Kuchnia tajska jakiej nie znasz! Co Tajlandczycy lubią najbardziej?

Kuchnia tajska zaliczana jest do najsmaczniejszych na świecie. Tę informację słyszał chyba każdy, kto wybiera się do Tajlandii. Dla niektórych jest to wystarczające, inni chcieliby przed wyjazdem dowiedzieć się nieco więcej na temat lokalnych specjałów i tego na co powinni być przygotowani. Tajlandia sąsiaduje z Mjanmą (Birmą) na zachodzie i północnym-zachodzie, Kambodżą i Laosem na wschodzie i z Malezją na południu. I wpływy tych wszystkich kultur znajdują odzwierciedlenie w lokalnej żywności, która jest fascynującą mieszanką różnorodnych smaków, kolorów, faktur i aromatów. Jednakże najbardziej widoczne są wpływy kuchni chińskiej, która pojawiła się na terytorium Tajlandii około 2 000 lat temu wraz z pierwszymi imigrantami zChin. Tajlandia ma cztery główne regiony: północny, północno-wschodni, centralny i południowy, a każdy z nich różni się nieco od pozostałych pod względem lokalnych praktyk kulinarnych, metod obróbki żywności i najczęściej używanych składników.
W ankiecie przeprowadzonej przez stację CNN, aż siedem tajskich potraw pojawiło się na liście „50 najsmaczniejszych dań świata”, żadne państwo nie miało tak silnej reprezentacji. Ten stosunkowo niewielki kraj zdeklasował takie kulinarne potęgi jak Francja czy Chiny. Nic w tym jednak dziwnego, ponieważ istnieje wiele czynników, które mają istotny wpływ na atrakcyjność tajskiej kuchni. Oto zaledwie niektóre z nich.

Tajski jadłospis


Podstawę tajskiej kuchni stanowią przede wszystkim produkty bogate w skrobię, czyli ryż i przeróżne rodzaje makaronu. W oparciu o te proste składniki przygotowuje się znaczną większość tajskich dań, w których pojawia się również wiele warzyw, ciekawe sosy oraz różne rodzaje mięs i owoców morza. Typowy tajski posiłek składa się zazwyczaj z aromatycznej zupy, sałatki z surowych warzyw lub owoców, ostrego curry podawanego z ryżem, ale również z dania mięsnego, krótko smażonych warzyw i oczywiście deseru. Poszczególne produkty mają różne smaki i tekstury, a ich odpowiednie połączenie pozwala osiągnąć w każdym daniu idealnie wyważony balans słodkiego, ostrego, kwaśnego i słonego. Tradycyjne tajskie metody obróbki termicznej, czyli gotowanie, duszenie i pieczenie, zostały wzbogacone o typowo chińskie sposoby: smażenie na głębokim tłuszczu i tzw. smażenie w ruchu (stir-fry), czyli krótkie smażenie z intensywnym mieszaniem.

Lokalne składniki, przyprawy i dodatki


Tajska kuchnia, w której królują przede wszystkim warzywa w każdej postaci, koncentruje się na podkreśleniu naturalnych właściwości składników, na ich wydobyciu dzięki odpowiedniemu doprawieniu. W kuchni hojnie wykorzystywane są świeże zioła i aromatyczne przyprawy, takie jak galangal (tajski imbir), trawa cytrynowa, liście limonki kaffir, tajska bazylia, kolendra i wiele innych. Dzięki temu powstają cudownie subtelne, ale jednocześnie głębokie połączenia smakowe, ponieważ wbrew pozorom tajskie dania wcale nie są wyłącznie ostre. Tutaj pikantność idzie w parze ze słodyczą i kwaśnością, dając idealnie zbilansowany efekt. Potrawy swą ostrość zawdzięczają przeróżnym gatunkom papryczek, kwaśne nuty pochodzą przede wszystkim z limonki i tamaryndowca, podczas gdy słodkich doznań naszym kubkom smakowym dostarcza cukier palmowy. Głębi smaku dodają takie lokalne przysmaki, jak pasta z suszonych krewetek, sos rybny i pasty curry.



Bardzo ważnym składnikiem w kuchni tajskiej są orzeszki ziemne, które pojawiają się w różnej postaci w wielu potrawach. Ze zmielonych, zmieszanych z papryczką chili i innymi przyprawami orzeszków ziemnych robi się aromatyczny, gęsty sos, który stanowi dodatek do popularnych szaszłyków (tzw. sataye) i grillowanych mięs. W Tajlandii rośnie bardzo dużo orzechów kokosowych, które również są wykorzystywane w różnorodnych daniach, zarówno wytrawnych, jak i słodkich. Mleko kokosowe jest dodawane do zup i zawiesistych sosów curry, którym dodaje aksamitności i do deserów, podkreślając ich słodycz.





Na tajskich stołach bez wątpienia króluje zniewalająco pachnący ryż jaśminowy, który idealnie łagodzi ostrość serwowanych sosów czy mięsnych lub warzywnych curry. Bardzo popularna jest również kleista odmiana ryżu (tzw. sticky rice), która często wykorzystywana jest do przygotowania deserów. Prawdopodobnie najsławniejszym z nich, znanym na całym świecie, jest deser z kleistego ryżu gotowanego na mleku kokosowym, podawany ze świeżym mango. Zasadniczo mieszkańcy Tajlandii gustują w prostych deserach, do przygotowania których wykorzystują lokalnie rosnące owoce, takie jak banany, mango, pomelo, jackfruit, durian, liczi czy longan. Co ciekawe, owoce często stanowią podstawę odświeżających, przyprawionych na ostro, sałatek.

Zachwycająca różnorodność tajskiej kuchni



Do Tajlandii warto się wybrać nie tylko ze względu na jej rajskie plaże i przyjaznych, zawsze uśmiechniętych mieszkańców, ale także niesamowitą różnorodność lokalnej kuchni. Tajskie jedzenie jest nie tylko wyjątkowo smaczne, ale również bardzo tanie. Liczne stragany uliczne, na których kupisz przeróżne lokalne specjały, pozwalają Ci się wyżywić bez konieczności wydania majątku, ale nawet restauracje oferują przyjazne ceny. Poza tym warto pamiętać, że w Tajlandii porcje są duże, a do prawie każdego dania serwowana jest sowita porcja ryżu. Możesz mieć zatem pewność, że nie będziesz chodził głodny.



Wielu odwiedzających Tajlandię turystów uważa, że doskonale wie, jak smakuje tajskie jedzenie, ponieważ są częstymi gośćmi w tajskich restauracjach, których jest mnóstwo w każdym kraju. Niewątpliwie tajskie jedzenie serwowane poza Tajlandią jest smaczne (mowa tu o dobrych restauracjach, dbających o spójność z oryginałem, oczywiście), ale ze względu na ograniczoną dostępność niektórych składników i przypraw smakuje nieco inaczej. Dlatego warto będąc na miejscu poznać smak prawdziwej tajskiej kuchni, by po powrocie móc odróżnić to co dobre i oryginalne. Ponadto pamiętaj, że tajska kuchnia jest dość zróżnicowana w zależności od regionu.



Dlatego jeśli podczas poprzedniej podróży odwiedziłeś północną część kraju i pokochałeś jakąś konkretną potrawę, to może się okazać, że nie znajdziesz jej nigdzie podczas wycieczki do regionów położonych na południu. I odwrotnie. Jednakże bez wątpienia niezależnie od regionu, w którym będziesz wypoczywał, znajdziesz przepyszne dania, które podbiją Twoje serce.
Data Publikacji: 19.02.2019

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Rzymska kuchnia, czyli co zjeść w Rzymie, by skosztować lokalnego klimatuNiewątpliwie kuchnia jest dla mieszkańców Rzymu elementem tożsamym z ich osobowością. Rzymianie i biesiada to jedność. Idealnie przylegające do siebie elementy. I nie chodzi tu o wielkie eleganckie przyjęcia. Przeciwnie! Rzymianin celebruje zmysłami, zwłaszcza węchem i smakiem, każdy moment dnia. Rozsmakowuje się w porannym cappuccino, przy którym nie może zabraknąć tradycyjnego cornetto, czyli rogalika; na szybki obiad z uciechą zjada na stojąco kawałek cudownie chrupiącej pizzy serwowanej w piekarniach i w charakterystycznych punktach sprzedaży „pizzy na metry” prosto z pieca; zatrzymuje się po pracy na małe aperitivo, które zwykle stanowi lampka wina i kilka taralli czy orzeszków ziemnych, i z utęsknieniem wyczekuje wieczoru, bo wtedy można rozsiąść się na dobre. Odetchnąć i cieszyć się życiem. Bo pyszne, proste, zdrowe jedzenie to dla nich życie.
krajobraz kierunku
Pizza rzymska – czym się charakteryzuje? Fragment książki „Rzym od kuchni” Magdaleny Wolińskiej-RiediPizza to bez wątpienia kulinarna królowa, a na całym świecie znajdziemy niezliczoną liczbę jej wariantów. W niektórych miejscach charakteryzuje ją grube ciasto z serem zapieczonym w brzegach, w innych cieniutki spód z puszystymi, wręcz „pustymi” rantami. Część osób ją piecze, inni smażą. Zdarza się, że podaje się ją na słodko lub w kontrowersyjnych połączeniach, jak szynka z ananasem czy krem czekoladowy z bananami. Niektóre warianty serwowane na świecie mogłyby przyprawić Włochów o ból głowy. Warto jednak wiedzieć, że choć pizza jest włoskim specjałem, to nawet w słonecznej Italii nie występuje jako jedno danie. W zależności od regionu przyrządza się ją na różne sposoby. Prym wiodą dwa style kulinarne: pizza rzymska i neapolitańska. W swojej najnowszej książce „Rzym od kuchni. Śladami historii najsłynniejszych dań Wiecznego Miasta” Magdalena Wolińska-Riedi odkrywa przed czytelnikami niesamowite rzymskie smaki oraz ich fascynującą historię. Na liście opisywanych przysmaków nie mogło zabraknąć rzymskiej pizzy. Czym różni się od neapolitańskiej? Co myślą o niej sami Włosi? Jak rozpoznać dobrą rzymską pizzę? Odpowiedzi znajdziecie w poniższym fragmencie!
krajobraz kierunku
Kuchnia filipińska – czego warto spróbować podczas wakacji na Filipinach?Filipiny to turystyczny raj – znajdziemy tu przepiękne, pokryte białym piaskiem plaże, ciepłą lazurową wodę, bujną przyrodę i kilka ciekawych zabytków. Jakby tego było mało, to kraj pełen sympatycznych, zawsze uśmiechniętych ludzi i … znakomitej, dość unikatowej, kuchni. Jednym z najlepszych sposobów na poznanie danego kraju i jego kultury jest próbowanie lokalnych dań. Sprawdź więc, czym charakteryzuje się kuchnia Filipin i jakich smacznych potraw warto spróbować podczas pobytu w jednej z restauracji, jadłodajni, knajp czy w końcu punktów ze street foodem, do których trafić możemy z łatwością w Manili, na Bohol, Luzon, Boracay i w innych miejscach kraju.
krajobraz kierunku
Tradycyjne Potrawy Świąteczne z Różnych Zakątków ŚwiataŚwięta Bożego Narodzenia to czas pełen tradycji, również kulinarnych. W tym artykule przyjrzymy się wyjątkowym i tradycyjnym potrawom świątecznym z Hiszpanii, Grecji, Portugalii, Meksyku, Dominikany, Wenezueli oraz Chorwacji, odkrywając ich unikatowe smaki i zwyczaje.