Dokąd chcesz jechać?

Kiedy?

Ile osób?

Skąd wyjazd?

Typ Transportu

trwa wczytywanie

Filtry

Popularne

Wyżywienie

Liczba dni

-

Typ wyjazdu

Cena

-

Standard hotelu

Ocena klientów

Udogodnienia w hotelu

Rodzaj hotelu

Odległość hotelu od lotniska

Tematyka

Sezon

Dokumenty

Oferty

Egipt wakacje

Sortuj: od najniższej ceny

Znaleziono 162 oferty

5.2/6  (14 ocen)
Last Minute!
Wypoczynek  Egipt: Hurghada Albatros White Beach
05.12.2024 (8 dni / 7 noclegów)inne terminy
Warszawa Chopin
All inclusive
3 314zł/os.
5.4/6  (9 ocen)
Last Minute!
Wypoczynek  Egipt: Hurghada Palm Royale Resort - Soma Bay
05.12.2024 (8 dni / 7 noclegów)inne terminy
Warszawa Chopin
All inclusive
3 329zł/os.
5.9/6  (34 oceny)
Wypoczynek  Egipt: Marsa Alam Jaz Maraya
27.05.2025 (5 dni / 4 noclegi)inne terminy
Katowice
All inclusive
3 334zł/os.
Cena regularna: 3 959 Najniższa cena z 30 dni: 3 314 zł
6.0/6  (1 ocena)
Last Minute!
Wypoczynek  Egipt: Hurghada Dana Beach Resort
12.12.2024 (8 dni / 7 noclegów)inne terminy
Wrocław
All inclusive
3 378zł/os.
5.7/6  (10 ocen)
Last Minute!
Wypoczynek  Egipt: Sharm el Sheikh Cleopatra Luxury Resort
07.12.2024 (8 dni / 7 noclegów)inne terminy
Warszawa Chopin
All inclusive
3 380zł/os.
5.5/6  (7 ocen)
Last Minute!
Wypoczynek  Egipt: Sharm el Sheikh Iberotel RedSina (ex. Magic World Sharm – Club by Jaz)
07.12.2024 (8 dni / 7 noclegów)inne terminy
Warszawa Chopin
All inclusive
3 380zł/os.
5.5/6  (1 ocena)
Last Minute!
Wypoczynek  Egipt: Sharm el Sheikh Albatros Sharm Resort (ex. Beach Albatros Resort)
07.12.2024 (8 dni / 7 noclegów)inne terminy
Warszawa Chopin
All inclusive
3 409zł/os.
5.8/6  (20 ocen)
Wypoczynek  Egipt: Hurghada Jaz Aquaviva (Madinat Makadi)
05.06.2025 (8 dni / 7 noclegów)inne terminy
Katowice
All inclusive
3 541zł/os.
Cena regularna: 4 291 Najniższa cena z 30 dni: 3 541 zł
6.0/6  (2 oceny)
Wypoczynek  Egipt: Marsa Alam Jaz Amara
27.05.2025 (5 dni / 4 noclegi)inne terminy
Katowice
All inclusive
3 548zł/os.
Cena regularna: 4 173 Najniższa cena z 30 dni: 3 528 zł
Objazd + wypoczynek  Egipt: Marsa Alam Symbole Egiptu – Nil i Piramidy z Marsa Alam

Przedłuż wakacje o pobyt w hotelu

10.05.2025 (8 dni / 7 noclegów)inne terminy
Rzeszów
Wg programu imprezy
3 573zł/os.
Cena regularna: 4 123 Najniższa cena z 30 dni: 3 573 zł
Egipt
Egipt

Egipt

Stolica: Kair

Waluta: EGP

Powierzchnia: 1 001 450 km 2

Liczba ludności: ‍94 666 993

Dlaczego warto wyjechać na wczasy do Egiptu?

Kilka tysięcy lat historii Egiptu oraz fakt, że to najludniejszy kraj muzułmański i jeden z największych w całej Afryce, sprawiają, że dosłownie na każdym kroku można się tu spotkać z czymś ciekawym i nietuzinkowym. Czekają tu na nas mnogość zapierających dech w piersiach starożytnych zabytków, znakomite możliwości do poznawania podwodnego świata, niskie ceny, wspaniałe wypoczynkowe miejscowości i słynni ze swojej gościnności mieszkańcy. A do tego wszystkiego piękna słoneczna pogoda w okresie, gdy w Europie jest zimno i pada! Niezależnie więc od tego, czy interesuje nas historia i odkrywanie starożytnych budowli, czy też wypoczynek na plaży, Egipt to strzał w dziesiątkę!

Co warto wiedzieć przed podróżą do Egiptu?

  • Egipt leży w strefie czasowej UTC + 2, nie ma czasu letniego. Oznacza to, że zimą w Polsce jest godzinę później niż w Egipcie.
  • Polacy jadący do Egiptu muszą mieć wizę. Jej koszt to 25 USD (wiza jednokrotna) lub 60 USD (wielokrotna) i wydawana jest na 30 dni. Wizę można kupić na lotnisku w Egipcie, przez internet lub w egipskich przedstawicielstwach dyplomatycznych na terenie Polski.
  • Większość mieszkańców kraju (88,4 proc.) stanowią muzułmanie.
  • Ponieważ zdarzają się przypadki zarażenia amebozą lub pasożytami przewodu pokarmowego, wodę z kranu można spożywać jedynie po przegotowaniu. Owoce i warzywa należy dokładnie myć.
  • Niektóre leki powszechnie stosowane w Polsce są niedozwolone w Egipcie, nie ma jednak jednolitej listy leków zabronionych. By uniknąć kłopotów na granicy, najlepiej wziąć ze sobą zaświadczenie w języku arabskim lub angielskim, które potwierdza, że stosujemy dany lek.
  • Do Egiptu nie można wwozić dronów.
  • Nie wolno fotografować budynków wojskowych i rządowych oraz obiektów infrastruktury (porty, mosty).
  • Należy uważać na kieszonkowców i być bardzo czujnym podczas zakupów, szczególnie przy wydawaniu reszty.

Szczepienia przed wyjazdem do Egiptu

Przy wjeździe do Egiptu nie ma wymogu posiadania szczególnych szczepień. Zaleca się jednak szczepienie przeciwko tężcowi, durowi brzusznemu, błonicy, polio i żółtaczce pokarmowej (WZW A).

Pogoda w Egipcie

W Egipcie możemy wyróżnić aż cztery rodzaje klimatu – na północy dominuje klimat śródziemnomorski, w okolicach Kairu półpustynny, w Dolinie Nilu umiarkowany, na południu kraju zaś pustynny. Opadów jest niewiele (najwięcej w okolicy Aleksandrii – 200 mm rocznie), ale występują duże dzienne wahania temperatury.

Najlepszym okresem na wizytę w Egipcie jest jesień, zima i wiosna, latem temperatury mogą przekraczać 40 °C (w Abu Simbel, Asuanie, Karnaku i File dochodzą nawet do 46 °C).

Średnie temperatury w Hurghadzie wynoszą w dzień 20 °C w styczniu, 21 °C w lutym, 23 °C w marcu, 27 °C w kwietniu, 30 °C w maju, 32 °C w czerwcu, 33 °C w lipcu i w sierpniu, 32 °C we wrześniu, 29 °C w październiku, 26 °C w listopadzie i 22 °C w grudniu. W nocy jest średnio o 7 °C chłodniej niż w ciągu dnia. Temperatura wody to 18-22 °C zimą, 23-26 °C wiosną i jesienią i 29-31 °C latem. Podobne temperatury panują w Sharm el Sheikh i Marsa Alam.

Co zobaczyć w Egipcie?

Historia Egiptu sięga tysięcy lat wstecz. Na przestrzeni wieków rozkwitały tu różne cywilizacje, charakterystyczne dla poszczególnych okresów w dziejach ludzkości. Do dziś zostało tu wiele zabytków pochodzących z tych epok. Prezentujemy te najważniejsze, które wypadałoby zwiedzić, podczas wakacji w Egipcie.

  • Piramidy w Gizie – symbol Egiptu, piramida Cheopsa, największa, jaką zbudowano w całym kraju, to jedyny zabytek z listy siedmiu cudów świata starożytnego, który przetrwał do dzisiejszych czasów.
  • Kair – stolica kraju i największe miasto w świecie islamu z niesamowitym Muzeum Egipskim i słynnym Placem Tahrir.
  • Wielki Sfinks – słynny posąg, o długości 72 i wysokości 20 metrów, wyrzeźbiony w litej skale, przedstawiający leżącego lwa z głową człowieka.
  • Piramidy w Sakkarze – nekropolia znajdująca się 30 km na południe od centrum Kairu z imponującą Piramidą Schodkową Dżesera.
  • Luksor – niegdyś największe miasto świata ze Świątynią Luksorską i położonym nieopodal kompleksem w Karnaku (obydwa zabytki są połączone długą na 3 km Aleją Sfinksów). O atrakcjach i zabytkach Luksoru przeczytasz więcej na naszym blogu
  • Dolina Królów – miejsce pochówku egipskich faraonów w okresie od XVIII do XX dynastii położone na lewym brzegu Nilu.
  • Świątynia Hatszepsut – jedyna jak dotąd, odkryta świątynia grobowa kobiety-faraona znajdująca się na lewym brzegu Nilu, w dolinie Deir el-Bahari.
  • File i Elefantyna – dwie wyspy na Nilu, które odegrały znaczącą rolę w dziejach Egiptu.
  • Abu Simbel – zespół świątyń zbudowany za czasów panowania jednego z najwybitniejszych władców Egiptu – faraona Ramzesa II, który w latach 60. ub. Przesunięto w inne miejsce ze względu na budowę Wysokiej Tamy Asuańskiej.
  • Klasztor Św. Katarzyny – jedno najważniejszych miejsc dla chrześcijaństwa położone w górach Półwyspu Synaj.

Podczas wakacji warto również skorzystać z oferty wycieczek fakultatywnych w Egipcie i zobaczyć m.in. Jerozolimę, Kair, Luksor i Karnak czy Asuan. Miłośnicy sportów wodnych mogą skorzystać z nurkowania głębinowego pośród rafy koralowej pod okiem instruktora, rejsu statkiem w okolicach wyspy Tiran czy rejsu łodzią z przezroczystym dnem.

Loty do Egiptu

Największym portem lotniczym w Egipcie jest Cairo International Airport (CAI). Duże lotniska międzynarodowe znajdują się również w Luksorze (LXR), Borg El Arab / Aleksandrii (HBE), Hurghadzie (HRG) i Sharm el Sheikh (SSH).

Obecnie żadne linie lotnicze nie oferują bezpośrednich lotów do Egiptu, dlatego, jeśli chcemy odwiedzić kraj faraonów, warto skorzystać z samolotu czarterowanego przez biura podróży.    

Do Hurghady można dolecieć z Wrocławia, Katowic, Warszawy, Gdańska i Poznania (ok. 4 h 25 min).

Do Sharm el Sheikh polecimy z Poznania, Katowic i Warszawy (ok. 4 h 10 min).

Do Marsa Alam można dolecieć z Poznania, Katowic i Warszawy (ok. 4 h 15 min).

Krótka historia Egiptu

Cywilizacja egipska powstała ok. 5 tys. lat temu, gdy do władzy doszedł król Menes, zapoczątkowując jednocześnie pierwszą dynastię faraonów. Podczas panowania Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa (połowa 3 tysiąclecia p.n.e.) powstały najsłynniejsze egipskie piramidy. W pierwszym wieku p.n.e., po samobójczej śmierci Kleopatry, Egipt stał się rzymską prowincją. Po upadku Imperium Rzymskiego kraj najechali Nubijczycy, Persowie, a w pierwszej połowie VII w. Arabowie. W XIII wieku władzę w kraju objęci Mamelucy, a w 1517 roku Turcy Osmańscy, którzy z krótką przerwą na panowanie francuskie (1798-1801) rządzili aż do 1914 roku. Następnie Egipt stał się brytyjskim protektoratem. W 1922 roku Egipt ogłosił niepodległość i aż do 1952 roku (do momentu obalenia króla Faruka) był królestwem. Rok później zmieniono ustrój kraju na republikę, a Egiptem rządzili kolejno Gamal Naser, Anwar as-Sadat i Hosni Mubarak (ten ostatni ustąpił z urzędu prezydenta w 2011 roku po wybuchu protestów społecznych znanych jako arabska wiosna).

Co zjeść w Egipcie?

Kuchnia egipska stanowi połączenie tradycji kulinarnych Śródziemnomorza i Bliskiego Wschodu. Potrawy nie są przesadnie skomplikowane i są oparte na dużej ilości warzyw, mięs z sosami i przypraw (czosnek, cebula, kminek, kurkuma). Na północy kraju preferuje się dania łagodne i spożywa dużo ryb i owoców morza, na południu zaś potrawy są raczej pikantne.

Podczas wizyty w Egipcie koniecznie trzeba spróbować następujących dań:

  • Mahshi – farsz z ryżu i mięsa zawinięty w liście winogron.
  • Kushari – makaron i ryż z sosem pomidorowym, soczewicą i suszoną cebulą.
  • Feteer – wyglądem przypominający pizzę placek z mieloną wołowiną, tuńczykiem lub pieczarkami, z jajkiem, serem, papryką i oliwkami.
  • Molohiya – zupa z liści juty gotowana na wodzie po wołowinie.
  • Kofta – szaszłyki z mielonego mięsa z cebulą.
  • Falafel – kotleciki z ciecierzycy z dodatkiem przypraw smażone na głębokim tłuszczu.
  • Tabbouleh – sałatka z kaszy bulgur z cebulą, ogórkiem, miętą, natką pietruszki i pomidorami.
  • Foul – gotowany bób z sokiem z cytryny, czosnkiem i ziołami.
  • Słodkości – baklava (ciasto filo przełożone orzechami z cukrem i miodem), kunafa (ciasto kadayif przełożone serem), basbousa (ciasto z semoliny), zalabia (pączki).

Przepisy celne

Do Egiptu można wwieźć pieniądze do kwoty 5000 GDP lub 10 tys. USD (wyższe trzeba zadeklarować), 200 papierosów, litr napojów spirytusowych i litr wody kolońskiej.

Z kraju można wywieźć tę samą kwotę w GDP lub USD.

Ceny w Egipcie

W sklepach – chleb 10 GDP, woda 1,5l 4,5 GDP, wino 150 GDP, piwo 36 GDP, papierosy 43 GDP, jogurt 3,50 GDP, sok pomarańczowy 20 GDP, baklava 1kg 135 GDP, daktyle 26 GDP, basbusa 1kg 75 GDP.

W restauracjach – kawa 20 GDP, mała woda 3,5 GDP, feteer 60-80 GDP, piwo 45 GDP, lunch z napojem 130 GDP, cheeseburger 24 GDP, pizza 100 GDP, szakszuka (omlet z pomidorami) 55 GDP, kanapka 40 GDP.

Za taksówkę zapłacimy 7 GDP opłaty początkowej i 3 GDP za kilometr.

Co zabrać na wakacje do Egiptu?

Paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od momentu wjazdu do Egiptu.

Warto zabrać też maskę z rurką – w najbardziej popularnych egipskich kurortach znajdziemy piękną rafę koralową oraz buty do wody.

Jeśli planujemy zwiedzanie meczetów, należy zabrać odpowiedni strój – chusta na głowę dla pań, ubrania zakrywające ramiona i łydki.

Pamiętajmy też o kremie z filtrem UV, nakryciu głowy, podstawowym zestawie leków (tabletki

przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwbiegunkowe, plastry, woda utleniona, pianka na

poparzenia słoneczne) i okularach przeciwsłonecznych.

Kurorty Egiptu

Sharm el Sheikh. Leżące na południu Półwyspu Synaj Sharm el Sheikh to najsłynniejsza miejscowość wypoczynkowa nad Morzem Czerwonym z doskonale przygotowaną infrastrukturą turystyczną. Znajdziemy tu ciągnące się kilometrami plaże, turkusową wodę, piękną rafę koralową, dzielnicę rozrywkową Naama Bay pełną restauracji, sklepów i dyskotek, czy klimatyczny targ w najstarszej części miasta Old Market. Sharm el Sheikh jest znakomitym miejscem do osób lubiących aktywny wypoczynek (nurkowanie, wędrówka na Górę Synaj, możliwość jednodniowej wycieczki do Petry i Jerozolimy, quady), dla rodzin (tutejsze hotele oferują wiele atrakcji dla dzieci, m.in. animacje i aquaparki), i dla osób lubiących życie nocne.

Hurghada jeszcze do niedawna była niewielką osadą rybacką, dziś to cieszący się ogromną popularnością kurort z wieloma hotelami o zróżnicowanym standardzie, barami, dyskotekami i restauracjami. Miasto kusi przybyszów pięknymi plażami, słoneczną pogodą, szmaragdowym ciepłym morzem i piękną rafą koralową. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – rodziny znakomite parki wodne i inne atrakcje dla dzieci, miłośnicy sportów wodnych okazje do kitesurfingu i windsurfingu, a osoby chcące poczuć lokalny klimat targ w dzielnicy El Dahar. Hurghada jest też znakomitym punktem wypadowym do zwiedzania zabytków starożytnego Egiptu – można udać się stąd na wycieczkę do Luksoru i do Kairu.

Marsa Alam znajduje się niecałe 300 km na południe od Hurghady. To stosunkowo nowy kurort, znacznie spokojniejszy niż Hurghada czy Sharm El Sheikh. Hotele są zlokalizowane w znacznej odległości od siebie, wzdłuż wybrzeża Morza Czerwonego, więc jest to idealne miejsce dla osób ceniących podczas wakacji ciszę i prawdziwy relaks. Marsa Alam słynie ze swojego bogatego życia morskiego – występują tu krowy morskie, delfiny, żółwie morskie i wiele innych stworzeń oraz piękna rafa koralowa. Kolejną zaletą kurortu jest możliwość wybrania się na wycieczkę do Luksoru oraz Asuanu i Abu Simbel.

Jakie pamiątki przywieźć z Egiptu?

Produkty spożywcze – słodycze (baklava, kunafa, basbusa), daktyle, przyprawy (szafran, kolendra, kurkuma), suszone kwiaty hibiskusa, dżem figowy.

Produkty użytkowe – szale z egipskiej bawełny, perfumy, kosmetyki (np. krem z mleka wielbłąda), produkty ze skóry (buty, torebki, paski, portfele), biżuteria (np. zawieszki z ręką Fatimy).

Produkty dekoracyjne – papirus, wyroby z alabastru (wazy, skarabeusze, figurki), wyroby z mosiądzu i metalu (tace, lampy, dzbany), tradycyjna odzież (dżalabija dla mężczyzn, abaja dla kobiet), wyroby ze szkła, szisza (fajka wodna), dywany.

Z Egiptu nie wolno wywozić przedmiotów zabytkowych (np. artefaktów archeologicznych), wyrobów ze skóry krokodyla, rafy koralowej oraz muszli.

Różnice kulturowe

  • Egipcjanie uwielbiają się targować, pamiętajmy o tym podczas zakupów na bazarach!
  • Przemyt i handel narkotykami są surowo karane. Stosunki homoseksualne są nielegalne.
  • Ponieważ Egipt jest krajem muzułmańskim, paniom zaleca się skromniejszy strój, panom zaś odradza szorty (nie dotyczy to kurortów). Kobiety, którym nie towarzyszy mężczyzna, mogą być zaczepiane przez lokalnych mieszkańców.
  • W restauracjach i hotelach przyjęte jest zostawianie napiwku (bakszyszu).
  • Lewa ręka uważana jest za nieczystą i nie używa się jej podczas spożywania posiłków.
  • Islam zabrania sprzedaży i spożywania alkoholu. Napoje wyskokowe znajdziemy wyłącznie w części supermarketów, licencjonowanych sklepach i barach.
  • Najważniejsze wydarzenie religijne to ramadan – miesiąc postu, który jest ruchomy względem naszego kalendarza (w 2021 przypada od 13.04 do 12.05, w 2022 od 2.04 do 1.05, w 2023 od 23.03 do 20.04). Część restauracji jest wówczas zamknięta w ciągu dnia (nie dotyczy to kurortów) i nie sprzedaje się alkoholu (przynajmniej w oficjalnych sklepach). Należy również powstrzymać się wówczas od picia, jedzenia i palenia na ulicy.

Najlepsze artykuły o Egipcie:

Naama Bay – odpoczywaj, baw się, pływaj!

Naama Bay – odpoczywaj, baw się, pływaj!

Naama Bay w Sharm El-Sheikh to rozrywkowa dzielnica usytuowana w pięknej naturalnej zatoczce, której mottem jest - relax, swim and have fun. Dowiedz się więcej o jej atrakcjach czytając blog biura podróży Rainbow!

Sakkara – fascynująca nekropolia faraonów

Sakkara – fascynująca nekropolia faraonów

Sakkara jest miejscem niezwykle istotnym dla egipskiej tożsamości kulturowej. Jeśli więc chcesz naprawdę poznać Egipt, powinieneś odwiedzić ten kompleks. Więcej informacji znajdziesz na blogu Rainbow!

Nie tylko piramidy – wywiad z prof. Karolem Myśliwcem

Nie tylko piramidy – wywiad z prof. Karolem Myśliwcem

Prof. Karol Myśliwiec, który od około 50 lat prowadzi badania archeologiczne w Egipcie opowiada nam o swojej fascynacji tym egzotycznym krajem. Zapraszamy!

Boże Narodzenie za granicą. Gdzie warto pojechać?

Boże Narodzenie za granicą. Gdzie warto pojechać?

Planujesz spędzić Święta zagranicą? Zobacz, gdzie warto się wybrać by spędzić wyjątkowe Święta z rodziną. Więcej na blogu r.pl

Nurkowanie w Egipcie – odkryj podwodny świat

Nurkowanie w Egipcie – odkryj podwodny świat

Jeśli marzysz o niesamowitej wyprawie nurkowej, pełnej przygód i podwodnych emocji, Egipt jest miejscem, do którego zdecydowanie warto się udać. Zobacz więcej na blogu Rainbow

Egipt zimą, czyli słoneczne kurorty nie tylko w sezonie

Egipt zimą, czyli słoneczne kurorty nie tylko w sezonie

Egipskie kurorty zapewnią ci dostateczną ilość słońca i zabawy nie tylko w okresie letnim ale również zimą! Zobacz gdzie najlepiej się wybrać na blogu r.pl.

Rejs statkiem po Nilu. Co warto zobaczyć?

Rejs statkiem po Nilu. Co warto zobaczyć?

Rejs statkiem wycieczkowym po Nilu jest jednym z ciekawszych sposobów na zwiedzanie jednych z głównych atrakcji turystycznych tego kraju, położonych poza nadmorskimi kurortami.

Poznaj regiony Egiptu:

telefon

Pobierz aplikację mobilną Rainbow

i ciesz się łatwym dostępem do ofert i rezerwacji wymarzonych wakacji!

pani-z-meteracem