< WSTECZ
R.pl > Blog > Atrakcje na świecie > Sestriere – sporty zimowe i nie tylko

Sestriere – sporty zimowe i nie tylko

Skrócony opis

Położone w dolinie Val Susa, na wysokości 2 035 metrów Sestriere znajduje się około godziny drogi na zachód od Turynu i około 17 km od granicy z Francją. Wraz z kilkoma innymi włoskimi i francuskimi wioskami stanowi obszar narciarski Via Lattea, tzw. Droga Mleczna, który oferuje 146 tras narciarskich o łącznej długości 400 km, w tym 120 tras wyposażonych w najnowszy sprzęt do sztucznego naśnieżania. Na turystów przyjeżdżających do Via Lattea czeka aż 88 wyciągów, ułatwiających dostęp do wszystkich stoków. Sestriere była pierwszym w Alpach celowo stworzonym ośrodkiem narciarskim, za którego początkowy rozwój w latach 30. XX wieku odpowiadał Giovanni Agnelli. Przez blisko sto lat wioska zyskała sławę jako jedno z najlepszych miejsc do jazdy na nartach w Europie.

Sekcja 1

Sestriere – sporty zimowe i nie tylko


Ośrodek oferuje łatwy dostęp do 400 km tras o różnym stopniu trudności, położonych na północno-zachodnich stokach Alp, co sprawia, że do późnych godzin popołudniowych narciarze i snowboardziści mają przyjemność szusowania w promieniach słonecznych. Niewiele innych miejsc w Europie może konkurować z tutejszymi stokami, zarówno pod względem ich długości, jak i zróżnicowania. Ponadto Sestriere słynie nie tylko z doskonałych warunków do uprawiania sportów zimowych, ale również z pysznej kuchni i wspaniałej atmosfery.

Odrobina historii


Do 1930 r. teren zajmowany przez Sestriere był łąką wykorzystywaną przez rolników z okolicznych wiosek, a w pobliżu znajdował się tylko jeden mały hotel, wybudowany w 1921 r. W 1930 r. senator Agnelli, założyciel firmy Fiat, zbudował tutaj pierwszy wyciąg narciarski i słynny już hotel z dwiema okrągłymi wieżami, które są symbolem wioski. W ten sposób powstał pierwszy nowoczesny ośrodek narciarski we Włoszech, który z upływem czasu stał się eleganckim miejscem, idealnym na zimowy urlop. Miasteczko ma zaledwie nieco ponad 2 km długości i około 550 m szerokości, co sprawia, że wszędzie można się łatwo i szybko dostać. Jednocześnie miejscowość jest na tyle duża, by pomieścić szeroki wybór sklepów, restauracji i kwater. Sam kurort nie jest zbyt wyszukany pod względem architektonicznym, ale proste formy budynków tylko podkreślają piękno naturalnego krajobrazu.

Co roku odbywają się tutaj zawody Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim, w 1997 r. miejscowość była gospodarzem Mistrzostw Świata organizowanych przez Międzynarodową Federację Narciarską. Sestriere odegrało ważną rolę podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2006 roku i Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich w 2006 roku. To tutaj odbywały się wszystkie konkurencje męskie w narciarstwie alpejskim i znajdowała się jedna z trzech wiosek olimpijskich.

Atrakcje pozanarciarskie


Ludzie, którzy przyjeżdżają do Sestriere i nie chcą jeździć na nartach czy snowboardzie także nie będą się nudzić i znajdą wiele możliwości miłego spędzenia czasu. Jedną z opcji, jeśli nie chcesz spędzić całego dnia w miasteczku, jest kupienie biletów na jeden z wyciągów, by ze szczytów podziwiać piękne, panoramiczne widoki, relaksować się na leżaku i oddychać wspaniałym, górskim powietrzem. Ze stacji Sestriere Borgata możesz kolejką kabinową dotrzeć na wysokość 2 424 m do Col Basset, który jest szczytem górskim pomiędzy Val Susa i Val Chisone. Z Cesany dwa wyciągi krzesełkowe prowadzą najpierw do Pariol, a następnie do Forte, położonego na słonecznym brzegu Sansicario. Z Cesany wyciągiem krzesełkowym można także dotrzeć do Rafuyel, Sagnalonga, a na końcu do Colle Bercia, położonych wśród przepięknych lasów Monti della Luna. Z Jouvenceaux dwa wyciągi wspinają się do Sarnas i wyżej do Sportinia, skąd można do Clotes lub Gran Comba, aby dostać się na zbocza Mountgenevre.Okoliczne tereny wprost idealnie nadają się do zimowej wspinaczki, ale jest to wyzwanie tylko dla doświadczonych wspinaczy. Liczne wodospady i uskoki skalne sprawiają, że obszar ten jest nieodpowiedni dla niedoświadczonych wspinaczy i zawsze należy iść z przewodnikiem. Większość tras wspinaczkowych znajduje się w niewielkiej odległości od Sestriere i można do nich podjechać samochodem lub wynajętym busem.

U podnóża stoków znajduje się odkryte lodowisko, więc wiele wybiera jazdę na łyżwach zamiast nart. Czasami dobrze jest zrobić dzień odpoczynku od nart i wtedy lodowisko może być przyjemną odmianą. Przy lodowisku znajduje się bar, w którym można kupić gorące napoje i przekąski. Lodowisko i bar są czynne codziennie, także w nocy.Wycieczki po okolicy Sestriere zostało zbudowane stosunkowo niedawno i dlatego jego styl nie do końca przypomina klasyczne wioski, których historia sięga XIX w. Najciekawszym i najbardziej charakterystycznym obiektem architektonicznym w mieście jest hotel z dwiema wieżami zbudowany i zaprojektowany przez pomysłodawcę wioski, Giovanniego Agnelli w latach 30. ubiegłego wieku. Ciekawie prezentuje się także kościół Sant’Edoardo jest również interesujący, z drogą krzyżową, której stacje wyrzeźbił wybitny artysta Francesco Messina.

Jeśli podczas pobytu, w przerwach od szusowania zechcesz zobaczyć urokliwą górską wioskę jak z pocztówki, z charakterystycznymi drewnianymi domkami w stylu alpejskim, wystarczy wybrać się do Borgata, Champlas du Col i Champlas Janvier. Były to pierwsze zamieszkałe osady na tym obszarze, zanim w Sestriere utworzono ośrodek narciarski. W okolicy warto także odwiedzić Forte di Fenestrelle, czyli stary fort zbudowany na wzgórzu na wysokości od 1 100 do 1 800 metrów. Jest to największa fortyfikacja alpejska w Europie, o powierzchni 1 300 000 m2. Wiodącego do niego długie i kręte schody, są oświetlone w nocy, dając spektakularny widok. W pobliżu znajduje się także Forte di Exilles, do którego można dojechać autobusem.Jeśli chcesz spędzić cały dzień poza kurortem i odkryć trochę Włoch, możesz z łatwością zorganizować wycieczkę do Turynu, niezwykle uroczego miasta, z piękną zabytkową architekturą. Turyn od 1559 r. jest stolicą Piemontu, a od 1578 r. w tutejszej katedrze przechowywany jest Całun Turyński, jedna z najważniejszych relikwii chrześcijaństwa.

Ocena artykułu

Ten artykuł nie został jeszcze oceniony
Dziękujemy za wystawienie opinii!

Komentarze

Brak komentarzy.

Polecane wycieczki

Zobacz inne wpisy

Włochy - najważniejsze atrakcje i ciekawe miejsca w Italii

Wiele osób za życiowy cel stawia sobie odwiedzenie jak największej liczby krajów. Choć to piękne marzenie, warto uświadomić sobie, że istnieją kraje, do których można wracać wielokrotnie i wciąż odkrywać tam nowe miejsca, które fascynują i zachwycają. Włochy stanowią tu doskonały przykład – bogactwo i zróżnicowanie ich kultury, klimatów i krajobrazów sprawia, że można tam bez końca wracać po więcej. Oto przeglądowa lista najważniejszych atrakcji turystycznych we Włoszech, będąca najlepszym dowodem na to, że jedna wycieczka w tym kierunku to stanowczo za mało.

5 najbardziej znanych plaż we Włoszech

Włochy, otoczone przez lazurowe morze niemal ze wszystkich stron, mogą poszczycić się jednym z najpiękniejszych wybrzeży w Europie. Wyjątkowe zakamarki i plaże w spokojnych zatoczkach – czego chcieć więcej podczas wakacji? Bez względu na to, czy urlop planujemy spędzić w Toskanii, na Capri czy Sardynii – wszędzie tam będzie na nas czekać wspaniała plaża. Trudno ustalić, która z nich jest najpiękniejsza, dlatego postanowiliśmy wybrać te cieszące się największą popularnością.

Narty w Gruzji – więcej niż zimowe szaleństwo

Gruzja cieszy się coraz większą popularnością wśród polskich turystów, najchętniej jeździmy jednak tam latem, by nacieszyć oczy zapierającymi dech w piersiach kaukaskimi krajobrazami. Równie ciekawie jest tam jednak zimą, zwłaszcza jeśli lubimy narty. W przeciwieństwie do alpejskich, kaukaskie stoki zwykle przez cały sezon są zaśnieżone. Narciarze mogą liczyć też na liczne zimowe atrakcje, czyste powietrze, które zachęca do aktywności i pobudza apetyt oraz przepyszne wino i aromatyczne sery, których można do woli kosztować podczas całonocnych biesiad zwanych Suprami.

Włochy: co warto wiedzieć przed podróżą?

Włochy - Informacje ogólne Włochy to państwo położone w Europie południowej (301 230 km 2), zajmujące praktycznie całą powierzchnię Półwyspu Apenińskiego oraz dwie wyspy: Sycylię i Sardynię. Od północy Włochy graniczą z Austrią, Szwajcarią, Francją i Słowenią. Ponadto na terenie państwa znajdują się dwie enklawy: Watykan i San Marino. Od 25 marca 1957 r. Włochy są członkiem Unii Europejskiej. Włochy były jednym z pierwszych państw, gdzie rozwinęła się masowa turystyka. Najpierw przyjeżdżali tu artyści, by szkolić się u włoskich mistrzów, później ciekawi świata arystokraci z północnej Europy, dziś spotkamy tam zarówno miłośników historii, jak i amatorów beztroskiego plażowania.