Plan wycieczki
Wylot i przybycie do Bostonu
Zbiórka przy stanowisku odpraw Rainbow na 2 godz. przed wylotem samolotu. Wylot z Warszawy i przelot do USA. Aktualne rozkłady prosimy sprawdzać na stronie: R.pl/rozklady. Przylot do Bostonu. Po wylądowaniu i dopełnieniu formalności przejazd do hotelu w okolicy Bostonu, zakwaterowanie, nocleg. (Trasa ok. 50 km).
Boston i Salem: śladami historii Stanów Zjednoczonych
Po śniadaniu wyruszymy na zwiedzanie Bostonu, stolicy stanu Massachusetts, a także ze względów kulturowych jednego z najważniejszych miast w USA. Zaczniemy od starego portu, gdzie zobaczymy USS Constitution, najstarszy pozostający w czynnej służbie okręt świata. Kolejnym punktem będzie najstarszy publiczny park w kraju, Boston Common, skąd przejdziemy obok State House – siedziby stanu Massachusetts pod cmentarz Granary – zabytkową nekropolię, na której spoczywają zasłużeni z czasów walk o niepodległość. Mijając starą Boston Latin School – najstarszą w USA publiczną szkołę – dowiemy się, dlaczego zwierzęciem symbolizującym partię Demokratów jest osioł, a Republikanów – słoń. Zerkniemy na związany z historią niepodległości budynek Old South Meeting House i zobaczymy Old State House – wspaniałą dawną siedzibę Kongresu stanowego zagubioną pośród eleganckich biurowców z początków XX w. Spacer zakończymy na Faneuil Market – zespole historycznych hal targowych, pełnych restauracji i sklepów z pamiątkami. Kolejnym punktem programu będzie Salem, zabytkowe miasto znane z XVII-wiecznych procesów czarownic było niegdyś najzamożniejszym w kraju. Do miasta dotrzemy tak, jak w jego początkach docierało większość podróżnych – statkiem. Po około godzinnym rejsie znajdziemy się w salemskim porcie. Przespacerujemy pełnymi starej architektury ulicami, podejdziemy pod staromiejski Ratusz, najstarszy w mieście, wzniesiony w czasach purytańskich osadników kościół św. Piotra oraz miejsca przypominające o niechlubnej historii procesów – Dom Wiedźm i muzeum z tym związane. (Uwaga! Możliwe zwiedzanie Salem w pierwszej kolejności przed Bostonem. Wówczas rejs statkiem odbędzie się z Salem do Bostonu.) Powrót do hotelu na nocleg. (Trasa ok. 100 km).
Od Harvarda do Yale: Odkrywanie elitarnych uniwersytetów w USA
Po śniadaniu i wykwaterowaniu udamy się do Cambridge, w którym znajduje się uznawany za najlepszy w świecie Uniwersytet Harvarda. Położony pośród starych drzew kompleks zachwyca harmonijną architekturą i staroświecką atmosferą. Następnie udamy się przejedziemy do Providence, stolicy najmniejszego stanu USA – Rhode Island, gdzie odbędziemy spacer po maleńkim, ale uroczym centrum miasta. Zobaczymy nabrzeże rzeki pięknie zagospodarowane biurowcami, gmachami użyteczności publicznej i kawiarniami oraz ulubione miejsce spotkań mieszkańców miasta – Waterplace Park. Kolejno przejedziemy do Connecticut, gdzie w New Haven sfotografujemy zabudowania kolejnego ze wspaniałych amerykańskich uniwersytetów – Yale, w tym dziedziniec Starego Kampusu z bramą Phelp i strzelistą wieżę Harkness, przespacerujemy się zadbanym zieleńcem New Haven Greens, położonym w samym centrum miasta. Następnie przejedziemy wzdłuż cieśniny Long Island do Nowego Jorku. Zakwaterowanie i nocleg. (Trasa ok. 400 km).
Nowy Jork: od Statuy Wolności do Mostu Brooklińskiego
Po śniadaniu i wykwaterowaniu poranny rejs statkiem na spacer po wyspie gdzie mieści się Statua Wolności, a następnie rejs na wyspę Ellis, która dla ponad 20 milionów emigrantów (w tym 1,5 miliona Polaków) była pierwszym przystankiem w Ameryce. Po powrocie odwiedzimy dzielnicę finansową na Manhattanie znaną z wielu filmów z gmachem Giełdy Nowojorskiej w „roli głównej”, Wall Street, Federal Hall – miejsce zaprzysiężenia prezydenta Waszyngtona oraz historyczny kościół św. Trójcy. Następnie odwiedzimy Ground Zero (9/11 Memorial), gdzie ulokowane były niegdyś symboliczne, bliźniacze wieże World Trade Center. To miejsce na zawsze będzie kojarzone z atakiem terrorystycznym z 11 września 2001 r. Na koniec zobaczymy słynny Most Brookliński, jeden z najstarszych wiszących mostów na świecie – na który wejdziemy i obejrzymy panoramę Manhattanu od strony East River.
Zwiedzanie serca Manhattanu: od Central Parku do Times Square
Po śniadaniu zwiedzanie Nowego Jorku - epicentrum globalnej kultury, rozrywki i finansów. W drodze do Midtown przejedziemy przez tętniące życiem SoHo, elegancką dzielnicę zabytkowych budynków z żeliwnymi schodami, galerii sztuki i modnych restauracji. Zobaczymy Metropolitan Opera. Następnie zajrzymy do azylu Nowojorczyków, odwiedzanego chętnie również przez przyjezdnych, uwiecznionego w wielu filmach – Central Parku – spacer po parku z przystankami w najważniejszych miejscach. Po powrocie do autokaru przejazd 5 Aleją, zobaczymy Rockefeller Center i przespacerujemy się słynną Piątą Aleją z jej najdroższymi na świecie sklepami. Wejdziemy do Katedry św. Patryka, odwiedzimy znaną dzielnicę teatralną z aleją Broadway, dworzec Grand Central, Bibliotekę Nowojorską i Operę Metropolitan. Staniemy na Times Square w centrum Manhattanu, z ogromną liczbą teatrów, sklepów i restauracji. W ciągu dnia wjazd na 86 piętro Empire State Building, jednego z głównych symboli Nowego Jorku, skąd będziemy podziwiać panoramę miasta. Po południu czas wolny na zakupy, spacery i samodzielne odkrywanie uroków Nowego Jorku lub Wieczorem (dla chętnych, za dodatkową opłatą ok. 90-190 USD w zależności od dostępności biletów) wyjście na jedno z przedstawień na Broadwayu, gdyż żadna wizyta w Nowym Jorku nie jest kompletna bez zobaczenia choć jednego z bardziej popularnych musicali na Broadway’u! Nocleg w hotelu w Nowym Jorku. Zachęcamy do zakupu biletu przed przyjazdem do USA, co da większy wybór i niższe ceny niż na miejscu. Bilety można kupić np. na stronie https://www.ticketpro.com/category/broadway Nocleg w hotelu w Nowym Jorku. (Trasa ok. 50 km)
Od Filadelfii do Baltimore - amerykański szlak kultury i historii
Po śniadaniu przejazd na zwiedzanie Filadelfii. Przez krótki okres była ona stolicą Stanów Zjednoczonych, dziś jest jednym z najprężniejszych ośrodków kulturalnych kraju, a jej kolonialna architektura, muzea i ośrodki naukowe cieszą się szerokim uznaniem. Zaczniemy od spaceru nad rzeką Schuylkil, gdzie zobaczymy pięknie wkomponowane w nabrzeże zabytkowe obiekty wodociągów Fairmount Waterworks oraz monumentalny gmach Filadelfijskiego Muzeum Sztuki ze słynnymi schodami. To jedna z największych galerii sztuki na świecie, a jej architektura nawiązuje do antycznej greckiej świątyni i stanowi szczytowe osiągnięcie "city beautiful", ruchu w architekturze amerykańskiej z lat 20. XX w. Przemieszczając się do ścisłego centrum miniemy nobliwe Muzeum Rodina, Fundację Barnesa, czy Instytut Franklina, najchętniej odwiedzane w Ameryce muzeum nauk. Zajrzymy na targ Reading Terminal, gdzie w hali dawnego dworca kolejowego zebrano pod jednym dachem największy wybór produktów od egzotycznych po lokalne, w tym wytwarzanych przez społeczność Amiszów. W Filadelfii obejrzymy także miejsce narodzin amerykańskiej demokracji – historyczny budynek Independence Hall położony przy eleganckim zieleńcu, przy którym znajduje się słynny Dzwon Wolności. Dalej ruszymy do stanu Maryland, w którym zatrzymamy się w historycznym mieście Baltimore. Słynie ono jako miejsce spisania amerykańskiego hymnu "Star Spangled Banner", dziś natomiast jest chętnie odwiedzane ze względny na ładnie utrzymaną część portową, Inner Harbour. Przystań otoczona wspaniałymi muzeami, słynnym akwarium i niezliczoną ilością restauracji stanowi wdzięczny obiekt do fotografowania. Po wizycie w Baltimore przejazd od hotelu w okolicy Waszyngtonu - zakwaterowanie i nocleg. (Trasa ok. 300 km).
Zwiedzanie historycznego Waszyngtonu i przelot do Orlando
Po śniadaniu, wykwaterowanie i zwiedzanie Waszyngtonu, podczas którego zobaczymy najciekawsze zakątki miasta. Zatrzymamy się m. in. przy Kapitolu - siedzibie Kongresu i Senatu, spod którego widać rozmach i skalę National Mall – olbrzymiego terenu zieleni obudowanego najważniejszymi instytucjami państwowymi, muzeami i pomnikami. Pośrodku National Mall wznosi się prawie 170-metrowy obelisk – Pomnik Waszyngtona. Zatrzymamy się pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki przed frontem Białego Domu. Następnie spacerem udamy się do monumentalnego mauzoleum prezydenta Abrahama Lincolna. Po drodze zobaczymy pomniki poświęcone Bohaterom Wojny Wietnamskiej oraz Wojny Koreańskiej. Następnie przejazd przez rzekę Potomac i spacer po cmentarzu Arlington, gdzie znajdują się groby rodu Kennedych. Cmentarz został założony podczas wojny secesyjnej, tu pochowani są weterani z wszystkich wojen, w których brały udział Stany Zjednoczone w całej swej historii. Następnie transfer na lotnisko w Waszyngtonie i przelot do Orlando. Zakwaterowanie w hotelu w okolicy Orlando (Trasa ok. 60 km+przelot).
Za kulisami kinematografii: dzień w Universal Studios
Śniadanie w hotelu. Przejazd do Universal Studios, gdzie spędzimy cały dzień, aby przyjrzeć się bliżej przemysłowi filmowemu. To prawie niemożliwe, aby odwiedzić Orlando bez zabawy z filmem! Podczas tej wizyty zdobędziemy informacje na temat realizacji największych produkcji kinowych w Ameryce. W programie różnorodne atrakcje, które sprawią, że można poczuć się prawdziwym aktorem. Dobra zabawa gwarantowana! Powrót do hotelu w okolicy Orlando - zakwaterowanie i nocleg. (Trasa ok. 50 km).
Podróż w kosmos: zwiedzanie Kennedy Space Center
Po śniadaniu wykwaterowanie i przejazd do Cape Canaveral na zwiedzanie centrum kosmicznego Kennedy Space Center, które jest rdzeniem amerykańskich operacji kosmicznych NASA. Podczas wizyty w Centrum Lotów Kosmicznych, wycieczka autobusem po ośrodku NASA. W oryginalnej sali dowodzenia z czasów programu Apollo, zapoznamy się z przygotowaniami do lotu na księżyc, a nawet „poczujemy” start rakiety. W specjalnej hali obejrzymy najpotężniejszą rakietę nośną świata „Saturn”, dotkniemy próbki księżycowego gruntu, a także zobaczymy oryginalny pojazd kosmiczny Atlantis oraz dotkniemy części jego wyposażenia. Poznamy elementy pracy i życia kosmonautów na orbicie – dowiemy się m.in. jak jeść i pić w stanie nieważkości. Na koniec będziemy uczestniczyli w symulowanym starcie wahadłowca jako członkowie misji kosmicznej, a na zewnątrz zobaczymy ekspozycję rakiet ukazującą historię postępu w budowie pojazdów kosmicznych. Będzie też można zająć miejsce w kapsule lądownika i przejść po pochylni łączącej wieżę startów z rakietami misji Gemmini i Apollo. Następnie przejazd na nocleg do hotelu w okolicy Miami. (Trasa ok. 320 km).
Everglades i Miami: między bagnami a plażą
Po śniadaniu, przejazd do Parku Narodowego Everglades, czyli oryginalne bagna Florydy, zwane również rzeką traw. Jest to rozległy bagnisty teren, który z lotu ptaka przypomina pociętą niebieskimi strużkami wody miękką, zieloną poduszkę. Cały obszar ma około 160 km długości i od 80 do 120 km szerokości. Po bagnach przepłyniemy płaskodennymi łodziami napędzanymi samolotowym śmigłem, czyli prawdziwymi filmowymi "airboat’ami". Taki rejs to niezapomniane wrażenia obserwacji przyrody - mknięcia wśród stad ptactwa oraz podpływania bezpiecznie do aligatorów. Łodzie wyposażone są w słuchawki oddzielające od hałasu i pozwalające przewodnikowi na snucie opowieści o trasie wycieczki. Przejazd do Miami. Po południu czas wolny na kąpiele morskie i słoneczne. Nocleg w Miami. (Trasa ok. 150 km).
Miami i bajkowe Key West: na tropie Ernesta Hemingwaya
Śniadanie i czas wolny na wypoczynek na plaży lub samodzielne zwiedzanie miasta, np. dzielnicy kubańskiej - Little Havana; poczucia rytmu latino South Beach i nasycenie się smakami tętniącego życiem i pachnącego cygarami miasta. Możliwość wycieczki na Key West (dodatkowo płatna ok. 120 USD). Jest to miasto-wyspa położona w archipelagu Florida Keys, ok. 200 km w głąb Zatoki Meksykańskiej. Zgodnie z obowiązującą indiańską legendą, kto raz znajdzie się na wyspie, ten do końca życia będzie chciał na nią powrócić. Zwiedzanie Key West m.in.: Dom Ernesta Hemingwaya i letniej rezydencji prezydenta Thrumana - Mały Biały Dom (wstępy dodatkowo płatne). Trasa przejazdowa dostarcza przepięknych widoków i jako jedyna na Florydzie została uhonorowana prestiżowym tytułem All American Road. Droga prowadzi przez 42 mosty, które rozdzielają Zatokę Meksykańską i Ocean Atlantycki. Postój w restauracji Margaritasville, serwującej jeden z ulubionych drinków Hemingwaya „Margarite” (dodatkowo płatne). Czas wolny na kąpiel w turkusowych wodach zatoki, której temperatura często osiąga nawet 30oC. Przed powrotem postój i pamiątkowe zdjęcie przed najbardziej na południe wysuniętym przylądkiem USA, skąd do Hawany już tylko 150 km. Powrót na nocleg do hotelu w Miami.
Zwiedzanie Miami: między luksusem a historią szerokim ujęciu
Późne śniadanie w hotelu, wykwaterowanie. Następnie udamy się na zwiedzanie Miami, które rozpoczniemy na pokładzie “Duck boat”, czyli wojskowej amfibii, umożliwiającej zwiedzanie z lądu i z wody, która zabierze nas do najciekawszych zakątków miasta: South Beach - ze słynnymi budynkami Art Deco, Star Island, z rezydencjami gwiazd jak Gloria Estefan, Jennifer Lopez lub Enrique Inglesias oraz Downtown z Bayside i promenadą pełną sklepów i różnorodnych restauracji. Miejsca te zobaczymy z pokładu statku, ale również odwiedzimy na lądzie. Następnie czas wolny przy Ocean Drive i możliwość zobaczenia z zewnątrz willi Gianniego Versace "Casuarinę", przed którą słynny kreator mody został zastrzelony. Następnie transfer na lotnisko w Miami. Wylot do Polski.
Powrót do domu: przylot do Warszawy
Przylot do Warszawy
Uwagi do programu
Dodatkowe informacje
Do dyspozycji gości
W hotelu najczęściej restauracja oraz bar.
Wyżywienie
Śniadania amerykańskie: składają się głównie z produktów słodkich – słodkie bułki, muffiny, pieczywo tostowe, płatki kukurydziane, owoce. Czasami dostępne są „hash browns” – placki ziemniaczane lub ziemniaki na ciepło. Rzadkością są warzywa, sery czy wędlina.
Zakwaterowanie
Hotele ***, a także ew. pensjonaty/motele *** wg kategoryzacji Rainbow o średnim standardzie (w USA nie ma oficjalnej kategoryzacji obiektów); zwykle położone poza centrami miast. 11 rozpoczętych dób hotelowych: Nowy Jork – 3, Waszyngton – 2, Boston -2 ,Orlando - 1, Miami - 3
Pokoje: 2 -osobowe, możliwe zakwaterowanie max. 3 os. dorosłych ale bez dodatkowego łóżka – pokój wyposażony jest w 2 łóżka dwuosobowe (typu „queen”).
Wyżywienie: Śniadania amerykańskie: składają się głównie z produktów słodkich – słodkie bułki, muffiny, pieczywo tostowe, płatki kukurydziane, owoce. Czasami dostępne są „hash browns” – placki ziemniaczane lub ziemniaki na ciepło. Rzadkością są warzywa, sery czy wędlina.
Wizy
Obywatele Polski mają obowiązek posiadania ważnej ESTA bądź wizy przy wjeździe do Stanów Zjednoczonych Ameryki.
UWAGA!
•
ESTA nie gwarantuje otrzymania zezwolenia na wjazd do USA. Decyzję o wydaniu pozwolenia na przekroczenie granicy USA podejmuje inspektor imigracyjny w punkcie granicznym;•
Nawet jeśli poprzednio obywatel Rzeczpospolitej Polskiej wjechał bez problemów do Stanów Zjednoczonych, mimo wcześniejszego przekroczenia dozwolonego czasu pobytu w USA, nie oznacza to, że będzie wpuszczony ponownie. W miarę udoskonalania i powiększania baz danych stosowanych podczas kontroli wjazdowej wzrasta prawdopodobieństwo wykrycia przez oficera imigracyjnego wcześniejszego naruszenia przepisów; • zatajenie informacji o poprzednim przedłużonym pobycie uważane jest za świadome wprowadzenie w błąd i prowadzi do dożywotniej odmowy wydania wizy;Kto nie może starać się o autoryzację w systemie ESTA?
•
osoby, którym w przeszłości odmówiono wizy lub które "miały problemy mogące wpłynąć na prawo do otrzymania wizy, takie jak wyrok sądowy lub złamania prawa imigracyjnego USA”•
Program ruchu bezwizowego nie obejmuje też osób, które po 1 marca 2011 roku odwiedziły Koreę Północną, Iran, Irak, Libię, Somalię, Sudan, Syrię, Jemen lub Kubę.W przypadku braku otrzymania autoryzacji ESTA można ubiegać się o wizę w amerykańskiej ambasadzie lub konsulacie. Szczegóły (koszty, sposób aplikacji) na stronie: http://polish.poland.usembassy.gov/wizy/wizy-nieimigracyjne/jak-ubiega-si-o-wiz.html
Z posiadania ESTA zwolnione są osoby, posiadające ważną amerykańską wizę wjazdową. Posiadający wizę B1/B2 mogą zgodnie z prawem nadal podróżować do USA, wykorzystując tę wizę do ostatniego dnia jej ważności – czyt. „expiry date”.
Zgodnie z prawem można aplikować o wjazd nawet w ostatnim dniu ważności wizy, ale to urzędnik na granicy określa na ile dana osoba otrzyma prawo pobytu i to jest nadrzędne od daty ważności samej wizy.
Czas rozpatrywania ESTY przez Urząd Imigracyjny Stanów Zjednoczonych nie jest identyczny. Informujemy, iż Biuro Podróży Rainbow Tours S. A. nie ponosi odpowiedzialności za zwłokę w rozpatrzeniu wniosku o ESTA, leżącą po stronie Urzędu Imigracyjnego USA oraz za odmowę wydania ESTA, wynikającą z przyczyn niezależnych od Biura Podróży Rainbow Tours S.A.
Dla Klientów, którzy wykupili dodatkowo płatną usługę pośrednictwa w wyrobieniu ESTA, dokumenty będą do odbioru na lotnisku.
W przypadku osób podróżujących na podstawie paszportu wydanego przez kraj inny niż Polska klienci zobligowani są do sprawdzenia w Ambasadzie Stanów Zjednoczonych przepisów celnych ich obowiązujących.
Świadczenia
Cena obejmuje: przelot samolotem rejsowym z Warszawy do Bostonu i z Miami do Warszawy, przelot wewnętrzny z Waszyngtonu do Orlando (możliwe przesiadki), opłaty lotniskowe, zakwaterowanie (razem 11 rozpoczętych dób hotelowych), wyżywienie: śniadania, transfery klimatyzowanym autokarem, obsługę polskiego przedstawiciela podczas odprawy na lotnisku w Polsce, opieka polskiego pilota i ubezpieczenie TU Europa - wariant podstawowy (NNW, KL, Assistance oraz bagaż).
Cena nie obejmuje: kosztów biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, lokalnych przewodników, napiwków, systemu Tour Guide - ok. 590 USD (płatne na miejscu pilotowi imprezy); przejazdów komunikacją miejską, wycieczek fakultatywnych (orientacyjne ceny w programie) oraz innych wydatków osobistych i pozostałych nie ujętych powyżej kosztów.
5.1/6 (36 opinii)
Bezpośredni
Objazd
W cenie
W cenie
Cena obejmuje: przelot samolotem rejsowym z Warszawy do Bostonu i z Miami do Warszawy, przelot wewnętrzny z Waszyngtonu do Orlando (możliwe przesiadki), opłaty lotniskowe, zakwaterowanie (razem 11 rozpoczętych dób hotelowych), wyżywienie: śniadania, transfery klimatyzowanym autokarem, obsługę polskiego przedstawiciela podczas odprawy na lotnisku w Polsce, opieka polskiego pilota i ubezpieczenie TU Europa - wariant podstawowy (NNW, KL, Assistance oraz bagaż).
Cena nie obejmuje: kosztów biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, lokalnych przewodników, napiwków, systemu Tour Guide - ok. 590 USD (płatne na miejscu pilotowi imprezy); przejazdów komunikacją miejską, wycieczek fakultatywnych (orientacyjne ceny w programie) oraz innych wydatków osobistych i pozostałych nie ujętych powyżej kosztów.
Plan wycieczki
Dodatkowe informacje
Szczegóły lotu
Bagaż
rejestrowany i podręczny
Opieka
polskojęzycznego pilota
Ubezpieczenie
podstawowe
6.0/6
Jerzy Monika Wrocław 12.07.2024
6.0/6
ewa&cezary😊 06.10.2019