Największe atrakcje Mykonos. Co warto zobaczyć na greckiej wyspie?

Mykonos, inaczej Królowa Wysp Cykladzkich, to niewątpliwie jedna z najbardziej wyjątkowych wysp świata i jedna z najpiękniejszych wysp Grecji. W poprzednich stuleciach była mekką piratów, śródziemnomorskim odpowiednikiem karaibskiego Port Royale na Jamajce. Bywał tu między innymi najsłynniejszy pirat Morza Śródziemnego, Barbarossa (Czerwonobrody). Dziś wyspa Mykonos jest mekką celebrytów. To tutaj, wśród bajkowych białych domków, odpoczywali i bawili się Jacqueline Kennedy Onassis, Paris Hilton, Anna i Robert Lewandowscy, Jon Bon Jovi, Scarlett Johansson, Whoopi Goldberg, Elisabeth Taylor, Maria Callas, Quentin Tarrantino i wiele innych gwiazd show biznesu. Na tej niesamowitej greckiej wyspie glamour przeplata się z tradycją. Z jednej strony spacerujemy wśród ekskluzywnych butików i sklepów renomowanych marek, widzimy jachty i lądujące prywatne samoloty milionerów, z drugiej gubimy się w labiryncie krętych i wąskich uliczek biegnących między śnieżnobiałymi domkami z kolorowymi okiennicami.

Wyspa jest niewielka, ma 85 km2, co znaczy że jej rozmiar jest porównywalny z Zakopanem. Jest też nazywana „grecką Ibizą”, bo życie tętni na niej przez całą dobę. Bary i restauracje zamykane są tu tylko na 2 lub 3 godziny w ciągu doby! Czy wiesz, że na wyspie Mykonos słońce świeci przez 300 dni w roku, a plaże są najpiękniejsze w całej Grecji? Tutaj również przemierzając labirynt uliczek spotkasz spacerujące nimi oswojone pelikany. Przeczytaj nasz przewodnik po najbardziej bajkowych i intrygujących atrakcjach Królowej Wysp Cykladzkich, aby dowiedzieć się co warto zobaczyć podczas odlotowych wakacji na Mykonos.

Wioska Chora – serce wyspy Mykonos

Chora to jedna z najbardziej tradycyjnych, a zarazem luksusowych wiosek na Cykladach. Nazywana też Mykonos Town, jest stolicą i jednocześnie sercem wyspy Mykonos. Na wyspach greckich, najważniejsza miejscowość, czyli stolica wyspy, przeważnie nosi taką samą nazwę jak sama wyspa. Nazwa Mykonos ma swoje korzenie w mitologii. Król Mykonos był pierwszym władcą wyspy i jednocześnie potomkiem boga Apollo. Chora została założona ponad 3 tysiące lat temu przez Jonów (jedno z czterech plemion, z których wywodzą się dzisiejsi Grecy) przybyłych z Aten. Zastaniesz tu pocztówkowe widoki - nieskazitelnie białe domy, niebieskie drzwi i okiennice. Taka architektura jest mocno kojarzona z bajkową Grecją. Istnieje kilka teorii dlaczego właśnie kolory biały i niebieski były wykorzystywane w ozdabianiu domów. Jedni twierdzą, że Grecy podczas okupacji tureckiej, kiedy to nie wolno było nigdzie wieszać greckiej flagi, żeby zrobić Turkom na złość, malowali fasady swoich domów na kolor biały, a drzwi i okiennice na kolor niebieski, aby uwiecznić kolory flagi greckiej i pokazać światu, że państwo greckie istnieje. Inni uważają, że kolorystyka miała charakter praktyczny. Otóż biały kolor w śródziemnomorskim klimacie odbijał światło, a niebieski odstraszał owady. Jeszcze inni twierdzą, że biała i niebieska farba były w czasach malowania XIX wiecznych budynków po prostu najtańszymi farbami w Atenach. Do dziś nie rozstrzygnięto, która teoria jest prawdziwa. Na wyspie Mykonos, jedynymi dziś dopuszczalnymi kolorami drzwi i okiennic oprócz niebieskiego są zielony i czerwony. Ci którzy pracują na morzu, czyli większość mieszkańców, malują drzwi i okiennice tradycyjnie na niebiesko, natomiast rolnicy malują je na zielono, pozostali zaś na czerwono. Całość tworzy bajkową krainę wyjętą ze snu!

Stolica Mykonos - co zobaczyć i gdzie się bawić

Stolica wyspy, Chora, to największa i najważniejsza miejscowość na Mykonos. Tam gdzie styka się ona z Morzem Egejskim została wybudowana tzw. „Mała Wenecja”- najbardziej romantyczne miejsce na wyspie. Jest to główna część stolicy, która zaskakuje niecodziennym widokiem. Kolorowe domy z wygrawowanymi herbami zamożnych rodzin to XVIII i XIX wieczne rezydencje bogaczy, a ściślej mówiąc kapitanów i marynarzy, którzy pracując na morzu dorobili się majątku. Te domy zostały zbudowane na samej granicy lądu i wybrzeża, także balkony są zawieszone nad taflą morza! Dziś we wnętrzach większości tych fantazyjnych rezydencji mieszczą się bary i tawerny. Masz zatem niepowtarzalną okazję zagościć w jednym z lokali, zająć najlepsze miejsce na kolorowym balkonie i delektować się kawą frapé, gdy pod tobą spienione fale rozbijają się o fasady urokliwych budynków. W „Małej Wenecji” rewelacyjnym rozwiązaniem komunikacyjnym są tzw. kaikes, czyli łodzie-taksówki. Ponieważ wśród tak nietypowych zabudowań łatwiej jest poruszać się wzdłuż wybrzeża niż po lądzie, łódki zabiorą Cię na pobliskie plaże albo do tawerny. Czy wiesz, że do lat 60. działała tu szkoła, w której obowiązkowym punktem programu były zajęcia z rybołówstwa? Naprzeciwko „Małej Wenecji” zobaczysz kolejny pocztówkowy widok - bajkowe weneckie wiatraki. Wybudowane w XVI wieku podczas okupacji weneckiej, służyły do mielenia ziarna na mąkę. Dziś są symbolem wyspy Mykonos i mieszczą się w nich malutkie hoteliki, bary lub kawiarnie. Ta część Chory to też idealne miejsce na wyjątkową zabawę. „Mała Wenecja”, a w samym jej środku dyskoteki ukryte w grotach, fantazyjne drinki, wzburzone fale morza zalewające parkiety taneczne - to atrakcje Mykonos, których nigdy nie zapomnisz.

Chora i jej zabytki

W głównym mieście Mykonos nie brakuje też zabytków. To właśnie w Chorze znajduje się najczęściej fotografowany kościół w całej Grecji. Kościół Panagia Paraportiani to jeden z aż 60 kościołów w stolicy! Składa się z pięciu innych kościółków budowanych przez 200 lat. Jego nazwa może być tłumaczona jako Kościół Matki Boskiej stojący naprzeciwko bramy. Rzeczywiście ta świątynia kiedyś stała naprzeciwko bramy wjazdowej do zamku. Dziś cała w bieli, pozbawiona właściwie kątów prostych, wygląda jak wyrzeźbiona w górze lodowej. Będąc w Chorze, na pewno też warto odwiedzić Egejskie Muzeum Morskie, gdzie zobaczysz modele statków jeszcze sprzed czasów wielkiej Cywilizacji Minojskiej rządzącej na Krecie 4 tysiące lat temu! Sam budynek muzeum to XIX wieczny dom kapitana Nikolasa Sourmelisa, który walczył o wyzwolenie Krety spod okupacji tureckiej. Natomiast jeśli lubisz tradycyjne miejsca, koniecznie odwiedź najstarszą piekarnię na wyspie. Piekarnia Gioras to rodzinny biznes, który od XVIII wieku przechodzi z pokolenia na pokolenie. Do dziś możesz się tu delektować tradycyjnymi śniadaniowymi przysmakami zarówno na słodko, jak i na słono. Zatem stolica wyspy to niewątpliwie miejsce, które musisz zobaczyć na greckiej wyspie Mykonos w pierwszej kolejności.

Ano Mera to druga największa miejscowość na wyspie Mykonos

Położona w samym centrum wyspy, Ano Mera kiedyś była jej stolicą. Dziś jest spokojnym, tradycyjnym miejscem,  znacznie różniącym się od imprezowej i tętniącej życiem Chory. Można tu zobaczyć pozostałości weneckiego zamku i antycznego miasta oraz cmentarza. Tutaj życie toczy się jak w tradycyjnej wiosce greckiej - wokół głównego placu. To przy nim mieszczą się najważniejsze obiekty sakralne i odbywają uroczystości religijne. Jednym z takich obiektów jest XVI wieczny klasztor Panagia Tourliani. Drugi ważny klasztor w Ano Mera to Paleokastro. W centrum wioski można też zrobić zakupy, ponieważ wokół placu głównego są porozstawiane stragany z ręcznie wyrabianymi pamiątkami.

Panagia Tourliani - unikatowy klasztor, jedna z atrakcji Mykonos

Panagia Tourliani to budynek klasztorny założony przez dwóch mnichów, którzy uciekli z wyspy Paros. Jego nazwa pochodzi od ikony Matki Boskiej znalezionej w okolicach miejscowości Tourlos. Według tradycji greckiego prawosławia, gdy ktoś znajdzie zagubioną ikonę, np. w polu lub w górach, zabiera ją do domu albo do pobliskiego kościoła. Natomiast, jeśli ta sama ikona pojawi się po raz drugi lub nawet trzeci w swoim pierwotnym położeniu, jest to znak dla Greków, że w tym właśnie miejscu należy wybudować świątynię. W takich okolicznościach powstał klasztor Matki Boskiej Tourliani. Dziś Matka Boska z Tourlos jest patronką wyspy Mykonos. Drewniany ikonostas klasztoru wyrzeźbiono w XVIII wieku w samym sercu Florencji i przewieziono na Mykonos, do Grecji. Klasztor słynie z imponującej dzwonnicy oraz marmurowej fontanny. Warto wiedzieć, że marmur z wysp cykladzkich jest znany z najlepszej na świecie jakości! Z cykladzkiego marmuru Francuzi zbudowali grób Napoleonowi. Poza tym, słynna Venus z Milo (drugi po Mona Lizie najczęściej oglądany eksponat Luwru) to nic innego jak posąg Afrodyty wyrzeźbiony w Antyku na cykladzkiej wyspie Milos przez wędrownego kamieniarza.  15 sierpnia wyspa Mykonos, tak jak cała Grecja, hucznie obchodzi święto Matki Boskiej. Tego dnia, największa uroczystość ma miejsce właśnie w klasztorze Panagia Tourliani!

Klasztor Paleokastro - magiczna podróż w czasy Cesarstwa Bizantyjskiego

Klasztor Paleokastro został zbudowany w jednym z najbardziej zielonych miejsc na wyspie Mykonos. Należy pamiętać o tym, że wyspa bynajmniej nie jest zielona, tylko skalista, także klasztor ma unikatowe położenie. Gdy go budowano w XII w, wyspa Mykonos należała do Drugiego Rzymu, czyli Cesarstwa Bizantyjskiego. Dziś jest to klasztor żeński. Ponieważ budowla znajduje się przy pozostałościach dawnego zamku jej nazwa Paleokastro oznacza w dosłownym tłumaczeniu „Stary Zamek”. Klasztor robi wrażenie dużej śnieżnobiałej bryły pozbawionej kątów prostych, dzięki czemu idealnie wpasowuje się w architekturę cykladzką. Wzniesiono go w pobliżu antycznego miasta, a wielki kawał granitu nieopodal to prehistoryczny grobowiec.

Latarnia Armenistis

Latarnia Armenistis, wybudowana w XIX wieku, upamiętnia bogatą historię żeglugi wyspy Mykonos. Działa do tej pory. Wysoka na 19 metrów, strzeże wód Morza Egejskiego pomiędzy wyspami Mykonos i Tinos. Zbudowana po katastrofie z 1887 roku, kiedy to zatonął brytyjski parowiec przy północnym wybrzeżu wyspy, miała zapobiec podobnym nieszczęściom. Jeszcze zanim zaczęła działać na prąd elektryczny, otrzymała nagrodę na międzynarodowej wystawie techniki w Paryżu. Jej pierwotny mechanizm można do tej pory oglądać w ogrodzie Egejskiego Muzeum Morskiego w Chorze. Dziś, ta zabytkowa latarnia morska jest jedną z największych atrakcji Mykonos. Jeśli lubisz fotografować, najlepiej przyjedź tu późnym popołudniem, albo wczesnym wieczorem, gdy słońce zejdzie nisko. Wtedy uzyskasz katalogowe ujęcia latarni oraz wybrzeża.

Najpiękniejsze plaże wyspy Mykonos

Wyspa Mykonos może się poszczycić jednymi z najlepszych plaż w całej Grecji. Czy wiesz, że jest ich tu aż 40? Większość turystów odwiedza Mykonos właśnie ze względu na jej plaże oraz imprezy, które przeważnie mają miejsce nad samym morzem.

Plaża Paradise - rajska plaża i dyskoteki światowej sławy

Plaża Paradise to jedna z najczęściej odwiedzanych plaż wyspy Mykonos. Leży na południu w pobliżu plaży Super Paradise, ale ma dużo bardziej przystępne ceny napoi oraz leżaków. Położona w zatoczce, jest z trzech stron osłonięta od wiatru, co sprawia że morze jest tu spokojne. Spacerując po niej, będziesz mieć pod stopami piasek i żwirek. Pod powierzchnią krystalicznie czystej wody zobaczysz długie i płaskie głazy. Jest tu dobrze rozwinięta infrastruktura i przede wszystkim dwa bardzo popularne i ekskluzywne kluby nocne, Tropicana Beach Bar i Cavo Paradiso. Pierwszy z klubów działa już od godziny 16:00. To klub z tradycją i zarazem ikona wyspy Mykonos. Skąpo ubrane tancerki wykonują twerk, a klienci zamawiają szampany za co najmniej 100 euro, którymi się polewają. Ponieważ Grecja słynie z soczystych arbuzów, w Tropicana Beach Bar jest serwowany bardzo ciekawie przyrządzony napój - z przekrojonego na pół arbuza wydobywa się miąższ i wlewa do środka różne alkohole. Następnie, każdy z kręgu przyjaciół, którzy zamówili „pijanego arbuza” otrzymuje słomkę i wspólnymi siłami opróżniają zawartość owocu. Gdy arbuz jest już pusty, zakładają go na głowę robiąc z niego kapelusz i ruszają na parkiet taneczny. Natomiast klub Cavo Paradiso to mekka DJów światowej sławy. Jest wielką atrakcją Mykonos, Grecji oraz Europy. Położony na klifie daje możliwość zabawy wśród dzikiej natury, nad samą taflą Morza Egejskiego. Jest idealnym miejscem do podziwiania imponującego pokazu fajerwerków podczas tzw. Full Moon Parties (zabaw przy pełni księżyca). Tańcząc tutaj możesz oglądać niesamowity wschód słońca. Co więcej, masz okazję zobaczyć stąd majestatyczną wyspę Delos, miejsce urodzin boga Apollo. Klub jest w stylu glamour, a za zajęcie w nim loży klienci płacą nawet po tysiąc euro! Tancerze występują na stołach, przebrani za różne postacie z filmów lub teledysków. Sławni na cały świat DJe rzucają w gości tortami i polewają ich szampanem. Po środku klubu znajduje się basen w kształcie wyspy. Warto wiedzieć, że lokalne autobusy kursują do obu klubów przez całą noc.

Elia - najdłuższa plaża Mykonos

Elia to najdłuższa i jednocześnie jedna z najładniejszych plaż wyspy Mykonos. Jest szeroka, piaszczysta i idealna dla rodzin z dziećmi, ponieważ ma bardzo płytkie zejście do wody. Można z niej popłynąć łodzią na inną plażę. Infrastruktura jest tu bardzo dobrze rozwinięta, chociaż plaża Elia jest rzadziej odwiedzana niż plaża Paradise. Na parasolach są też specjalne guziczki, które należy przycisnąć, żeby wezwać obsługę baru. Przy wybrzeżu znajduje się ośrodek oferujący bardzo szeroki wybór sportów wodnych. Na końcu plaży zobaczysz malownicze skałki. Warto zrobić sobie w ich kierunku spacer z aparatem fotograficznym.

Plaża Psarou - najbardziej ekskluzywna plaża wyspy Mykonos

Plaża Psarou przyciąga celebrytów swoim dzikim, a zarazem bajkowym wyglądem. Można tu zobaczyć świat sław i bogaczy. Kąpiąc się w krystalicznie czystej, szmaragdowej wodzie masz niepowtarzalną okazję podziwiać ich eleganckie, ekskluzywne jachty przycumowane do skał. Na plaży Psarou możesz też skorzystać ze sportów wodnych. Plaża jest pokryta aksamitnym drobnym piaskiem, a nad nią wybudowano na wzgórzach romantyczne bungalowy i hoteliki w cykladzkim stylu.

Agios Sostis - najspokojniejsza plaża Mykonos

Agios Sostis to piękna, cicha i spokojna plaża piaszczysta. Położona na północy wśród wzgórz robi wrażenie odludnego miejsca. Nie dojeżdża do niej żaden lokalny autobus, także do plaży należy dotrzeć samochodem. Nie ma na niej dobrze rozwiniętej infrastruktury. Zobaczysz tu tylko jedną tawernę. Warto w niej usiąść i spróbować ryb oraz owoców morza, które rybacy przywiozą łodziami prosto na Twój talerz.

Data Publikacji: 12.07.2022
autor artykulu zdjecie

Artykuł autorstwa: Redakcja Rainbow

Eksperci z branży turystycznej – piloci wycieczek, animatorzy, rezydenci i przewodnicy i wielu innych specjalistów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą zdobytą podczas niezliczonych podróży. W tekstach łączą praktyczne wskazówki z fascynującymi historiami i ciekawostkami z różnych zakątków świata. Ich opowieści to nie tylko przewodniki po popularnych kierunkach, ale przede wszystkim autentyczne relacje osób, które na co dzień pracują z turystami i poznają opisywane miejsca od podszewki.

Zobacz inne o:

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Akropol ateński – sekrety świętej skały, która zmieniła światWznosi się nad Atenami od ponad dwóch i pół tysiąca lat, a jego białe kolumny widać z każdego zakątka miasta. Akropol ateński to najsłynniejszy zabytek starożytnej Grecji i jedno z najbardziej znanych stanowisk archeologicznych na świecie. To miejsce, gdzie narodziła się demokracja, filozofia i teatr – fundamenty naszej zachodniej cywilizacji. Każdego dnia tysiące turystów z całego świata wspina się na święte wzgórze, by zobaczyć architektoniczne arcydzieła starożytnego świata i chociaż na chwilę przenieść się w czasy świetności. To tutaj Perykles realizował swoją wizję idealnego miasta, Fidiasz tworzył arcydzieła rzeźby, a Sokrates prowadził dysputy, które do dziś kształtują nasz sposób myślenia. Ale Akropol to nie tylko muzeum pod gołym niebem. To żywa historia, która przetrwała najazdy barbarzyńców, eksplozje prochowni, trzęsienia ziemi i współczesne zanieczyszczenia. Każdy kamień opowiada inną historię – od mykeńskich pałaców po bizantyjskie kościoły, od osmańskich meczetów po współczesne odkrycia archeologów. Co sprawia, że ateński Akropol jest tak wyjątkowy? Jakie tajemnice skrywają ruiny, które zmieniły oblicze Europy na zawsze?
krajobraz kierunku
Zakazane Miasto w Pekinie – poznaj sekret jego nazwy i niezwykłą historięNa mapie Pekinu, w centrum miasta, wyróżnia się miejsce, którego sama nazwa brzmi jak zaklęcie. Przez pięć wieków nikt spoza cesarskiego kręgu nie miał prawa tam wejść. Kompleks otoczony potężnymi murami, z dachami lśniącymi w słońcu żółtym szkliwem, stanowiło centrum świata dla dynastii Ming i Qing. To artykuł o niezwykłym miejscu za potężnymi bramami, których nie otwierano po zachodzie słońca. Eunuchowie, damy dworu, strażnicy i konkubiny. Wszyscy odgrywali swoje role w pałacowym dramacie. A niektóre z nich, jak Perłowa Konkubina, zapłaciły najwyższą cenę za miłość, ambicję i lojalność. W tym artykule nie opowiem Ci jedynie o architekturze. Zabiorę Cię w miejsce, gdzie ziemska władza miała być odbiciem nieba. Poznasz legendy, które nie pojawiają się w szkolnych podręcznikach. Sprawdź, co skrywa czerwony mur.
krajobraz kierunku
Sakkara – fascynująca nekropolia faraonówW Sakkarze, na pustynnym płaskowyżu, architekt Imhotep stworzył konstrukcję, która miała przetrwać tysiąclecia. Jego piramida schodkowa dla faraona Dżesera była jedną z najwcześniejszych monumentalnych budowli wykonanych w całości z kamienia i zrewolucjonizowała architekturę – zapoczątkowała erę, w której człowiek zaczął myśleć o swoich dziełach w kategoriach wieczności. Spacerując dziś wśród mastab Sakkary, można zobaczyć jedne z najstarszych znanych scen codziennego życia wyryte w kamieniu: rzemieślników przy pracy, tańczące dziewczęta, handlarzy kłócących się o cenę. To wyjątkowe miejsce, gdzie 4500-letnie malowidła zachowały swoje oryginalne kolory, gdzie istnieją podziemne katakumby z milionami mumii zwierząt i granitowe sarkofagi ważące 70 ton, których transport z odległego o 900 kilometrów Asuan wciąż pozostaje zagadką. Ale Sakkara to nie tylko muzeum przeszłości. To żywe stanowisko archeologiczne, gdzie każdy rok przynosi odkrycia zmieniające nasze rozumienie starożytności – od złotych mumii bogatych kupców po warsztaty mumifikacji z narzędziami przypominającymi współczesne laboratoria. Poznaj sekrety tej niezwykłej nekropolii i odkryj, dlaczego każdy miłośnik historii powinien ją odwiedzić.
krajobraz kierunku
Posągi Moai na Wyspie Wielkanocnej. Jakie tajemnice skrywają te kamienne twarze?Na samym krańcu świata, pośród bezkresu błękitu południowego Pacyfiku, leży miejsce owiane tajemnicą – Wyspa Wielkanocna. Choć to zaledwie skrawek lądu zagubiony na oceanie, od stuleci przyciąga uwagę podróżników, badaczy i marzycieli. Wszystko za sprawą monumentalnych posągów Moai, które milcząco strzegą wyspy, jakby skrywały zagadki, których nie zdołały rozwikłać całe pokolenia naukowców. Kto je stworzył? Jak zostały przetransportowane? I co tak naprawdę doprowadziło do upadku cywilizacji, która je wzniosła? Wyspa Wielkanocna to nie tylko rajska sceneria – to otwarta księga pradawnej historii, pełna niedopowiedzeń, hipotez i sekretów, które wciąż czekają na odkrycie. Pierwsi europejscy odkrywcy natrafili na posągi przypadkowo, nie zadając sobie trudu, by dokładnie zbadać ich znaczenie czy wysłuchać mieszkańców wyspy. Przez dziesięciolecia archeolodzy tworzyli teorie o „zaginionej cywilizacji” i dramatycznej katastrofie ekologicznej, często pomijając głos samych Rapa Nui – rdzennych mieszkańców wyspy, którzy nigdy nie zaginęli i wciąż tam mieszkają. Ta historia pokazuje, że tajemnice Wyspy Wielkanocnej to nie tylko zagadki kamienia i czasu, ale też pytania o to, kto ma prawo opowiadać o przeszłości. Spróbujmy więc przybliżyć się do prawdy o kamiennych strażnikach, którzy od wieków patrzą w dal oceanu.