ikona-burger
napis-rainbow
ikona-telefon
[object Object]

Wróć

Zainspiruj się

Tajlandia – wszystko co musisz wiedzieć przed podróżą

Tajlandia to jeden z tych egzotycznych kierunków, które ostatnio szczególnie upodobali sobie Polacy. Można śmiało powiedzieć, że jeśli chodzi o podróżowanie po Azji, jest to jeden z najbezpieczniejszych wyborów, dlatego turyści wybierający się w te rejony świata po raz pierwszy, swoje pierwsze kroki kierują właśnie tam. Możesz skorzystać z gotowej oferty biura podróży w atrakcyjnej cenie albo zorganizować wypoczynek na własną rękę. Jednakże pierwsze zetknięcie z Tajlandią warto przeżyć przy pomocy doświadczonego organizatora egzotycznych wyjazdów.
Niezależnie od tego, ile przewodników i artykułów przeczytasz przed wylotem, możesz mieć pewność, że rzeczywistość i tak Cię zaskoczy. Pierwsze zetknięcie z Azją bywa po prostu szokujące, ze względu na zupełnie inną kulturę, przyjęte zachowania, kuchnię, a nawet standardy sanitarne. Jednakże zdobycie podstawowej wiedzy na temat życia w Tajlandii jeszcze przed wylotem sprawi, że na miejscu będziesz mógł się skupić wyłącznie na zwiedzaniu i odpoczynku. Dlatego zachęcamy do lektury artykułu, który ma na celu przygotowanie Cię na tajskie doświadczenie, z którego przywieziesz same dobre wspomnienia.

Kiedy jechać do Tajlandii?

Nie ma się co oszukiwać, w Tajlandii zawsze jest gorąco. Najniższa temperatura powietrza wynosi około 28oC, by w porze deszczowej dojść do 38oC. Odczuwanie gorąca wzmaga bardzo duża wilgotność powietrza, dochodząca nawet do 90%. Pora sucha trwa od listopada do kwietnia, temperatura wynosi wówczas średnio około 30 stopni, a opady praktycznie nie występują. Nawet jeśli się pojawią, to uznamy je za miłą i krótkotrwałą odmianę od wszechobecnego upału. Najlepszym okresem na wyjazd do Tajlandii jest przełom listopada i grudnia, gdy rozpoczyna się pora sucha, ale z uwagi na początek sezonu nie ma jeszcze natłoku turystów.

Jednakże i pora deszczowa wcale nie jest taka zła. Zazwyczaj intensywne opady trwają godzinę lub dwie w ciągu dnia. Niektórzy uważają, że taki krótkotrwały deszcz świetnie orzeźwia i daje chwilę wytchnienia. Minusem pory deszczowej może być zwiększona obecność komarów, przed którymi powinniśmy się chronić, ponieważ mogą roznosić różne choroby. Wystarczy jednak dobry repelent z substancją DEET aby być bezpiecznym. Dużym plusem jest natomiast mniejsze zagęszczenie turystów, którzy czekają w swoich krajach na nadejście pory suchej.Bezpieczeństwo w Tajlandii.

Tajlandia uchodzi za kraj bardzo bezpieczny i przyjazny turystom. Jest jednorodna wyznaniowo, niemal całą populację stanowią buddyści. Tajowie są zazwyczaj uśmiechnięci i serdeczni wobec turystów, jednak trzeba pamiętać, że wraz z gwałtownym rozwojem turystyki nastąpił wzrost przestępczości. Zasadniczo za popełnienie przestępstwa na turystach Tajom grożą znacznie wyższe kary, dlatego przestępstwa na cudzoziemcach są rzadkie. Nie zmienia to faktu, że powinniśmy uważać na kieszonkowców działających w zatłoczonych miejscach, nieuczciwych taksówkarzy, którzy czyhają na naiwnych turystów i cieszące się złą sławą wypożyczalnie skuterów.

Zagrożenie terrorystyczne jest tak naprawdę bliskie zeru i nie należy z jego powodu rezygnować z podróży. Mimo to zawsze warto sprawdzać aktualne ostrzeżenia dla podróżnych publikowane na stronie internetowej polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Prawo i zwyczaje w Tajlandii.

Warto pamiętać o pewnych różnicach kulturowych, by nie wpakować się w poważne tarapaty. W razie jakiejkolwiek sytuacji konfliktowej z Tajami nie należy podnosić głosu ani żywo gestykulować, ponieważ jest to uznawane za oznakę słabości i prowadzi jedynie do zaognienia sytuacji. W takich momentach starajmy się załagodzić sytuację uśmiechem. Nigdy, ale to nigdy, nie usiłujmy za wszelką cenę pokazać, że mamy rację, bo Taj może uznać, że stracił twarz, a jest to dla nich obraza, której się nie wybacza. U Tajów honor i poczucie własnej godności są bardzo istotne. Ponadto, trzeba pamiętać, że pod żadnym pozorem nie wolno dotykać głowy Tajów, w tym nawet małych dzieci. Głowa – jako najwyższy punkt ciała – uważana jest za najważniejszą i najświętszą część ciała, więc należy to bezwzględnie uszanować.

Jeśli nie chcesz się wpakować w kłopoty, nie możesz mieć przy sobie nawet śladowych ilości narkotyków ani akcesoriów niezbędnych do ich zażywania. Karalne jest także krytykowanie i naśmiewanie się z rodziny królewskiej, która cieszy się tu olbrzymim szacunkiem. Konflikt może wywołać zlekceważenie majestatu króla, jego rodziny lub dworu królewskiego poprzez chociażby nieumyślne zniszczenie banknotu z wizerunkiem władcy. Wysokie mandaty grożą także za śmiecenie i palenie w niedozwolonych miejscach.

W Tajlandii każdy posąg Buddy uważany jest za święty, dlatego nie należy się wspinać na figurki ani tym bardziej w jakikolwiek sposób okazywać im braku szacunku poprzez robienie głupich min do zdjęcia czy klepanie posągu po głowie. Jeśli zamierzasz odwiedzać świątynie lub inne miejsca kultu religijnego, pamiętaj o włożeniu stosownego ubrania. Przede wszystkim niedozwolone są odkryte ramiona, szorty i krótkie spódniczki u kobiet. Przed wejściem do świątyni należy zasłonić ramiona i zdjąć obuwie.

Pamiętaj, że początkowe ceny na bazarach i targach są zawsze zawyżone, więc nie tylko można, ale wręcz trzeba się targować. Kupienie towaru za wystawioną cenę, może być odczytane jako brak szacunku dla sprzedawcy. Zazwyczaj spokojnie uda się zbić cenę początkową o jakieś 25-50%, ale nie na miejscu jest dyskutowanie podniesionym tonem i ożywione gestykulowanie. Targuj się zatem z uśmiechem.Co zabrać ze sobą w podróż do Tajlandii?

Jeśli chodzi o ubrania, to możesz ograniczyć się do minimum. Ciepłe bluzy i spodnie raczej się nie przydadzą, więc nie ma po co zaprzątać sobie nimi głowy. Jeśli wybierasz się na wycieczkę w porze deszczowej mogą przydać się cienkie bluzy z długim rękawem i lekkie spodnie. Koniecznie spakuj krem do opalania z wysokim filtrem, moskitierę (bez niej jest szansa, że nie zmrużysz oka), środki owadobójcze, żel do dezynfekcji rąk i środki przeciwko odwodnieniu organizmu.

W wielu regionach Azji wciąż panuje zagrożenie malarią, ale skonsultuj zażywanie jakichkolwiek leków z lekarzem, z uwagi na możliwość wystąpienia różnych skutków ubocznych. Przed wylotem warto wyrobić sobie tzw. żółtą książeczkę szczepień, czyli międzynarodowy dokument uznawany przez stacje sanitarne na całym świecie, choć przy wjeździe na teren Tajlandii żadne szczepienia nie są wymagane. Mimo to polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca wykonanie szczepień na tężec, błonicę, wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, wściekliznę, dur brzuszny i japońskie zapalenie mózgu. Najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u lekarza rodzinnego na mniej więcej 6 tygodni przed planowanym wyjazdem, który pomoże ustalić listę niezbędnych szczepień.

Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 20.07.2018

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
5.3/6  27 ocen
Objazd + wypoczynek • Tajlandia: Bangkok
zdjęcie-oferty
5.1/6  81 ocen
Objazd + wypoczynek • Kambodża i Tajlandia
zdjęcie-oferty
5.6/6  4 oceny
Wypoczynek • Tajlandia: Koh Chang
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.5/6  466 ocen
Objazd + wypoczynek • Tajlandia: Bangkok - Ayutthaya
zdjęcie-oferty
5.3/6  4 oceny
Objazd + wypoczynek • Tajlandia i Kambodża
Wypoczynek • Tajlandia: Phuket
zdjęcie-oferty
4.6/6  29 ocen
Wypoczynek • Tajlandia: Pattaya/Jomtien
zdjęcie-oferty
4.3/6  9 ocen
Wypoczynek • Tajlandia: Pattaya/Jomtien
Wypoczynek • Tajlandia: Phuket
zdjęcie-oferty
5.6/6  43 oceny
Wypoczynek • Tajlandia: Pattaya/Jomtien

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku

Loty do Turcji z Polski - skąd i jak długo trwa podróż?

Turcja to jeden z ulubionych kierunków wakacyjnych Polaków. Każdego roku ten kraj odwiedzają miliony naszych rodaków. Trudno się temu dziwić – niezależnie, czy wybierzemy Riwierę Turecką, czy też wybrzeże Morza Egejskiego (dwa najbardziej popularne obszary wypoczynkowe w tym kraju), to na pewno wrócimy z urlopu zadowoleni. Sprawdź, ile trwa lot do Turcji i z których polskich miast możesz się tam dostać!
krajobraz-kierunku

Pogoda, temperatury i klimat na hiszpańskiej Fuerteventurze

Fuerteventura to druga co do wielkości wyspa należącego do hiszpańskiego Archipelagu Wysp Kanaryjskich. W odróżnieniu od sąsiednich wysp - Teneryfy i Gran Canarii, gdzie w dużej mierze dominują tereny górzyste - tutaj jest dość płasko i występuje znacznie mniej roślinności. Przeczytaj, jaki klimat panuje na Fuerteventurze, jakich temperatur można spodziewać się w poszczególnych miesiącach roku oraz kiedy najlepiej wybrać się na niezapomniane wakacje na Fuerteventurę.
krajobraz-kierunku

Kreta czy Zakynthos? A może Lesbos? Subiektywny przewodnik po greckich wyspach

Do Grecji należy blisko 2,5 tys. wysp, które w sumie zajmują ok. 20 proc. powierzchni tego kraju. Jedynie 165 z nich jest zamieszkałych. Jedynie albo aż – jeśli chcielibyśmy je wszystkie zobaczyć, to trzeba by w podróży spędzić ładnych parę lat! Od przybytku głowa podobno nie boli, ale w tym wypadku mnogość oferty jest tak duża, że często pada pytanie, która z wysp greckich wybrać: Lesbo, Zakynthos czy Kreta? Żeby ułatwić decyzję, stworzyliśmy przewodnik po jednych z najpiękniejszych greckich wysp.
krajobraz-kierunku

Pogoda, temperatury i klimat na hiszpańskiej Gran Canarii

Gran Canaria to trzecia co do wielkości – po Teneryfie i Fuerteventurze – wyspa należąca do hiszpańskiego archipelagu Wysp Kanaryjskich. Ze względu na urozmaicone krajobrazy, Gran Canaria nazywana jest często „kontynentem w miniaturze”. Znajdziemy tu słynne wydmy w Maspalomas, jaskinie Guanczów (pierwszych znanych mieszkańców tych terenów), a także wiele tras trekkingowych oraz ścieżek rowerowych. To wszystko sprawia, że jest to idealny kierunek zarówno dla miłośników plażowania, jak i aktywnego wypoczynku. Na Gran Canarii pogoda jest piękna oraz słoneczna praktycznie przez cały rok. Sprawdź, jakich temperatur oraz klimatu możesz spodziewać się na tej niesamowitej wyspie w poszczególnych porach roku i kiedy najlepiej wybrać się na wakacje na Gran Canarię.