ikona-burger
napis-rainbow
ikona-telefon

Kiedy jechać na Madagaskar? Klimat, temperatury i atrakcje na Madagaskarze

Wyspa leżąca nieopodal wybrzeża Afryki, na Oceanie Indyjskim zachwyca gościnną ludnością żyjącą w tradycyjny sposób. Dzięki fantastycznym warunkom klimatycznym, panującym tu przez cały rok, jest wiecznie zielonym domem dla wielu egzotycznych gatunków zwierząt. Świetna pogoda sprawia, że z atrakcji Madagaskaru można korzystać niemal zawsze. Choć na wyspie wyróżnia się tylko dwie pory roku – deszczową i suchą (lato i zimę), warunki pogodowe bywają tu zróżnicowane. Nie jest to tylko kwestia kalendarza, ale także usytuowania względem lądu oraz bliskości wody. Pomimo tego, że pogoda jest niejednolita, da się ja dość łatwo przewidzieć i nie sprawia większych niespodzianek.

Jaka pogoda panuje na Madagaskarze? Klimat wyspy

Madagaskar, z racji swojego położenia na Oceanie Indyjskim (nieopodal wschodniego wybrzeża Afryki), cechują względnie stałe warunki pogodowe. Trudno tu mówić o mocnym zróżnicowaniu temperatur panujących w ciągu roku. Generalnie jeśli chodzi o warunki naturalne wyspy, można wskazać tu dominację klimatu równikowego wilgotnego na wschodnim wybrzeżu oraz przewagę klimatu podrównikowego suchego w części zachodniej. Takie warunki sprawiają, że zdecydowana większość występującej tu roślinności ma charakter endemiczny i jest unikalna na skalę światową.

Warunki pogodowe a zróżnicowanie terenu wyspy

Górzyste ukształtowanie terenu, którego wyraźny grzbiet odznacza się od północy i biegnie na południe, ma znaczący wpływ na pogodę na lądzie. Różnica między wybrzeżem a środkiem wyspy wynosi od 5 do 10 stopni Celsjusza. Zachodnią część tego ukształtowania cechują najniższa wilgotność, jednak udając się dalej w tym kierunku na skraj wyspy opadów występuje najwięcej. Uświadczyć ich można niemal przez cały rok. Jest to efekt działania wiatrów przychodzących z południowego wschodu. Część południowo-zachodnia cechuje klimat stepowy – zazwyczaj jest tam sucho i gorąco. Wschodnie wybrzeże wyróżnia klimat podrównikowy z częstymi wiatrami i opadami rzędu 3,5 metra rocznie. Zachodnie wybrzeże jest znacznie bardziej suche, nawet w stosunku do głębi lądu.Północny i wschodni Madagaskar

W ciągu roku na tym obszarze rejestruje się temperatury wynoszące średnio 23 stopnie Celsjusza. Stwarza to optymalne warunki do zwiedzania wyspy. Najcieplejszym miesiącem jest tu październik, kiedy termometry wskazują około 33 stopnie Celsjusza. Natomiast najniższe temperatury przypadają na lipiec, gdy słupki rtęci nie przekraczają 18 stopni Celsjusza. Wtedy też notuje się najmniej opadów w ciągu całego roku. W tej części wyspy występują też największe opady. W styczniu wynoszą one zazwyczaj ok. 460 mm.

Środkowy Madagaskar

Ta część kraju nie jest tak upalna w stosunku do tego, czego można by się spodziewać po Afryce. W skali roku termometry pokazują tu średnio 17 stopni Celsjusza. Najcieplejszy okres w tym rejonie to kwiecień i październik, kiedy słupki rtęci szybują do 25 stopni Celsjusza. Sierpień jest najzimniejszym miesiącem z przeciętnymi dziennymi temperaturami wynoszącymi 12 stopni Celsjusza.

Południowy Madagaskar

Roczne temperatury powierza oscylują na południu w okolicach 22 stopni Celsjusza. Kwiecień jawi się jako najcieplejszy miesiąc – z temperaturą przekraczającą 30 stopni. Lipiec to najzimniejszy miesiąc i słupki rtęci spadają nierzadko do 14 stopni. Wtedy też jest okres najmniejszych opadów.

Zachodni Madagaskar

Powietrze w ciągu roku ma średnio 27 stopni Celsjusza. Grudzień jest wyjątkowo ciepły – wtedy termometry wskazują niekiedy ponad 32 stopnie. Najzimniejszy marzec wydaje się dość ciepły ze swoimi 23 stopniami. Opady są tu dość wysokie, a najwięcej występuje ich w styczniu.Temperatury na Madagaskarze w zależności od pór roku


Pora deszczowa
Okres ten – odpowiadający latu – trwa od listopada do marca. Największe skupienie opadów zaczyna się na Madagaskarze w styczniu i stopniowo zmniejsza się w marcu. Standardem jest temperatura oscylującą w okolicach średnio 25 stopni Celsjusza. Nie jest też rzadkością, kiedy nieco przekroczy 30 stopni. Zdarza się to najczęściej w rejonie miasta Antananarywa.Pora sucha
Pora ta odpowiada zimie. Choć może kojarzyć się z ujemnymi temperaturami, to nie uświadczy się ich tu nigdy. W tym okresie, przypadającym pomiędzy przełomem kwietnia i maja a październikiem, słupek rtęci nie powinien schodzić poniżej 20 stopni Celsjusza, a czasami – w pewnych rejonach – sięga nawet do 30 stopni (choć jest to rzadkość). W wewnętrznych częściach wyspy, gdzie jest chłodniej, zdarzają się niekiedy spadki temperatur do 10 stopni. Czas, kiedy trwa ta pora roku też może być zaskoczeniem, albowiem zaczyna się ona w kwietniu, a kończy się w październiku. W tym okresie da się również odczuć wyraźny spadek wilgotności powietrza (czasem bardzo duży).Kiedy lecieć na Madagaskar?

Panująca tu pogoda jest na tyle mało zróżnicowana, że planując wyprawę na Madagaskar można podjąć decyzję w oparciu o osobiste preferencję. Precyzyjniej mówiąc należy porę wylotu uzależnić od tego, czy preferuje się bardziej aurę przypominającą nasz przełom wiosny i lata, czy bardziej egzotyczny klimat. Pora sucha to mniej uciążliwa temperatura (dla wielbicieli tropików może nawet za niska) i rzadsze opady, mogące czasem nasuwać skojarzenie z suszą. Pora deszczowa oznacza przygotowanie się do niekiedy naprawdę wysokiej wilgotności i większych temperatur (choć zwykle nie bywają nieprzyjemnie wysokie), ale w zamian dostaje się wrażenie obcowania z autentyczną rajską wyspą.

Data Publikacji: 02.01.2020

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Pogoda i temperatura w Tunezji. Kiedy polecieć na wakacje?Tunezja to jeden z najciekawszych krajów północnej Afryki. Znakomite miejsce zarówno dla miłośników plażowania, jak i zwiedzania. Na turystów czekają tu piękne plaże Djerby, Susy czy Monastyru oraz światowej klasy rzymskie i fenickie zabytki, klimatyczne medyny Tunisu, czy Kairuanu, a także niesamowite pustynne krajobrazy służące jako plenery do wielu filmów. Dodatkowo przyjezdnych zachwyca tutejsza kuchnia, a serdeczność i gościnność mieszkańców tego kraju jest wręcz legendarna. Zobacz jakiej pogody możesz spodziewać się w Tunezji w poszczególnych miesiącach roku i kiedy najlepiej wybrać się tam na wczasy lub wycieczkę objazdową.
krajobraz kierunku
Wiza i karta turysty - czy są potrzebne na Kubie?Kuba jest bardzo popularnym celem podróży. Planując wakacje na Kubie, nie wystarczy jednak spakować strój kąpielowy i krem z filtrem. Trzeba przede wszystkim zapoznać się z aktualnymi przepisami wizowymi. Obywatele dowolnego kraju mogą podróżować na wyspę bez ograniczeń imigracyjnych. Jednak dla większości obcokrajowców wjazd na terytorium Kuby jest uwarunkowany posiadaniem niezbędnych dokumentów w tym odpowiedniej wizy.
krajobraz kierunku
Ceny nad morzem w 2023. Czego spodziewać się podczas wakacji nad Bałtykiem?Wybierasz się na wakacje nad polskie morze i zastanawiasz się, jakich cen w sezonie się spodziewać? Boisz się, że nad Bałtykiem w 2023 roku jest drogo? Jak jest naprawdę i czy rzeczywiście podczas urlopu w Polsce trzeba odmawiać sobie wyjścia do restauracji lub innych atrakcji z powodu inflacji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w artykule.
krajobraz kierunku
Dokąd warto pojechać na wakacje w sierpniu 2023? Podpowiadamy destynacje! Wciąż nie wiesz, gdzie na wakacje w sierpniu warto jechać w 2023 roku? Pragniesz wyjechać na zagraniczne wczasy? W takim razie sprawdź listę potwierdzonych wylotów do najlepszych kurortów w Europie! Nasza oferta wczasów last minute w sierpniu obejmuje kilkanaście krajów, setki hoteli i potwierdzonych lotów z Polski! Wybierz się na długo wyczekiwany urlop i odpocznij! Grecja, Turcja, Chorwacja, a może Bułgaria? Sprawdź, jakie kierunki dla Ciebie przygotowaliśmy. Dobra pogoda w sierpniu oraz temperatury Cię nie zawiodą.