Renesansowy zawrót głowy – najważniejsze zabytki Florencji

Florencja – miasto w którym narodził się renesans, stolica Toskanii, czaruje swoją malowniczością i niezwykłymi zabytkami, które zachwycają nawet najwybitniejszych znawców sztuki. Chyba nie ma na świecie drugiego takiego miejsca, w którym nagromadzono by podobną obfitość wybitnych dzieł malarskich i architektonicznych, tak ważnych dla rozwoju sztuki na całym świecie. Wystarczy przejść się brukowanymi uliczkami tego czarownego miasta, by w pełni zakochać się w jego niezwykłym krajobrazie i zachwycić się tą sztuką.

Najważniejsze zabytki Florencji:

Ponte Vecchio



Jedną z wizytówek Florencji, którą z pewnością warto zobaczyć, jest historyczny, kamienny most Ponte Vecchio, położony nad rzeką Arno. Powstał on w pierwszej połowie XIV wieku na fundamentach drewnianego mostu, wybudowanego w czasach starożytnego Rzymu. Po obu stronach przeprawy wybudowano też niewielkie budynki, które niegdyś były siedzibą rzemieślników i kowali, którzy niegdyś handlowali na moście swoimi wyrobami. Na polecenie księcia Ferdynanda sklepiki zostały jednak przejęte przez jubilerów i złotników, stąd do dzisiaj nazywany jest Mostem Złotników.

Ponte Vecchio jest zabytkiem, który jako jedyny most w mieście bez szwanku przetrwał II wojnę światową, ale w 1966 roku został zniszczony przez powódź. Na szczęście straty udało się odbudować i dziś znów możemy po nim spacerować. Zabytek zachwyca swą monumentalnością, skrywając we wnętrzu taras widokowy, z którego można podziwiać rzekę i zjawiskową panoramę całego miasta.


Piazza della Signoria

Po spacerze Mostem Złotników swoje kroki warto skierować ku Piazza della Signoria, czyli na historyczny plac znajdujący się w centrum Florencji. Jego budowa trwała dość długo - od XII do XIV wieku. Wokół Piazza della Signoria znajdziemy dziś liczne zabytki historyczne. Spośród obiektów otaczających plac, na uwagę zasługuje, między innymi, Palazzo Vecchio, dawna siedziba rady miasta we Florencji. Monumentalna, niedająca się przeoczyć budowla posiada trzy kondygnacje, które wieńczy kolosalna, ponad 90-metrowa wieża. Budowę Palazzo Vecchio rozpoczęto w 1299 roku. Wieża ukończona została zaledwie 11 lat później. Do XIV wieku pałac ulegał jednak licznym przekształceniom, których najwięcej dokonano za czasów urzędowania Kosmy I Medyceusza. Dziś zachwyca dopracowaną z największą precyzją konstrukcją, rustykalnymi elewacjami oraz zjawiskowymi łukami, które wieńczą rzędy okien. Już samo wejście do Palazzo Vecchio zapiera dech w piersiach, ponieważ zdobi je płaskorzeźba z monogramem Jezusa, a po obu jej stronach umieszczono okazałe statuetki lwów.
Zwiedzając pałac nie można pominąć Izby Pięciuset, do której wiodą zaprojektowane przez Giorgio Vasari szerokie schody. To właśnie w niej, po wypędzeniu z Palazzo Vecchio Medyceuszy, odbywały się zgromadzenia Naczelnej Rady Ludowej. Historyczne miejsce ozdobione jest sławiącymi Kosmę I freskami (również autorstwa Giorgio Vasariego), a także majestatycznymi rzeźbami Michała Anioła i Vincenza de'Rossi. Dokładnie zwiedzenie pałacu zdecydowanie wymaga więcej niż jednego dnia, ale warto zobaczyć przynajmniej gabinety Nicolo Macchiavellego oraz Franciszka I Medyceusza. Nasyciwszy oczy Palazzo Vecchio warto powrócić do zwiedzania pozostałych architektonicznych perełek przy Piazza della Signoria. Niemal przed samym pałacem znajduje się słynna fontanna Neptuna, obok której nie sposób przejść obojętnie. Budowla ta wykonana została z białego marmuru, a w jej centrum znajduje się, oczywiście, okazałych rozmiarów, rzymski władca wód – Neptun. U jego stóp wiją się, wykonane z brązu, fantastyczne postacie

z atrybutami morza, a historyczny władca stoi na ciągniętym przez konie powozie. Nieopodal fontanny Neptuna znajduje się kopia znanej wszystkim rzeźby autorstwa niezrównanego Michała Anioła – Dawid. Na placu można zauważyć wiele innych, równie okazałych rzeźb i posągów, takich jak rzeźba Herkules i Kakus czy konny pomnik Kosmy I.
To nie koniec zmysłowej uczty, którą odkrywa przed nami plac Piazza della Signoria. Nieopodal pałacu Vecchio znajduje się Loggia della Signoria, nazywana także Loggia dei Lanzi. Jest to niewielka, otwarta budowla, która stanęła na placu florenckim pod koniec XIV wieku. Arkady Loggi oparte są na masywnych filarach, które wieńczą bogato zdobione łuki, Budynek był niegdyś miejscem spotkań Signorii, czyli przedstawicieli bogatych rodów, którzy w okresie renesansu sprawowali władzę w danej części miasta. Zgromadzono tu wiele skarbów sztuki, spośród których można wymienić manierystyczną rzeźbę autorstwa Benvenuto Celliniego Perseusz z Głową Meduzy, grupę rzeźbiarską Porwanie Sabinek autorstwa Giovanni da Bologna czy Herkules i Centaur – rzeźbę dłuta tego samego mistrza.

Katedra Santa Maria del’Fiore



Niezwykle ciekawym miejscem, które skrywa burzliwą historię, jest katedra Santa Maria del’Fiore, zwana przez Włochów Duomo II. Jej konstrukcję tworzono przez kilka wieków (XIII – XIX) – powstała w miejscu dawnego kościoła św. Reparaty. Gotycko-renesansowa bryła powstała na polecenie ówcześnie panującej signorii, pragnącej stworzyć kościół, którego potęga dorównywałaby znaczeniu miasta. Naczelnym architektem budowli mianowano Arnolfa di Cambino, który nie dokończywszy swojego dzieła zmarł, a jego godny następca wyłonił się dopiero po 120 latach. Był to Filippo Brunelleschi, który podjął się dokończenia gigantycznego dzieła. Niestety, ten również nie ukończył swej kompozycji – ostatecznie udało się to dopiero w XIX wieku. Okazała katedra skrywa wewnątrz najznakomitsze dzieła włoskich mistrzów. Do jednego z najbardziej znamiennych zalicza się fresk Sąd Ostateczny Giorgio Vasariego, Pomnik Konny Sir Johna Hawkwooda – fresk Paola Uccella, a także znakomity fresk przedstawiający Dantego Dante i Trzy Królestwa, autorstwa Domenico di Michelino.

Kościół Santa Maria Novella

Do największych turystycznych atrakcji Florencji zaliczyć należy również XV-wieczny Kościół Santa Maria Novella. Zabytek utrzymany jest w gotycko-renesansowym stylu. Inicjatorami projektu byli Dominikanie, którzy przybyli z Bolonii na początku XIII wieku. Objąwszy w posiadanie niewielkich rozmiarów kościół Santa Maria delle Vigne, zdecydowali o jego przebudowie. W XIV dobudowano do kościoła wieżę i zakrystię,

a w XV wieku całość ozdobiono zjawiskową, renesansową fasadą projektu Leone Battista Albertiego. Wnętrze wypełniają liczne dzieła renesansowych mistrzów, jak fresk Trójca Święta Tommaso Masaccio, freski z życia Jana Chrzciciela i Madonny wykonane przez Domenico Ghirlandaio, a także wspaniały Krucyfiks z brązu, autorstwa Giuliano da Sangallo. Florenckie dzieła malarskie i architektoniczne są nie do przecenienia, a ich ogromem może zachłysnąć się nie jeden turysta. Nie należy jednak zapomnieć, że stolica Toskanii ofiaruje nie tylko znakomitą ucztę dla zmysłów, ale także dla ciała. Włochy to kolebka wspaniałej kuchni, która obfituje w doskonałej jakości, dojrzewające w słońcu warzywa i owoce, świeże ryby i owoce morza oraz przepyszne wino, które w całym kraju spożywanie jest niemal do każdego posiłku. Przechadzając się uliczkami Florencji, warto zajrzeć do okolicznych restauracji, które wabią do siebie zapachem.
Data Publikacji: 24.05.2018
autor artykulu zdjecie

Artykuł autorstwa: Redakcja Rainbow

Eksperci z branży turystycznej – piloci wycieczek, animatorzy, rezydenci i przewodnicy i wielu innych specjalistów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą zdobytą podczas niezliczonych podróży. W tekstach łączą praktyczne wskazówki z fascynującymi historiami i ciekawostkami z różnych zakątków świata. Ich opowieści to nie tylko przewodniki po popularnych kierunkach, ale przede wszystkim autentyczne relacje osób, które na co dzień pracują z turystami i poznają opisywane miejsca od podszewki.

Zobacz inne o:

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Palio Pyli na Kos. Jakie sekrety skrywa ta opuszczona osada i zamek?W sercu wyspy Kos, z dala od zgiełku współczesności, ukrywa się Palio Pyli – średniowieczna osada z ruinami bizantyjskiej warowni, gdzie porosłe mchem mury i opustoszałe dziedzińce wciąż rodzą pytania o losy tutejszej społeczności. Spacerując wąskimi, brukowanymi uliczkami, można natknąć się na fundamenty domów, zagłębienia po studniach oraz pozostałości grobów, które malują obraz miejsca porzuconego w pośpiechu. Najbardziej poruszającym świadectwem dramatycznej przeszłości wioski jest jednak wszechobecna cisza.
krajobraz kierunku
Teneryfa – atrakcje. Co warto zobaczyć?Wyspy Kanaryjskie, a wśród nich Teneryfa, co roku przyciągają tysiące turystów spragnionych słońca i wypoczynku w komfortowych warunkach. Czy warto jednak ograniczać się wyłącznie do najpiękniejszych plaż i oferty All Inclusive? Teneryfa to wyspa, gdzie można rano wspiąć się na trzeci najwyższy wulkan świata, a po południu błądzić po uliczkach La Laguna – pierwszego miasta założonego przez konkwistadorów na Kanarach. To miejsce, gdzie piasek z Sahary spoczywa na plażach u stóp klifów Los Gigantes, a w cieniu tysiącletniego smoczego drzewa degustuje się wina rosnące na lawowej glebie. Lista atrakcji, które można odkryć na tej liczącej 2 tysiące kilometrów kwadratowych wyspie, sięga od tajemniczych piramid w Güímar po naturalne baseny termalne w Garachico. Chcesz wybrać się na poszukiwanie mumii Guanczów ukrytych w muzeach Santa Cruz, czy może wolisz wędrówki po pierwotnych lasach laurowych w masywie Anaga? A może fascynuje Cię obserwacja wielorybów u wybrzeży – w jednym z najlepszych miejsc na świecie do spotkania z tymi morskimi gigantami? Sprawdź, co ma Ci do zaoferowania Teneryfa! Atrakcje powszechnie znane to dopiero początek przygody na największej z Wysp Kanaryjskich.
krajobraz kierunku
Akropol ateński – sekrety świętej skały, która zmieniła światWznosi się nad Atenami od ponad dwóch i pół tysiąca lat, a jego białe kolumny widać z każdego zakątka miasta. Akropol ateński to najsłynniejszy zabytek starożytnej Grecji i jedno z najbardziej znanych stanowisk archeologicznych na świecie. To miejsce, gdzie narodziła się demokracja, filozofia i teatr – fundamenty naszej zachodniej cywilizacji. Każdego dnia tysiące turystów z całego świata wspina się na święte wzgórze, by zobaczyć architektoniczne arcydzieła starożytnego świata i chociaż na chwilę przenieść się w czasy świetności. To tutaj Perykles realizował swoją wizję idealnego miasta, Fidiasz tworzył arcydzieła rzeźby, a Sokrates prowadził dysputy, które do dziś kształtują nasz sposób myślenia. Ale Akropol to nie tylko muzeum pod gołym niebem. To żywa historia, która przetrwała najazdy barbarzyńców, eksplozje prochowni, trzęsienia ziemi i współczesne zanieczyszczenia. Każdy kamień opowiada inną historię – od mykeńskich pałaców po bizantyjskie kościoły, od osmańskich meczetów po współczesne odkrycia archeologów. Co sprawia, że ateński Akropol jest tak wyjątkowy? Jakie tajemnice skrywają ruiny, które zmieniły oblicze Europy na zawsze?
krajobraz kierunku
Zakazane Miasto w Pekinie – poznaj sekret jego nazwy i niezwykłą historięNa mapie Pekinu, w centrum miasta, wyróżnia się miejsce, którego sama nazwa brzmi jak zaklęcie. Przez pięć wieków nikt spoza cesarskiego kręgu nie miał prawa tam wejść. Kompleks otoczony potężnymi murami, z dachami lśniącymi w słońcu żółtym szkliwem, stanowiło centrum świata dla dynastii Ming i Qing. To artykuł o niezwykłym miejscu za potężnymi bramami, których nie otwierano po zachodzie słońca. Eunuchowie, damy dworu, strażnicy i konkubiny. Wszyscy odgrywali swoje role w pałacowym dramacie. A niektóre z nich, jak Perłowa Konkubina, zapłaciły najwyższą cenę za miłość, ambicję i lojalność. W tym artykule nie opowiem Ci jedynie o architekturze. Zabiorę Cię w miejsce, gdzie ziemska władza miała być odbiciem nieba. Poznasz legendy, które nie pojawiają się w szkolnych podręcznikach. Sprawdź, co skrywa czerwony mur.