Wyspa Phu Quoc - pogoda i klimat. Kiedy polecieć do Wietnamu?

Wietnam to jeden z bardziej fascynujących krajów Azji Południowo-Wschodniej, stanowiący niesamowitą mieszankę azjatyckiej kultury, tropikalnego klimatu i fenomenalnej, znanej na całym świecie kuchni wietnamskiej, której nikomu nie trzeba chyba rekomendować. To fantastyczny kraj zarówno do zwiedzania, jak i do wypoczynku. W tym drugim przypadku, najpopularniejsza staje się ostatnio Phu Quoc, tropikalna wyspa znajdująca się w południowej części kraju, w Zatoce Tajlandzkiej, u zbiegu lądowych granic Wietnamu i Kambodży. Zanim polecisz na wyspę Phu Quoc, pogoda oraz tamtejszy klimat powinny Cię zainteresować. Dowiedz się, kiedy najlepiej wybrać się do południowego Wietnamu.

Phu Quoc - klimat Wietnamu

Duży wpływ na pogodę na wyspie Phu Quoc i nie tylko ma monsun – od maja do października przynoszący znaczne opady deszczu w całym kraju, z wyjątkiem centrum oraz od października do kwietnia powodujący duże opady na wschodnim wybrzeżu. Wewnątrz kraju, tam, gdzie występują góry, klimat jest łagodniejszy latem, ale chłodniejszy zimą, szczególnie na północy.

W Wietnamie występują różne typy klimatu:

  • podzwrotnikowy - na północy,
  • tropikalny - w centrum i na południu.

Pogoda w Wietnamie Północnym

Roczna suma opadów wynosi 1675 mm. Najbardziej deszczowe jest lato, szczególnie lipiec (290 mm) i sierpień (320 mm), najmniej pada zimą (20-25 mm miesięcznie).

Średnie temperatury na północy kraju (Hanoi) wynoszą:

  • zimą 20-21°C w dzień i 15-16°C w nocy,
  • wiosną i jesienią 23-29°C w dzień i 19-23°C w nocy,
  • latem 32-33°C w dzień i 26-27°C w nocy.

To może Cię zainteresować: Atrakcje i zabytki w Hanoi

Klimat w Wietnamie Południowym

Zasadniczo występują dwie pory: sucha i deszczowa.

  1. Sucha przypada na okres od grudnia do kwietnia, temperatury w dzień nie przekraczają wówczas 28°C.
  2. Pora deszczowa trwa od maja do listopada i charakteryzuje się nie tylko dużymi opadami, ale też i bardzo wysokimi temperaturami, które mogą dochodzić nawet do 40°C (choć zazwyczaj oscylują wokół 33-34°C).

Średnie temperatury w Ho Chi Minh wahają się przez cały rok od 31 do 34°C w dzień i od 21 do 25°C w nocy. W okresie od maja do grudnia mogą pojawić się tajfuny.

W południowej części Wietnamu i na południowych wyspach (Phu Quoc, ale też Con Dao) klimat jest gorący przez cały rok. Od listopada do połowy lutego maksymalne temperatury wynoszą około 31-32°C, natomiast w połowie lutego temperatury zaczynają rosnąć i osiągają najwyższy poziom w roku między marcem a majem i wynoszą średnio 33-35°C (sporadycznie mogą się zdarzyć temperatury dochodzące do 40°C, które występują zazwyczaj tuż przed nadejściem monsunu).

Przeczytaj też: Pogoda i klimat w Wietnamie

Pogoda i temperatury na Wyspie Phu Quoc na przestrzeni całego roku

W trakcie zimy (grudzień, styczeń, luty) panują najniższe temperatury na Phu Quoc w Wietnamie – średnio ok. 21-22°C w ciągu dnia i ok. 14°C w nocy. Występuje za to najwięcej dni słonecznych23-25 w ciągu miesiąca (każdego dnia jest ok. 10 godzin słonecznych) oraz odnotowuje się najniższe opady, które wynoszą zaledwie 20-30 mm. Wówczas też jest najniższa wilgotność - przeciętnie 75-80%. Temperatura wody natomiast ma ok. 19-21°C.

Wiosną (marzec, kwiecień, maj) średnia temperatura na Phu Quoc w tym okresie to od 23°C w marcu do blisko 30°C w maju (w nocy odpowiednio 17-23°C). Liczba dni słonecznych sukcesywnie spada – od ok. 23 w marcu do 11-12 w maju, za to liczba godzin słonecznych utrzymuje się na tym samym poziomie – ok. 12h dziennie. Wilgotność wzrasta do ok. 82-83% i zaczynają padać deszcze – o ile w marcu jest tu ok. 11 dni deszczowych, to pod koniec maja już ok. 21. Suma opadów wynosi odpowiednio od 70 do 280 mm miesięcznie. Wraz z postępem miesięcy coraz wyższa robi się temperatura wody – od 23°C w marcu do 27°C w maju.

Lato na wietnamskim Phu Quoc (czerwiec, lipiec, sierpień) to zdecydowanie najbardziej ciepły okres w roku, kiedy średnie temperatury szybują tu do 31-32°C w dzień i 25-26°C w nocy. Lato to jednak najbardziej deszczowa część roku – suma opadów waha się w przedziale 250-360 mm, a pada średnio 22-25 dni w ciągu miesiąca. Utrzymuje się też wysoka wilgotność, która może przekraczać 85%. W tym okresie występuje tu zaledwie 6-9 dni słonecznych w miesiącu, ale słońce świeci przez 12 h dziennie. Temperatura wody wynosi w tym okresie 29-30°C.

Jesienią na Phu Quoc w Wietnamie (wrzesień, październik, listopad) temperatury sukcesywnie spadają od ok. 29°C we wrześniu do 24°C w listopadzie (w nocy 24°C). Zmniejszają się też opady od 240 mm we wrześniu do 60 mm w listopadzie. Spada także odczuwalna wilgotność, która w tym okresie wynosi ok. 77-78%. Wzrasta za to liczba dni słonecznych z 10 we wrześniu do 22 w listopadzie, a temperatura wody wynosi 25-29°C.

Najlepszy okres, by odwiedzić Wietnam

Najlepszą porą na wakacje w Wietnamie (z perspektywy całego kraju) jest pierwsza połowa lutego, ponieważ jest to jedyny okres, który nie jest ani bardzo deszczowo, ani bardzo gorąco, mimo że na północy jest pochmurno, a czasami bardzo chłodno.

Marzec i kwiecień są dobrymi miesiącami na zwiedzanie północy kraju, choć są niezbyt słoneczne. W centrum w tym okresie jest znacznie więcej słońca, a na południu zaczynają się upały. W kolejnych miesiącach temperatura się podnosi, ale za to zaczynają padać deszcze, które są wyjątkowo obfite w miesiącach wakacyjnych, zwłaszcza na południu kraju.

Kiedy jechać na Wyspę Phu Quoc? Pogoda i klimat

Najlepszy czas na odwiedziny południowego Wietnamu to okres od grudnia do połowy lutego, kiedy deszcze padają tu bardzo sporadycznie. Marzec i kwiecień to wciąż suche miesiące, ale w tym okresie zdarzają się bardzo upalne dni, które łagodzi nieco morska bryza wiejąca wzdłuż wybrzeża i na wyspach.  Temperatura morza jest odpowiednia do pływania przez cały rok, choć w okresie zimowym jest ona stosunkowo najchłodniejsza.

W okresie wakacyjnym można się z powodzeniem wybrać na wyspę Phu Quoc. Pogoda gwarantuje najcieplejszą wodę i najwyższe temperatury, ale trzeba pamiętać, że w tym czasie występuje tam wysoka wilgotność powietrza i padają deszcze - rzadko jednak zdarza się to przez cały dzień, ponieważ monsunowe ulewy są zazwyczaj obfite, ale za to krótkotrwałe.

Data Publikacji: 11.10.2022
autor artykulu zdjecie

Artykuł autorstwa: Redakcja Rainbow

Eksperci z branży turystycznej – piloci wycieczek, animatorzy, rezydenci i przewodnicy i wielu innych specjalistów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą zdobytą podczas niezliczonych podróży. W tekstach łączą praktyczne wskazówki z fascynującymi historiami i ciekawostkami z różnych zakątków świata. Ich opowieści to nie tylko przewodniki po popularnych kierunkach, ale przede wszystkim autentyczne relacje osób, które na co dzień pracują z turystami i poznają opisywane miejsca od podszewki.

Zobacz inne o:

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Savoir-vivre w podróży. O czym warto pamiętać, będąc w innych krajach?Istnieje coś magicznego w chwili, gdy po raz pierwszy stawia się stopę w zupełnie nowym miejscu, gdzie wszystko – od zapachu powietrza po dźwięki otaczającego świata – różni się od znanej, codziennej rzeczywistości. To właśnie wtedy zaczyna się rozumieć, że prawdziwa podróż to nie tylko zmiana geografii, ale przede wszystkim otwarcie umysłu na różnorodność, która sprawia, że świat jest tak fascynujący. Kluczem do tego, by każda taka chwila była niezapomniana w najlepszym możliwym znaczeniu, jest zrozumienie, że jako podróżni jesteśmy gośćmi – wszędzie, gdzie się wybieramy. W dzisiejszych czasach, gdy świat wydaje się na wyciągnięcie ręki dzięki mediom społecznościowym i łatwości podróżowania, savoir-vivre w podróży ewoluuje wraz z nami. To już nie tylko tradycyjne zasady grzeczności, ale również świadomość tego, jak nasze zachowanie wpływa na lokalne społeczności i środowisko. To zrozumienie, że każdy nasz gest może budować mosty między kulturami lub je burzyć.
krajobraz kierunku
Podróż z niemowlakiem. Jak się przygotować na pierwsze zagraniczne wakacje z małym dzieckiem?Pierwszy zagraniczny wyjazd z niemowlęciem to moment, który wielu rodziców wspomina jako mieszankę ekscytacji i niepewności. Kiedy standardowa lista przygotowań do podróży musi nagle pomieścić potrzeby najmłodszego członka rodziny, wyzwanie staje się zupełnie nowe i nieco przytłaczające. Gdy planowałam nasze pierwsze rodzinne wakacje, internet zalewał mnie poradami, których było tak wiele, że mogłyby wypełnić osobną walizkę. Dzisiaj, już po zagranicznym wyjeździe z niespełna dwuletnim maluchem, wiem już znacznie więcej. Przede wszystkim, że chociaż wakacje dla rodziców z pewnością różnią się od tych dla bezdzietnych, to wciąż mogą przynieść odpoczynek, relaks i przede wszystkim – piękne wspomnienia.
krajobraz kierunku
Gdzie pojechać na wakacje w marcu? Poznaj najciekawsze europejskie oraz egzotyczne kierunki!W marcu w Polsce pojawiają się pierwsze promienie słońca, a termometry nieśmiało wskazują kilkanaście stopni. Niestety, zazwyczaj są to tylko pojedyncze cieplejsze dni, które sprawiają, że szaro-bura codzienność staje się jeszcze trudniejsza do zniesienia. Co zrobić, gdy tęsknota za słońcem i ciepłem jest już nie do wytrzymania? Odpowiedź jest prosta – czas na wakacje zagraniczne! Marzec to doskonały moment, by wyrwać się z zimowej monotonii i wymienić bure niebo na lazurowe, a kalosze na sandały. Wymarzony urlop w ciepłych krajach wcale nie musi czekać do lata – właśnie teraz oferty wakacji w marcu kuszą atrakcyjnymi cenami i przepięknymi plażami bez tłumów turystów. Pozwól sobie na odrobinę szaleństwa i naładuj baterie przed nadejściem prawdziwej polskiej wiosny!
krajobraz kierunku
Turcja czy Tunezja? Który kierunek i dlaczego wybrać? Zapach korzennych przypraw unoszący się nad bazarem, szum fal rozbijających się o złociste plaże, tajemnicze zaułki medyn i majestatyczne meczety – to wszystko czeka na Ciebie zarówno w Turcji, jak i Tunezji. Dwa kraje na styku Europy, Azji i Afryki, dwie historie pełne przeplatających się wątków. Choć pozornie podobne, oferują zupełnie inne doświadczenia podróżnicze. Gdzie szukać starożytnych miast wyrytych w skałach? Które morze kusi cieplejszymi falami? Gdzie zjesz najlepszą baklavę, a gdzie brika? Sprawdźmy!