ikona-burger
napis-rainbow
ikona-telefon

Sprawdź co warto wiedzieć przed podróżą do Wietnamu

Wietnam jest jednocześnie egzotyczny i fascynujący, to kraina oszałamiających krajobrazów i wielu kultur, dynamicznie rozwijających się wielkich miast i małych plemiennych wiosek, ukrytych wysoko w górach. Gdzie nie spojrzeć na turystów czekają ciekawe przygody i doświadczenia. Można tu doświadczyć surrealistycznego piękna nadmorskiego pejzażu, podziwiając małe wysepki z pokładu tradycyjnej łodzi pływającej po Zatoce Ha Long. Można stanąć oko w oko z wyzwaniami współczesnego świata, próbując przedrzeć się w Hanoi na drugą stronę ulicy przez istne morze skuterów i motorów. Można też wybrać się na wycieczkę do Parku Narodowego Phong Nha-Ke Bang, by podziwiać jedne z najciekawszych i największych jaskiń na świecie.

Wietnam – co warto wiedzieć przed podróżą.


Niewiele państw w tak krótkim czasie zmieniło tak wiele, jak Wietnam. Minęło zaledwie czterdzieści lat od zakończenia brutalnej i krwawej wojny, która przez dwie dekady trawiła kraj, a ten dzielny naród podnosi się ze zgliszczy i żyje z nadzieją na lepsze jutro. Dynamiczny rozwój widoczny jest na każdym kroku, budowana jest siatka dróg szybkiego ruchu, powstają liczne hotele i kwitnie handel. Stary komunistyczny system powoli ustępuje miejsca socjalistycznej gospodarce rynkowej.
Liczba turystów odwiedzających Wietnam rośnie z roku na rok i dzięki nim kraj coraz rzadziej kojarzony jest z okrutną wojną. Obecnie najczęstsze skojarzenia z Wietnamem to błyszczące w słońcu rozległe pola ryżowe, białe piaszczyste plaże, wiekowe pagody i dobra zabawa.Geografia


Wietnam położony jest na południowo-wschodnim krańcu Półwyspu Indochińskiego i zajmuje powierzchnię około 331 688 km2. Rozciągłość południkowa wynosi 1 750 km, a równoleżnikowa w najwęższym punkcie ma zaledwie 60 km. Linia brzegowa – z wyłączeniem wysp – ma długość ponad 3 tysięcy kilometrów. Rzeźba jest tu dość zróżnicowana, 45% powierzchni stanowią wyżyny, 30% góry, a resztę nizinne obszary nadbrzeżne. Mamy tu zatem zielone pagórki, gęsto zalesione góry i tropikalne niziny. Najważniejszymi rzekami są Song Hong (Czerwona Rzeka) i Mekong. Delta Rzeki Czerwonej – największej w kraju, płynącej z Chin i przecinającej kraj na długości 470 km – otoczona jest wzgórzami, które na północnym-zachodzie przechodzą w wysokie góry. Ten obszar o powierzchni 3 000 km2 jest mniejszy niż delta Mekongu, ale bardziej rozwinięty i gęściej zaludniony. Delta Mekongu to obszar równinny, poprzecinany setką małych rzek i kanałów, na południu kraju zmieniający się w nadmorskie niziny.

Klimat


Wietnam leży w strefie dwóch pasów klimatycznych, których wspólną cechą jest sezonowość monsunowa. Północna część kraju znajduje się w strefie klimatu zwrotnikowego, a południowa – równikowego. Średnia wilgotność powietrza przez cały rok oscyluje wokół 84%. Cechami charakterystycznymi wietnamskiego klimatu są także stosunkowo obfite opady i sezonowo występujące huragany, które pojawiają się w okresie letnio-jesiennym. Średnie roczne temperatury są generalnie wyższe na równinach niż na płaskowyżu i w górach. Najchłodniejszymi miesiącami z temperaturą na poziomie 5oC są grudzień i styczeń, natomiast najcieplejszy jest kwiecień z temperaturą dochodzącą do 37oC. Sezonowe różnice temperatur są większe w północnej części kraju, podczas gdy w regionach południowych – z wyjątkiem obszarów wyżynnych – wynoszą zazwyczaj kilka stopni i mieszczą się w przedziale 21-28oC.Obyczaje


Rytm życia w Wietnamie wyznaczają liczne festyny i święta religijne, których bogaty wachlarz obejmuje zarówno skromne uroczystości rodzinne organizowane ku czci przodków, jak i święta narodowe, z których największym jest Tết Nguyên Đan – wietnamski Nowy Rok. Niezliczone lokalne festyny organizowane najczęściej na część opiekuńczego ducha wioski odbywają się przez cały rok, ale kulminacja przypada na miesiące wiosenne i jesienne.
Większość wietnamskich świąt wywodzi się z Chin, choć przez stulecia te wpływy przemieszały się z lokalnymi wierzeniami i praktykami. Liczne mniejszości etniczne zamieszkujące Wietnam również mają swoje obrządki, głównie związane z zasiewem, polowaniami czy żniwami, a także z narodzinami i śmiercią w rodzinie.

Kuchnia


Kuchnia wietnamska jest w Europie stosunkowo mało znana. Mamy tu mnóstwo restauracji serwujących kuchnie orientalne. Mamy swoje ulubione dania z kuchni japońskiej, chińskiej czy tajskiej, ale o kulinarnej stronie Wietnamu nie wiemy praktycznie nic. A prawda jest taka, że Wietnam może spokojnie konkurować z Tajlandią o miano najsmaczniejszej kuchni w całej Azji Południowo-Wschodniej. Potrawy mają niezwykle subtelny i wyważony smak, a ich różnorodność przyprawia o zawrót głowy. Istotną rolę odgrywa tu położenie geograficzne kraju: chińskie wpływy widoczne są przede wszystkim w pożywnych zupach serwowanych na północy, ostre przyprawy ożywiają dania z południa, a bogactwo ziół i złożona obróbka są charakterystyczne dla środkowej części wybrzeża. Podróżując przez Wietnam będziesz mieć okazję, by spróbować lokalnych specjałów i napić się wina ryżowego, ponieważ mieszkańcy wsi i miasteczek bardzo chętnie dzielą się z przybyszami tym, co mają najlepszego.Kultura


Wietnamska kultura jest złożona, zróżnicowana, a jej bliższe poznanie pozwala zrozumieć także historię tego niezwykłego kraju. Tętniące życiem dzielnice handlowe z uroczą gmatwaniną uliczek obfitują w stoiska z lokalnym rękodziełem i nawiązują do odwiecznych kupieckich tradycji regionu. Wiekowe świątynie na północy kraju odzwierciedlają wyraźne wpływy chińskie, na południu zaś przywołują silne skojarzenia z hinduizmem. Majestatyczne budowle stojące wzdłuż szerokich bulwarów, w cieniu starych drzew, zostały wzniesione przez francuskich kolonizatorów jeszcze w XIX wieku. Współczesna architektura to nowoczesne, szklane biurowce i eleganckie hotele w centrach dużych miast, ponieważ Wietnam odgrywa istotną rolę w prężnie rozwijającej się azjatyckiej gospodarce.

Aktywny wypoczynek


Wietnam ma turystom wiele do zaoferowania. Niektóre z atrakcji wymagają pewnego wysiłku fizycznego, jak na przykład przejażdżka motorem po serpentynach słynnej drogi Hai Van Pass w środkowej części kraju. Kręta droga wije się przez ponad 20 km wzdłuż gór Truong Son, dając zapierający dech w piersiach widok na znajdujące się poniżej morze i wyludnione plaże. Miłośnicy kitesurfingu odnajdą swój raj w wypoczynkowej miejscowości Mũi Né, położonej nad Morzem Południowochińskim. Ciekawym doświadczeniem będzie także trekking po zalesionych pagórkach w okolicy miasteczka Bac Ha w północno-zachodniej części kraju, a następnie wizyta na słynnym lokalnym targu. Podczas podróży warto też odwiedzić wietnamskie spa i skorzystać z ciekawych zabiegów wykorzystujących tutejszą tradycję i kulturę dbania o ciało.

Data Publikacji: 22.08.2018

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Gdzie jechać na wakacje w lipcu 2023? Sprawdź propozycje najpopularniejszych kierunków!Gwarancja słonecznej pogody, ciepłe morze, świetnie przygotowane kurorty i mnogość atrakcji. To wszystko sprawia, że wakacje w lipcu to idealny moment na naładowanie akumulatorów i zażycie odpowiedniej dawki witaminy D. Zastanawiasz się jaki kierunek będzie odpowiedni? Sprawdź, gdzie jechać na wakacje w lipcu i zaplanuj swój urlop - należy Ci się wypoczynek!
krajobraz kierunku
Wakacyjny wyjazd dla par - prezentujemy najlepsze kierunki w 2023 roku na podróże we dwoje!Są takie miejsca na świecie, które jakby zostały stworzone z myślą o nowożeńcach i zakochanych parach z wieloletnim stażem. Miejsca, w których nie sposób się nie zakochać. Miejsca, które odwiedzane we dwoje nabierają szczególnego uroku i znaczenia. Jednym z czynników, który sprzyja budowaniu romantycznej atmosfery jest z pewnością bliskość oceanu lub morza. Jest po prostu coś niezaprzeczalnie uroczego w tych długich spacerach po piaszczystej plaży, ku zachodzącemu słońcu. Jest coś przyjemnie nieuchwytnego w trzymaniu się za ręce pośród cienistych palm lub wspinaniu na urwiste klify, by z wysoka obserwować odległy horyzont. Jeśli w tym roku planujecie wspaniałe wakacje tylko we dwoje, bez towarzyszących Wam przyjaciół czy dzieci, to macie do wyboru mnóstwo ciekawych miejsc dookoła świata. Są jednak dwa kierunki, które zasługują na szczególną uwagę, jeśli chcecie przeżyć niezapomniane chwile i cieszyć się sobą w otoczeniu spektakularnej przyrody: Dominikana i Bali.
krajobraz kierunku
6 najlepszych wycieczek dla singli w 2023 roku wg klientów r.pl Świat jest pełen fascynujących zakątków do odkrycia - tylko od Twojego nastawienia i otwartości zależy, jak spędzisz najbliższe wakacje. Poznaj 6 najchętniej wybieranych wycieczek dla singli, które omówiliśmy dla Ciebie w poniższym zestawieniu.
krajobraz kierunku
Jakie pamiątki warto przywieźć z Meksyku?Meksyk jest krajem niezwykle różnorodnym – każdy region ma swoją kulturę, tradycję, a co za tym idzie również inne jedzenie, rękodzieło i lokalne wyroby. Co można przywieźć z Meksyku i gdzie najlepiej kupić pamiątki? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje i porady.