Wyspa Phu Quoc - pogoda i klimat. Kiedy polecieć do Wietnamu?

Wietnam to jeden z bardziej fascynujących krajów Azji Południowo-Wschodniej, stanowiący niesamowitą mieszankę azjatyckiej kultury, tropikalnego klimatu i fenomenalnej, znanej na całym świecie kuchni wietnamskiej, której nikomu nie trzeba chyba rekomendować. To fantastyczny kraj zarówno do zwiedzania, jak i do wypoczynku. W tym drugim przypadku, najpopularniejsza staje się ostatnio Phu Quoc, tropikalna wyspa znajdująca się w południowej części kraju, w Zatoce Tajlandzkiej, u zbiegu lądowych granic Wietnamu i Kambodży. Zanim polecisz na wyspę Phu Quoc, pogoda oraz tamtejszy klimat powinny Cię zainteresować. Dowiedz się, kiedy najlepiej wybrać się do południowego Wietnamu.

Phu Quoc - klimat Wietnamu

Duży wpływ na pogodę na wyspie Phu Quoc i nie tylko ma monsun – od maja do października przynoszący znaczne opady deszczu w całym kraju, z wyjątkiem centrum oraz od października do kwietnia powodujący duże opady na wschodnim wybrzeżu. Wewnątrz kraju, tam, gdzie występują góry, klimat jest łagodniejszy latem, ale chłodniejszy zimą, szczególnie na północy.

W Wietnamie występują różne typy klimatu:

  • podzwrotnikowy - na północy,
  • tropikalny - w centrum i na południu.

Pogoda w Wietnamie Północnym

Roczna suma opadów wynosi 1675 mm. Najbardziej deszczowe jest lato, szczególnie lipiec (290 mm) i sierpień (320 mm), najmniej pada zimą (20-25 mm miesięcznie).

Średnie temperatury na północy kraju (Hanoi) wynoszą:

  • zimą 20-21°C w dzień i 15-16°C w nocy,
  • wiosną i jesienią 23-29°C w dzień i 19-23°C w nocy,
  • latem 32-33°C w dzień i 26-27°C w nocy.

To może Cię zainteresować: Atrakcje i zabytki w Hanoi

Klimat w Wietnamie Południowym

Zasadniczo występują dwie pory: sucha i deszczowa.

  1. Sucha przypada na okres od grudnia do kwietnia, temperatury w dzień nie przekraczają wówczas 28°C.
  2. Pora deszczowa trwa od maja do listopada i charakteryzuje się nie tylko dużymi opadami, ale też i bardzo wysokimi temperaturami, które mogą dochodzić nawet do 40°C (choć zazwyczaj oscylują wokół 33-34°C).

Średnie temperatury w Ho Chi Minh wahają się przez cały rok od 31 do 34°C w dzień i od 21 do 25°C w nocy. W okresie od maja do grudnia mogą pojawić się tajfuny.

W południowej części Wietnamu i na południowych wyspach (Phu Quoc, ale też Con Dao) klimat jest gorący przez cały rok. Od listopada do połowy lutego maksymalne temperatury wynoszą około 31-32°C, natomiast w połowie lutego temperatury zaczynają rosnąć i osiągają najwyższy poziom w roku między marcem a majem i wynoszą średnio 33-35°C (sporadycznie mogą się zdarzyć temperatury dochodzące do 40°C, które występują zazwyczaj tuż przed nadejściem monsunu).

Przeczytaj też: Pogoda i klimat w Wietnamie

Pogoda i temperatury na Wyspie Phu Quoc na przestrzeni całego roku

W trakcie zimy (grudzień, styczeń, luty) panują najniższe temperatury na Phu Quoc w Wietnamie – średnio ok. 21-22°C w ciągu dnia i ok. 14°C w nocy. Występuje za to najwięcej dni słonecznych23-25 w ciągu miesiąca (każdego dnia jest ok. 10 godzin słonecznych) oraz odnotowuje się najniższe opady, które wynoszą zaledwie 20-30 mm. Wówczas też jest najniższa wilgotność - przeciętnie 75-80%. Temperatura wody natomiast ma ok. 19-21°C.

Wiosną (marzec, kwiecień, maj) średnia temperatura na Phu Quoc w tym okresie to od 23°C w marcu do blisko 30°C w maju (w nocy odpowiednio 17-23°C). Liczba dni słonecznych sukcesywnie spada – od ok. 23 w marcu do 11-12 w maju, za to liczba godzin słonecznych utrzymuje się na tym samym poziomie – ok. 12h dziennie. Wilgotność wzrasta do ok. 82-83% i zaczynają padać deszcze – o ile w marcu jest tu ok. 11 dni deszczowych, to pod koniec maja już ok. 21. Suma opadów wynosi odpowiednio od 70 do 280 mm miesięcznie. Wraz z postępem miesięcy coraz wyższa robi się temperatura wody – od 23°C w marcu do 27°C w maju.

Lato na wietnamskim Phu Quoc (czerwiec, lipiec, sierpień) to zdecydowanie najbardziej ciepły okres w roku, kiedy średnie temperatury szybują tu do 31-32°C w dzień i 25-26°C w nocy. Lato to jednak najbardziej deszczowa część roku – suma opadów waha się w przedziale 250-360 mm, a pada średnio 22-25 dni w ciągu miesiąca. Utrzymuje się też wysoka wilgotność, która może przekraczać 85%. W tym okresie występuje tu zaledwie 6-9 dni słonecznych w miesiącu, ale słońce świeci przez 12 h dziennie. Temperatura wody wynosi w tym okresie 29-30°C.

Jesienią na Phu Quoc w Wietnamie (wrzesień, październik, listopad) temperatury sukcesywnie spadają od ok. 29°C we wrześniu do 24°C w listopadzie (w nocy 24°C). Zmniejszają się też opady od 240 mm we wrześniu do 60 mm w listopadzie. Spada także odczuwalna wilgotność, która w tym okresie wynosi ok. 77-78%. Wzrasta za to liczba dni słonecznych z 10 we wrześniu do 22 w listopadzie, a temperatura wody wynosi 25-29°C.

Najlepszy okres, by odwiedzić Wietnam

Najlepszą porą na wakacje w Wietnamie (z perspektywy całego kraju) jest pierwsza połowa lutego, ponieważ jest to jedyny okres, który nie jest ani bardzo deszczowo, ani bardzo gorąco, mimo że na północy jest pochmurno, a czasami bardzo chłodno.

Marzec i kwiecień są dobrymi miesiącami na zwiedzanie północy kraju, choć są niezbyt słoneczne. W centrum w tym okresie jest znacznie więcej słońca, a na południu zaczynają się upały. W kolejnych miesiącach temperatura się podnosi, ale za to zaczynają padać deszcze, które są wyjątkowo obfite w miesiącach wakacyjnych, zwłaszcza na południu kraju.

Kiedy jechać na Wyspę Phu Quoc? Pogoda i klimat

Najlepszy czas na odwiedziny południowego Wietnamu to okres od grudnia do połowy lutego, kiedy deszcze padają tu bardzo sporadycznie. Marzec i kwiecień to wciąż suche miesiące, ale w tym okresie zdarzają się bardzo upalne dni, które łagodzi nieco morska bryza wiejąca wzdłuż wybrzeża i na wyspach.  Temperatura morza jest odpowiednia do pływania przez cały rok, choć w okresie zimowym jest ona stosunkowo najchłodniejsza.

W okresie wakacyjnym można się z powodzeniem wybrać na wyspę Phu Quoc. Pogoda gwarantuje najcieplejszą wodę i najwyższe temperatury, ale trzeba pamiętać, że w tym czasie występuje tam wysoka wilgotność powietrza i padają deszcze - rzadko jednak zdarza się to przez cały dzień, ponieważ monsunowe ulewy są zazwyczaj obfite, ale za to krótkotrwałe.

Data Publikacji: 11.10.2022

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Wakacje 2024 – te kierunki będą najpopularniejsze w tym roku! Przeglądanie ofert, szukanie informacji o krajach, które warto odwiedzić, to tak naprawdę pierwszy krok na drodze do udanego urlopu. Przy wyborze miejsca na wakacje każdy z nas kieruje się innymi kryteriami. To, co przemawia do jednej grupy podróżnych, może nie być interesujące dla kogoś innego. Jedni marzą o tym, by spędzić wakacje 2024 na pięknej plaży, inni by odwiedzić interesujące miasto i poznać jego zabytki. Część osób tak planuje wyjazd, by połączyć wypoczynek na łonie natury ze zwiedzaniem lokalnych atrakcji. Europa ma tak wiele fantastycznych krajów do zaoferowania, że każdy znajdzie dokładnie to, czego potrzebuje.
krajobraz kierunku
Gdzie pojechać na Boże Ciało? Długi weekend czerwcowy za granicąŚwięto Bożego Ciała, które wypada w 2024 roku 30 maja, to znakomita okazja, by zaoszczędzić jeden dzień urlopu i wybrać się na wspaniałą wycieczkę objazdową, bądź fantastyczny wypoczynek. Przełom maja i czerwca to okres, kiedy w basenie Morza Śródziemnego jest już przyjemnie ciepło, nie ma jeszcze jednak ani letnich upałów, ani tłumów turystów, stąd jest to wspaniały czas na wizytę właśnie w tej części świata. Zobacz, gdzie najlepiej pojechać w okresie święta Bożego Ciała i zaplanuj swoje wakacje już dziś!
krajobraz kierunku
Goa - kiedy jechać i jakie atrakcje warto zobaczyć?Goa to najsłynniejsze region wypoczynkowy w Indiach, popularny wśród Europejczy-ków już w czasach kolonialnych. Nic dziwnego, znajdziemy tu przepiękne piaszczyste plaże oblewane turkusowymi wodami Morza Arabskiego, intrygującą kulturę będącą mieszkanką dziedzictwa portugalskiego i wpływów azjatyckich, kilka interesujących zabytków, wspaniałą przyrodę i zawsze uśmiechniętych mieszkańców. Zobacz, kiedy warto pojechać na Goa i jakie atrakcje tam na Ciebie czekają!
krajobraz kierunku
Zima 2024/25. Nowości już dostępne! Śladami Beztroski z Królem EgzotykiLedwie kończymy sezon egzotyczny 2023/24, a już wchodzimy z nową ofertą na sezon 2024/25! Tym razem przygotowaliśmy kilka nowości, na które mamy nadzieję wiele osób czekało. W związku z dużym zainteresowaniem Wenezuelą, które zdecydowanie przerosło nasze oczekiwania, postanowiliśmy w dalszym ciągu odkrywać uroki podróżowania w tej części świata. Dlatego w naszej ofercie pojawiła się Kolumbia i sporo rejsów wycieczkowych po Zatoce Meksykańskiej. Kolejną nowością, która nie do końca jest nowością, to Filipiny, ale tym razem mamy dla naszych klientów prawdziwe zaskoczenie i świetną wiadomość – na Filipiny będziemy latać komfortowym Dreamlinerem! Do oferty powróci także indyjskie Goa! Dla tych, którzy są zainteresowani szczegółami najnowszej oferty przygotowaliśmy poniższy tekst. Znajdują się w nim informacje dotyczące kierunku, ważne wskazówki, opisy i oczywiście argumenty za tym, dlaczego warto wybrać się w egzotyczną podróż właśnie z Rainbow.