ikona-burger
napis-rainbow
ikona-telefon

Zwiedzanie Neapolu – atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca i zabytki, które warto zobaczyć

Nawet jeśli odwiedziłeś już wiele włoskich miast oraz znasz włoski temperament, to i tak będziesz zdziwiony żywiołowym, barwnym, a czasem nieco chaotycznym zgiełkiem Neapolu. Tutaj o każdej porze dnia i nocy można odnieść wrażenie, że wszyscy mieszkańcy miasta wylegli na ulice, biegnące gęstym labiryntem w stronę portu. Uśmiechnięci ludzie żywo gestykulują i głośno się przekrzykują, tworząc niezwykle familiarną oraz niezobowiązującą atmosferę. W tym uroczym mieście nawet kolory wydają się ostrzejsze i weselsze, w powietrzu unosi się aromat pizzy neapolitańskiej, gwar rozmów i śpiew. Podróż do Neapolu oddziałuje na wszystkie zmysły. Poza wspaniałą atmosferą i wyśmienitą lokalną kuchnią, podczas wakacji we Włoszech na turystów czeka tu także wiele atrakcji oraz zabytków.

Zwiedzanie Narodowego Muzeum Archeologicznego w Neapolu

W tutejszym Museo Archeologico Nazionale di Napoli, będącym jedną z najważniejszych na świecie instytucji tego rodzaju, można podziwiać niezwykłe skarby. Na bogatą kolekcję składają się między innymi freski, rzeźby, mozaiki i przedmioty codziennego użytku z Pompejów, Stabii i Herkulanum, które stały się ofiarą erupcji wulkanu. Można w nim znaleźć jednak nie tylko rzymskie eksponaty, ale także te greckie i pochodzące z Egiptu. Będąc w muzeum, warto zwiedzić Gabineto Segreto, czyli Sekretny Pokój, którego wnętrze kryje różnego rodzaju rysunki oraz znaleziska o tematyce erotycznej pochodzące z terenów Pompei oraz Herkulanum.

Pompeje - jeden z zabytków w okolicach Neapolu

Wizyta we wspomnianym Narodowym Muzeum Archeologicznym z pewnością zaostrzy Twój apetyt na zobaczenie z bliska jednego z najsłynniejszych wulkanów świata i wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO ruin Pompejów. Trwające przez wieki wykopaliska pozwoliły odkryć domy, sklepy, świątynie i budynki użytku publicznego zamożnego niegdyś miasta, które w wyniku erupcji Wezuwiusza w 79 r. n.e. zostało zamrożone w czasie, pod niewyobrażalnie grubą warstwą popiołu wulkanicznego.  Jeśli chcesz zobaczyć, jak żyli mieszkańcy starożytnych Włoch, Pompeje muszą się znaleźć na Twojej mapie atrakcji Neapolu. Budowle zostały odrestaurowane, a widoczne tam artefakty, malowidła oraz mozaiki pozwalają szybko przenieść się o 2000 lat wstecz. Erupcja Wezuwiusza sprawiła, że na wiele setek lat miasto straciło swój urok, lecz wróciło do łask pod koniec XVI wieku. Wulkaniczny pył, który spowił budynki, spowodował jednak, że mury świetnie się zakonserwowały, dzięki czemu można podziwiać ich piękno do dziś. Tę atrakcję w Neapolu z pewnością warto odwiedzić, ale nie ma sensu się spieszyć. Lepiej dokładnie zaplanować zwiedzanie, aby jak najlepiej zrozumieć historię tego miejsca. Wywołuje zaciekawienie zarówno turystów, jak i historyków czy archeologów. Do Pompei z Neapolu można udać się pociągiem - trasa wynosi ok. 25 km.

Atrakcje Neapolu - Herkulanum, czyli kolejna ofiara Wezuwiusza

Kiedyś Herkulanum było miastem, do którego chętnie przybywali bogaci kupcy i szlachta, aby uciec przed głośnymi uliczkami Pompei. Zachowany obszar jednak jest znacznie mniejszy - 4 ha w porównaniu do 44 ha pobliskich stanowisk archeologicznych - lecz wygląda dużo lepiej ze względu wiatr, który w trakcie erupcji wulkanu wiał w przeciwną stronę. Herkulanum było doskonale rozwinięte, a pokaźne budynki oraz zdobienia przyciągały najbogatszych mieszkańców okolicznych miast. Obecnie jego renoma jest dużo mniejsza niż słynnych Pompei. Jest to zdecydowanie atrakcja Neapolu, którą należy zobaczyć podczas wakacji. Warto pamiętać, że to właśnie tutaj odkryto tak zwaną Wille Papirusów, która kryła więcej niż 1800 manuskryptów. Dzięki nim archeolodzy mogli poznać wiele tajemnic przeszłości.

Wulkan Wezuwiusz - będąc w Neapolu musisz to zobaczyć!

Zastanawiasz się, co jeszcze zobaczyć w Neapolu? Planując wycieczki fakultatywne we Włoszech, nie możesz zapomnieć o Wezuwiuszu! Znajduje się kilka kilometrów od stolicy regionu Kampania, więc łatwo do niego dotrzeć. Co ważne, wciąż pozostaje na liście aktywnych wulkanów - na świecie jest ich tylko 5. Mimo wszystko w jego kraterze ujrzysz zielone drzewa, a nie ognistą lawę. Trudno jednak przewidzieć, kiedy znów się przebudzi i zacznie straszyć okolicznych mieszkańców swoją nieograniczoną siłą. Ma wysokość 1281 m n.p.m., więc każdy poradzi sobie podczas pieszej wędrówki, nawet jeśli nie jest profesjonalistą. Do pewnego momentu wjeżdża się autobusem, a do samego krateru idzie się ok. 20 minut. Kiedy najlepiej zaplanować wycieczkę? Jeśli chcesz zobaczyć z góry, jakie jeszcze skrywa atrakcje Neapol, warto wybrać pogodny dzień.

Palazzo Reale di Napoli, czyli Pałac Królewski w Neapolu

Planując zwiedzanie miasta, każdy decyduje się na zobaczenie Pałacu Królewskiego w Neapolu. Wiele osób skupia swoją uwagę na Placu Plebiscytu, czyli Piazza del Plebiscito. A to duży błąd, bo bogaty środek Palazzo Reale di Napoli potrafi zachwycić. Od 1734 roku należał do Dynastii Burbonów. Pałac kryje przede wszystkim silnie zdobione komnaty, a także królewskie apartamenty wypełnione drogocennymi meblami, obrazami i rzeźbami. To przede wszystkim miejsce idealne dla koneserów sztuki. Przepych to idealne określenie opisujące wnętrze Palazzo Reale di Napoli. Z zewnątrz jednak nie zachęca - wyglądem przypomina nieco zwykły, urzędniczy budynek. Możliwe, że przez to nie budzi większego zainteresowania wśród turystów. Warto wiedzieć, że to tutaj został podpisany traktat pokojowy w 1945 roku między Włochami a Niemcami. Zapiski historyczne donoszą również, że do pałacu miały prowadzić słynne, podziemne tunele miasta Neapol.

Castel Nuovo i Castel dell'Ovo - zwiedzanie Neapolu szlakiem zamków

Zamek Nuovo powstał w XIII wieku i pełnił nie tylko funkcję królewskiej rezydencji, ale również twierdzy. Do dziś jest majestatycznie piękny i trudno uwierzyć, że znajduje się tak blisko centrum miasta Neapol. Powstał na prośbę Karola Andegaweńskiego, który zapragnął, aby stolica została przeniesiona z księstwa Palermo. Przeżył wiele spisków, oblężeń oraz intryg na przestrzeni dziejów. Dzięki modernizacjom wciąż należy do jednych z najciekawszych atrakcji oraz zabytków, które warto zobaczyć podczas pobytu w Neapolu. W środku znajduje się Muzeum Miejskie, które umożliwia zwiedzenie sali św. Barbary wypełnionej przez freski autorstwa Giotto.

Zamek jajeczny natomiast, czyli Castel dell’Ovo jest na wysepce Megaride. Skąd jego nietypowa nazwa? Legenda głosi, że poeta Wergiliusz zamknął jajko w klatce i umieścił ją w fundamentach - póki skorupka pozostanie cała, miasto będzie bezpieczne.

Dlaczego zamki należą do ważnych zabytków w Neapolu? Ponieważ niegdyś nazywano go miastem siedmiu zamków, które otaczały go z każdej stron niczym mur warowny. Jako jedyny miał ich tyle w swoich granicach.

Kościoły i katedry, które warto zobaczyć w Neapolu

W mieście zachwycą Cię liczne kościoły i rezydencje neapolitańskich rodów. Początki miasta, które w swej długiej historii było pod panowaniem różnych mocarstw, sięgają VIII wieku p.n.e., a każda epoka zostawiła tu wyraźny ślad. Jednym z niezliczonych wprost kościołów szczególnie wartym uwagi jest wzniesiona pod koniec XIII wieku katedra Duomo di Napoli, która była wielokrotnie odbudowywana ze zniszczeń, jakie następowały po trzęsieniach ziemi. W nawie południowej znajduje się misternie zdobiona XVII-wieczna kaplica świętego Januarego, patrona Neapolu. W kaplicy przechowywane są relikwie świętego, który zginął śmiercią męczeńską w 305 roku, za czasów panowania cesarza Dioklecjana. Znany i wart uwagi jest także klasztor św. Klary w Neapolu (Monastero di Santa Chiara) czy Kościół Gesù Nuovo.

Metro w Neapolu - nie tylko środek transportu

Miejscem w Neapolu, które wymaga dodatkowej uwagi jest metro. To nie tylko świetny sposób na szybkie i sprawne zwiedzanie miasta oraz jego okolic, ale także szansa na kontakt ze sztuką. Na stacjach linii 1 oraz 6 można podziwiać niemal 200 prac autorstwa 100 różnych artystów z całego świata - wszystko to w ramach projektu "Stacje Sztuki". Wnętrze wypełniają więc kolorowe malowidła i nietypowe mozaiki, które mają łączyć tradycję z rzeczywistością. Duże zainteresowanie wywołuje stacja Toledo, której motywem przewodnim jest połączenie światła oraz wody. Tunel, którego kolory w magiczny sposób się zmieniają, wygląda, jakby prowadził prosto do nieba!

Port w Neapolu - atrakcja turystyczna, która nie może Ci umknąć

Jeśli chcesz poczuć prawdziwego ducha tego miasta, wybierz się na spacer wzdłuż nabrzeża. Port w Neapolu od stuleci był bramą na świat, ważnym ośrodkiem handlowym na mapie Europy. Współcześnie rozległy port podzielony jest pirsami i falochronami na liczne doki oraz baseny, w których cumują jachty czy statki pod różnymi banderami. Zawsze tętni życiem. Jest pełen turystów oraz żeglarzy z całego świata, przesiadujących w licznych kawiarniach i restauracjach. Z nabrzeża Calata di Beverello odpływają statki na wyspy Ponza, Capri i Ischia, gdzie warto się udać na jednodniową wycieczkę, pełną relaksu i słońca. Z portu rozciąga się spektakularny widok na Zatokę Neapolitańską, która z zachodu otwiera się na Morze Tyrreńskie, a na wschodzie sięga stoków Wezuwiusza.

Pizza neapolitańska, czyli co warto zjeść w Neapolu

Mimo wielu atrakcji turystycznych wartych zobaczenia podczas wakacji we Włoszech, musisz znaleźć również czas na odpoczynek i jedzenie. Z czego słynie Neapol? Oczywiście z pizzy typu napoletana, w której skład wchodzą włoskie pomidorowy, ser bufala oraz bazylia – ich kolory mają przypominać flagę Włoch. Pierwsza powstała dokładnie w 1889 roku i przygotował ją Raffaele Esposito na cześć królowej Margherity di Savoia. Pizza w Neapolu popularnie nazywana jest margheritą, chociaż oryginalna receptura zdecydowanie różni się od zagranicznych propozycji.

To może Cię zainteresować: Kuchnia Włoch – co warto zjeść podczas podróży?

Podziemia i katakumby - największe atrakcje mrocznej strony Neapolu

Neapol jest zbudowany na tufie, miękkiej, wulkanicznej skale osadowej, a jego mieszkańcy już od czasów starożytnych drążyli pod ziemią drugie, tajemnicze miasto. Podziemne przestrzenie Neapolu kryją w swych korytarzach greckie akwedukty i pogańskie komnaty pogrzebowe, katakumby z czasów pierwszych chrześcijan i schrony przeciwlotnicze z okresu II wojny światowej. Wizyta tutaj to prawdziwa podróż w czasie, przez różne epoki.

Napoli Sotterranea

Zwiedzając tak zwany Podziemny Neapol, trafisz między innymi na starożytne cysterny wodne oraz akwedukty, które w okresie II wojny światowej pełniły funkcję schronu przeciwlotniczego dla cywilów. Zobaczysz także niesamowity antyczny teatr. Wycieczka robi wrażenie ze względu na niewielkie oświetlenie - bez pomocy przewodnika się nie obędzie. Korytarze są wąskie i kręte. Tunel położony 40 m pod ziemią można pokonać wyłącznie z pomocą świecy trzymanej w dłoni.

Galleria Borbonica

To kolejna z odsłon podziemi Neapolu. Galleria Borbonica jest pozostałością po Burbonach, a dokładniej ich sekretnym tunelem, który miał prowadzić z Pałacu Królewskiego do placu Wiktorii (centrum miasta). Nigdy nie został jednak ukończony. Również odgrywał rolę schronu, ale składowano w nim także skonfiskowane auta - niektóre egzemplarze można podziwiać do tej pory. Zagadkowe korytarze zyskują na atrakcyjności dzięki opowieściom oraz historycznej narracji przewodnika.

Katakumby św. Gaudioso

Historia Catacombe di San Gaudios sięga IV-V wieku. Powstały poza murami miasta, a dokładniej w niezamieszkałej ówcześnie dolinie Sanità. Wejście można znaleźć w krypcie Bazyliki Santa Maria della Sanità, która powstała nad katakumbami wraz z początkiem XVII wieku. Dokładną historię oraz wszelkie ciekawostki poznasz wyłącznie z pomocą przewodnika. Szczególnie zainteresowanie wywołuje Galeria Czaszek oraz opowieści o rytualnym drenowaniu ciał. Pozostałości po zmarłych nadal są widoczne w ściennych otworach. Malowane niegdyś freski przypominające ciała miały symbolizować zawód oraz pozycję społeczną.

Katakumby św. Januarego patrona Neapolu

W przypadku Neapolu atrakcją należy zdecydowanie nazwać Catacombe di San Gennaro, czyli katakumby św. Januarego. Powstawały w II-III wieku, a na rozbudowę zdecydowano się w V wieku, gdy przeniesiono do jego wnętrza szczątki patrona miasta - obecnie znajdują się w katedrze. W podziemiach odkryto więcej niż 3 tysiące grobowców! Katakumby są 2-poziomowe, więc podczas wycieczki uda Ci się zobaczyć między innymi starożytne świątynie, bizantyjskie malowidła oraz jedne z pierwszych obrazów, które powstały w południowej części Włoch. Dowiesz się również więcej na temat mrożącego krew w żyłach święta Cudu Przemiany Krwi, które ma przepowiadać klęskę lub urodzaj miasta. Odbywa się zawsze 19 września oraz w przypadku wyjątkowych sytuacji. Co jeszcze można zwiedzić w Neapolu? Jeśli mroczny klimat to coś dla Ciebie, wybierz się na Cmentarz Fontanelle, gdzie znajdziesz szczątki ok. 40 tysięcy osób.

Data Publikacji: 12.04.2019

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Acapulco – co warto zobaczyć podczas wakacji?„Acapulco… wystarczy morze, ocean szczęścia. A potem tropikalna noc łapie Cię za serce i zakochujesz się beznadziejnie…” – śpiewał popularny włoski zespół Ricchi e Poveri. Romantyczna zatoka św. Łucji otoczona skałami od dziesięcioleci przyciąga gwiazdy Hollywood, meksykańskich bogaczy i turystów z całego świata. Dzisiaj Acapulco w Meksyku to prawie milionowe miasto i wciąż jest chętnie odwiedzane zarówno przez Meksykanów, jak i obcokrajowców. Co warto zobaczyć i zrobić w Acapulco podczas wakacji? Poznaj największe atrakcje!
krajobraz kierunku
Wenezuela - co warto zobaczyć? Rajskie atrakcje turystyczneRajska i piękna Wenezuela fascynuje dziewiczą przyrodą, karaibskimi plażami, indiańskimi wioskami oraz pełnymi kontrastów miastami. To kwintesencja Ameryki Południowej i miejsce, gdzie podczas wakacji można przeżyć prawdziwą przygodę życia! Co warto zwiedzić w Wenezueli, aby poznać wszystkie oblicza tego pełnego niespodzianek kraju?
krajobraz kierunku
Największe atrakcje na Filipinach. Co warto zobaczyć podczas wakacji?Filipiny stają się coraz bardziej popularne wśród polskich turystów, dlatego postanowiliśmy dodać do naszej najnowsze oferty Egzotyka 2023/24 właśnie ten kierunek. W tym liczącym ponad 7 tys. wysp azjatyckim kraju znajdziesz bajeczne, piaszczyste plaże oblewane zawsze ciepłymi wodami mórz Oceanu Spokojnego, egzotyczną roślinność, ciekawą kulturę i uśmiechniętych mieszkańców. Filipiny to znakomite miejsce zarówno do błogiego relaksu na plaży, jak i aktywnego wypoczynku np. nurkowania. Sprawdź, co warto zobaczyć podczas wakacji na Filipinach i zajrzyj do oferty wypoczynkowej na Panglao!
krajobraz kierunku
10 największych miast świata i ich największe atrakcjeNiektórzy potrafią wypocząć jedynie na łonie natury, stąd na wakacje wybierają spokojne zakątki globu – hotele przy zacisznej plaży, domki w spokojnych lasach, czy chaty w górach. Inni jednak zdecydowanie bardziej wolą tętniące życiem, egzotyczne miasta, które nigdy nie zasypiają, a za każdym zakrętem czai się jakaś nowa atrakcja, metropolie pełne drapaczy chmur, zgiełku, modnych klubów i restauracji. Dla tych osób właśnie jest ten tekst. Zobacz, które największe miasta świata są najciekawsze i jakie atrakcje czekają tam na spragnionych wrażeń przybyszów.