Wróć

Zainspiruj się

Wszystko, co musisz wiedzieć o Toskanii - ciekawostki i największe atrakcje włoskiego regionu

Toskania to region administracyjny w środkowych Włoszech, obejmujący malownicze obszary nad Morzem Liguryjskim i Morzem Tyrreńskim oraz w Apeninach Północnych. Od północy graniczy z Ligurią oraz Emilią-Romanią, od wschodu z Umbrią, a od południa z Lacjum. Stolicą regionu jest przepiękna Florencja, a w samym jego sercu rozciąga się wspaniały region winiarski Chianti. Toskania jest również krainą historyczną, zwaną początkowo Etrurią, zamieszkałą przez Etrusków, których bogate dziedzictwo kulturowe jest tu wciąż widoczne.

Kilka zdań o historii Toskanii

Region na przestrzeni wieków znajdował się pod panowaniem między innymi Imperium Rzymskiego i Bizancjum. Od X wieku na tych obszarach wyodrębniły się komuny Lukki, Sieny i Florencji. W tej ostatniej władał możny ród Medyceuszy, który około XV w. wieku przejął panowanie nad całym regionem. Dynastia Medyceuszy wygasła w 1737 r., a region przeszedł w ręce dynastii habsbursko-lotaryńskiej związanej z Austrią. Następnie w 1801 r. zwycięski Napoleon Bonaparte utworzył Królestwo Etrurii. W latach 1807-1809 Toskania stanowiła część Francji, a w 1814 r. wróciła w ręce Habsburgów. Dopiero w 1860 r. Toskania weszła w skład zjednoczonych Włoch.

Fascynująca i skomplikowana historia Toskanii przekłada się na jej wyjątkową architekturę i zabytki, a toskańskie miasta należą z pewnością do jednych z piękniejszych w całych Włoszech. Region słynie na całym świecie z pięknych krajobrazów, sztuki i zabytków, wspaniałej kuchni włoskiej i niezwykłej życzliwości mieszkańców. Toskania odegrała ważną rolę w kształtowaniu włoskiej i europejskiej kultury. Wystarczy wymienić tylko kilka spośród znakomitych nazwisk, takich jak Dante Alighieri, Leonardo da Vinci czy Michał Anioł, by zrozumieć, olbrzymi wkład Toskanii w sztukę i naukę. W Pizie na świat przyszedł wielki matematyk Fibonacci, któremu zawdzięczamy wprowadzenie systemu dziesiętnego i Galileusz, wybitny prekursor nowożytnej fizyki

Niezwykłe bogactwo kulturalne Toskanii

Włochy są powszechnie nazywane kolebką renesansu, warto jednak podkreślić, że styl renesansowy w sztukach pięknych narodził się we Florencji. Symboliczną datą jest rok 1401, kiedy to Lorenzo Ghiberti wygrał pierwszy w dziejach historii sztuki konkurs na projekt drzwi florenckiego baptysterium. Renesans w architekturze zapoczątkował z kolei Filippo Brunelleschi, który w 1418 r. zaprojektował niezwykłą kopułę katedry Santa Maria del Fiore. Nie ma najmniejszej wątpliwości, że Toskania była niezwykle ważnym ośrodkiem kulturalnym, w konsekwencji będąc jednym z głównych czynników wpływających na artystyczny rozwój Europy, a nawet świata. Mało kto wie, że Florencja, miasto bogatych kupców i mecenasów sztuki, już w 1339 r. podjęła decyzję, by wybrukować ulice, zwiększając tym samym komfort życia mieszkańców. Dopiero później w jej ślady poszły inne miasta włoskie, a następnie europejskie. Co ciekawe, współczesny język włoski, który ma ścisły związek z łaciną, opiera się w dużej mierze na dialekcie toskańskim, który powstał i rozwinął się właśnie w okresie renesansu.

Toskania i jej największe atrakcje turystyczne

Toskania jest wymarzonym miejscem na urlop dla miłośników wspaniałej architektury i zabytków. Ten niewielki region może poszczycić się aż siedmioma miejscami wpisanymi na prestiżową listę światowego dziedzictwa UNESCO. To więcej niż mają na przykład kraje takie jak Republika Południowej Afryki, Australia czy Argentyna. Na turystów czeka tu zatem wspaniała Florencja, o której szczegółowo piszemy w innym artykule na naszym blogu. Podróżując przez włoską Florencję warto odwiedzić średniowieczne zabytkowe stare miasto w Sienie, Plac Cudów w Pizie ze słynną Krzywą Wieżą, miasteczko San Gimignano z 14 średniowiecznymi wieżami murów obronnych, Pienza wraz z przepięknym krajobrazem Val d’Orcia i wille dynastii Medyceuszy w pobliżu Florencji.

Co warto zobaczyć w Pizie?

Jeśli mowa o Pizie, to oczywiście pierwszą myślą jest jej znak rozpoznawczy w postaci Krzywej Wieży. Warto jednak wiedzieć, że to włoskie miasto położone w Toskanii ma do zaoferowania znacznie więcej i zarezerwować sobie na jego zwiedzanie choć pół dnia. Co jeszcze musisz tu zobaczyć? Plac Katedralny, wpisany w 1987 roku na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO, na którym znajdziemy cztery największe atrakcje Pizy – wspomnianą już Krzywą Wieżę, katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, baptysterium i cmentarz Camposanto. Spacerując po mieście, z Placu Katedralnego, znanego też pod nazwą Plac Cudów, warto przejść przez historyczną Lwią Bramę, za którą znajduje się stary żydowski cmentarz. Kierując swe kroku w stronę Piazza dei Cavallieri, możemy podziwiać zlokalizowane przy nim budynki pałacowe. 

Siena – co zwiedzić?

Il Campo, czyli główny plac położony w centrum miasta, to jedna z największych atrakcji Sieny. Jego cechą charakterystyczną jest muszlowaty kształt oraz wykończenie z czerwonej cegły i marmuru. Na placu Il Campo dwa razy do roku odbywają się wyścigi konne, w których rywalizują między sobą przedstawiciele dzielnic włoskiego miasta. W jego pobliżu znajduje się między innymi piękna fontanna Fonte Gaia z 1364 roku, zasilana wodą ze średniowiecznego akweduktu. Obowiązkowym punktem zwiedzania jest najwspanialszy zabytek Sieny, czyli gotycka katedra  z XII wieku, z posadzką wykonaną z białego i czarnego marmuru oraz marmurową amboną, która stanowi najcenniejszy zabytek katedry. Na szczególną uwagę zasługuje także brązowa statua św. Jana Chrzciciela oraz polski akcent w postaci obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.

Inne ciekawe miejsca w Toskanii

San Gimignano zwane „średniowiecznym Manhattanem", to toskańskie miasteczko położone na wzniesieniu, pomiędzy Florencją a Sieną. Planując zwiedzanie, po drodze warto zajrzeć także tutaj i na własne oczy zobaczyć słynne czterokątne wieże, które stanowią symbol miasteczka i zamożności jego dawnych mieszkańców. Co ciekawe, w początkach istnienia miasta wież było ponad 70, do dziś przetrwało zaledwie 14 z nich. Ścisłe centrum San Gimignano zostało w 1990 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Warto wiedzieć, że słynie ono również z produkcji doskonałego białego wina o orzechowym posmaku – Vernaccia.

Spędzając wakacje w Toskanii zachęcamy do odwiedzenia niewielkiego miasta Arezzo, położonego wśród malowniczych wzgórz. To tutaj przyszedł na świat Francesco Petrarca znany na całym świecie włoski poeta, autor między innymi słynnych Sonetów do Laury. Zwiedzanie miasteczka warto rozpocząć od Piazza Grande, które stanowi jego centrum i ośrodek życia kulturalnego mieszkańców. To na wielkim placu powstałym w XIII wieku na planie trapezu odbywają się wszelkie święta i festyny. Udając się w kierunku kolejnych atrakcji miasta nie sposób pominąć Bazyliki św. Franciszka położonej w sąsiedztwie Piazza Grande. Turyści kierują ku niej swe kroki, aby podziwiać cykl fresków Piero della Francesca przestawiających Legendę Krzyża Świętego.  

Toskańska Kuchnia i wino – duet doskonały

Smakosze z całego świata przyjeżdżają do Toskanii także z powodu słynnej kuchni. Często można spotkać się z opinią, że toskańska kuchnia nie ma sobie równych w całych Włoszech. Oczywiście znajdziesz tu pyszną pizzę i makarony, ale to nie są jedyne dania warte spróbowania. Tutejsze gaje oliwne dają niezwykła oliwę i oliwki, a lokalne sery i dojrzewające szynki zachwycają smakiem i aromatem. Toskańczycy są także niezwykle dumni ze swojego chleba, który tradycyjnie wypiekany jest bez dodatku soli, a jednym z ulubionych dań jest fettunta, czyli toskańska odpowiedź na bruschettę. Gruba pajda świeżego, toskańskiego chleba mocno potarta ząbkiem czosnku, obficie skropiona oliwą z oliwek i doprawiona szczyptą soli to idealna przekąska na upalne dni. Ponadto toskańskie winnice słyną z wyśmienitych win, spośród których najbardziej popularne jest wino z centralnej części regionu – Chianti. Jednakże lokalni winiarze zajmują się produkcją wina od setek lat i naprawdę znają się na swoim rzemiośle, a doskonałe warunki klimatyczne sprawiają, że powstają tu jedne z lepszych win świata.


Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 16.06.2020

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.4/6  99 ocen
Objazd • Włochy: Lacjum
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
Objazd • Włochy: Toskania
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.4/6  99 ocen
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
Objazd • Włochy: Toskania
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.2/6  45 ocen
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
6.0/6  2 oceny
Objazd • Włochy: Lacjum
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
Objazd • Włochy: Kampania
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.1/6  57 ocen
Wypoczynek • Włochy: Kalabria
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.5/6  25 ocen
Objazd • Włochy: Lacjum - Toskania - Wenecja Euganejska - Kampania - Capri
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.5/6  11 ocen
Wypoczynek • Włochy: Kalabria

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Czym zaskoczą Was najpiękniejsze włoskie miasteczka nad Adriatykiem? W swoim życiu zwiedziłam już całkiem sporo. Trudno nazwać mnie leniwą turystką, która nie wychyla nosa z hotelowego kurortu. Ale w ostatnie wakacje zapragnęłam w końcu porządnie odpocząć – bez gonitwy, żeby upchnąć w programie jak najwięcej zabytków. Spokojnie, niespiesznie i na luzie. Do realizacji tego marzenia wybrałam włoskie wybrzeże Morza Adriatyckiego. I uwierzcie mi, że tutaj idea slow travel zdaje się nabierać wyraźnych kształtów. Sprawdźcie mój subiektywny przewodnik po włoskich miasteczkach.
krajobraz-kierunku
10 największych atrakcji Thassos Szmaragdowy klejnot Morza Egejskiego - to grecka wyspa Thassos słynąca z niesamowitej przyrody i zjawisk naturalnych sfotografowanych przez magazyn National Geographic. To najżyźniejsza wyspa wschodniej Grecji i zarazem najbardziej wysunięta na północ ze wszystkich greckich wysp. Zachwyca niepowtarzalnym krajobrazem, zabytkami świata starożytnego, unikatową architekturą aż 22 wiosek, kuchnią, festiwalami i wydarzeniami kulturowymi, niespotykaną gościnnością mieszkańców oraz marmurowymi plażami. To wymarzone miejsce dla botaników, ornitologów i fotografów. Pływając wokół niej, możesz też zobaczyć delfiny! Przed zaplanowaniem swojej wakacyjnej podróży koniecznie poznaj największe atrakcje Thassos.
krajobraz-kierunku
Na bałkańskim rożnie, czyli 5 atrakcji Bośni i Hercegowiny, które warto zobaczyć Na Bałkany zawsze chętnie wracam. Tu, czuję się jak u siebie w domu. W końcu mieszkańcy okolicznych terenów też są Słowianami. W zaciszu Gór Dynarskich, okalających senne i spokojne miasteczka, mogłam wreszcie złapać ducha slow travel i uciec od zgiełku dużego miasta. Stara, drewniana i kamienna zabudowa to ostoja wieloletniej tradycji tych obszarów. Gdy wchodzę do skansenu, otacza mnie zapach suchego drzewa i poczucie – zawsze żywej – tradycji. Unikalny klimat to jednak nie wszystko - atrakcje w Bośni i Hercegowinie naprawdę potrafią robić wrażenie! Na miejscu można skosztować regionalnych serów, wytwarzanych z mleka owiec pasących się na okolicznych łąkach. Zapewniam Was, że wybierając się na wakacje do Bośni i Hercegowiny poznacie bałkański klimat i przypomnicie sobie, jak to jest, choć na chwilę zwolnić tempo życia.
krajobraz-kierunku
8 atrakcji Tokio, które musisz zobaczyć. Odkryj stolicę Japonii Japonia fascynuje wielu Europejczyków. To kraj, w którym tradycyjne budownictwo przeplata się z na wskroś nowoczesnymi projektami ze stali i szkła. W Kraju Kwitnącej Wiśni można spotkać się ze zjawiskami, których na próżno szukać w każdym innym miejscu świata. Z jednej strony Shibuja z shintoistyczną świątynią, z drugiej – dzielnica Harajuku pełna kolorowych subkultur młodzieżowych – Tokio jest szalenie różnorodną metropolią, w której na pewno znajdziesz coś dla siebie. Przed Tobą 8 najważniejszych jej atrakcji. Każda inna, każda wyjątkowa.