Zwiedzanie Phu Quoc - atrakcje, które czekają Cię na wietnamskiej wyspie

Wietnam to jeden z bardziej fascynujących krajów Azji Południowo-Wschodniej stanowiący niesamowitą mieszankę azjatyckiej kultury, tropikalnego klimatu i fenomenalnej, znanej na całym świecie kuchni. Jeszcze do niedawna ten kraj kojarzył się przede wszystkim ze zwiedzaniem – większość turystów przyjeżdżała tu na wycieczki objazdowe, ale od jakiegoś czasu wybiera się tu coraz więcej osób w celach wypoczynkowych. Wszystko za sprawą prześlicznej wyspy Phu Quoc, która jest dosłownie rajem dla miłośników przyrody, plażowiczów i osób poszukujących relaksu w egzotycznym miejscu. To zdecydowanie najlepsze miejsce w Wietnamie do wypoczynku! Jakie atrakcje w Phu Quoc szczególnie warto zobaczyć?

Wyspa Phu Quoc - informacje podstawowe

Phu Quoc to największa wyspa Wietnamu (jej powierzchnia wynosi ok. 574 km²) usytuowana w południowej części kraju, w Zatoce Tajlandzkiej, u zbiegu lądowej granicy z Kambodżą. Lot trwa około 11-12 godzin. Wyspa ma zróżnicowane ukształtowanie terenu – na północy znajduje się kilka niewielkich pasm górskich, które są częścią długiej górskiej grani, ciągnącej się od południowego Wietnamu do Kambodży (najwyższe wzniesienie wyspy ma wysokość 603 m n.p.m.). Na południu zaś dominują nizinne obszary, gdzie znajdują się plaże i wsie rybackie. Na wyspie mieszka ok. 180 tys. osób, z czego większość w wioskach rybackich i miejscowościach rolniczych na południu wyspy. Ludność na wyspie składa się z różnych grup etnicznych, ale większość to Wietnamczycy Kinh, stanowiący główny naród Wietnamu.

Najbardziej turystyczna część wyspy to jej południowy-zachód. To właśnie tu znajduje się wiele białych i piaszczystych plaż oraz liczne ośrodki wypoczynkowe, które każdego roku przyciągają tysiące turystów z całego świata. Bez wątpienia to jedna z najważniejszych atrakcji tej rajskiej wyspy. Phu Quoc to jednak nie tylko wypoczynek, wyspa ma także bardzo wiele do zaoferowania osobom lubiącym zwiedzanie i bardziej aktywne spędzanie urlopu. Wakacje na Phu Quoc będą więc strzałem w dziesiątkę zarówno dla amatorów spokojnego plażowania, jak i aktywnego wypoczynku np. podczas nurkowania, zwiedzania plantacji pieprzu czy poznawania wyspy na skuterze. 

plaża na Phu Quoc

Przeczytaj również:

Wyspa Phu Quoc - pogoda i klimat. Kiedy polecieć do Wietnamu?

Zwiedzanie Phu Quoc - świątynia Ho Quoc

Największą budowlą sakralną na Phu Quoc w Wietnamie jest świątynia Ho Quoc (nazywana często też Ho Quoc Pagoda), usytuowana na południowo-zachodnim wybrzeżu wyspy. Świątynia jest stosunkowo nowa, wybudowano ją dopiero w 2012 r., ale za to jest pięknie usytuowana – wznosi się na łagodnym zboczu gór schodzących do morza. Rozciągają się stąd przepiękne widoki na okolicę, co sprawia, że jest to miejsce dobre zarówno do religijnej medytacji i kontemplacji, jak i zwykłego relaksu na łonie przyrody. Wewnątrz świątyni znajduje się olbrzymia statua Buddy medytującego, wznosząca się nad okolicą, a całość budowli to klasyczna architektura buddyjska z misternymi typowymi zdobieniami i kolorowymi malowidłami.

Świątynia Ho Quoc na wietnamskiej wyspie Phu Quoc

Co warto zobaczyć na Phu Quoc - Muzeum Wojny

Bardzo ciekawym miejscem, do którego warto jechać z punktu widzenia najnowszej historii Wietnamu, jest Muzeum Wojny usytuowane w dawnym amerykańskim więzieniu wojskowym, które utworzono na wyspie w czasie wojny w Wietnamie. Kokosowe Więzienie (Coconut Tree Prison), bo tak nazywa się to miejsce, zostało zbudowane w 1967 r. przez Amerykanów, ale formalną jurysdykcję sprawował nad nim współpracujący z Amerykanami rząd w Sajgonie. Podczas wojny przetrzymywano tu od 32 do 40 tys. jeńców i więźniów politycznych, głównie żołnierzy Wietkongu. Zarówno samo więzienie, otoczone wysokim płotem z drutem kolczastym, jak i sposób traktowania tutaj osadzonych, spełniało definicję obozu koncentracyjnego, co potwierdzają m.in. raport Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, który wskazuje na liczne przykłady torturowania więźniów.

Atrakcje wyspy Phu Quoc - farma pereł

Ciekawą atrakcją na wyspie Phu Quoc jest wizyta na tutejszej farmie pereł, a właściwie w miejscu, gdzie hodowane są ostrygi perłowe, z których pozyskiwane są perły. W naturze perły tworzą się w momencie, kiedy do środka tego mięczaka morskiego dostaje się piasek. Jako formę obrony przed tym niechcianym intruzem ostrygi wytwarzają wokół ziarna piasku warstwę ochronną, która z czasem twardnieje, przeradzając się w okrągłą perłę. Pod koniec XIX wieku, a dokładnie w 1893 roku, Kokichi Mikimoto, japoński przedsiębiorca i naukowiec opracował i opatentował proces hodowli pereł, dając początek całemu przemysłowi wytwarzającemu te cenne „świecidełka”. Obecnie hodowla pereł w sposób kontrolowany jest bardzo popularna w wielu regionach Azji Południowo-Wschodniej, w tym i w Wietnamie, a farmy na Phu Quoc należą do jednych z największych. Podczas wizyty w tym miejscu można się przekonać, że proces hodowli pereł jest skomplikowany i wymaga precyzyjnej opieki nad ostrygami, aby ostatecznie uzyskać cenne perełki.

Paerły na farmie pereł na Phu Quoc

Phu Quoc – raj dla amatorów kulinarnych podróży

Wietnam jest znany z produkcji różnych rodzajów sosów rybnych, w tym popularnego sosu Nuoc Mam, który jest szeroko używany w południowoazjatyckiej kuchni. Na wyspie Phu Quoc można znaleźć wiele lokalnych zakładów produkujących sos rybny. Tradycyjnie jest on wytwarzany przez fermentację ryb i soli, co nadaje mu charakterystyczny smak i aromat. Wizyta w takim miejscu pozwoli poznać tajniki wytwarzania tego cenionego dodatku kulinarnego, którego receptura jest często przekazywana z pokolenia na pokolenie w ramach rodzinnych interesów. Oprócz tego można delektować się wspaniałymi, lokalnymi daniami w licznych barach - zwłaszcza świeżymi owocami morza serwowanymi np. w gorącym bulionie z warzywami i makaronem.

łódź rybacka u wybrzeża Phu Quoc

Sprawdź także:

Kuchnia Wietnamu - co warto spróbować

Park Narodowy Phu Quoc

Miłośnicy przyrody i natury powinni wybrać się do Parku Narodowego Phu Quoc znajdującego się na północnym-wschodzie wyspy. To jeden z najcenniejszych obszarów przyrodniczych nie tylko na wyspie, ale i w całym Wietnamie, stanowiący ważny ekosystem o dużej różnorodności biologicznej. Park Narodowy jest domem dla wielu gatunków roślin, zwierząt i ptaków, można tu spotkać m.in. unikalne gatunki występujące tylko na tej wyspie. Znajdziemy tu m.in. makaki, jelenie, dziki, ptaki, a także różnorodne gatunki owadów. Swój dom znalazło tu też kilka zagrożonych gatunków zwierząt, w tym rzadkie gatunki jeżozwierzy i nietoperzy. Park obejmuje także obszary morskie, co jest ważne dla ochrony przybrzeżnych ekosystemów, które można znaleźć w okolicach wyspy.

Słynna atrakcja Phu Quoc - najdłuższa kolejka linowa na świecie

Na Phu Quoc jest jedna atrakcja, której nie sposób ominąć – przejazd najdłuższą trójkablową kolejką na świecie, której łączna długość wynosi dokładnie 7,899.9 metrów (kolejka została nawet wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa). Kolejka linowa działa od 2018 r., a jej początek znajduje się na południu wyspy, w miejscowości An Thoi. Malownicza trasa, której pokonanie zajmuje ok. 15 minut, przebiega przez kilka wysepek archipelagu An Thoi. Widoki, które rozpościerają się z przeszklonego wagonika (każdy zabiera na pokład do 30 osób), dosłownie zapierają dech w piersiach. Stacja końcowa kolejki znajduje się na wyspie Hon Thom, uważanej za najpiękniejszą w całym archipelagu.

Najdłuższa na świece kolejka linowa na Phu Quoc

Dlaczego warto jechać na Phu Quoc - Hon Thom i inne atrakcje

Sama wyspa Hon Thom jest też nie lada atrakcją – powstał tu ogromny kompleks rozrywkowy Sun World Hon Thom Nature Park, którego integralną częścią jest m.in. otwarty w grudniu 2019 r. Park Wodny Aquatopia – najnowocześniejszy park wodnej rozrywki w Azji Południowo-Wschodniej. Ilość i wymyślność tutejszych zjeżdżalni potrafi przyprawić o zawrót głowy!

Mówiąc o atrakcjach Phu Quoc, koniecznie trzeba wspomnieć też o tym, że wyspa słynie z pięknych plaż o białym piasku i turkusowej wodzie. Najładniejsze plaże znajdują się na zachodzie i południu tej wyspy, a należą do nich m.in. Long Beach, Ong Lang Beach, Bai Sao czy Bai Dai.

Rajska plaża na Phu Quoc

To także może Cię zainteresować:

Sprawdź co warto wiedzieć przed podróżą do Wietnamu
Co warto zobaczyć w Wietnamie? Stolica, plaże i największe atrakcje Wietnamu

Data Publikacji: 14.09.2023

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Atrakcje Lizbony. Zwiedzamy stolicę PortugaliiStolica Portugalii to idealne miejsce dla miłośników malowniczych uliczek, klimatycznych restauracji, wspaniałej kuchni i wyśmienitego wina. W samym sercu dzielnic Alfama i Mouraria co wieczór rozbrzmiewa nostalgiczna i pełna tęsknoty muzyka fado czyniąc z Lizbony miasto pełne melancholii i skłaniając odwiedzających do zadumy. Jakie ciekawe miejsca i zabytki warto odwiedzić w Lizbonie? Przygotowaliśmy dla Ciebie przewodnik, który pomoże Ci odkryć najpiękniejsze zakątki, zachwycające zabytki i inne topowe atrakcje turystyczne miasta.
krajobraz kierunku
Zwiedzamy albańską Sarandę. Najważniejsze atrakcje i zabytki Położona w Albanii Saranda jest największym i najpopularniejszym kurortem południowego wybrzeża tego bałkańskiego kraju. Znajduje się naprzeciwko greckiej wyspy Korfu i może się poszczycić nawet 300 dniami słonecznymi w ciągu roku! To czyni ją idealnym kierunkiem wakacyjnym dla osób nastawionych przede wszystkim na relaks na jednej z tamtejszych plaż - wokół Sarandy ich nie brakuje! Czy w kurorcie czekają na turystów jakieś inne atrakcje, niekoniecznie związane z wybrzeżem? Okazuje się, że tak! Sprawdź, co warto zobaczyć w Sarandzie oraz jej bliskich i ciut dalszych okolicach.
krajobraz kierunku
Piramidy Egipskie – które szczególnie warto zobaczyć?W Egipcie, którego historia sięga tysięcy lat wstecz, znajduje się wiele bardzo ciekawych zabytków i monumentalnych budowli, typowych dla różnych kultur, które na przestrzeni wieków rozkwitały nad Nilem. Najbardziej charakterystyczne dla tego kraju są jednak piramidy, które każdego roku przyciągają miliony turystów z całego świata. Przygotowaliśmy dla Was opis tych, które są najczęściej odwiedzane, i które wart zobaczyć na własne oczy podczas podróży po Egipcie.
krajobraz kierunku
Pekin i jego atrakcje. Co warto wiedzieć o stolicy Chin?Pekin to tętniąca życiem metropolia, stanowiąca niezwykłe połączenie tradycji i nowoczesności, w której z pewnością nikt nie będzie się nudził – na przyjezdnych czeka tu ogromna ilość imponujących zabytkowych budowli, na czele z Zakazanym Miastem, mistycznymi, bogato zdobionymi świątyniami, pięknymi zielonymi parkami i współczesnymi drapaczami chmur. Co warto zobaczyć w Pekinie?