< WSTECZ
R.pl > Blog > Zainspiruj się > Renesansowy zawrót głowy – najważniejsze zabytki Florencji

Renesansowy zawrót głowy – najważniejsze zabytki Florencji

Skrócony opis

Florencja – miasto w którym narodził się renesans, stolica Toskanii, czaruje swoją malowniczością i niezwykłymi zabytkami, które zachwycają nawet najwybitniejszych znawców sztuki. Chyba nie ma na świecie drugiego takiego miejsca, w którym nagromadzono by podobną obfitość wybitnych dzieł malarskich i architektonicznych, tak ważnych dla rozwoju sztuki na całym świecie. Wystarczy przejść się brukowanymi uliczkami tego czarownego miasta, by w pełni zakochać się w jego niezwykłym krajobrazie i zachwycić się tą sztuką.

Sekcja 1

Najważniejsze zabytki Florencji:

Ponte VecchioJedną z wizytówek Florencji, którą z pewnością warto zobaczyć, jest historyczny, kamienny most Ponte Vecchio, położony nad rzeką Arno. Powstał on w pierwszej połowie XIV wieku na fundamentach drewnianego mostu, wybudowanego w czasach starożytnego Rzymu. Po obu stronach przeprawy wybudowano też niewielkie budynki, które niegdyś były siedzibą rzemieślników i kowali, którzy niegdyś handlowali na moście swoimi wyrobami. Na polecenie księcia Ferdynanda sklepiki zostały jednak przejęte przez jubilerów i złotników, stąd do dzisiaj nazywany jest Mostem Złotników.

Ponte Vecchio jest zabytkiem, który jako jedyny most w mieście bez szwanku przetrwał II wojnę światową, ale w 1966 roku został zniszczony przez powódź. Na szczęście straty udało się odbudować i dziś znów możemy po nim spacerować. Zabytek zachwyca swą monumentalnością, skrywając we wnętrzu taras widokowy, z którego można podziwiać rzekę i zjawiskową panoramę całego miasta.

Sekcja 2

Piazza della Signoria

Po spacerze Mostem Złotników swoje kroki warto skierować ku Piazza della Signoria, czyli na historyczny plac znajdujący się w centrum Florencji. Jego budowa trwała dość długo - od XII do XIV wieku. Wokół Piazza della Signoria znajdziemy dziś liczne zabytki historyczne. Spośród obiektów otaczających plac, na uwagę zasługuje, między innymi, Palazzo Vecchio, dawna siedziba rady miasta we Florencji. Monumentalna, niedająca się przeoczyć budowla posiada trzy kondygnacje, które wieńczy kolosalna, ponad 90-metrowa wieża. Budowę Palazzo Vecchio rozpoczęto w 1299 roku. Wieża ukończona została zaledwie 11 lat później. Do XIV wieku pałac ulegał jednak licznym przekształceniom, których najwięcej dokonano za czasów urzędowania Kosmy I Medyceusza. Dziś zachwyca dopracowaną z największą precyzją konstrukcją, rustykalnymi elewacjami oraz zjawiskowymi łukami, które wieńczą rzędy okien. Już samo wejście do Palazzo Vecchio zapiera dech w piersiach, ponieważ zdobi je płaskorzeźba z monogramem Jezusa, a po obu jej stronach umieszczono okazałe statuetki lwów.
Zwiedzając pałac nie można pominąć Izby Pięciuset, do której wiodą zaprojektowane przez Giorgio Vasari szerokie schody. To właśnie w niej, po wypędzeniu z Palazzo Vecchio Medyceuszy, odbywały się zgromadzenia Naczelnej Rady Ludowej. Historyczne miejsce ozdobione jest sławiącymi Kosmę I freskami (również autorstwa Giorgio Vasariego), a także majestatycznymi rzeźbami Michała Anioła i Vincenza de'Rossi. Dokładnie zwiedzenie pałacu zdecydowanie wymaga więcej niż jednego dnia, ale warto zobaczyć przynajmniej gabinety Nicolo Macchiavellego oraz Franciszka I Medyceusza. Nasyciwszy oczy Palazzo Vecchio warto powrócić do zwiedzania pozostałych architektonicznych perełek przy Piazza della Signoria. Niemal przed samym pałacem znajduje się słynna fontanna Neptuna, obok której nie sposób przejść obojętnie. Budowla ta wykonana została z białego marmuru, a w jej centrum znajduje się, oczywiście, okazałych rozmiarów, rzymski władca wód – Neptun. U jego stóp wiją się, wykonane z brązu, fantastyczne postacie

z atrybutami morza, a historyczny władca stoi na ciągniętym przez konie powozie. Nieopodal fontanny Neptuna znajduje się kopia znanej wszystkim rzeźby autorstwa niezrównanego Michała Anioła – Dawid. Na placu można zauważyć wiele innych, równie okazałych rzeźb i posągów, takich jak rzeźba Herkules i Kakus czy konny pomnik Kosmy I.
To nie koniec zmysłowej uczty, którą odkrywa przed nami plac Piazza della Signoria. Nieopodal pałacu Vecchio znajduje się Loggia della Signoria, nazywana także Loggia dei Lanzi. Jest to niewielka, otwarta budowla, która stanęła na placu florenckim pod koniec XIV wieku. Arkady Loggi oparte są na masywnych filarach, które wieńczą bogato zdobione łuki, Budynek był niegdyś miejscem spotkań Signorii, czyli przedstawicieli bogatych rodów, którzy w okresie renesansu sprawowali władzę w danej części miasta. Zgromadzono tu wiele skarbów sztuki, spośród których można wymienić manierystyczną rzeźbę autorstwa Benvenuto Celliniego Perseusz z Głową Meduzy, grupę rzeźbiarską Porwanie Sabinek autorstwa Giovanni da Bologna czy Herkules i Centaur – rzeźbę dłuta tego samego mistrza.

Katedra Santa Maria del’FioreNiezwykle ciekawym miejscem, które skrywa burzliwą historię, jest katedra Santa Maria del’Fiore, zwana przez Włochów Duomo II. Jej konstrukcję tworzono przez kilka wieków (XIII – XIX) – powstała w miejscu dawnego kościoła św. Reparaty. Gotycko-renesansowa bryła powstała na polecenie ówcześnie panującej signorii, pragnącej stworzyć kościół, którego potęga dorównywałaby znaczeniu miasta. Naczelnym architektem budowli mianowano Arnolfa di Cambino, który nie dokończywszy swojego dzieła zmarł, a jego godny następca wyłonił się dopiero po 120 latach. Był to Filippo Brunelleschi, który podjął się dokończenia gigantycznego dzieła. Niestety, ten również nie ukończył swej kompozycji – ostatecznie udało się to dopiero w XIX wieku. Okazała katedra skrywa wewnątrz najznakomitsze dzieła włoskich mistrzów. Do jednego z najbardziej znamiennych zalicza się fresk Sąd Ostateczny Giorgio Vasariego, Pomnik Konny Sir Johna Hawkwooda – fresk Paola Uccella, a także znakomity fresk przedstawiający Dantego Dante i Trzy Królestwa, autorstwa Domenico di Michelino.

Kościół Santa Maria Novella

Do największych turystycznych atrakcji Florencji zaliczyć należy również XV-wieczny Kościół Santa Maria Novella. Zabytek utrzymany jest w gotycko-renesansowym stylu. Inicjatorami projektu byli Dominikanie, którzy przybyli z Bolonii na początku XIII wieku. Objąwszy w posiadanie niewielkich rozmiarów kościół Santa Maria delle Vigne, zdecydowali o jego przebudowie. W XIV dobudowano do kościoła wieżę i zakrystię,

a w XV wieku całość ozdobiono zjawiskową, renesansową fasadą projektu Leone Battista Albertiego. Wnętrze wypełniają liczne dzieła renesansowych mistrzów, jak fresk Trójca Święta Tommaso Masaccio, freski z życia Jana Chrzciciela i Madonny wykonane przez Domenico Ghirlandaio, a także wspaniały Krucyfiks z brązu, autorstwa Giuliano da Sangallo. Florenckie dzieła malarskie i architektoniczne są nie do przecenienia, a ich ogromem może zachłysnąć się nie jeden turysta. Nie należy jednak zapomnieć, że stolica Toskanii ofiaruje nie tylko znakomitą ucztę dla zmysłów, ale także dla ciała. Włochy to kolebka wspaniałej kuchni, która obfituje w doskonałej jakości, dojrzewające w słońcu warzywa i owoce, świeże ryby i owoce morza oraz przepyszne wino, które w całym kraju spożywanie jest niemal do każdego posiłku. Przechadzając się uliczkami Florencji, warto zajrzeć do okolicznych restauracji, które wabią do siebie zapachem.

Ocena artykułu

Ten artykuł nie został jeszcze oceniony
Dziękujemy za wystawienie opinii!

Komentarze

Brak komentarzy.

Polecane wycieczki

Zobacz inne wpisy

10 najważniejszych atrakcji turystycznych Grecji

Wybierając się do Grecji, turyści często mają problem z wyborem miejsc wartych zobaczenia. Nic dziwnego - jest to piękny kraj śródziemnomorski, który przyciąga urlopowiczów swoim pięknem, bogatą historią i mnóstwem ciekawych lokalizacji. Przygotowaliśmy krótki opis 10 najważniejszych atrakcji tego kraju, które są obowiązkowym must-see.

Dość wylegiwania się na plaży! Spędź urlop aktywnie! TOP 5 miejsc na aktywny urlop

Efektywny wypoczynek, to aktywny wypoczynek. Zwłaszcza, jeśli na co dzień większość czasu spędzamy za biurkiem. Jeśli na co dzień wykręcasz się od ćwiczeń brakiem czasu, przynajmniej podczas wakacji nie siedź w miejscu. Niech długo wyczekiwany urlop za granicą stanie się okazją do poznania nowego kraju oraz pracy nad własną kondycją. Znaleźliśmy 5 miejsc, które Wam to umożliwią.

Limassol na Cyprze – co warto tam zobaczyć?

Kiedyś w Limassol (Cypr) przecinały się drogi kupców trzech kontynentów. Dziś wyspa przyciąga przede wszystkim zmęczonych zimą turystów. Myli się jednak ten, kto sądzi, że Limassol to nic więcej niż typowy śródziemnomorski kurort. Miasto kryje w sobie wiele niezwykłych atrakcji turystycznych, m.in. starożytne ruiny czy pamiątki z czasów templariuszy. Kolor wody to czysta akwamaryna, piasek jest ciepły i złocisty. Nie ma co dziwić się Afrodycie, że to akurat tutaj postanowiła wyłonić się z piany morskiej. Mając w perspektywie ponad 300 słonecznych dni w roku, każdy postąpiłby tak samo. A co dopiero przyzwyczajona do wygód bogini! Dość jednak o krystalicznie czystym morzu, złocistym piasku i Afrodycie. Limassol na Cyprze znane jest nie tylko z rajskich plaży, ale również z wielu innych atrakcji.

Hemingway i jego Kuba

Gdziekolwiek się nie znajdziemy na Kubie, wszędzie napotkamy ślady amerykańskiego pisarza, laureata nagrody Nobla, Ernesta Hemingwaya. Od swojej pierwszej wizyty na tej wyspie w 1932 roku Hemingway przyjeżdżał tam już do końca swoich dni, czyli do 1960 roku, kiedy na zawsze opuścił wyspę, niedługo przed śmiercią. Miłość do tego kraju i jego ludzi emanuje ze stron jego książek, i ci którzy kochają Kubę równie mocno jak on, nie mogą nie zauważyć wrażliwości, z jaką o niej pisze.

Sprawdź kierunki powiązane z tym artykułem:

Włochy