ikona-burger
napis-rainbow
ikona-telefon

Tajlandia – wszystko co musisz wiedzieć przed podróżą

Tajlandia to jeden z tych egzotycznych kierunków, które ostatnio szczególnie upodobali sobie Polacy. Można śmiało powiedzieć, że jeśli chodzi o podróżowanie po Azji, jest to jeden z najbezpieczniejszych wyborów, dlatego turyści wybierający się w te rejony świata po raz pierwszy, swoje pierwsze kroki kierują właśnie tam. Możesz skorzystać z gotowej oferty biura podróży w atrakcyjnej cenie albo zorganizować wypoczynek na własną rękę. Jednakże pierwsze zetknięcie z Tajlandią warto przeżyć przy pomocy doświadczonego organizatora egzotycznych wyjazdów.
Niezależnie od tego, ile przewodników i artykułów przeczytasz przed wylotem, możesz mieć pewność, że rzeczywistość i tak Cię zaskoczy. Pierwsze zetknięcie z Azją bywa po prostu szokujące, ze względu na zupełnie inną kulturę, przyjęte zachowania, kuchnię, a nawet standardy sanitarne. Jednakże zdobycie podstawowej wiedzy na temat życia w Tajlandii jeszcze przed wylotem sprawi, że na miejscu będziesz mógł się skupić wyłącznie na zwiedzaniu i odpoczynku. Dlatego zachęcamy do lektury artykułu, który ma na celu przygotowanie Cię na tajskie doświadczenie, z którego przywieziesz same dobre wspomnienia.

Kiedy jechać do Tajlandii?

Nie ma się co oszukiwać, w Tajlandii zawsze jest gorąco. Najniższa temperatura powietrza wynosi około 28oC, by w porze deszczowej dojść do 38oC. Odczuwanie gorąca wzmaga bardzo duża wilgotność powietrza, dochodząca nawet do 90%. Pora sucha trwa od listopada do kwietnia, temperatura wynosi wówczas średnio około 30 stopni, a opady praktycznie nie występują. Nawet jeśli się pojawią, to uznamy je za miłą i krótkotrwałą odmianę od wszechobecnego upału. Najlepszym okresem na wyjazd do Tajlandii jest przełom listopada i grudnia, gdy rozpoczyna się pora sucha, ale z uwagi na początek sezonu nie ma jeszcze natłoku turystów.

Jednakże i pora deszczowa wcale nie jest taka zła. Zazwyczaj intensywne opady trwają godzinę lub dwie w ciągu dnia. Niektórzy uważają, że taki krótkotrwały deszcz świetnie orzeźwia i daje chwilę wytchnienia. Minusem pory deszczowej może być zwiększona obecność komarów, przed którymi powinniśmy się chronić, ponieważ mogą roznosić różne choroby. Wystarczy jednak dobry repelent z substancją DEET aby być bezpiecznym. Dużym plusem jest natomiast mniejsze zagęszczenie turystów, którzy czekają w swoich krajach na nadejście pory suchej.Bezpieczeństwo w Tajlandii.

Tajlandia uchodzi za kraj bardzo bezpieczny i przyjazny turystom. Jest jednorodna wyznaniowo, niemal całą populację stanowią buddyści. Tajowie są zazwyczaj uśmiechnięci i serdeczni wobec turystów, jednak trzeba pamiętać, że wraz z gwałtownym rozwojem turystyki nastąpił wzrost przestępczości. Zasadniczo za popełnienie przestępstwa na turystach Tajom grożą znacznie wyższe kary, dlatego przestępstwa na cudzoziemcach są rzadkie. Nie zmienia to faktu, że powinniśmy uważać na kieszonkowców działających w zatłoczonych miejscach, nieuczciwych taksówkarzy, którzy czyhają na naiwnych turystów i cieszące się złą sławą wypożyczalnie skuterów.

Zagrożenie terrorystyczne jest tak naprawdę bliskie zeru i nie należy z jego powodu rezygnować z podróży. Mimo to zawsze warto sprawdzać aktualne ostrzeżenia dla podróżnych publikowane na stronie internetowej polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Prawo i zwyczaje w Tajlandii.

Warto pamiętać o pewnych różnicach kulturowych, by nie wpakować się w poważne tarapaty. W razie jakiejkolwiek sytuacji konfliktowej z Tajami nie należy podnosić głosu ani żywo gestykulować, ponieważ jest to uznawane za oznakę słabości i prowadzi jedynie do zaognienia sytuacji. W takich momentach starajmy się załagodzić sytuację uśmiechem. Nigdy, ale to nigdy, nie usiłujmy za wszelką cenę pokazać, że mamy rację, bo Taj może uznać, że stracił twarz, a jest to dla nich obraza, której się nie wybacza. U Tajów honor i poczucie własnej godności są bardzo istotne. Ponadto, trzeba pamiętać, że pod żadnym pozorem nie wolno dotykać głowy Tajów, w tym nawet małych dzieci. Głowa – jako najwyższy punkt ciała – uważana jest za najważniejszą i najświętszą część ciała, więc należy to bezwzględnie uszanować.

Jeśli nie chcesz się wpakować w kłopoty, nie możesz mieć przy sobie nawet śladowych ilości narkotyków ani akcesoriów niezbędnych do ich zażywania. Karalne jest także krytykowanie i naśmiewanie się z rodziny królewskiej, która cieszy się tu olbrzymim szacunkiem. Konflikt może wywołać zlekceważenie majestatu króla, jego rodziny lub dworu królewskiego poprzez chociażby nieumyślne zniszczenie banknotu z wizerunkiem władcy. Wysokie mandaty grożą także za śmiecenie i palenie w niedozwolonych miejscach.

W Tajlandii każdy posąg Buddy uważany jest za święty, dlatego nie należy się wspinać na figurki ani tym bardziej w jakikolwiek sposób okazywać im braku szacunku poprzez robienie głupich min do zdjęcia czy klepanie posągu po głowie. Jeśli zamierzasz odwiedzać świątynie lub inne miejsca kultu religijnego, pamiętaj o włożeniu stosownego ubrania. Przede wszystkim niedozwolone są odkryte ramiona, szorty i krótkie spódniczki u kobiet. Przed wejściem do świątyni należy zasłonić ramiona i zdjąć obuwie.

Pamiętaj, że początkowe ceny na bazarach i targach są zawsze zawyżone, więc nie tylko można, ale wręcz trzeba się targować. Kupienie towaru za wystawioną cenę, może być odczytane jako brak szacunku dla sprzedawcy. Zazwyczaj spokojnie uda się zbić cenę początkową o jakieś 25-50%, ale nie na miejscu jest dyskutowanie podniesionym tonem i ożywione gestykulowanie. Targuj się zatem z uśmiechem.Co zabrać ze sobą w podróż do Tajlandii?

Jeśli chodzi o ubrania, to możesz ograniczyć się do minimum. Ciepłe bluzy i spodnie raczej się nie przydadzą, więc nie ma po co zaprzątać sobie nimi głowy. Jeśli wybierasz się na wycieczkę w porze deszczowej mogą przydać się cienkie bluzy z długim rękawem i lekkie spodnie. Koniecznie spakuj krem do opalania z wysokim filtrem, moskitierę (bez niej jest szansa, że nie zmrużysz oka), środki owadobójcze, żel do dezynfekcji rąk i środki przeciwko odwodnieniu organizmu.

W wielu regionach Azji wciąż panuje zagrożenie malarią, ale skonsultuj zażywanie jakichkolwiek leków z lekarzem, z uwagi na możliwość wystąpienia różnych skutków ubocznych. Przed wylotem warto wyrobić sobie tzw. żółtą książeczkę szczepień, czyli międzynarodowy dokument uznawany przez stacje sanitarne na całym świecie, choć przy wjeździe na teren Tajlandii żadne szczepienia nie są wymagane. Mimo to polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca wykonanie szczepień na tężec, błonicę, wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, wściekliznę, dur brzuszny i japońskie zapalenie mózgu. Najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u lekarza rodzinnego na mniej więcej 6 tygodni przed planowanym wyjazdem, który pomoże ustalić listę niezbędnych szczepień.

Data Publikacji: 20.07.2018

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
20 ciekawostek o Kubie, które Cię zaskoczą!Kuba jest dla wielu wymarzonym celem podróży. Przewodniki turystyczne pełne są kolorowych fotografii najpiękniejszych, karaibskich krajobrazów, zabytkowych samochodów z lat 50. oraz portretów uśmiechniętych mieszkańców wyspy. Oprócz czarujących motywów uwiecznianych na niezliczonych zdjęciach z wakacji zaskakuje także interesującą historią i faktami. Poznaj znane oraz te mniej popularne ciekawostki o Kubie!
krajobraz kierunku
Miasta w Tunezji, które warto zwiedzićTunezja jest jednym z najciekawszych krajów Maghrebu – znajdziesz tu wysokiej klasy zabytki fenickie i rzymskie, malownicze, pełne krętych uliczek medyny, tajemnicze położone na pustyni ksary, bezkresne krajobrazy Sahary służące jako plenery do wielu filmów oraz piękne długie plaże. Dodatkowo aromatyczna kuchnia tunezyjska zaspokoi podniebienie nawet najbardziej wybrednych smakoszy, a otwartość i serdeczność Tunezyjczyków na długo pozostanie w pamięci. Zobacz, które miasta w Tunezji warto odwiedzić oraz zaplanuj swoją wymarzoną podróż po tym niesamowitym kraju!
krajobraz kierunku
Najpiękniejsze wyspy na Filipinach - które warto zobaczyć?Filipiny to jeden z najpiękniejszych i najbardziej zróżnicowanych krajów Azji Południowo-Wschodniej. Chociaż wszędzie dominuje podobna kultura, to usytuowanie kraju na blisko 7 tys. wysp, powoduje, że jest on bardzo różnorodny. Wspólnym mianownikiem są natomiast bajeczne rajskie plaże z białym piaskiem porośnięte całą masą palm. Jeśli dodać do tego ciekawą lokalną kuchnię, wspaniały rum i orzeźwiającą wodę z kokosa, to dostajemy przepis na niezapomniane wakacje na Filipinach! Zobacz, które wyspy Filipin uchodzą za najpiękniejsze i zaplanuj niezapomniane wakacje w azjatyckim raju już teraz!
krajobraz kierunku
9 najpiękniejszych plaż na FilipinachFilipiny to raj dla miłośników morskich kąpieli i plażowania. Główną część tego państwa stanowi 11 dużych wysp, skupionych w 3 regiony – Luzon, Visayas i Mindanao, ale praktycznie na każdej znajdziesz przepiękne, piaszczyste plaże. Co roku przynajmniej kilka z nich znajduje się na szczycie rankingów - w końcu do idealne miejsca do wakacyjnego wypoczynku Zobacz nasz przewodnik po najpiękniejszych plażach na Filipinach i wybierz tę, która najbardziej odpowiada Twoim gustom.