< WSTECZ
R.pl > Blog > Zainspiruj się > Włochy - najważniejsze atrakcje i ciekawe miejsca w Italii

Włochy - najważniejsze atrakcje i ciekawe miejsca w Italii

Skrócony opis

Wiele osób za życiowy cel stawia sobie odwiedzenie jak największej liczby krajów. Choć to piękne marzenie, warto uświadomić sobie, że istnieją kraje, do których można wracać wielokrotnie i wciąż odkrywać tam nowe miejsca, które fascynują i zachwycają. Włochy stanowią tu doskonały przykład – bogactwo i zróżnicowanie ich kultury, klimatów i krajobrazów sprawia, że można tam bez końca wracać po więcej. Oto przeglądowa lista najważniejszych atrakcji turystycznych we Włoszech, będąca najlepszym dowodem na to, że jedna wycieczka w tym kierunku to stanowczo za mało.

Sekcja 1

Rzym – wieczne miasto, raj dla łasuchów, mekka miłośników sztuki

Każdy zapalony podróżnik prędzej czy później musi odwiedzić włoską stolicę, zjeść pyszne tiramisu z legendarnej cukierni Pompi przy Schodach Hiszpańskich, wrzucić pięciocentówkę do Fontanny di Trevi czy zadumać się nad przeszłością, zwiedzając Koloseum i Forum Romanum. Nieważne, ile czasu spędzi się w Rzymie – zawsze wydaje się to za mało…

Toskania – kraina bajecznych krajobrazów, wybornego wina i oliwy

Jak w telegraficznym skrócie opisać ten region? To niekończące się zielone wzgórza pokryte obficie owocującymi winnicami i drzewkami oliwnymi, a pomiędzy nimi – urokliwe, wiejskie domki, w których niejeden chciałby spędzić resztę życia. A jeśli znudzi nas wiejska sielanka, warto odwiedzić malownicze toskańskie miasta – przespacerować się wzdłuż rzeki Arno we Florencji, wypić espresso w jednej z kawiarni przy Piazza del Campo w Sienie, czy zobaczyć Krzywą Wieżę Pizie.

Wenecja – miasto dożów, kupców i zakochanych

O tym wyjątkowym mieście, poprzecinanym niezliczonymi kanałami lub mostami, słyszał każdy. Dla wielu zaś przepłynięcie gondolą pod ikonicznym mostem Rialto i postawienie stopy na Placu św. Marka stało się największym marzeniem. Po obowiązkowym rejsie gondolą Wenecję najlepiej zwiedzać jednak pieszo i koniecznie… bez mapy. Niewiele jest w życiu momentów równie pięknych, co niespieszne błądzenie wśród jej kanałów.

Sekcja 2

Jeziora Alpejskie - dawniej idylla romantyków, dziś raj dla aktywnych

Kompleks pięciu malowniczych alpejskich jezior – Garda, Como, Maggiore, Lugano i Iseo – najbardziej przypadnie do gustu wszystkim tym, którzy na urlopie cenią sobie kontakt z naturą i ruch na świeżym powietrzu. Cały region wydaje się jakby stworzony do aktywnego wypoczynku. To raj dla żeglarzy i windsurferów, ale też dla miłośników pieszych czy rowerowych wycieczek.

Sardynia - Włochy wyspiarskie

Druga co do wielkości wyspa na Morzu Śródziemnym to wymarzony kierunek dla wszystkich entuzjastów wypoczynku nad wodą. Sardynia słynie bowiem z plaż, pokrytych delikatnym, białym piaskiem, którego kolor pięknie kontrastuje ze szmaragdową wodą okalającą wyspę. To wciąż jednak nie wszystkie atrakcje, jakie czekają tam na turystów. Równie fascynujące są tętniące życiem miasta i tajemnicze ruiny neolitycznych budowli. Będąc na wyspie, koniecznie trzeba też zobaczyć Półwysep Synis, gdzie można podziwiać flamingi w ich naturalnym środowisku.

Sycylia – wyspa słońca i czerwonych pomarańczy

Przez niektórych kojarzona przede wszystkim z mafią i groźnym wulkanem Etna wyspa ma turystom mnóstwo do zaoferowania. Położona na opadającym ku morzu wzgórzu Taormina, starożytne Syrakuzy, uważane za architektoniczną perełkę Palermo, a także niezliczone małe rybackie osady, takie jak Cefalu sprawiają, że na Sycylii nie można się nudzić. Warto także dodać, że ta gorąca wyspa tonie w zieleni i niemal nigdy nie zawodzi, jeśli chodzi o pogodę.

Kalabria – poza głównym szlakiem

Nazywana przez Włochów „terra da scoprire” – „ziemią do odkrycia” – Kalabria wydaje się idealnym celem podróży dla tych, którzy nie lubią utartych ścieżek i miejsc znanych z przewodników turystycznych. Tutejsze rajskie plaże i ukryte między górami malownicze średniowieczne miasteczka, takie jak Santa Maria dell’Isola czy Tropea, skradną każe serce.

Neapol - żywy gwar, głos klaksonów i … pizza

Dziś mówi się „Zobaczyć Rzym i umrzeć”, ale pierwotnie chodziło Neapol. Jeszcze do niedawna miasto nie cieszyło się najlepszą sławą. Dziś odradza się i jest niewątpliwie jednym z najbardziej żywiołowych i „gorących” (pod względem atmosfery) włoskich miast. To tu wymyślono pizzę, to tu swoje dzieciństwo spędziła Sophia Loren. Najciekawsze zabytki Neapolu znajdziemy niedaleko linii wybrzeża. Zalicza się do nich Castel dell'Ovo, Castel Nuovo i Palazzo Reale di Napoli.

Ocena artykułu

Średnia ocena tego artykułu: 3.90/5
Dziękujemy za wystawienie opinii!

Komentarze

Piotr
12.08.2019 15:55:29

Przydatny artykuł. Dobrze byłoby jednak, aby za nim szła jakaś konkretna oferta biura podróży dla tych, którzy we Włoszech już widzieli to, co najważniejsze, czyli Rzym, Florencję, Wenecję, itd. Wycieczka do mniej popularnych, a również urokliwych zakątków - moim zdaniem - byłaby mile widziana przez koneserów podróży do Italii. Takie regiony, jak chociażby wspomniana Kalabria, czy także Marche, Molise, Abruzja, Puglia lub Basilicata z pewnością mają wiele do zaoferowania, a obecnie można je niestety zwiedzać głównie "na własną rękę". Mam nadzieję, że tak znamienity touroperator jak Rainbow przemyśli aspekt otwarcia się na ww miejsca.

Polecane wycieczki

Zobacz inne wpisy

Sprawdź kierunki powiązane z tym artykułem:

Włochy