Wyspa Phu Quoc - pogoda i klimat. Kiedy polecieć do Wietnamu?

Wietnam to jeden z bardziej fascynujących krajów Azji Południowo-Wschodniej, stanowiący niesamowitą mieszankę azjatyckiej kultury, tropikalnego klimatu i fenomenalnej, znanej na całym świecie kuchni wietnamskiej, której nikomu nie trzeba chyba rekomendować. To fantastyczny kraj zarówno do zwiedzania, jak i do wypoczynku. W tym drugim przypadku, najpopularniejsza staje się ostatnio Phu Quoc, tropikalna wyspa znajdująca się w południowej części kraju, w Zatoce Tajlandzkiej, u zbiegu lądowych granic Wietnamu i Kambodży. Zanim polecisz na wyspę Phu Quoc, pogoda oraz tamtejszy klimat powinny Cię zainteresować. Dowiedz się, kiedy najlepiej wybrać się do południowego Wietnamu.

Phu Quoc - klimat Wietnamu

Duży wpływ na pogodę na wyspie Phu Quoc i nie tylko ma monsun – od maja do października przynoszący znaczne opady deszczu w całym kraju, z wyjątkiem centrum oraz od października do kwietnia powodujący duże opady na wschodnim wybrzeżu. Wewnątrz kraju, tam, gdzie występują góry, klimat jest łagodniejszy latem, ale chłodniejszy zimą, szczególnie na północy.

W Wietnamie występują różne typy klimatu:

  • podzwrotnikowy - na północy,
  • tropikalny - w centrum i na południu.

Pogoda w Wietnamie Północnym

Roczna suma opadów wynosi 1675 mm. Najbardziej deszczowe jest lato, szczególnie lipiec (290 mm) i sierpień (320 mm), najmniej pada zimą (20-25 mm miesięcznie).

Średnie temperatury na północy kraju (Hanoi) wynoszą:

  • zimą 20-21°C w dzień i 15-16°C w nocy,
  • wiosną i jesienią 23-29°C w dzień i 19-23°C w nocy,
  • latem 32-33°C w dzień i 26-27°C w nocy.

To może Cię zainteresować: Atrakcje i zabytki w Hanoi

Klimat w Wietnamie Południowym

Zasadniczo występują dwie pory: sucha i deszczowa.

  1. Sucha przypada na okres od grudnia do kwietnia, temperatury w dzień nie przekraczają wówczas 28°C.
  2. Pora deszczowa trwa od maja do listopada i charakteryzuje się nie tylko dużymi opadami, ale też i bardzo wysokimi temperaturami, które mogą dochodzić nawet do 40°C (choć zazwyczaj oscylują wokół 33-34°C).

Średnie temperatury w Ho Chi Minh wahają się przez cały rok od 31 do 34°C w dzień i od 21 do 25°C w nocy. W okresie od maja do grudnia mogą pojawić się tajfuny.

W południowej części Wietnamu i na południowych wyspach (Phu Quoc, ale też Con Dao) klimat jest gorący przez cały rok. Od listopada do połowy lutego maksymalne temperatury wynoszą około 31-32°C, natomiast w połowie lutego temperatury zaczynają rosnąć i osiągają najwyższy poziom w roku między marcem a majem i wynoszą średnio 33-35°C (sporadycznie mogą się zdarzyć temperatury dochodzące do 40°C, które występują zazwyczaj tuż przed nadejściem monsunu).

Przeczytaj też: Pogoda i klimat w Wietnamie

Pogoda i temperatury na Wyspie Phu Quoc na przestrzeni całego roku

W trakcie zimy (grudzień, styczeń, luty) panują najniższe temperatury na Phu Quoc w Wietnamie – średnio ok. 21-22°C w ciągu dnia i ok. 14°C w nocy. Występuje za to najwięcej dni słonecznych23-25 w ciągu miesiąca (każdego dnia jest ok. 10 godzin słonecznych) oraz odnotowuje się najniższe opady, które wynoszą zaledwie 20-30 mm. Wówczas też jest najniższa wilgotność - przeciętnie 75-80%. Temperatura wody natomiast ma ok. 19-21°C.

Wiosną (marzec, kwiecień, maj) średnia temperatura na Phu Quoc w tym okresie to od 23°C w marcu do blisko 30°C w maju (w nocy odpowiednio 17-23°C). Liczba dni słonecznych sukcesywnie spada – od ok. 23 w marcu do 11-12 w maju, za to liczba godzin słonecznych utrzymuje się na tym samym poziomie – ok. 12h dziennie. Wilgotność wzrasta do ok. 82-83% i zaczynają padać deszcze – o ile w marcu jest tu ok. 11 dni deszczowych, to pod koniec maja już ok. 21. Suma opadów wynosi odpowiednio od 70 do 280 mm miesięcznie. Wraz z postępem miesięcy coraz wyższa robi się temperatura wody – od 23°C w marcu do 27°C w maju.

Lato na wietnamskim Phu Quoc (czerwiec, lipiec, sierpień) to zdecydowanie najbardziej ciepły okres w roku, kiedy średnie temperatury szybują tu do 31-32°C w dzień i 25-26°C w nocy. Lato to jednak najbardziej deszczowa część roku – suma opadów waha się w przedziale 250-360 mm, a pada średnio 22-25 dni w ciągu miesiąca. Utrzymuje się też wysoka wilgotność, która może przekraczać 85%. W tym okresie występuje tu zaledwie 6-9 dni słonecznych w miesiącu, ale słońce świeci przez 12 h dziennie. Temperatura wody wynosi w tym okresie 29-30°C.

Jesienią na Phu Quoc w Wietnamie (wrzesień, październik, listopad) temperatury sukcesywnie spadają od ok. 29°C we wrześniu do 24°C w listopadzie (w nocy 24°C). Zmniejszają się też opady od 240 mm we wrześniu do 60 mm w listopadzie. Spada także odczuwalna wilgotność, która w tym okresie wynosi ok. 77-78%. Wzrasta za to liczba dni słonecznych z 10 we wrześniu do 22 w listopadzie, a temperatura wody wynosi 25-29°C.

Najlepszy okres, by odwiedzić Wietnam

Najlepszą porą na wakacje w Wietnamie (z perspektywy całego kraju) jest pierwsza połowa lutego, ponieważ jest to jedyny okres, który nie jest ani bardzo deszczowo, ani bardzo gorąco, mimo że na północy jest pochmurno, a czasami bardzo chłodno.

Marzec i kwiecień są dobrymi miesiącami na zwiedzanie północy kraju, choć są niezbyt słoneczne. W centrum w tym okresie jest znacznie więcej słońca, a na południu zaczynają się upały. W kolejnych miesiącach temperatura się podnosi, ale za to zaczynają padać deszcze, które są wyjątkowo obfite w miesiącach wakacyjnych, zwłaszcza na południu kraju.

Kiedy jechać na Wyspę Phu Quoc? Pogoda i klimat

Najlepszy czas na odwiedziny południowego Wietnamu to okres od grudnia do połowy lutego, kiedy deszcze padają tu bardzo sporadycznie. Marzec i kwiecień to wciąż suche miesiące, ale w tym okresie zdarzają się bardzo upalne dni, które łagodzi nieco morska bryza wiejąca wzdłuż wybrzeża i na wyspach.  Temperatura morza jest odpowiednia do pływania przez cały rok, choć w okresie zimowym jest ona stosunkowo najchłodniejsza.

W okresie wakacyjnym można się z powodzeniem wybrać na wyspę Phu Quoc. Pogoda gwarantuje najcieplejszą wodę i najwyższe temperatury, ale trzeba pamiętać, że w tym czasie występuje tam wysoka wilgotność powietrza i padają deszcze - rzadko jednak zdarza się to przez cały dzień, ponieważ monsunowe ulewy są zazwyczaj obfite, ale za to krótkotrwałe.

Data Publikacji: 11.10.2022

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Gdzie pojechać na ferie zimowe? Może wycieczka za granicę?Ferie zimowe to pomysł, którego wartość trudno przecenić. Dzisiaj trudno wręcz wyobrazić sobie, jak to było przed 1932 rokiem, gdy uczniowie mieli jedynie krótkie przerwy związane z obchodami Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Na szczęście dzisiaj, kiedy w Polsce zaczyna się najchłodniejszy okres roku i pojawia się zwątpienie w to, że kiedyś znów będzie ciepło, a chłód daje się we znaki do tego stopnia, że wspomnienie wakacji zaciera się niczym dawno śniony sen — nadchodzą one: ferie. Przerwa od szkolnych obowiązków pozwala zaszyć się w cieple czterech ścian, bez konieczności wyściubiania nosa za drzwi, ale jest to też okazją, by postawić na aktywny wypoczynek. Jedni wolą cieszyć się zimową aurą w najbliższej okolicy lub podróżując po Polsce, drudzy wykorzystują zimową przerwę jako okazję do ucieczki w ciepłe kraje. Niezależnie od tego, do której grupy należysz, mamy dla Ciebie całe mnóstwo propozycji, jak złapać w tym czasie oddech i porządnie wypocząć.
krajobraz kierunku
Zezwolenie ESTA. Jak złożyć wniosek w ramach Programu Ruchu Bezwizowego?Podróże do Stanów Zjednoczonych cieszą się wśród Polaków dużą popularnością zarówno ze względu na turystyczną różnorodność tego kraju, jak i dużą Polonię, wciąż utrzymującą związki z rodziną (o Polonii w USA znajdziesz na naszym blogu specjalny artykuł). Przez lata wyjazd do USA wymagał dopełnienia wielu formalności i uzyskania wizy. Obecnie procedury zostały znacznie uproszczone. Warto wiedzieć, z czego wynikają te zmiany i kto może z nich skorzystać.
krajobraz kierunku
Egzotyczne wakacje zimą. TOP 10 miejsc, w które warto poleciećWakacje zagraniczne to zawsze niesamowite przeżycie. Wejście na pokład samolotu w jednym miejscu i wyjście w drugim ma w sobie coś z teleportacji lub snu – świat zmienia się gdzieś poza obserwacją podróżnika, jakby przechodził transformację w wielkim, pełnym chmur kotle bulgoczącym wokół samolotu. Prawdziwy wymiar tej niesamowitości przeżyć można dopiero, decydując się na egzotyczne wakacje zimą. W punkcie startu – Polsce – jest wtedy najczęściej zimno i ponuro. Do samolotu wchodzi się okutanym w grubą kurtkę, z szalikiem ciasno owiniętym wokół szyi i głęboko nasuniętą czapką. Kiedy zaś się z niego wychodzi, uderza człowieka rozgrzane, wilgotne powietrze. Ciepło lepi się do skóry niczym łaszący zwierzak, sprawdzający nową istotę na swoim terytorium. Tak, dopiero podczas zimowych wakacji w egzotyczne kierunki można naprawdę poczuć, jak wiele oblicz utrzymuje świat w każdej sekundzie swojego istnienia.
krajobraz kierunku
Prezent dla podróżnika. Poznaj inspirujące i praktyczne pomysły na podróżnicze prezentyUrodziny, imieniny, Dzień Chłopaka, Dzień Kobiet, Mikołajki, Walentynki oraz król wszelkich prezentowych okazji – Boże Narodzenie – to tylko kilka z wielu momentów w ciągu roku, kiedy staje się przed dylematem: jaki prezent wybrać? Gdy wiesz, co lubi osoba, którą chcemy obdarować, połowę problemu masz już z głowy. Jeśli natomiast szukasz prezentu dla miłośnika podróży, druga połowa to nasza działka. A bądźmy szczerzy, czy istnieje ktoś, kto nie lubi podróżować? To prawie niemożliwe! Oto kilka pomysłów na idealne prezenty dla zapalonych podróżników.