Wróć

Atrakcje na świecie

7 atrakcji w Nikozji na Cyprze, które warto zobaczyć

Słysząc o stolicy przedzielonej murem, od razu na myśl przychodzi Berlin sprzed kilkudziesięciu lat. Jednak współcześnie nadal istnieje jeszcze jedno takie miasto i jest nim Nikozja na Cyprze. Nieprzerwanie od 1974 roku przez jej środek przebiega tzw. Zielona Linia, która dzieli stolicę wyspy na dwie połowy - południową cypryjską oraz północną turecką. Nie jest to jednak powód do tego, aby zrezygnować ze zwiedzania wszystkich atrakcji w Nikozji. Sprawdź, co cię czeka podczas wakacji na Cyprze!

Zielona Linia - największa atrakcja turystyczna Nikozji

Podzielona stolica wyspy przyciąga rzesze zaciekawionych turystów, którzy chcą zobaczyć, jak wygląda życie po obu stronach Zielonej Linii. W miejscu, przez które przebiega na każdym kroku, widoczne są mury, druty kolczaste, worki z piaskiem, wojskowe budowle czy też zakazy przekraczania granicy. W pozostałych częściach miastach podział daje jednak o sobie zapomnieć. Ta niecodzienna sytuacja sprawia, że w przypadku Nikozji pytanie, co warto zobaczyć, pojawia się bardzo często.

Stare Miasto, czyli co zobaczyć w Nikozji

Największe wrażenie na odwiedzających południową część miasta wywiera okolica Starego Miasta, które stanowi serce stolicy. To w jego obrębie znajduje się najwięcej zabytków wartych zobaczenia. Już same wąskie uliczki są w Nikozji atrakcją - można je godzinami niespiesznie przemierzać. W ciągu dnia większość mieszkańców chowa się w swoich domach przed gorącem i tylko gdzieniegdzie można spotkać nieliczne osoby, które zasiedziały się na pobliskich ławeczkach. Dzięki temu na ulicach często panuje błoga cisza, niespotykana w innych europejskich stolicach. W zakamarkach starówki nadal kryją się liczne małe rzemieślnicze warsztaty i niewielkie sklepiki, czekające na odnalezienie przez turystów.

Przeczytaj: Pogoda i klimat na Cyprze

Zwiedzanie Nikozji - Wenecki mur

Cała starówka otoczona jest piaskowym murem o długości około 5 kilometrów, który został wzniesiony w XVI wieku, po zdobyciu miasta przez Wenecję. Nad Wenecjanami ciążyło widmo ataku ze strony Turków, dlatego budowa muru stała się priorytetem.

  • Potrzeba była na tyle pilna, że materiał budowlany pozyskiwano z rozbiórki istniejących w mieście budowli.
  • Skutkiem tych działań jest fakt, że z około 50 kościołów, stojących niegdyś w okolicach Starego Miasta, do naszych czasów przetrwało jedynie kilka.

Mur wenecki posiada również trzy wjazdowe bramy – Kireńska, Famagusta i Pafos.

  1. W pierwszej z nich mieści się obecnie Biuro Informacji Turystycznej.
  2. Druga stała się miejscem, w którym często organizowane są wydarzenia kulturalne np. wystawy i koncerty.
  3. Tuż obok bramy Pafos znajduje się Dwór Kasteliotissa, czyli pozostałość po dawnym Pałacu Lusignanów, który powstał na przełomie XIII i XIV wieku. Po gruntownym odrestaurowaniu ten budynek o gotyckiej fasadzie służy mieszkańcom Cypru jako Centrum Kulturalne.

Bramy wjazdowe stały się w pewnym stopniu atrakcjami Nikozji wartymi zobaczenia.

Sprawdź: Co warto wiedzieć przed podróżą na Cypr

Atrakcje w Nikozji - Muzeum Cypru

Podążając na zachód od Starego Miasta, warto odwiedzić Muzeum Cypru, które dzierży tytuł najstarszego i największego obiektu muzealnego na wyspie. Mieszcząca się w 14 salach wystawa opowiada o rozwoju cywilizacji na Cyprze, począwszy od 6 wieku p.n.e. - gdyż właśnie z tych czasów pochodzą najstarsze eksponaty. To jedna z tych atrakcji turystycznych w Nikozji, którą warto zobaczyć, aby poznać historię tego miasta.

Cypryjskie Muzeum Archeologiczne powstało w 1882 roku na życzenie mieszkańców kraju, którzy chcieli przeciwdziałać nielegalnemu przemytowi eksponatów znalezionych na ich wyspie. Bezprawne wykopaliska oraz wywóz za granicę bezcennych znalezisk stały się powszechnym procederem w XIX wieku. To właśnie stąd wynika spór o rzeźby z fryzu Partenonu, które Brytyjczycy zdjęli ze świątyni w latach 1801-1804. Podobnego czynu na Cyprze dopuścił się konsul Stanów Zjednoczonych, który zdołał przemycić za granicę około 3500 bezcennych, cypryjskich skarbów.

Przejście graniczne dzielące Nikozję i jej atrakcje

Jedną z najbardziej reprezentacyjnych alei Starego Miasta jest ulica Ledra - to właśnie tutaj mieści się małe zagłębie handlowe oraz restauracyjne, gdzie można posmakować cypryjskich przysmaków lub zatrzymać się w kawiarni na filiżankę kawy. Podczas zwiedzania Nikozji warto czasem chociaż na chwilę przystanąć, aby poczuć klimat tego miasta.

W tej okolicy znajduje się również piesze przejście graniczne, umożliwiające przedostanie się do północnej części Cypru. Osoby, które chcą przekroczyć granicę, muszą mieć ze sobą ważny paszport, jednak sama formalność zwykle trwa jedynie chwilę. Cypr Północny nie jest uznawany przez większość państw Unii Europejskiej, dlatego stempel na granicy najczęściej przybijany jest na osobnej kartce, a nie w paszporcie. Po przekroczeniu granicy przed przybyszami otwiera się turecka część Nikozji. Atrakcje po tej stronie wyspy również potrafią zrobić wrażenie ze względu na różnice kulturowe.

Meczet Selimiye - to warto zobaczyć w Nikozji

Meczet Selimiye zajmuje wyjątkowe miejsce w historii wyspy - przez wieki służył do koronacji królów Cypru. Budowla ta pierwotnie została wzniesiona jako gotycka katedra pod wezwaniem św. Zofii, a prace nad nią trwały około 150 lat. Katedra zamieniła się meczet w 1570 roku, kiedy Cypr został zdobyty przez Osmanów. Najeźdźcy częściowo rozebrali budowlę i rozpoczęli jej przebudowę, przez co dwie wieże zostały przekształcone w minarety. Usunięto też chrześcijańskie dekoracje oraz zdobienia, ale w zamian dodano inne istotne elementy meczetu, czyli fontannę do ablucji (oczyszczenia), mihrab (nisza wskazująca kierunek Mekki) oraz minbar (kazalnica). Zwiedzanie świątyni w Nikozji jest dozwolone - turyści jednak muszą zadbać o odpowiednio skromny strój.

Nikozja - co zobaczyć? Büyük Han

To bodajże najstarsza turecka budowla, jaką można spotkać w Nikozji. Büyük Han, czyli Wielki Zajazd został wzniesiony w 1576 roku i miał służyć jako miejsce zakwaterowania dla licznych handlarzy, którzy podróżowali do miasta, aby sprzedawać tu swoje towary (najczęściej biżuterię, tkaniny oraz przyprawy). Budowla jest bardzo masywna. Szerokie mury i małe okna miały chronić mieszkańców przed niebezpieczeństwami.

Następnie Büyük Han był wykorzystywany jako główne więzienie, a w 1893 roku został przeznaczony na miejsce schronienia dla najuboższych mieszkańców Nikozji. Atrakcja dla zwiedzających jest dostępna od 2002 roku, jednak szybko stała się centralnym punktem dla zagranicznych podróżnych. W końcu znajdują się tu liczne sklepy i kawiarenki, które oferują turystom szeroki wybór cypryjskich produktów oraz usług. Wielki Zajazd służy mieszkańcom Nikozji również jako miejsce dla wydarzeń kulturalnych i często można trafić tu na spektakle czy koncerty.

Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 19.11.2022

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.1/6  5 ocen
Wypoczynek • Cypr i Cypr Północny
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.9/6  30 ocen
Wypoczynek • Cypr: Larnaka - Cypr południowy
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.5/6  36 ocen
Wypoczynek • Cypr: Cypr południowy
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.2/6  42 oceny
Wypoczynek • Cypr: Cypr południowy
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.1/6  60 ocen
Wypoczynek • Cypr: Cypr południowy
zdjęcie-oferty
Bestseller
5.5/6  37 ocen
Wypoczynek • Cypr: Cypr południowy
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.9/6  125 ocen
Wypoczynek • Cypr: Cypr południowy
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.2/6  115 ocen
Wypoczynek • Cypr: Cypr południowy

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Lefkada - plaże, atrakcje turystyczne i zabytki greckiej wyspy Lefkada to bajkowe, rozległe, niemalże karaibskie plaże oraz malownicze zabudowania przypominające kolonialne miasta Ameryki Południowej. Jest jedną z siedmiu Wysp Jońskich leżących po zachodniej stronie Grecji kontynentalnej. Zachwyca szerokimi lazurowymi wybrzeżami, dobrze rozwiniętą infrastrukturą oferującą rozmaite sporty wodne, bardzo ciekawymi dla miłośników przyrody szlakami trekkingowymi, gościnnością czy niepowtarzalną architekturą tradycyjnych wiosek. Poznaj szeroką gamę atrakcji turystycznych Lefkady, aby zaplanować swoje niezapomniane wakacje na najpiękniejszej wyspie Morza Jońskiego!
krajobraz-kierunku
Cyklady - 6 najpopularniejszych wysp Ulubiony kierunek letnich wakacji – Grecja, a na mapie Grecji jeden z najciekawszych regionów, czyli archipelag 220 wysp, Cyklady. Dużo je łączy, a jeszcze więcej różni – każda z nich jest wyjątkowa na swój sposób i lepiej o wszystkim dowiedzieć się przed zrobieniem rezerwacji. Wiele zależy od upodobań, ale każdy znajdzie coś interesującego dla siebie. Sprawdź, czy greckie Cyklady to kierunek dla Ciebie i sprawdź, która wyspa pasuje do Twoich potrzeb.
krajobraz-kierunku
Ateny - TOP 10 atrakcji greckiej stolicy Czy wiesz, że Unia Europejska mianowała Ateny pierwszą stolicą kultury współczesnej Europy? Są tu aż 44 muzea antyczne, 128 kina oraz 148 sceny teatralne - to dużo więcej niż na Broadwayu, co znaczy, że Ateny posiadają największą ilość scen teatralnych na świecie! W stolicy Grecji mieści się aż 18 obiektów wpisanych na listę UNESCO i 11 Uniwersytetów. Połowa wszystkich mieszkańców Grecji mieszka w tym mieście oraz należącym do niego porcie Pireus. W roku 2019 poprzedzającym wybuch pandemii, ok. 6,5 mln turystów odwiedziło Ateny - liczba ta przeważa ilość mieszkańców stolicy Grecji! Co zwiedzić w Atenach? Poznaj TOP 10 atrakcji, których nie możesz przegapić! Sprawdź: Kiedy najlepiej jechać do Grecji? Pogoda i klimat Grecji kontynentalnej
krajobraz-kierunku
Ranking najpiękniejszych plaż na Kubie Jako największa wyspa na Karaibach Kuba może pochwalić się urozmaiconą linią brzegową o łącznej długości 3735 km. Do okręgu administracyjnego należy około 1600 małych wysepek. Kraj jest dumny ze swoich urokliwych, nadbrzeżnych krajobrazów i lazurowego koloru otaczających go wód. Kuba to marzenie podróżnicze dla spragnionych słońca miłośników wypoczynku na drobnym, białym piasku. Które plaże na Kubie są najpiękniejsze? W tym rankingu na pewno trafisz na swoją ulubioną!