jednej z kawiarni przy Piazza del Campo w Sienie, czy zobaczyć Krzywą Wieżę Pizie.

Wenecja – miasto dożów, kupców i zakochanych

O tym wyjątkowym mieście, poprzecinanym niezliczonymi kanałami lub mostami, słyszał każdy. Dla wielu zaś przepłynięcie gondolą pod ikonicznym mostem Rialto i postawienie stopy na Placu św. Marka stało się największym marzeniem. Po obowiązkowym rejsie gondolą Wenecję najlepiej zwiedzać jednak pieszo i koniecznie… bez mapy. Niewiele jest w życiu momentów równie pięknych, co niespieszne błądzenie wśród jej kanałów.

Jeziora Alpejskie - dawniej idylla romantyków, dziś raj dla aktywnych

Kompleks pięciu malowniczych alpejskich jezior – Garda, Como, Maggiore, Lugano i Iseo – najbardziej przypadnie do gustu wszystkim tym, którzy na urlopie cenią sobie kontakt z naturą i ruch na świeżym powietrzu. Cały region wydaje się jakby stworzony do aktywnego wypoczynku. To raj dla żeglarzy i windsurferów, ale też dla miłośników pieszych czy rowerowych wycieczek.

Sardynia - Włochy wyspiarskie

Druga co do wielkości wyspa na Morzu Śródziemnym to wymarzony kierunek dla wszystkich entuzjastów wypoczynku nad wodą. Sardynia słynie bowiem z plaż, pokrytych delikatnym, białym piaskiem, którego kolor pięknie kontrastuje ze szmaragdową wodą okalającą wyspę. To wciąż jednak nie wszystkie atrakcje, jakie czekają tam na turystów. Równie fascynujące są tętniące życiem miasta i tajemnicze ruiny neolitycznych budowli. Będąc na wyspie, koniecznie trzeba też zobaczyć Półwysep Synis, gdzie można podziwiać flamingi w ich naturalnym środowisku.

Sycylia – wyspa słońca i czerwonych pomarańczy

Przez niektórych kojarzona przede wszystkim z mafią i groźnym wulkanem Etna wyspa ma turystom mnóstwo do zaoferowania. Położona na opadającym ku morzu wzgórzu Taormina, starożytne Syrakuzy, uważane za architektoniczną perełkę Palermo, a także niezliczone małe rybackie osady, takie jak Cefalu sprawiają, że na Sycylii nie można się nudzić. Warto także dodać, że ta gorąca wyspa tonie w zieleni i niemal nigdy nie zawodzi, jeśli chodzi o pogodę.

Kalabria – poza głównym szlakiem

Nazywana przez Włochów „terra da scoprire” – „ziemią do odkrycia” – Kalabria wydaje się idealnym celem podróży dla tych, którzy nie lubią utartych ścieżek i miejsc znanych z przewodników turystycznych. Tutejsze rajskie plaże i ukryte między górami malownicze średniowieczne miasteczka, takie jak Santa Maria dell’Isola czy Tropea, skradną każe serce.

Neapol - żywy gwar, głos klaksonów i … pizza

Dziś mówi się „Zobaczyć Rzym i umrzeć”, ale pierwotnie chodziło Neapol. Jeszcze do niedawna miasto nie cieszyło się najlepszą sławą. Dziś odradza się i jest niewątpliwie jednym z najbardziej żywiołowych i „gorących” (pod względem atmosfery) włoskich miast. To tu wymyślono pizzę, to tu swoje dzieciństwo spędziła Sophia Loren. Najciekawsze zabytki Neapolu znajdziemy niedaleko linii wybrzeża. Zalicza się do nich Castel dell'Ovo, Castel Nuovo i Palazzo Reale di Napoli.
Data Publikacji: 20.04.2018
autor artykulu zdjecie

Artykuł autorstwa: Redakcja Rainbow

Eksperci z branży turystycznej – piloci wycieczek, animatorzy, rezydenci i przewodnicy i wielu innych specjalistów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą zdobytą podczas niezliczonych podróży. W tekstach łączą praktyczne wskazówki z fascynującymi historiami i ciekawostkami z różnych zakątków świata. Ich opowieści to nie tylko przewodniki po popularnych kierunkach, ale przede wszystkim autentyczne relacje osób, które na co dzień pracują z turystami i poznają opisywane miejsca od podszewki.

Zobacz inne o:

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Kos – atrakcje. Co warto zobaczyć? Zabytki, natura, plażeKos to niewielka, ale fascynująca wyspa grecka. Jej turystyczne walory to nie tylko piękne krajobrazy i zabytki – ogromną zaletą jest także położenie zaledwie 14 kilometrów od Turcji, dzięki czemu można połączyć greckie wakacje z jednodniową wyprawą promem do orientalnego świata. Strategiczne usytuowanie między kontynentami sprawiło, że wyspa przez stulecia odgrywała rolę kulturowego pomostu między Zachodem a Orientem. Turystów przyciągają przede wszystkim wspaniałe widoki – Kos jest dosłownie zanurzona w bujnej zieleni – oraz liczne zabytki antyczne, które wymagają co najmniej kilku dni zwiedzania. W upalne dni idealnym uzupełnieniem programu będzie relaks na jednej z wielu plaż wyspy, gdzie można skorzystać z doskonałej infrastruktury przygotowanej z myślą o miłośnikach sportów wodnych. Niezależnie od budżetu, każdy znajdzie tu coś dla siebie – od kameralnych pensjonatów po luksusowe hotele. Wszystko dopełniają magiczne zachody słońca, które tworzą niepowtarzalny klimat wyspy. Co więc warto zobaczyć na Kos? Przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych atrakcji, których nie można przegapić.
krajobraz kierunku
Palio Pyli na Kos. Jakie sekrety skrywa ta opuszczona osada i zamek?W sercu wyspy Kos, z dala od zgiełku współczesności, ukrywa się Palio Pyli – średniowieczna osada z ruinami bizantyjskiej warowni, gdzie porosłe mchem mury i opustoszałe dziedzińce wciąż rodzą pytania o losy tutejszej społeczności. Spacerując wąskimi, brukowanymi uliczkami, można natknąć się na fundamenty domów, zagłębienia po studniach oraz pozostałości grobów, które malują obraz miejsca porzuconego w pośpiechu. Najbardziej poruszającym świadectwem dramatycznej przeszłości wioski jest jednak wszechobecna cisza.
krajobraz kierunku
Teneryfa – atrakcje. Co warto zobaczyć?Wyspy Kanaryjskie, a wśród nich Teneryfa, co roku przyciągają tysiące turystów spragnionych słońca i wypoczynku w komfortowych warunkach. Czy warto jednak ograniczać się wyłącznie do najpiękniejszych plaż i oferty All Inclusive? Teneryfa to wyspa, gdzie można rano wspiąć się na trzeci najwyższy wulkan świata, a po południu błądzić po uliczkach La Laguna – pierwszego miasta założonego przez konkwistadorów na Kanarach. To miejsce, gdzie piasek z Sahary spoczywa na plażach u stóp klifów Los Gigantes, a w cieniu tysiącletniego smoczego drzewa degustuje się wina rosnące na lawowej glebie. Lista atrakcji, które można odkryć na tej liczącej 2 tysiące kilometrów kwadratowych wyspie, sięga od tajemniczych piramid w Güímar po naturalne baseny termalne w Garachico. Chcesz wybrać się na poszukiwanie mumii Guanczów ukrytych w muzeach Santa Cruz, czy może wolisz wędrówki po pierwotnych lasach laurowych w masywie Anaga? A może fascynuje Cię obserwacja wielorybów u wybrzeży – w jednym z najlepszych miejsc na świecie do spotkania z tymi morskimi gigantami? Sprawdź, co ma Ci do zaoferowania Teneryfa! Atrakcje powszechnie znane to dopiero początek przygody na największej z Wysp Kanaryjskich.
krajobraz kierunku
Akropol ateński – sekrety świętej skały, która zmieniła światWznosi się nad Atenami od ponad dwóch i pół tysiąca lat, a jego białe kolumny widać z każdego zakątka miasta. Akropol ateński to najsłynniejszy zabytek starożytnej Grecji i jedno z najbardziej znanych stanowisk archeologicznych na świecie. To miejsce, gdzie narodziła się demokracja, filozofia i teatr – fundamenty naszej zachodniej cywilizacji. Każdego dnia tysiące turystów z całego świata wspina się na święte wzgórze, by zobaczyć architektoniczne arcydzieła starożytnego świata i chociaż na chwilę przenieść się w czasy świetności. To tutaj Perykles realizował swoją wizję idealnego miasta, Fidiasz tworzył arcydzieła rzeźby, a Sokrates prowadził dysputy, które do dziś kształtują nasz sposób myślenia. Ale Akropol to nie tylko muzeum pod gołym niebem. To żywa historia, która przetrwała najazdy barbarzyńców, eksplozje prochowni, trzęsienia ziemi i współczesne zanieczyszczenia. Każdy kamień opowiada inną historię – od mykeńskich pałaców po bizantyjskie kościoły, od osmańskich meczetów po współczesne odkrycia archeologów. Co sprawia, że ateński Akropol jest tak wyjątkowy? Jakie tajemnice skrywają ruiny, które zmieniły oblicze Europy na zawsze?