Wróć

Inne

Wyspa Phu Quoc - pogoda i klimat. Kiedy polecieć do Wietnamu?

Wietnam to jeden z bardziej fascynujących krajów Azji Południowo-Wschodniej, stanowiący niesamowitą mieszankę azjatyckiej kultury, tropikalnego klimatu i fenomenalnej, znanej na całym świecie kuchni wietnamskiej, której nikomu nie trzeba chyba rekomendować. To fantastyczny kraj zarówno do zwiedzania, jak i do wypoczynku. W tym drugim przypadku, najpopularniejsza staje się ostatnio Phu Quoc, tropikalna wyspa znajdująca się w południowej części kraju, w Zatoce Tajlandzkiej, u zbiegu lądowych granic Wietnamu i Kambodży. Zanim polecisz na wyspę Phu Quoc, pogoda oraz tamtejszy klimat powinny Cię zainteresować. Dowiedz się, kiedy najlepiej wybrać się do południowego Wietnamu.

Phu Quoc - klimat Wietnamu

Duży wpływ na pogodę na wyspie Phu Quoc i nie tylko ma monsun – od maja do października przynoszący znaczne opady deszczu w całym kraju, z wyjątkiem centrum oraz od października do kwietnia powodujący duże opady na wschodnim wybrzeżu. Wewnątrz kraju, tam, gdzie występują góry, klimat jest łagodniejszy latem, ale chłodniejszy zimą, szczególnie na północy.

W Wietnamie występują różne typy klimatu:

  • podzwrotnikowy - na północy,
  • tropikalny - w centrum i na południu.

Pogoda w Wietnamie Północnym

Roczna suma opadów wynosi 1675 mm. Najbardziej deszczowe jest lato, szczególnie lipiec (290 mm) i sierpień (320 mm), najmniej pada zimą (20-25 mm miesięcznie).

Średnie temperatury na północy kraju (Hanoi) wynoszą:

  • zimą 20-21°C w dzień i 15-16°C w nocy,
  • wiosną i jesienią 23-29°C w dzień i 19-23°C w nocy,
  • latem 32-33°C w dzień i 26-27°C w nocy.

To może Cię zainteresować: Atrakcje i zabytki w Hanoi

Klimat w Wietnamie Południowym

Zasadniczo występują dwie pory: sucha i deszczowa.

  1. Sucha przypada na okres od grudnia do kwietnia, temperatury w dzień nie przekraczają wówczas 28°C.
  2. Pora deszczowa trwa od maja do listopada i charakteryzuje się nie tylko dużymi opadami, ale też i bardzo wysokimi temperaturami, które mogą dochodzić nawet do 40°C (choć zazwyczaj oscylują wokół 33-34°C).

Średnie temperatury w Ho Chi Minh wahają się przez cały rok od 31 do 34°C w dzień i od 21 do 25°C w nocy. W okresie od maja do grudnia mogą pojawić się tajfuny.

W południowej części Wietnamu i na południowych wyspach (Phu Quoc, ale też Con Dao) klimat jest gorący przez cały rok. Od listopada do połowy lutego maksymalne temperatury wynoszą około 31-32°C, natomiast w połowie lutego temperatury zaczynają rosnąć i osiągają najwyższy poziom w roku między marcem a majem i wynoszą średnio 33-35°C (sporadycznie mogą się zdarzyć temperatury dochodzące do 40°C, które występują zazwyczaj tuż przed nadejściem monsunu).

Przeczytaj też: Pogoda i klimat w Wietnamie

Pogoda i temperatury na Wyspie Phu Quoc na przestrzeni całego roku

W trakcie zimy (grudzień, styczeń, luty) panują najniższe temperatury na Phu Quoc w Wietnamie – średnio ok. 21-22°C w ciągu dnia i ok. 14°C w nocy. Występuje za to najwięcej dni słonecznych23-25 w ciągu miesiąca (każdego dnia jest ok. 10 godzin słonecznych) oraz odnotowuje się najniższe opady, które wynoszą zaledwie 20-30 mm. Wówczas też jest najniższa wilgotność - przeciętnie 75-80%. Temperatura wody natomiast ma ok. 19-21°C.

Wiosną (marzec, kwiecień, maj) średnia temperatura na Phu Quoc w tym okresie to od 23°C w marcu do blisko 30°C w maju (w nocy odpowiednio 17-23°C). Liczba dni słonecznych sukcesywnie spada – od ok. 23 w marcu do 11-12 w maju, za to liczba godzin słonecznych utrzymuje się na tym samym poziomie – ok. 12h dziennie. Wilgotność wzrasta do ok. 82-83% i zaczynają padać deszcze – o ile w marcu jest tu ok. 11 dni deszczowych, to pod koniec maja już ok. 21. Suma opadów wynosi odpowiednio od 70 do 280 mm miesięcznie. Wraz z postępem miesięcy coraz wyższa robi się temperatura wody – od 23°C w marcu do 27°C w maju.

Lato na wietnamskim Phu Quoc (czerwiec, lipiec, sierpień) to zdecydowanie najbardziej ciepły okres w roku, kiedy średnie temperatury szybują tu do 31-32°C w dzień i 25-26°C w nocy. Lato to jednak najbardziej deszczowa część roku – suma opadów waha się w przedziale 250-360 mm, a pada średnio 22-25 dni w ciągu miesiąca. Utrzymuje się też wysoka wilgotność, która może przekraczać 85%. W tym okresie występuje tu zaledwie 6-9 dni słonecznych w miesiącu, ale słońce świeci przez 12 h dziennie. Temperatura wody wynosi w tym okresie 29-30°C.

Jesienią na Phu Quoc w Wietnamie (wrzesień, październik, listopad) temperatury sukcesywnie spadają od ok. 29°C we wrześniu do 24°C w listopadzie (w nocy 24°C). Zmniejszają się też opady od 240 mm we wrześniu do 60 mm w listopadzie. Spada także odczuwalna wilgotność, która w tym okresie wynosi ok. 77-78%. Wzrasta za to liczba dni słonecznych z 10 we wrześniu do 22 w listopadzie, a temperatura wody wynosi 25-29°C.

Najlepszy okres, by odwiedzić Wietnam

Najlepszą porą na wakacje w Wietnamie (z perspektywy całego kraju) jest pierwsza połowa lutego, ponieważ jest to jedyny okres, który nie jest ani bardzo deszczowo, ani bardzo gorąco, mimo że na północy jest pochmurno, a czasami bardzo chłodno.

Marzec i kwiecień są dobrymi miesiącami na zwiedzanie północy kraju, choć są niezbyt słoneczne. W centrum w tym okresie jest znacznie więcej słońca, a na południu zaczynają się upały. W kolejnych miesiącach temperatura się podnosi, ale za to zaczynają padać deszcze, które są wyjątkowo obfite w miesiącach wakacyjnych, zwłaszcza na południu kraju.

Kiedy jechać na Wyspę Phu Quoc? Pogoda i klimat

Najlepszy czas na odwiedziny południowego Wietnamu to okres od grudnia do połowy lutego, kiedy deszcze padają tu bardzo sporadycznie. Marzec i kwiecień to wciąż suche miesiące, ale w tym okresie zdarzają się bardzo upalne dni, które łagodzi nieco morska bryza wiejąca wzdłuż wybrzeża i na wyspach.  Temperatura morza jest odpowiednia do pływania przez cały rok, choć w okresie zimowym jest ona stosunkowo najchłodniejsza.

W okresie wakacyjnym można się z powodzeniem wybrać na wyspę Phu Quoc. Pogoda gwarantuje najcieplejszą wodę i najwyższe temperatury, ale trzeba pamiętać, że w tym czasie występuje tam wysoka wilgotność powietrza i padają deszcze - rzadko jednak zdarza się to przez cały dzień, ponieważ monsunowe ulewy są zazwyczaj obfite, ale za to krótkotrwałe.

Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 11.10.2022

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
Last Minute!
Objazd + wypoczynek • Wietnam: Phu Quoc
zdjęcie-oferty
Last Minute!
Wypoczynek • Wietnam: Phu Quoc
zdjęcie-oferty
Last Minute!
zdjęcie-oferty
Last Minute!
6.0/6  1 ocena
Wypoczynek • Wietnam: Phu Quoc
zdjęcie-oferty
Last Minute!
Wypoczynek • Wietnam: Phu Quoc
zdjęcie-oferty
Last Minute!
Wypoczynek • Wietnam: Phu Quoc
zdjęcie-oferty
Last Minute!
Wypoczynek • Wietnam: Phu Quoc
Wypoczynek • Wietnam: Phu Quoc
Wypoczynek • Wietnam: Phu Quoc
zdjęcie-oferty
Last Minute!
Wypoczynek • Wietnam: Phu Quoc

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Wakacje w listopadzie. Dokąd wybrać się na wypoczynek? W Rainbow otwieramy sezon egzotyczny właśnie w listopadzie. Startujemy z ofertą Dreamlinerową już od początku miesiąca! Udowodnimy Ci, że jesienny wyjazd może być równie fascynujący, co sierpniowy urlop. Spraw sobie wakacje w listopadzie i sprawdź, dokąd możesz się wybrać! Podpowiemy Ci, gdzie w listopadzie jest najcieplej i w których regionach utrzymuje się temperatura w okolicach 30 stopni Celsjusza. Dowiesz się też, w których krajach jest wtedy przyjemnie i ciepło, a warunki są idealne do wypoczywania i zwiedzania. Wakacje all inclusive a może last minute? W listopadzie nie brakuje atrakcyjnych ofert, a zalety wyboru urlopu jesienią, o których w dalszej części artykułu, mówią same za siebie.
krajobraz-kierunku
Pogoda, klimat i temperatury na Krecie. Kiedy warto polecieć na grecką wyspę? Greckie wyspy to zawsze dobry wybór na urlop. Nie inaczej jest oczywiście z największą z nich, czyli Kretą. Na tych, którzy zdecydują się tu przyjechać, czeka całe mnóstwo rozmaitych atrakcji – kamieniste i piaszczyste plaże, malownicze górskie krajobrazy, bogata w owoce morza kuchnia grecka, urokliwe miasteczka oraz wysokiej klasy zabytki. Jest to więc idealne miejsce zarówno dla miłośników plażowania, jak i dla amatorów aktywnego wypoczynku. Przeczytaj, jakiej na Krecie pogody możesz się spodziewać w poszczególnych miesiącach roku oraz zaplanuj swoje wymarzone wakacje w kolebce europejskiej cywilizacji, której historia zaczęła się 4 tys. lat przed narodzinami kultury minojskiej!
krajobraz-kierunku
Pogoda, klimat i temperatury na Korfu Korfu jest największą wyspą Archipelagu Jońskiego, rozciągającego się u północno-zachodnich rubieży Grecji właściwej. Wciśnięta pomiędzy Półwysep Apeniński a Bałkany leży niemal dokładnie w miejscu, gdzie stykają się wody mórz Adriatyckiego i Jońskiego. Dla turystów to niemal idealna wyspa, gdzie bogactwo historycznej spuścizny sąsiaduje z malowniczą przyrodą i urokliwymi plażami, a mało uczęszczane drogi oraz szlaki we wnętrzu wyspy Korfu doskonale nadają się na wycieczki piesze czy też rowerowe. Są tu duże, tętniące życiem kurorty, ale też małe i zaciszne miejscowości sprzyjające turystyce rodzinnej. Turyście tak naprawdę pozostaje tylko dopasować odpowiednie miejsce do swoich potrzeb! Zobacz jakiej pogody oraz temperatury na Korfu możesz się spodziewać w poszczególnych miesiącach roku i zaplanuj swoje wymarzone wakacje!
krajobraz-kierunku
Phuket - pogoda i klimat. Kiedy lecieć na wakacje? Phuket jest największą, a zarazem najsłynniejszą wyspą Tajlandii. Na stałe mieszka tu niewiele ponad 400 tys. mieszkańców, ale każdego roku przewija się kilkakrotnie więcej turystów. Znajdziesz tu więcej niż 40 piaszczystych plaż, wspaniałą przyrodę, znakomitą bazę hotelową, a także świetne restauracje serwujące lokalną kuchnię. Wyspa Phuket to idealne miejsce dla osób lubiących nocne rozrywki, miłośników sportów wodnych i tych, którzy chcą łączyć wypoczynek z odkrywaniem nowych, ciekawych kultur. Przed wyjazdem warto się dowiedzieć, jakiej pogody można się tu spodziewać i kiedy najlepiej wybrać się na wakacje na Phuket.