Sprawdź co warto wiedzieć przed podróżą do Wietnamu

Wietnam jest jednocześnie egzotyczny i fascynujący, to kraina oszałamiających krajobrazów i wielu kultur, dynamicznie rozwijających się wielkich miast i małych plemiennych wiosek, ukrytych wysoko w górach. Gdzie nie spojrzeć na turystów czekają ciekawe przygody i doświadczenia. Można tu doświadczyć surrealistycznego piękna nadmorskiego pejzażu, podziwiając małe wysepki z pokładu tradycyjnej łodzi pływającej po Zatoce Ha Long. Można stanąć oko w oko z wyzwaniami współczesnego świata, próbując przedrzeć się w Hanoi na drugą stronę ulicy przez istne morze skuterów i motorów. Można też wybrać się na wycieczkę do Parku Narodowego Phong Nha-Ke Bang, by podziwiać jedne z najciekawszych i największych jaskiń na świecie.

Wietnam – co warto wiedzieć przed podróżą.


Niewiele państw w tak krótkim czasie zmieniło tak wiele, jak Wietnam. Minęło zaledwie czterdzieści lat od zakończenia brutalnej i krwawej wojny, która przez dwie dekady trawiła kraj, a ten dzielny naród podnosi się ze zgliszczy i żyje z nadzieją na lepsze jutro. Dynamiczny rozwój widoczny jest na każdym kroku, budowana jest siatka dróg szybkiego ruchu, powstają liczne hotele i kwitnie handel. Stary komunistyczny system powoli ustępuje miejsca socjalistycznej gospodarce rynkowej.
Liczba turystów odwiedzających Wietnam rośnie z roku na rok i dzięki nim kraj coraz rzadziej kojarzony jest z okrutną wojną. Obecnie najczęstsze skojarzenia z Wietnamem to błyszczące w słońcu rozległe pola ryżowe, białe piaszczyste plaże, wiekowe pagody i dobra zabawa.



Geografia


Wietnam położony jest na południowo-wschodnim krańcu Półwyspu Indochińskiego i zajmuje powierzchnię około 331 688 km2. Rozciągłość południkowa wynosi 1 750 km, a równoleżnikowa w najwęższym punkcie ma zaledwie 60 km. Linia brzegowa – z wyłączeniem wysp – ma długość ponad 3 tysięcy kilometrów. Rzeźba jest tu dość zróżnicowana, 45% powierzchni stanowią wyżyny, 30% góry, a resztę nizinne obszary nadbrzeżne. Mamy tu zatem zielone pagórki, gęsto zalesione góry i tropikalne niziny. Najważniejszymi rzekami są Song Hong (Czerwona Rzeka) i Mekong. Delta Rzeki Czerwonej – największej w kraju, płynącej z Chin i przecinającej kraj na długości 470 km – otoczona jest wzgórzami, które na północnym-zachodzie przechodzą w wysokie góry. Ten obszar o powierzchni 3 000 km2 jest mniejszy niż delta Mekongu, ale bardziej rozwinięty i gęściej zaludniony. Delta Mekongu to obszar równinny, poprzecinany setką małych rzek i kanałów, na południu kraju zmieniający się w nadmorskie niziny.

Klimat


Wietnam leży w strefie dwóch pasów klimatycznych, których wspólną cechą jest sezonowość monsunowa. Północna część kraju znajduje się w strefie klimatu zwrotnikowego, a południowa – równikowego. Średnia wilgotność powietrza przez cały rok oscyluje wokół 84%. Cechami charakterystycznymi wietnamskiego klimatu są także stosunkowo obfite opady i sezonowo występujące huragany, które pojawiają się w okresie letnio-jesiennym. Średnie roczne temperatury są generalnie wyższe na równinach niż na płaskowyżu i w górach. Najchłodniejszymi miesiącami z temperaturą na poziomie 5oC są grudzień i styczeń, natomiast najcieplejszy jest kwiecień z temperaturą dochodzącą do 37oC. Sezonowe różnice temperatur są większe w północnej części kraju, podczas gdy w regionach południowych – z wyjątkiem obszarów wyżynnych – wynoszą zazwyczaj kilka stopni i mieszczą się w przedziale 21-28oC.



Obyczaje


Rytm życia w Wietnamie wyznaczają liczne festyny i święta religijne, których bogaty wachlarz obejmuje zarówno skromne uroczystości rodzinne organizowane ku czci przodków, jak i święta narodowe, z których największym jest Tết Nguyên Đan – wietnamski Nowy Rok. Niezliczone lokalne festyny organizowane najczęściej na część opiekuńczego ducha wioski odbywają się przez cały rok, ale kulminacja przypada na miesiące wiosenne i jesienne.
Większość wietnamskich świąt wywodzi się z Chin, choć przez stulecia te wpływy przemieszały się z lokalnymi wierzeniami i praktykami. Liczne mniejszości etniczne zamieszkujące Wietnam również mają swoje obrządki, głównie związane z zasiewem, polowaniami czy żniwami, a także z narodzinami i śmiercią w rodzinie.

Kuchnia


Kuchnia wietnamska jest w Europie stosunkowo mało znana. Mamy tu mnóstwo restauracji serwujących kuchnie orientalne. Mamy swoje ulubione dania z kuchni japońskiej, chińskiej czy tajskiej, ale o kulinarnej stronie Wietnamu nie wiemy praktycznie nic. A prawda jest taka, że Wietnam może spokojnie konkurować z Tajlandią o miano najsmaczniejszej kuchni w całej Azji Południowo-Wschodniej. Potrawy mają niezwykle subtelny i wyważony smak, a ich różnorodność przyprawia o zawrót głowy. Istotną rolę odgrywa tu położenie geograficzne kraju: chińskie wpływy widoczne są przede wszystkim w pożywnych zupach serwowanych na północy, ostre przyprawy ożywiają dania z południa, a bogactwo ziół i złożona obróbka są charakterystyczne dla środkowej części wybrzeża. Podróżując przez Wietnam będziesz mieć okazję, by spróbować lokalnych specjałów i napić się wina ryżowego, ponieważ mieszkańcy wsi i miasteczek bardzo chętnie dzielą się z przybyszami tym, co mają najlepszego.



Kultura


Wietnamska kultura jest złożona, zróżnicowana, a jej bliższe poznanie pozwala zrozumieć także historię tego niezwykłego kraju. Tętniące życiem dzielnice handlowe z uroczą gmatwaniną uliczek obfitują w stoiska z lokalnym rękodziełem i nawiązują do odwiecznych kupieckich tradycji regionu. Wiekowe świątynie na północy kraju odzwierciedlają wyraźne wpływy chińskie, na południu zaś przywołują silne skojarzenia z hinduizmem. Majestatyczne budowle stojące wzdłuż szerokich bulwarów, w cieniu starych drzew, zostały wzniesione przez francuskich kolonizatorów jeszcze w XIX wieku. Współczesna architektura to nowoczesne, szklane biurowce i eleganckie hotele w centrach dużych miast, ponieważ Wietnam odgrywa istotną rolę w prężnie rozwijającej się azjatyckiej gospodarce.

Aktywny wypoczynek


Wietnam ma turystom wiele do zaoferowania. Niektóre z atrakcji wymagają pewnego wysiłku fizycznego, jak na przykład przejażdżka motorem po serpentynach słynnej drogi Hai Van Pass w środkowej części kraju. Kręta droga wije się przez ponad 20 km wzdłuż gór Truong Son, dając zapierający dech w piersiach widok na znajdujące się poniżej morze i wyludnione plaże. Miłośnicy kitesurfingu odnajdą swój raj w wypoczynkowej miejscowości Mũi Né, położonej nad Morzem Południowochińskim. Ciekawym doświadczeniem będzie także trekking po zalesionych pagórkach w okolicy miasteczka Bac Ha w północno-zachodniej części kraju, a następnie wizyta na słynnym lokalnym targu. Podczas podróży warto też odwiedzić wietnamskie spa i skorzystać z ciekawych zabiegów wykorzystujących tutejszą tradycję i kulturę dbania o ciało.

Data Publikacji: 22.08.2018
autor artykulu zdjecie

Artykuł autorstwa: Redakcja Rainbow

Eksperci z branży turystycznej – piloci wycieczek, animatorzy, rezydenci i przewodnicy i wielu innych specjalistów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą zdobytą podczas niezliczonych podróży. W tekstach łączą praktyczne wskazówki z fascynującymi historiami i ciekawostkami z różnych zakątków świata. Ich opowieści to nie tylko przewodniki po popularnych kierunkach, ale przede wszystkim autentyczne relacje osób, które na co dzień pracują z turystami i poznają opisywane miejsca od podszewki.

Zobacz inne o:

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Podróż z niemowlakiem. Jak się przygotować na pierwsze zagraniczne wakacje z małym dzieckiem?Pierwszy zagraniczny wyjazd z niemowlęciem to moment, który wielu rodziców wspomina jako mieszankę ekscytacji i niepewności. Kiedy standardowa lista przygotowań do podróży musi nagle pomieścić potrzeby najmłodszego członka rodziny, wyzwanie staje się zupełnie nowe i nieco przytłaczające. Gdy planowałam nasze pierwsze rodzinne wakacje, internet zalewał mnie poradami, których było tak wiele, że mogłyby wypełnić osobną walizkę. Dzisiaj, już po zagranicznym wyjeździe z niespełna dwuletnim maluchem, wiem już znacznie więcej. Przede wszystkim, że chociaż wakacje dla rodziców z pewnością różnią się od tych dla bezdzietnych, to wciąż mogą przynieść odpoczynek, relaks i przede wszystkim – piękne wspomnienia.
krajobraz kierunku
Gdzie pojechać na wakacje w marcu? Poznaj najciekawsze europejskie oraz egzotyczne kierunki!W marcu w Polsce pojawiają się pierwsze promienie słońca, a termometry nieśmiało wskazują kilkanaście stopni. Niestety, zazwyczaj są to tylko pojedyncze cieplejsze dni, które sprawiają, że szaro-bura codzienność staje się jeszcze trudniejsza do zniesienia. Co zrobić, gdy tęsknota za słońcem i ciepłem jest już nie do wytrzymania? Odpowiedź jest prosta – czas na wakacje zagraniczne! Marzec to doskonały moment, by wyrwać się z zimowej monotonii i wymienić bure niebo na lazurowe, a kalosze na sandały. Wymarzony urlop w ciepłych krajach wcale nie musi czekać do lata – właśnie teraz oferty wakacji w marcu kuszą atrakcyjnymi cenami i przepięknymi plażami bez tłumów turystów. Pozwól sobie na odrobinę szaleństwa i naładuj baterie przed nadejściem prawdziwej polskiej wiosny!
krajobraz kierunku
Turcja czy Tunezja? Który kierunek i dlaczego wybrać? Zapach korzennych przypraw unoszący się nad bazarem, szum fal rozbijających się o złociste plaże, tajemnicze zaułki medyn i majestatyczne meczety – to wszystko czeka na Ciebie zarówno w Turcji, jak i Tunezji. Dwa kraje na styku Europy, Azji i Afryki, dwie historie pełne przeplatających się wątków. Choć pozornie podobne, oferują zupełnie inne doświadczenia podróżnicze. Gdzie szukać starożytnych miast wyrytych w skałach? Które morze kusi cieplejszymi falami? Gdzie zjesz najlepszą baklavę, a gdzie brika? Sprawdźmy!
krajobraz kierunku
Jak zaplanować urlop w 2025 roku, żeby więcej jeździć po świecie?Przełom roku to najlepszy moment na zaplanowanie urlopów i wyjazdów. Zwłaszcza że kalendarz 2025 szykuje prawdziwą gratkę – święta wypadają w takie dni tygodnia, że łatwo zamienić je w dłuższe urlopy. Co więcej, planując z wyprzedzeniem, można skorzystać z atrakcyjnych ofert na nowy sezon – zarówno na wakacyjne wyjazdy all-inclusive, jak i krótsze city breaki. Lepiej się jednak spiesz, bo wiedza dotycząca dni wolnych od pracy jest ogólnodostępna i przy zbyt długiej zwłoce inni po prostu Cię uprzedzą. Szkoda byłoby spędzać wszystkie długie weekendy 2025 roku na kanapie, zamiast odkrywające nowe zakątki świata, prawda?