Phu Quoc to największa wyspa Wietnamu (jej powierzchnia wynosi ok. 574 km²) usytuowana w południowej części kraju, w Zatoce Tajlandzkiej, u zbiegu lądowej granicy z Kambodżą. Lot trwa około 11-12 godzin. Wyspa ma zróżnicowane ukształtowanie terenu – na północy znajduje się kilka niewielkich pasm górskich, które są częścią długiej górskiej grani, ciągnącej się od południowego Wietnamu do Kambodży (najwyższe wzniesienie wyspy ma wysokość 603 m n.p.m.). Na południu zaś dominują nizinne obszary, gdzie znajdują się plaże i wsie rybackie. Na wyspie mieszka ok. 180 tys. osób, z czego większość w wioskach rybackich i miejscowościach rolniczych na południu wyspy. Ludność na wyspie składa się z różnych grup etnicznych, ale większość to Wietnamczycy Kinh, stanowiący główny naród Wietnamu.
Najbardziej turystyczna część wyspy to jej południowy-zachód. To właśnie tu znajduje się wiele białych i piaszczystych plaż oraz liczne ośrodki wypoczynkowe, które każdego roku przyciągają tysiące turystów z całego świata. Bez wątpienia to jedna z najważniejszych atrakcji tej rajskiej wyspy. Phu Quoc to jednak nie tylko wypoczynek, wyspa ma także bardzo wiele do zaoferowania osobom lubiącym zwiedzanie i bardziej aktywne spędzanie urlopu. Wakacje na Phu Quoc będą więc strzałem w dziesiątkę zarówno dla amatorów spokojnego plażowania, jak i aktywnego wypoczynku np. podczas nurkowania, zwiedzania plantacji pieprzu czy poznawania wyspy na skuterze.
Przeczytaj również:
Wyspa Phu Quoc - pogoda i klimat. Kiedy polecieć do Wietnamu?
Największą budowlą sakralną na Phu Quoc w Wietnamie jest świątynia Ho Quoc (nazywana często też Ho Quoc Pagoda), usytuowana na południowo-zachodnim wybrzeżu wyspy. Świątynia jest stosunkowo nowa, wybudowano ją dopiero w 2012 r., ale za to jest pięknie usytuowana – wznosi się na łagodnym zboczu gór schodzących do morza. Rozciągają się stąd przepiękne widoki na okolicę, co sprawia, że jest to miejsce dobre zarówno do religijnej medytacji i kontemplacji, jak i zwykłego relaksu na łonie przyrody. Wewnątrz świątyni znajduje się olbrzymia statua Buddy medytującego, wznosząca się nad okolicą, a całość budowli to klasyczna architektura buddyjska z misternymi typowymi zdobieniami i kolorowymi malowidłami.
Bardzo ciekawym miejscem, do którego warto jechać z punktu widzenia najnowszej historii Wietnamu, jest Muzeum Wojny usytuowane w dawnym amerykańskim więzieniu wojskowym, które utworzono na wyspie w czasie wojny w Wietnamie. Kokosowe Więzienie (Coconut Tree Prison), bo tak nazywa się to miejsce, zostało zbudowane w 1967 r. przez Amerykanów, ale formalną jurysdykcję sprawował nad nim współpracujący z Amerykanami rząd w Sajgonie. Podczas wojny przetrzymywano tu od 32 do 40 tys. jeńców i więźniów politycznych, głównie żołnierzy Wietkongu. Zarówno samo więzienie, otoczone wysokim płotem z drutem kolczastym, jak i sposób traktowania tutaj osadzonych, spełniało definicję obozu koncentracyjnego, co potwierdzają m.in. raport Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, który wskazuje na liczne przykłady torturowania więźniów.
Ciekawą atrakcją na wyspie Phu Quoc jest wizyta na tutejszej farmie pereł, a właściwie w miejscu, gdzie hodowane są ostrygi perłowe, z których pozyskiwane są perły. W naturze perły tworzą się w momencie, kiedy do środka tego mięczaka morskiego dostaje się piasek. Jako formę obrony przed tym niechcianym intruzem ostrygi wytwarzają wokół ziarna piasku warstwę ochronną, która z czasem twardnieje, przeradzając się w okrągłą perłę. Pod koniec XIX wieku, a dokładnie w 1893 roku, Kokichi Mikimoto, japoński przedsiębiorca i naukowiec opracował i opatentował proces hodowli pereł, dając początek całemu przemysłowi wytwarzającemu te cenne „świecidełka”. Obecnie hodowla pereł w sposób kontrolowany jest bardzo popularna w wielu regionach Azji Południowo-Wschodniej, w tym i w Wietnamie, a farmy na Phu Quoc należą do jednych z największych. Podczas wizyty w tym miejscu można się przekonać, że proces hodowli pereł jest skomplikowany i wymaga precyzyjnej opieki nad ostrygami, aby ostatecznie uzyskać cenne perełki.
Wietnam jest znany z produkcji różnych rodzajów sosów rybnych, w tym popularnego sosu Nuoc Mam, który jest szeroko używany w południowoazjatyckiej kuchni. Na wyspie Phu Quoc można znaleźć wiele lokalnych zakładów produkujących sos rybny. Tradycyjnie jest on wytwarzany przez fermentację ryb i soli, co nadaje mu charakterystyczny smak i aromat. Wizyta w takim miejscu pozwoli poznać tajniki wytwarzania tego cenionego dodatku kulinarnego, którego receptura jest często przekazywana z pokolenia na pokolenie w ramach rodzinnych interesów. Oprócz tego można delektować się wspaniałymi, lokalnymi daniami w licznych barach - zwłaszcza świeżymi owocami morza serwowanymi np. w gorącym bulionie z warzywami i makaronem.
Sprawdź także:
Kuchnia Wietnamu - co warto spróbować
Miłośnicy przyrody i natury powinni wybrać się do Parku Narodowego Phu Quoc znajdującego się na północnym-wschodzie wyspy. To jeden z najcenniejszych obszarów przyrodniczych nie tylko na wyspie, ale i w całym Wietnamie, stanowiący ważny ekosystem o dużej różnorodności biologicznej. Park Narodowy jest domem dla wielu gatunków roślin, zwierząt i ptaków, można tu spotkać m.in. unikalne gatunki występujące tylko na tej wyspie. Znajdziemy tu m.in. makaki, jelenie, dziki, ptaki, a także różnorodne gatunki owadów. Swój dom znalazło tu też kilka zagrożonych gatunków zwierząt, w tym rzadkie gatunki jeżozwierzy i nietoperzy. Park obejmuje także obszary morskie, co jest ważne dla ochrony przybrzeżnych ekosystemów, które można znaleźć w okolicach wyspy.
Na Phu Quoc jest jedna atrakcja, której nie sposób ominąć – przejazd najdłuższą trójkablową kolejką na świecie, której łączna długość wynosi dokładnie 7,899.9 metrów (kolejka została nawet wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa). Kolejka linowa działa od 2018 r., a jej początek znajduje się na południu wyspy, w miejscowości An Thoi. Malownicza trasa, której pokonanie zajmuje ok. 15 minut, przebiega przez kilka wysepek archipelagu An Thoi. Widoki, które rozpościerają się z przeszklonego wagonika (każdy zabiera na pokład do 30 osób), dosłownie zapierają dech w piersiach. Stacja końcowa kolejki znajduje się na wyspie Hon Thom, uważanej za najpiękniejszą w całym archipelagu.
Sama wyspa Hon Thom jest też nie lada atrakcją – powstał tu ogromny kompleks rozrywkowy Sun World Hon Thom Nature Park, którego integralną częścią jest m.in. otwarty w grudniu 2019 r. Park Wodny Aquatopia – najnowocześniejszy park wodnej rozrywki w Azji Południowo-Wschodniej. Ilość i wymyślność tutejszych zjeżdżalni potrafi przyprawić o zawrót głowy!
Mówiąc o atrakcjach Phu Quoc, koniecznie trzeba wspomnieć też o tym, że wyspa słynie z pięknych plaż o białym piasku i turkusowej wodzie. Najładniejsze plaże znajdują się na zachodzie i południu tej wyspy, a należą do nich m.in. Long Beach, Ong Lang Beach, Bai Sao czy Bai Dai.
To także może Cię zainteresować:
Sprawdź co warto wiedzieć przed podróżą do Wietnamu
Co warto zobaczyć w Wietnamie? Stolica, plaże i największe atrakcje Wietnamu