Buenos dias z jednego z najpiękniejszych i najbardziej klimatycznych miast na świecie – Hawany. Tak niezwykłe i szczególne miejsce wymaga równie niezwykłej oprawy, a że w Rainbow mamy najlepszych pilotów, to w tym momencie przedstawiamy Wam jednego z nich. Przed Wami Przemysław, który oprowadza po Karaibach, Ameryce Południowej i Ameryce Środkowej. Zapraszamy na niezwykły spacer po Hawanie oraz do wybrania się na wczasy na Kubę.
Dzień rozpoczynamy od czegoś mocnego i równocześnie pobudzającego. Przemek pokazał nam genialne miejsce. To bar, w którym serwuje się kawę z rumem, czyli dwa typowo kubańskie produkty. Tutaj macie okazję spróbować cappuccino flameado, a także kupić rum oraz kawę.
Sercem Hawany jest Kapitol, najbardziej okazały budynek w mieście. Jest wzorowany na Kapitolu waszyngtońskim. Bez względu na to czy wybierzecie wycieczkę objazdową po Kubie czy fakultatywną, na pewno w to miejsce traficie. Poza Kapitolem w starej Hawanie zobaczycie mnóstwo kolorowych kamienic wybudowanych w latach 20. i 30. XX wieku, powstałych długo przed rewolucją Fidela Castro. Niestety, rewolucja, która trwa już ponad 60 lat zmieniła ich oblicze, jednakże nadal nadają temu miastu niesamowity, osobliwy urok. Emblematycznym miejscem Hawany jest Plac Rewolucji, z którego Castro wygłaszał swoje wielogodzinne, płomienne przemówienia rewolucyjne. Fenomenem jest to, że mimo, iż Fidel Castro nie żyje już od wielu lat, to jego duch jest wciąż żywy wśród społeczeństwa kubańskiego.
Przenosimy się teraz do Parque Central, na jednym z wielu placów starej Hawany, gdzie grupy fakultatywne i objazdowe rozpoczynają swój czas wolny. Możecie go wykorzystać udając się do najsłynniejszego baru starej Hawany, czyli do El Floridita. Odwiedzał ją Ernest Hemingway, a jego ulubionym drinkiem było daiquiri, które rozsławił na cały świat. Czuć tutaj ducha Hemingwaya. Dalej zmierzamy do restauracji La Bodeguita del Medio, kolejnej na szlaku degustacyjnym Hemingwaya. A wychodząc z restauracji na ulicę Hawany możecie spotkać tak zwanego el polacito, czyli poczciwego malucha, fiata 126p. Poza nim oczywiście stare amerykańskie klasyki. Ich historia sięga czasów Batisty, gdy USA miało wiele wpływów na Kubie. Na miejscu możecie dopytać pilota lub rezydenta o możliwość przejażdżki takim antykiem.
Kolejnym miejscem, które odwiedzimy jest Plaza de Armas, najstarsze miejsce w Hawanie. Każdego roku 15 listopada gromadzą się tutaj kubańczycy, by świętować ufundowanie miasta. Podczas wycieczek objazdowych i wycieczek fakultatywnych po Kubie udajemy się także do Twierdzy el Morro zbudowanej przez kolonizatorów hiszpańskich w celu ochrony wejścia do portu. Przyjeżdżamy tutaj po to, by opowiadać bogatą historię tego miejsca, ale także, by pokazać Wam przepiękną panoramę Hawany w zachodzącym słońcu.
Wieczorem ani my ani Hawana nie kładzie się spać. Po zmroku to miasto ma do zaoferowanie równie dużo co w ciągu dnia. Dziś wybieramy się do Tropicany, najsłynniejszego klubu tanecznego w mieście istniejącego tu od 1939 roku. To jedyna taka okazja, by pod gołym niebem rozkoszować się muzyką na żywo, kubańskimi tańcami, feerią kolorów w gorącym, karaibskim rytmie.
Mamy nadzieję, że tych kilka wspólnie spędzonych chwil przekona Was do tego, by przylecieć na Kubę i poczuć ją wszystkimi zmysłami.
Pytanie konkursowe: Jak nazwa się pisarz, którego życiorys związany jest z Kubą i Hawaną, a o którym wspominaliśmy w trakcie tego odcinka?