Plan wycieczki

Dzień 1

Wylot do Rijadu i pierwsze spotkanie z Arabią Saudyjską

Zbiórka przy stanowiskach odpraw Rainbow na 2 lub 3 godziny przed wylotem samolotu na poszczególnych lotniskach. Aktualne rozkłady prosimy sprawdzać na R.pl/rozklady. Wylot z Warszawy do Rijadu (możliwe przesiadki). Po przylocie odprawa celno-paszportowa, formalności wizowe i imigracyjne oraz transfer do hotelu w Rijadzie lub okolicy. Zakwaterowanie i nocleg. W tym dniu nie ma obiadokolacji. Uwaga przylot do Rijadu możliwy w późnych godzinach nocnych/wczesnych godzinach porannych w dniu 2 imprezy.

Dzień 2
Dzień 2

Rijad: spotkanie z kulturą Arabii Saudyjskiej

Po śniadaniu udamy się na zwiedzanie stolicy Królestwa Arabii Saudyjskiej. Rijad to dziś tętniąca życiem, napędzana petrodolarami kosmopolityczna metropolia, skrywająca jednak mnóstwo zabytków. Zaczniemy od znakomitego Muzeum Narodowego, gdzie w nowocześnie urządzonych przestrzeniach można zobaczyć multimedialne opowieści o islamie, elementy wyposażenia świątyni w Mekce, a także przedstawioną w superlatywach historię panującej rodziny Saudów, czy odbyć wirtualny„spacer” po najważniejszym stanowisku archeologicznym w kraju Madain Saleh. Dalej w trakcie objazdu miasta miniemy Riyadh Tower -99 piętrowy wieżowiec, który po ukończeniu w 2002 roku wyprzedził 267-metrową wieżę Faisaliah, jako najwyższy budynek w Arabii Saudyjskiej. Zobaczymy także potężną twierdzę Masmak - serce starego Rijadu, wzorowo odrestaurowany obiekt pokazujący życie w Rijadzie sprzed stu lat, ale także osiągnięcia rodziny Saudów dla rozwoju kraju. Fort stał się miejscem narodzin trzeciego królestwa saudyjskiego. Aby zapoznać się z życiem codziennym odwiedzimy Dira Souq, gdzie zobaczymy saudyjską tradycyjną odzież oraz interesujący sposób, w jaki jest wykonana. Zapoznamy się z saudyjskimi zwyczajami i tradycjami. Powrót do hotelu i obiadokolacja. (Trasa ok 50km).

Dzień 3
Dzień 3

Pociągiem przez serce Arabii: z Rijadu do Ha'il

Po śniadaniu, wykwaterowanie i transfer na dworzec kolejowy gdzie wsiądziemy do szybkiego pociągu do Ha’il. Podczas naszej podróży przejdziemy przez prowincję Qassim, która słynie z wciąż żywego folkloru, największego w świecie festiwalu daktyli, a także ciągnących się po horyzont gajów palmowych, upraw pomarańczy i granatów. Dzięki Wadi Rumah, która przynosi wodę z północy kraju, prowincja Qassim jest bogata w podziemną wodę, która nawadnia ten obszar i jego niezliczone palny. W połowie naszej podróży przez Najd pociąg przejdzie przez dwa największe obszary wydm w kraju: Nefud al-Sir i Nefud Al-Thuwayrat. Miasto Ha’il leży u podnóża imponującego pasma górskiego Shammar, którego nazwą określane jest również jedno z większych  arabskich plemion. Znany ze swoich gościnnych mieszkańców, Ha’il jest tradycyjnie domem poetów i pisarzy Arabii Saudyjskiej. Interesującym faktem o Ha'il jest to, że większość wczesnych europejskich odkrywców odwiedziła to miasto w XIX wieku (Charles Doughty, Lady Blunt, Charles Huber, Julius Euting…). Po przyjeździe zwiedzimy Fort A’arif i pobliskie Muzeum Dziedzictwa, następnie spacer na tradycyjnym rynku, na którym znajdziemy lokalne przysmaki. Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg w Ha’il. (Trasa ok 50 km + pociąg ok 600km)

Dzień 4
Dzień 4

Starożytna Jubbah i tajemnice Madain Saleh

Po śniadaniu, wykwaterowanie. Rozpoczniemy naszą podróż do Jubbah, która leży nad starożytnym jeziorem, gdzie odnaleziono kilka ludzkich osad z środkowego okresu paleolitycznego. Jubbah jest otoczony wzgórzami z piaskowca wypełnionymi starożytnymi petroglifami i napisami. Jubbah leży na terenie, które zamieniły się pod wpływem fal wilgoci z suchego półwyspu arabskiego w sawannę podobną do tej w Afryce. W okresie od 10 do 6 tysiąclecia pne, afrykańskie deszcze monsunowe wypełniły rzeki i jeziora. Żyjące tu nigdyś zwierzęta zostały uwiecznione na skałach. Te rysunki i reliefy są nadal widoczne na kilku wzgórzach z piaskowca, takich jak Jebel Umm Sanman. Jubbah i Shuwaymis i zostały uznane za światowe dziedzictwo (UNESCO). Po drodze przejdziemy przez słynną pustynię Nefuda Al Kabir, co dosłownie oznacza „duży zasięg wydm”. Ma 290 kilometrów długości i 225 kilometrów szerokości, rozciąga sie na powierzchni 103 600 kilometrów kwadratowych. Dalej będziemy kontynuować naszą drogę do słynnego obszaru Al Ula. Wczesnym wieczorem przyjedziemy do Madain Saleh (UNESCO). Jest ono najważniejszym miastem Królestwa Nabatejskiego, które rozkwit zawdzięczało przechodzącym tędy szlakom handlowym. Było to niegdys drugie najbogatsze miasto Nabatejczyków, pełne monumentalnych grobowców i zachowanych budowli  świadczących o sprawności nabatejskich budowniczych. Następnie odwiedzimy Jebel al-Fil  obok „Elephant Rock”. Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg w Al-Ula. (Trasa ok 230 km)

Dzień 5
Dzień 5

Śladami starożytnych królestw Arabii: od Dadan do drugiego Świętego Miasta Islamu - Medyny

Po śniadaniu i wykwaterowaniu wyjedziemy do Dadan i Jebel Ikmah. Podczas pierwszego tysiąclecia p.n.e. miasto Dedan rozwinęło się dzięki strategicznej lokalizacji, aby stać się jednym z najstarszych królestw arabskich, które rządziły większością prowincji Tabuk i Madinah. W II wieku p.n.e. naród Nabatejczyków przybyły z Petry osiedlił się 30 km na północ od Dedan w Al-Hijr, gdzie zbudowano 94 monumentalne grobowce podobne do tych, które wykopano w Petrze. Rozpoczniemy nasz ekscytujący dzień od wizyty w dwóch starożytnych miejscach rzeźby w Al-Ili, a następnie przejdziemy przez starożytne miasto Dedan, które było ważną oazą na szlaku handlu kadzidłem między Arabią Południową a Światem Morza Śródziemnego. Następnie przejedziemy do starego miasta Al-Ory, przez które  na początku epoki islamskiej przechodził szlaki pielgrzymkowy do Mekki. Odwiedzimy starożytne miejsca Ekmy i Abu Aoud, gdzie mieszkańcy Oasis pisali teksty w starożytnych skryptach. Na koniec dnia dotrzemy do drugiego Świętego Miasta Islamu – Medyny. Zakwaterowanie i obiadokolacja w Medynie. (Trasa ok 330km)

Dzień 6
Dzień 6

Śladami Proroka: zwiedzanie Medyny i podróż do Dżeddy

Po śniadaniu i wykwaterowaniu  udamy się na zwiedzanie Świętego Miasta Medyny. W centrum miasta rozległy al-Masjid An-Nabawi (meczet proroka) jest głównym islamskim miejscem pielgrzymek – obejrzymy wszystkie dostępne dla nie muzułmanów miejsca. Jego uderzająca pięknem zielona kopuła wznosi się nad grobowcami proroka Mahometa i wczesnych przywódców islamskich Abu Bakr i Umar. Masjid al-Qiblatain (meczet Qiblatain) jest znany jako miejsce, w którym prorok Muhammad otrzymał rozkaz zmiany kierunku modlitwy na Mekkę. Zobaczymy również z daleka niektóre z siedmiu meczetów. Kontynuując naszą wycieczkę złożymy wizytę w Muzeum Dar Al Madina, które pokazuje dziedzictwo i historię Al-Madiny z różnymi kolekcjami archeologicznymi  oraz obrazami związanymi z Al-Mediną. Odwiedzimy obrzeża miasta (z wyjątkiem świętych obszarów pielgrzymek) a zwiedzanie zakończymy krótkim spacerem w pobliżu góry Uhud. Następnie przejazd do Dżeddy. Zakwaterowanie i obiadokolacja w Dżeddzie. (Trasa ok 450km)

Dzień 7
Dzień 7

Dżedda: między tradycją a nowoczesnością

Po śniadaniu, wykwaterowanie i zwiedzanie Dżeddy, największego miasta na wybrzeżu saudyjskim, zwanego ze względu na piękno zabytków „Panną młodą Morza Czerwonego”. Położona na skrzyżowaniu pradawnych szlaków handlowych i pielgrzymkowych, może pochwalić się docenioną wpisem na listę UNESCO architekturą, bogactwem kulinarnych smaków i swoiście liberalną atmosferą, niespotykaną nigdzie indziej w Królestwie Arabii Saudyjskiej. Zwiedzanie rozpoczniemy od Muzeum Tayebat, w którym poznamy nie tylko ciekawie zaprezentowane rzemiosło, ale także stroje i przykłady wnętrz domów ze wszystkich regionów kraju. Następnie przejedziemy na promenadę Corniche ulokowaną wzdłuż wybrzeża Morza Czerwonego - ulubione miejsce spacerów mieszkańców Dżeddy, wzorowo zagospodarowane zieleńcami i kawiarniami. Zobaczymy tu m.in. świątynię Al Rahma, nazywaną dzięki położeniu na palach wbitych w dno Morza Czerwonego „Pływającym Meczetem”. W oddali rysuje się także budowany Kingdom Tower - wieżowiec, którego wysokość ma przekroczyć 1000 m. W dalszej kolejności przeniesiemy się na klasyfikowane jako obiekt światowego dziedzictwa stare miasto Al Balad. Zobaczymy dawne bramy miejskie, przejdziemy obok najstarszego w mieście meczetu Al Shaffi, zagłębimy się w labirynt kamienic z rafy koralowej, znanych z bogato zdobionych, zabudowanych balkonów. Zobaczymy dom Naseef - pieczołowicie odrestaurowaną dawną rezydencję królewską o tradycyjnych wnętrzach. Po południu wyjazd na lotnisko w Dżeddzie, odprawa i przelot nocny do Warszawy (możliwe przesiadki). Trasa ok 100km + przelot

Dzień 8

Powrót do domu

Przylot do Warszawy

Uwagi do programu

- Rozkład lotów może ulec zmianie. Prosimy o potwierdzenie godzin przed wylotem na R.pl/rozklady.
- Program jest ramowy. Kolejność realizacji punktów programu może ulec zmianie lub odwróceniu.
- Najlepiej wymienialną walutą na miejscu jest dolar amerykański (USD). Akceptowane są banknoty wydane po 2006 r.
- Gniazdka elektryczne w większości hoteli wymagają zastosowania adaptera (dostępne w recepcji lub możliwość zakupienia w miejscowych sklepikach, ok. 3-5 USD).
- Przy wstępach do niektórych obiektów wymienionych w programie wymagany jest odpowiedni ubiór: długie spodnie, koszule polo (z kołnierzem) i zakryte buty dla mężczyzn oraz długie spódnice (za kostki), bluzki zakrywające ręce (za nadgarstki) oraz chusty, jako nakrycie głowy dla kobiet.
- W Arabii Saudyjskiej kobiety muszą nosić spodnie lub spódnice a także tuniki zasłaniające: dekolt, ręce do nadgarstków i nogi do kostek oraz mieć chusty. Mężczyźni muszą mieć zasłonięte ramiona i nosić długie spodnie. Powyższe zasady dotyczą również turystów.
- Ze względu na specyfikę kraju wyznaniowego, szczególnie w okresach świątecznych (lokalne święta narodowe i religijne, np. Ramadan 28.02-29.03.2025 organizacja objazdów i pobytów może ulec zmianie (np. kolejność zwiedzania, godziny otwarcia obiektów muzealnych i świątyń, godziny serwowanych posiłków i ich zawartość).
- Zamieszczone w ofercie opisy wycieczek fakultatywnych są podane wyłącznie informacyjnie i nie stanowią oferty handlowej. Nie gwarantujemy, że będą one wszystkie realizowane. Pełny wykaz dostępnych atrakcji fakultatywnych wraz z ich aktualnymi cenami jest dostępny u naszych rezydentów i pilotów.
- Pilot nie oprowadza po obiektach muzealnych.

Dodatkowe informacje

Do dyspozycji gości

Na terenie hotelu: restauracja, bar, recepcja, sejf.

Zakwaterowanie

Hotele o standardzie odpowiadającym *** w ocenie organizatora (razem 6 rozpoczętych dób hotelowych). Pokoje: 2 - osobowe, wyposażone w łazienki z WC, klimatyzację, często TV. Wyżywienie: śniadania i obiadokolacje (we wskazanych dniach w programie), napoje do kolacji dodatkowo płatne.

Wizy

Paszport powinien być ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia wycieczki. Przy wjeździe do Arabii Saudyjskiej wymagana jest wiza. Oferujemy możliwość wizowania do Arabii Saudyjskiej za pośrednictwem Rainbow. O szczegóły zapytaj swojego opiekuna wycieczki lub agenta u którego dokonywałeś rezerwacji.

Klienci posiadający stempel izraelski w paszporcie nie mogą uczestniczyć w wycieczce.

Świadczenia

Cena obejmuje: przelot samolotem rejsowym, opłaty lotniskowe, transfery klimatyzowanym autokarem lub busem, zakwaterowanie w hotelach wg programu (6 rozpoczętych dób hotelowych), wyżywienie: śniadania (6) i obiadokolacje (5); napoje do kolacji dodatkowo płatne; obsługę polskiego przedstawiciela podczas odprawy na lotnisku w Polsce, opiekę polskojęzycznego pilota lub polskojęzycznego przedstawiciela lokalnego kontrahenta podczas objazdu, program turystyczny j.w. oraz pakiet ubezpieczeniowy TU Europa (NNW, KL i bagaż).

Cena nie obejmuje: kosztów biletów wstępu, opłat rezerwacyjnych, obsługi lokalnych przewodników, napiwków dla obsługi (kwota ok. 485 USD/os. - płatne pilotowi imprezy). Opłata nie zawiera kosztu wycieczek fakultatywnych podanych w programie oraz innych wydatków osobistych. Opłata za wizę i pośrednictwo wizowe do Arabi Saudyjskiej (doliczana podczas rezerwacji).

Sezonowość

Zwykle wysoki sezon turystyczny w Arabii Saudyjskiej trwa od początku listopada do połowy kwietnia.

Arabia Saudyjska - Niezwykłe Królestwo Saudów

Udostępnij
Dodaj do schowka
Arabia Saudyjska - Niezwykłe Królestwo Saudów
Galeria (19)
Arabia Saudyjska - Niezwykłe Królestwo Saudów
Arabia Saudyjska - Niezwykłe Królestwo Saudów
Arabia Saudyjska - Niezwykłe Królestwo Saudów
Zdjęcie mapy
Plan Wycieczki

Atuty oferty

Rijad – stolica Królestwa Arabii Saudyjskiej • Qassim – gaje daktylowe i pomarańczowe • Jubbah - starożytne ślady cywilizacji • Madain Saleh - pierwsza stolica Arabii Saudyjskiej • Dedan - miasto na szlaku handlowym • Medyna – stolica pierwszego kalifatu •Dżedda - Panna młoda Morza Czerwonego •
Lot

Bezpośredni

Rodzaj wyjazdu

Objazd

Transfer

W cenie

Bagaż

W cenie

Cena obejmuje: przelot samolotem rejsowym, opłaty lotniskowe, transfery klimatyzowanym autokarem lub busem, zakwaterowanie w hotelach wg programu (6 rozpoczętych dób hotelowych), wyżywienie: śniadania (6) i obiadokolacje (5); napoje do kolacji dodatkowo płatne; obsługę polskiego przedstawiciela podczas odprawy na lotnisku w Polsce, opiekę polskojęzycznego pilota lub polskojęzycznego przedstawiciela lokalnego kontrahenta podczas objazdu, program turystyczny j.w. oraz pakiet ubezpieczeniowy TU Europa (NNW, KL i bagaż).

Cena nie obejmuje: kosztów biletów wstępu, opłat rezerwacyjnych, obsługi lokalnych przewodników, napiwków dla obsługi (kwota ok. 485 USD/os. - płatne pilotowi imprezy). Opłata nie zawiera kosztu wycieczek fakultatywnych podanych w programie oraz innych wydatków osobistych. Opłata za wizę i pośrednictwo wizowe do Arabi Saudyjskiej (doliczana podczas rezerwacji).

Plan wycieczki

Dodatkowe informacje

Szczegóły lotu

Lecąc na wakacje z Rainbow masz zawsze w cenie:

Bagaż

rejestrowany i podręczny

Opieka

polskojęzycznego pilota

Ubezpieczenie

podstawowe

Uśmiechnięty pan na banerze
Za osobę12 616
Razem
25 231 zł
Zaliczka 10% 2 520 zł
rezerwujzablokuj miejsce na 4 dni
trwa wczytywanie
telefon

Pobierz aplikację mobilną Rainbow

i ciesz się łatwym dostępem do ofert i rezerwacji wymarzonych wakacji!

pani-z-meteracem