Kiedy pojechać na urlop do Tajlandii? Pogoda, klimat i temperatury
Masz ochotę na wczasy w Tajlandii? Sprawdź pogodę, klimat i średnie temperatury panujące w tym kraju i dowiedz się, kiedy najlepiej wybrać się na urlop do Tajlandii
Filtry
Popularne
Wyżywienie
Liczba dni
Typ wyjazdu
Cena
Standard hotelu
Ocena klientów
Udogodnienia w hotelu
Rodzaj pokoju
Udogodnienia w pokoju
Rodzaj hotelu
Odległość hotelu od lotniska
Tematyka
Sezon
Dokumenty
Oferty
Przedłuż wakacje o pobyt w hotelu
Przedłuż wakacje o pobyt w hotelu
Przedłuż wakacje o pobyt w hotelu
Przedłuż wakacje o pobyt w hotelu
Tajlandia
Stolica: Bangkok
Waluta: THB
Powierzchnia: 513 120 km 2
Liczba ludności: 67 091 089
Tajlandia to wymarzony kraj na urlop – znajdziemy tu rajskie wysepki z przepięknymi piaszczystymi plażami (na jednej z nich – Ko Phi Phi Le nakręcono film Niebiańska Plaża z Leonardo DiCaprio) oraz zapierające dech w piersiach krajobrazy. Są tu góry doskonałe na trekking, dziewicza dżungla i wspaniała rafa koralowa. Na miłośników poznawania nowych kultur czekają bogato zdobione i pełne przepychu buddyjskie świątynie, interesująca mitologia, jak również barwny folklor pełen duchów i bóstw. Jeśli dodamy do tego wyśmienitą kuchnię, słoneczną pogodę i niskie ceny, to otrzymujemy przepis na niezapomniane wakacje!
Przy wjeździe do Tajlandii nie ma wymogu posiadania szczególnych szczepień. Zaleca się jednak szczepienie przeciwko tężcowi, błonicy, krztuścowi, japońskiemu zapaleniu mózgu, cholerze, durowi brzusznemu, żółtaczce pokarmowej (WZW A) i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B).
Walutą obowiązującą w kraju jest bat (THB), który dzieli się na 100 satangów. Można zabrać ze sobą dolary, euro lub funty brytyjskie i wymienić na miejscu w jednym z kantorów. Należy jednak pamiętać, że kantory przyjmują tylko dolary amerykańskie wydane po 2002 roku oraz że im większy nominał wymieniamy, tym kurs będzie korzystniejszy. W większych miastach powszechnie dostępne są też bankomaty, należy jednak pamiętać, że przy każdej wypłacie naliczana jest prowizja (ok. 220 THB). Płatność kartą możliwa jest w większych hotelach i restauracjach. Ponieważ na banknotach znajduje się wizerunek monarchy, należy obchodzić się z nimi z dużym szacunkiem (nie gnieść, nie rwać, nie deptać).
Tajlandia obfituje w miejsca warte odwiedzenia. Najważniejsze z nich to:
Największe lotniska Tajlandii to Suvarnabhumi Airport w Bangkoku (BKK), Phuket International Airport (HKT), Chiang Mai International Airport (CNX), Krabi Airport (KBV) i Chiang Rai International Airport (CEI).
Obecnie żadne linie lotnicze nie oferują bezpośrednich lotów do Tajlandii, warto więc skorzystać z samolotu czarterowanego przez biura podróży. W sezonie turystycznym z Rainbow do Bangkoku można dolecieć bez przesiadki z Warszawy. Lot trwa niecałe 11 godzin.
Choć pierwsi ludzie pojawiają się na terenie Tajlandii już 30 tys. lat temu, początki historii kraju sięgają X w. i związane są z przybyciem Tajów, którzy przywędrowali na te tereny z południowo-zachodnich Chin. Ludność ta osiedliła się w dorzeczu rzeki Menam i zasymilowała się z mieszkającymi tam Khmerami. Tam też, w 1350 roku, została założona stolica kraju obejmującego swym zasięgiem prawie cały Półwysep Indochiński – Ayutthaya.
W drugiej połowie XIX w. Tajlandia straciła kontrolę nad Laosem i Kambodżą na rzecz Francji. W lata 30-stych XX w. miał miejsce zamach stanu, w wyniku którego Tajlandia stała się monarchią konstytucyjną. W latach 1965-1983 krajem włada Zjednoczony Front Patriotyczny Tajów, popierany przez Wietnam, Laos i Chiny.
W 1978 r. Zgromadzenie Narodowe uchwaliło konstytucję kraju. Początek XXI w. przyniósł falę protestów antyrządowych organizowanych przez popierający króla i sprzeciwiający się władzy premiera Thaksina Shinawatry Ludowy Sojusz na rzecz Demokracji, zwany żółtymi koszulami, a następnie przez popierający Shinawatrę Zjednoczony Front Przeciw Dyktaturze, zwany czerwonymi koszulami. W latach 2013-2014 protesty znacznie się nasiliły, doszło do wielu starć między żółtymi i czerwonymi koszulami i ostatecznie władzę w kraju przejęła wojskowa junta popierająca króla.
Kuchnia tajska jest jedną z najsłynniejszych kuchni regionalnych na świecie, nic dziwnego – bogactwo aromatów, oryginalne składniki (np. trawa cytrynowa, liście limonki kaffir, pasta curry, świeży imbir, sos rybny i sos z ostryg oraz kokos w różnej formie – mleczko, wiórki, olej) i umiejętne połączenie smaków zadowolą nawet najbardziej wybredne podniebienie.
Podczas wizyty w Tajlandii warto spróbować następujących dań:
Do Tajlandii można wwieźć dowolną ilość pieniędzy (sumy powyżej 20 tys. USD należy zadeklarować), 1 litr alkoholu i 200 papierosów. Nie wolno wwozić e-papierosów i e-shish oraz nabojów do nich. Obowiązuje zakaz wywozu posążków Buddy. Nie obejmuje on jednak wyrobów o małej wartości artystycznej, którymi handluje się na lokalnych bazarach.
W sklepach – butelka wody 15 THB, butelka coli 15 THB, lokalny rum 160 THB, piwo 25-35 THB, papierosy 140 THB, mleko kokosowe 1l 35 THB, sok pomarańczowy 80 THB,
W restauracjach i na ulicznych straganach – pad thai 50 THB, curry 60-90 THB, zupa 80 THB, piwo 80 THB, cappuccino 60 THB, naleśnik z bananem 30 THB, sałatka z papai 25 THB.
Transport – taksówki od 30 THB, autobusy miejskie 20-40 THB, tuk tuki od 30 THB. Za wypożyczenie samochodu zapłacimy ok. 500 THB dziennie.
Tajlandia jest znana na świecie z ogromnej ilości kurortów, położonych zarówno na stałym lądzie, jak i rajskich wyspach (tych kraj posiada setki!). Biuro podróży Rainbow oferuje wypoczynek w następujących miejscach: