Jaka pogoda panuje na Madagaskarze? Klimat wyspy
Madagaskar, z racji swojego położenia na Oceanie Indyjskim (nieopodal wschodniego wybrzeża Afryki), cechują względnie stałe warunki pogodowe. Trudno tu mówić o mocnym zróżnicowaniu temperatur panujących w ciągu roku. Generalnie jeśli chodzi o warunki naturalne wyspy, można wskazać tu dominację klimatu równikowego wilgotnego na wschodnim wybrzeżu oraz przewagę klimatu podrównikowego suchego w części zachodniej. Takie warunki sprawiają, że zdecydowana większość występującej tu roślinności ma charakter endemiczny i jest unikalna na skalę światową.
Warunki pogodowe a zróżnicowanie terenu wyspy
Górzyste ukształtowanie terenu, którego wyraźny grzbiet odznacza się od północy i biegnie na południe, ma znaczący wpływ na pogodę na lądzie. Różnica między wybrzeżem a środkiem wyspy wynosi od 5 do 10 stopni Celsjusza. Zachodnią część tego ukształtowania cechują najniższa wilgotność, jednak udając się dalej w tym kierunku na skraj wyspy opadów występuje najwięcej. Uświadczyć ich można niemal przez cały rok. Jest to efekt działania wiatrów przychodzących z południowego wschodu. Część południowo-zachodnia cechuje klimat stepowy – zazwyczaj jest tam sucho i gorąco. Wschodnie wybrzeże wyróżnia klimat podrównikowy z częstymi wiatrami i opadami rzędu 3,5 metra rocznie. Zachodnie wybrzeże jest znacznie bardziej suche, nawet w stosunku do głębi lądu.
Północny i wschodni Madagaskar
W ciągu roku na tym obszarze rejestruje się temperatury wynoszące średnio 23 stopnie Celsjusza. Stwarza to optymalne warunki do zwiedzania wyspy. Najcieplejszym miesiącem jest tu październik, kiedy termometry wskazują około 33 stopnie Celsjusza. Natomiast najniższe temperatury przypadają na lipiec, gdy słupki rtęci nie przekraczają 18 stopni Celsjusza. Wtedy też notuje się najmniej opadów w ciągu całego roku. W tej części wyspy występują też największe opady. W styczniu wynoszą one zazwyczaj ok. 460 mm.
Środkowy Madagaskar
Ta część kraju nie jest tak upalna w stosunku do tego, czego można by się spodziewać po Afryce. W skali roku termometry pokazują tu średnio 17 stopni Celsjusza. Najcieplejszy okres w tym rejonie to kwiecień i październik, kiedy słupki rtęci szybują do 25 stopni Celsjusza. Sierpień jest najzimniejszym miesiącem z przeciętnymi dziennymi temperaturami wynoszącymi 12 stopni Celsjusza.
Południowy Madagaskar
Roczne temperatury powierza oscylują na południu w okolicach 22 stopni Celsjusza. Kwiecień jawi się jako najcieplejszy miesiąc – z temperaturą przekraczającą 30 stopni. Lipiec to najzimniejszy miesiąc i słupki rtęci spadają nierzadko do 14 stopni. Wtedy też jest okres najmniejszych opadów.
Zachodni Madagaskar
Powietrze w ciągu roku ma średnio 27 stopni Celsjusza. Grudzień jest wyjątkowo ciepły – wtedy termometry wskazują niekiedy ponad 32 stopnie. Najzimniejszy marzec wydaje się dość ciepły ze swoimi 23 stopniami. Opady są tu dość wysokie, a najwięcej występuje ich w styczniu.
Temperatury na Madagaskarze w zależności od pór roku
Pora deszczowa
Okres ten – odpowiadający latu – trwa od listopada do marca. Największe skupienie opadów zaczyna się na Madagaskarze w styczniu i stopniowo zmniejsza się w marcu. Standardem jest temperatura oscylującą w okolicach średnio 25 stopni Celsjusza. Nie jest też rzadkością, kiedy nieco przekroczy 30 stopni. Zdarza się to najczęściej w rejonie miasta Antananarywa.
Pora sucha
Pora ta odpowiada zimie. Choć może kojarzyć się z ujemnymi temperaturami, to nie uświadczy się ich tu nigdy. W tym okresie, przypadającym pomiędzy przełomem kwietnia i maja a październikiem, słupek rtęci nie powinien schodzić poniżej 20 stopni Celsjusza, a czasami – w pewnych rejonach – sięga nawet do 30 stopni (choć jest to rzadkość). W wewnętrznych częściach wyspy, gdzie jest chłodniej, zdarzają się niekiedy spadki temperatur do 10 stopni. Czas, kiedy trwa ta pora roku też może być zaskoczeniem, albowiem zaczyna się ona w kwietniu, a kończy się w październiku. W tym okresie da się również odczuć wyraźny spadek wilgotności powietrza (czasem bardzo duży).