Kiedy jechać na Madagaskar? Klimat, temperatury i atrakcje na Madagaskarze

Wyspa leżąca nieopodal wybrzeża Afryki, na Oceanie Indyjskim zachwyca gościnną ludnością żyjącą w tradycyjny sposób. Dzięki fantastycznym warunkom klimatycznym, panującym tu przez cały rok, jest wiecznie zielonym domem dla wielu egzotycznych gatunków zwierząt. Świetna pogoda sprawia, że z atrakcji Madagaskaru można korzystać niemal zawsze. Choć na wyspie wyróżnia się tylko dwie pory roku – deszczową i suchą (lato i zimę), warunki pogodowe bywają tu zróżnicowane. Nie jest to tylko kwestia kalendarza, ale także usytuowania względem lądu oraz bliskości wody. Pomimo tego, że pogoda jest niejednolita, da się ja dość łatwo przewidzieć i nie sprawia większych niespodzianek.

Jaka pogoda panuje na Madagaskarze? Klimat wyspy

Madagaskar, z racji swojego położenia na Oceanie Indyjskim (nieopodal wschodniego wybrzeża Afryki), cechują względnie stałe warunki pogodowe. Trudno tu mówić o mocnym zróżnicowaniu temperatur panujących w ciągu roku. Generalnie jeśli chodzi o warunki naturalne wyspy, można wskazać tu dominację klimatu równikowego wilgotnego na wschodnim wybrzeżu oraz przewagę klimatu podrównikowego suchego w części zachodniej. Takie warunki sprawiają, że zdecydowana większość występującej tu roślinności ma charakter endemiczny i jest unikalna na skalę światową.

Warunki pogodowe a zróżnicowanie terenu wyspy

Górzyste ukształtowanie terenu, którego wyraźny grzbiet odznacza się od północy i biegnie na południe, ma znaczący wpływ na pogodę na lądzie. Różnica między wybrzeżem a środkiem wyspy wynosi od 5 do 10 stopni Celsjusza. Zachodnią część tego ukształtowania cechują najniższa wilgotność, jednak udając się dalej w tym kierunku na skraj wyspy opadów występuje najwięcej. Uświadczyć ich można niemal przez cały rok. Jest to efekt działania wiatrów przychodzących z południowego wschodu. Część południowo-zachodnia cechuje klimat stepowy – zazwyczaj jest tam sucho i gorąco. Wschodnie wybrzeże wyróżnia klimat podrównikowy z częstymi wiatrami i opadami rzędu 3,5 metra rocznie. Zachodnie wybrzeże jest znacznie bardziej suche, nawet w stosunku do głębi lądu.



Północny i wschodni Madagaskar

W ciągu roku na tym obszarze rejestruje się temperatury wynoszące średnio 23 stopnie Celsjusza. Stwarza to optymalne warunki do zwiedzania wyspy. Najcieplejszym miesiącem jest tu październik, kiedy termometry wskazują około 33 stopnie Celsjusza. Natomiast najniższe temperatury przypadają na lipiec, gdy słupki rtęci nie przekraczają 18 stopni Celsjusza. Wtedy też notuje się najmniej opadów w ciągu całego roku. W tej części wyspy występują też największe opady. W styczniu wynoszą one zazwyczaj ok. 460 mm.

Środkowy Madagaskar

Ta część kraju nie jest tak upalna w stosunku do tego, czego można by się spodziewać po Afryce. W skali roku termometry pokazują tu średnio 17 stopni Celsjusza. Najcieplejszy okres w tym rejonie to kwiecień i październik, kiedy słupki rtęci szybują do 25 stopni Celsjusza. Sierpień jest najzimniejszym miesiącem z przeciętnymi dziennymi temperaturami wynoszącymi 12 stopni Celsjusza.

Południowy Madagaskar

Roczne temperatury powierza oscylują na południu w okolicach 22 stopni Celsjusza. Kwiecień jawi się jako najcieplejszy miesiąc – z temperaturą przekraczającą 30 stopni. Lipiec to najzimniejszy miesiąc i słupki rtęci spadają nierzadko do 14 stopni. Wtedy też jest okres najmniejszych opadów.

Zachodni Madagaskar

Powietrze w ciągu roku ma średnio 27 stopni Celsjusza. Grudzień jest wyjątkowo ciepły – wtedy termometry wskazują niekiedy ponad 32 stopnie. Najzimniejszy marzec wydaje się dość ciepły ze swoimi 23 stopniami. Opady są tu dość wysokie, a najwięcej występuje ich w styczniu.



Temperatury na Madagaskarze w zależności od pór roku


Pora deszczowa
Okres ten – odpowiadający latu – trwa od listopada do marca. Największe skupienie opadów zaczyna się na Madagaskarze w styczniu i stopniowo zmniejsza się w marcu. Standardem jest temperatura oscylującą w okolicach średnio 25 stopni Celsjusza. Nie jest też rzadkością, kiedy nieco przekroczy 30 stopni. Zdarza się to najczęściej w rejonie miasta Antananarywa.



Pora sucha
Pora ta odpowiada zimie. Choć może kojarzyć się z ujemnymi temperaturami, to nie uświadczy się ich tu nigdy. W tym okresie, przypadającym pomiędzy przełomem kwietnia i maja a październikiem, słupek rtęci nie powinien schodzić poniżej 20 stopni Celsjusza, a czasami – w pewnych rejonach – sięga nawet do 30 stopni (choć jest to rzadkość). W wewnętrznych częściach wyspy, gdzie jest chłodniej, zdarzają się niekiedy spadki temperatur do 10 stopni. Czas, kiedy trwa ta pora roku też może być zaskoczeniem, albowiem zaczyna się ona w kwietniu, a kończy się w październiku. W tym okresie da się również odczuć wyraźny spadek wilgotności powietrza (czasem bardzo duży).



Kiedy lecieć na Madagaskar?

Panująca tu pogoda jest na tyle mało zróżnicowana, że planując wyprawę na Madagaskar można podjąć decyzję w oparciu o osobiste preferencję. Precyzyjniej mówiąc należy porę wylotu uzależnić od tego, czy preferuje się bardziej aurę przypominającą nasz przełom wiosny i lata, czy bardziej egzotyczny klimat. Pora sucha to mniej uciążliwa temperatura (dla wielbicieli tropików może nawet za niska) i rzadsze opady, mogące czasem nasuwać skojarzenie z suszą. Pora deszczowa oznacza przygotowanie się do niekiedy naprawdę wysokiej wilgotności i większych temperatur (choć zwykle nie bywają nieprzyjemnie wysokie), ale w zamian dostaje się wrażenie obcowania z autentyczną rajską wyspą.

Data Publikacji: 02.01.2020

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
TOP 7: najlepsze hotele na wakacje 2025. Oto miejsca na urlop idealny!Planujesz wakacje na nadchodzący rok, ale wciąż nie możesz się zdecydować? Przytłacza Cię liczba dostępnych ofert hotelowych? Zupełnie to rozumiemy! W gąszczu świetnych opcji również można czuć się zagubionym. Na szczęście mamy doświadczenie w organizowaniu wakacji i tworzeniu urlopowych par idealnych – bez pudła łączymy podróżnych o konkretnych potrzebach z ich kierunkami marzeń i hotelami perfekcyjnie dopasowanymi do ich oczekiwań. Nie wierzysz? Oto nasze top 7 hoteli na wakacje 2025. Wierzymy, że znajdziesz na tej liście miejsce idealne dla siebie.
krajobraz kierunku
TOP 7: najlepsze hotele na Karaibach. Tutaj czeka Cię relaks marzeń!Wyspy Karaibskie to miejsce, gdzie dzikie plaże graniczą z kolonialną architekturą, a turkusowe laguny ustępują miejsca tropikalnym lasom. Tutejsze hotele to nie tylko luksusowe przystanie, ale też świetne bazy wypadowe. A jest tu mnóstwo do roboty! Można nurkować przy rafach koralowych, odkrywać karaibskie miasteczka z ich targowiskami pełnymi świeżych owoców morza i przypraw, wędrować szlakami przez bujne lasy deszczowe albo poznawać niezwykłe zabytki z okresów starożytnych cywilizacji lub czasów kolonialnych. W eleganckim resorcie czy kameralnym obiekcie Karaiby potrafią – oczywiście pozytywnie – zaskoczyć. Gdzie jednak się zatrzymać, by móc w pełni docenić ich bogactwo? Poznaj nasze zestawienie top 7 karaibskich hoteli!
krajobraz kierunku
Szybki paszport tymczasowy – jak go wyrobić? Ile kosztuje? Ten dokument może Cię uratować nawet chwilę przed wylotem!Przygotowań do zagranicznego wyjazdu nie warto odkładać na ostatnią chwilę. Wiele osób jednak zapomina o tej z pozoru banalnej radzie i tuż przed planowanym wylotem orientuje się, że ich paszport stracił ważność, albo nie odebrali gotowego dokumentu z urzędu. Nawet tak trudna sytuacja nie przekreśla jednak szans na pilną wizytę u rodziny czy realizację zawodowych zobowiązań. Na lotnisku można otrzymać paszport tymczasowy, który umożliwi odbycie podróży. Dla kogo jest przeznaczony i jak go wyrobić? Odpowiedź znajdziesz poniżej.
krajobraz kierunku
Czy w Wenezueli jest bezpiecznie? Informacje z pierwszej ręki Salto Angel – najwyższy wodospad świata; tepui – najstarsze formacje geologiczne na świecie; andyjskie szczyty sięgające 5 000 m n.p.m. z najdłuższą i najwyższą kolejka linową na świecie – takich „naj” można wymienić jeszcze wiele. Biorąc pod uwagę liczbę atrakcji i „cudów natury”, jakie oferuje Wenezuela, kraj ten powinien znajdować się na topie najbardziej pożądanych destynacji na świecie! Dlaczego tak nie jest? Głównie za sprawą utrzymujących się wątpliwości dotyczących bezpieczeństwa turystów. Warto jednak wiedzieć, że dzisiaj obawy te – podsycane przez doniesienia medialne pisane często bez realnego odwiedzenia kraju – są zdecydowanie na wyrost.