ikona-burger
napis-rainbow
ikona-telefon

Wyspa Phu Quoc - pogoda i klimat. Kiedy polecieć do Wietnamu?

Wietnam to jeden z bardziej fascynujących krajów Azji Południowo-Wschodniej, stanowiący niesamowitą mieszankę azjatyckiej kultury, tropikalnego klimatu i fenomenalnej, znanej na całym świecie kuchni wietnamskiej, której nikomu nie trzeba chyba rekomendować. To fantastyczny kraj zarówno do zwiedzania, jak i do wypoczynku. W tym drugim przypadku, najpopularniejsza staje się ostatnio Phu Quoc, tropikalna wyspa znajdująca się w południowej części kraju, w Zatoce Tajlandzkiej, u zbiegu lądowych granic Wietnamu i Kambodży. Zanim polecisz na wyspę Phu Quoc, pogoda oraz tamtejszy klimat powinny Cię zainteresować. Dowiedz się, kiedy najlepiej wybrać się do południowego Wietnamu.

Phu Quoc - klimat Wietnamu

Duży wpływ na pogodę na wyspie Phu Quoc i nie tylko ma monsun – od maja do października przynoszący znaczne opady deszczu w całym kraju, z wyjątkiem centrum oraz od października do kwietnia powodujący duże opady na wschodnim wybrzeżu. Wewnątrz kraju, tam, gdzie występują góry, klimat jest łagodniejszy latem, ale chłodniejszy zimą, szczególnie na północy.

W Wietnamie występują różne typy klimatu:

  • podzwrotnikowy - na północy,
  • tropikalny - w centrum i na południu.

Pogoda w Wietnamie Północnym

Roczna suma opadów wynosi 1675 mm. Najbardziej deszczowe jest lato, szczególnie lipiec (290 mm) i sierpień (320 mm), najmniej pada zimą (20-25 mm miesięcznie).

Średnie temperatury na północy kraju (Hanoi) wynoszą:

  • zimą 20-21°C w dzień i 15-16°C w nocy,
  • wiosną i jesienią 23-29°C w dzień i 19-23°C w nocy,
  • latem 32-33°C w dzień i 26-27°C w nocy.

To może Cię zainteresować: Atrakcje i zabytki w Hanoi

Klimat w Wietnamie Południowym

Zasadniczo występują dwie pory: sucha i deszczowa.

  1. Sucha przypada na okres od grudnia do kwietnia, temperatury w dzień nie przekraczają wówczas 28°C.
  2. Pora deszczowa trwa od maja do listopada i charakteryzuje się nie tylko dużymi opadami, ale też i bardzo wysokimi temperaturami, które mogą dochodzić nawet do 40°C (choć zazwyczaj oscylują wokół 33-34°C).

Średnie temperatury w Ho Chi Minh wahają się przez cały rok od 31 do 34°C w dzień i od 21 do 25°C w nocy. W okresie od maja do grudnia mogą pojawić się tajfuny.

W południowej części Wietnamu i na południowych wyspach (Phu Quoc, ale też Con Dao) klimat jest gorący przez cały rok. Od listopada do połowy lutego maksymalne temperatury wynoszą około 31-32°C, natomiast w połowie lutego temperatury zaczynają rosnąć i osiągają najwyższy poziom w roku między marcem a majem i wynoszą średnio 33-35°C (sporadycznie mogą się zdarzyć temperatury dochodzące do 40°C, które występują zazwyczaj tuż przed nadejściem monsunu).

Przeczytaj też: Pogoda i klimat w Wietnamie

Pogoda i temperatury na Wyspie Phu Quoc na przestrzeni całego roku

W trakcie zimy (grudzień, styczeń, luty) panują najniższe temperatury na Phu Quoc w Wietnamie – średnio ok. 21-22°C w ciągu dnia i ok. 14°C w nocy. Występuje za to najwięcej dni słonecznych23-25 w ciągu miesiąca (każdego dnia jest ok. 10 godzin słonecznych) oraz odnotowuje się najniższe opady, które wynoszą zaledwie 20-30 mm. Wówczas też jest najniższa wilgotność - przeciętnie 75-80%. Temperatura wody natomiast ma ok. 19-21°C.

Wiosną (marzec, kwiecień, maj) średnia temperatura na Phu Quoc w tym okresie to od 23°C w marcu do blisko 30°C w maju (w nocy odpowiednio 17-23°C). Liczba dni słonecznych sukcesywnie spada – od ok. 23 w marcu do 11-12 w maju, za to liczba godzin słonecznych utrzymuje się na tym samym poziomie – ok. 12h dziennie. Wilgotność wzrasta do ok. 82-83% i zaczynają padać deszcze – o ile w marcu jest tu ok. 11 dni deszczowych, to pod koniec maja już ok. 21. Suma opadów wynosi odpowiednio od 70 do 280 mm miesięcznie. Wraz z postępem miesięcy coraz wyższa robi się temperatura wody – od 23°C w marcu do 27°C w maju.

Lato na wietnamskim Phu Quoc (czerwiec, lipiec, sierpień) to zdecydowanie najbardziej ciepły okres w roku, kiedy średnie temperatury szybują tu do 31-32°C w dzień i 25-26°C w nocy. Lato to jednak najbardziej deszczowa część roku – suma opadów waha się w przedziale 250-360 mm, a pada średnio 22-25 dni w ciągu miesiąca. Utrzymuje się też wysoka wilgotność, która może przekraczać 85%. W tym okresie występuje tu zaledwie 6-9 dni słonecznych w miesiącu, ale słońce świeci przez 12 h dziennie. Temperatura wody wynosi w tym okresie 29-30°C.

Jesienią na Phu Quoc w Wietnamie (wrzesień, październik, listopad) temperatury sukcesywnie spadają od ok. 29°C we wrześniu do 24°C w listopadzie (w nocy 24°C). Zmniejszają się też opady od 240 mm we wrześniu do 60 mm w listopadzie. Spada także odczuwalna wilgotność, która w tym okresie wynosi ok. 77-78%. Wzrasta za to liczba dni słonecznych z 10 we wrześniu do 22 w listopadzie, a temperatura wody wynosi 25-29°C.

Najlepszy okres, by odwiedzić Wietnam

Najlepszą porą na wakacje w Wietnamie (z perspektywy całego kraju) jest pierwsza połowa lutego, ponieważ jest to jedyny okres, który nie jest ani bardzo deszczowo, ani bardzo gorąco, mimo że na północy jest pochmurno, a czasami bardzo chłodno.

Marzec i kwiecień są dobrymi miesiącami na zwiedzanie północy kraju, choć są niezbyt słoneczne. W centrum w tym okresie jest znacznie więcej słońca, a na południu zaczynają się upały. W kolejnych miesiącach temperatura się podnosi, ale za to zaczynają padać deszcze, które są wyjątkowo obfite w miesiącach wakacyjnych, zwłaszcza na południu kraju.

Kiedy jechać na Wyspę Phu Quoc? Pogoda i klimat

Najlepszy czas na odwiedziny południowego Wietnamu to okres od grudnia do połowy lutego, kiedy deszcze padają tu bardzo sporadycznie. Marzec i kwiecień to wciąż suche miesiące, ale w tym okresie zdarzają się bardzo upalne dni, które łagodzi nieco morska bryza wiejąca wzdłuż wybrzeża i na wyspach.  Temperatura morza jest odpowiednia do pływania przez cały rok, choć w okresie zimowym jest ona stosunkowo najchłodniejsza.

W okresie wakacyjnym można się z powodzeniem wybrać na wyspę Phu Quoc. Pogoda gwarantuje najcieplejszą wodę i najwyższe temperatury, ale trzeba pamiętać, że w tym czasie występuje tam wysoka wilgotność powietrza i padają deszcze - rzadko jednak zdarza się to przez cały dzień, ponieważ monsunowe ulewy są zazwyczaj obfite, ale za to krótkotrwałe.

Data Publikacji: 11.10.2022

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Wakacje w Meksyku – czy jest bezpiecznie?Meksyk to jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów państw na świecie. Kraj tequili może poszczycić się rekordową liczbą zagranicznych podróżników w 2022 roku, wyższą nawet niż w roku poprzedzającym początek pandemii. Jest to coraz bardziej popularny kierunek również wśród Polaków, jednak przed wyjazdem wiele osób zastanawia się, czy w Meksyku jest bezpiecznie. W końcu kraj ten znany jest z obecności karteli narkotykowych. Jak jest naprawdę? Sprawdź, co warto wiedzieć przed podróżą.
krajobraz kierunku
Filipiny – pogoda, klimat i temperatura. Kiedy lecieć na wakacje?Marzysz o spędzeniu błogiego urlopu pod palmami na boskiej, piaszczystej plaży oblewanej przez ciepłe, turkusowe i pełne raf koralowych morze, popijając orzeźwiającą wodę z kokosa? Gwarancję takich wspaniałych wczasów dają Filipiny. To niezwykle różnorodny kraj, pełen uśmiechniętych mieszkańców oraz wymarzone miejsce dla fanów nurkowania. Zobacz jakiej pogody możesz spodziewać się na Filipinach i kiedy najlepiej wybrać się tam na niezapomniany urlop.
krajobraz kierunku
Tulum – pogoda i główne atrakcje. Krótki przewodnikJeszcze 30 lat temu była to niewielka nadmorska wioska położona w cieniu rozwijających się kurortów takich jak Playa del Carmen i Cancun. Dzisiaj Tulum w Meksyku jest jednym z najczęściej odwiedzanych i najchętniej fotografowanych miejsc na świecie. Na wakacje przylatuje tu Paris Hilton, Sting, Jennifer Aniston i wiele innych gwiazd. Co wyróżnia Tulum od innych miejscowości? Jakie atrakcje czekają na turystę, co warto zobaczyć i kiedy najlepiej odwiedzić Riwierę Majańską? O tym wszystkim dowiesz się w artykule!