ikona-burger
napis-rainbow
ikona-telefon

9 najlepszych ciekawostek o Tajlandii

Znana na całym świecie z uroczych i uśmiechniętych mieszkańców, majestatycznych wapiennych skał, dziewiczych plaż i malowniczego wybrzeża Tajlandia kryje w sobie wiele tajemnic. Niektóre informacje o tym kraju są zabawne, inne mogą wydawać się nieco dziwne, ale wszystkie dodają smaku każdej kolejnej podróży. Spróbujemy uchylić rąbka tajemnicy i przybliżyć Wam niektóre z osobliwości związanych z Krainą Uśmiechu. Mamy nadzieję, że te niezwykłe, interesujące i zabawne fakty dotyczące Tajlandii zachęcą Was do wyjazdu i sprawdzenia na własną rękę, na czym polega turystyczny fenomen Tajlandii.

W tym artykule przeczytasz o:

Tajlandia ciekawostki


1. Tajlandia jest jedynym krajem w południowo-wschodniej Azji, który nigdy nie był europejską kolonią.

Nazwa kraju w języku tajskim to Prathet Thai, co można bezpośrednio przetłumaczyć jako „Kraina wolnych”. Nazwa wydaje się bardzo trafna zważywszy, że ten kraj jako jedyny w całej południowo-wschodniej Azji nigdy nie został skolonizowany przez żaden europejski naród. Już samo to jest ogromnym osiągnięciem, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że na przestrzeni wieków tylko nieliczne kraje na świecie zdołały uciec przed panowaniem europejskich potęg takich jak Hiszpania, Wielka Brytania, Francja czy Portugalia.

2. Pierwsze znane bliźnięta syjamskie urodziły się w Tajlandii.

Chang i Eng Bunker, pierwsi znani połączeni bliźniacy, urodzili się 11 maja 1811 roku na prowincji w pobliżu Bangkoku w dawnym Królestwie Syjamu, czyli dzisiejszej Tajlandii. Bliźniacy poślubili dwie kobiety, które także były siostrami. Każda z par miała kilkanaścioro dzieci. Początkowo mieszkali razem i dzielili łóżko wystarczająco duże dla czterech osób. Jednakże podobno po kilku latach siostry zaczęły się kłócić, co doprowadziło do powstania dwóch oddzielnych gospodarstw domowych. Od tego czasu bracia syjamscy, aż do śmierci w 1874 roku, spędzali trzy noce z rzędu w jednym z domów i trzy kolejne w drugim.

3. Salangan – niewyobrażalnie drogi przysmak i afrodyzjak to tajska specjalność.

Jednym z najdroższych, najbardziej pożądanych i poszukiwanych przysmaków na świecie są gniazda salangan, potocznie nazywane „jaskółczymi gniazdami”. Gniazda o słonawo-morskim posmaku budowane są z wydzieliny gruczołów ślinowych niektórych gatunków ptaków z rodziny jerzykowatych, zwanych salanganami. Dawniej zbiór gniazd utrudniało ich położenie w niedostępnych nadmorskich niszach i jaskiniach, często dostępnych tylko od strony morza, co wpłynęło na niewyobrażalnie wysokie ceny tego specjału. Obecnie, choć dla kolonii salangan buduje się specjalne budynki, co znacznie ułatwia ich zbiór, ceny zbytnio nie zmalały.
4. Co roku w Tajlandii organizowany jest festiwal poświęcony wyłącznie małpom.

W Lop Buri, czyli w Mieście Małp w listopadzie odbywa się coroczny bankiet organizowany przed świątynią Pra Prang Sam Yot. Mieszkańcy przygotowują ponad 2 tony pysznego jedzenia dla małp zamieszkujących okolice świątyni. Menu składa się z ryżu, owoców tropikalnych, sałatek, kiełbasek z grilla, a nawet lodów. Tajowie są przekonani, że szacunek jaki okazują małpom zapewni im powodzenie we wszelkich dziedzinach życia. Poprzez organizację festiwalu pragną również podziękować małpom za opiekę i za to, że przyciągają do miasta tysiące turystów, którzy są siłą napędową lokalnej gospodarki.5. Okazywanie należytego szacunku rodzinie królewskiej to bardzo poważna sprawa.

W Tajlandii rodzina królewska jest uwielbiana i szanowana przez obywateli, a krytykowanie jakiegokolwiek członka monarchii jest niezgodne z prawem i surowo karane. W kraju funkcjonuje instytucja obrazy majestatu, co oznacza, że wszelkie działania obraźliwe wobec króla, królowej lub królewskich spadkobierców, są karane więzieniem za zdradę państwa. W tajskich kinach zakazano nawet wyświetlania popularnego filmu pod tytułem „Król i ja”, ponieważ uznano go za uwłaczający królowi. Dzień Matki i Ojca w Tajlandii to także uroczystości na cześć króla i królowej, a nie rodziców.

6. Dawniej wszyscy mężczyźni zostawali buddyjskimi mnichami.

W przeszłości każdy tajski młody mężczyzna przed ukończeniem dwudziestego roku życia wstępował na pewien czas do buddyjskiego klasztoru. Dotyczyło to wszystkich klas społecznych, w tym książąt i rodziny królewskiej. Chociaż nigdy takie postępowanie nie było narzucone przez prawo. Stan zakonny cieszy się w Tajlandii olbrzymim poważaniem i wierzono, że każdy mężczyzna, który wstępuje do zakonu, by choć fragment swego życia w pełni poświęcić buddyzmowi, zapewnia sobie i swym najbliższym dobrą karmę. Dzisiaj jednakże coraz mniej młodych mężczyzn decyduje się na ten krok.7. Oficjalna nazwa Bangkoku jest jedną z najdłuższych na świecie.

Stolica to jednocześnie największe miasto Tajlandii, w którym mieszka jedna dziesiąta całej populacji. Co ciekawe pełna, oficjalna nazwa Bangkoku brzmi: Krung Thep Mahanakhon Amon Rattanakosin Mahinthara Ayuthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udomratchaniwet Mahasathan Amon Piman Awatan Sathit Sakkathattiya Witsanukam Prasit. W tłumaczeniu oznacza to: Miasto aniołów, wielkie miasto i rezydencja świętego klejnotu Indry, niezdobyte miasto Boga, wielka stolica świata, ozdobiona dziewięcioma bezcennymi kamieniami szlachetnymi, pełne ogromnych pałaców królewskich, równającym niebiańskiemu domowi odrodzonego Boga; miasto, podarowane przez Indrę i zbudowane przez Wiszwakarmana. Pomimo długości większość Tajów wypowiada tę nazwę bez zająknięcia i zastanowienia.8. Tajlandia jest ojczyzną ryby, która może poruszać się po lądzie.

Cryptotora thamicola to endemiczny gatunek małej ryby słodkowodnej, która dzięki specyficznej budowie ciała porusza się po lądzie. Ryba wykorzystuje dwie przednie i dwie tylne płetwy, by czołgać się po skałach otaczających wodospady, w których żyje. Jest to dość niezwykłe zjawisko, ponieważ u żadnego znanego gatunku ryb nie zaobserwowano budowy szkieletowej, która umożliwiałaby chodzenie.

9. Tajlandia jest światowym numerem jeden wśród eksporterów storczyków

Delikatny, wyrafinowany storczyk jest nie tylko narodowym kwiatem Tajlandii, ale także jednym z najważniejszych towarów eksportowych tego kraju, który jest największym na świecie eksportem tych wyjątkowych skarbów natury. Około 45% storczyków rosnących w Tajlandii trafia na eksport do innych krajów, a pozostałe są sprzedawane na rynku krajowym. Miłośników kwiatów z pewnością zadziwi informacja, że w lasach i dżunglach Tajlandii rośnie około 1500 różnych gatunków orchidei. Często zdarza się, że orchidee rosną na poboczu drogi lub pośród splątanych kabli elektrycznych.

Data Publikacji: 13.10.2018

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Wakacje na własną rękę czy z biurem? Sylwia Bomba już wybrała.Wybór wakacji to czasami nie lada trudność. Mnogość oferty, dziesiątki kurortów, tysiące hoteli. Jak z tego morza możliwości wybrać ten najlepszy dla nas? Czym się kierować? Poniżej znajdziecie kilka wskazówek, które pozwolą Wam znaleźć najlepszą propozycję.
krajobraz kierunku
Pogoda i temperatura w Tunezji. Kiedy polecieć na wakacje?Tunezja to jeden z najciekawszych krajów północnej Afryki. Znakomite miejsce zarówno dla miłośników plażowania, jak i zwiedzania. Na turystów czekają tu piękne plaże Djerby, Susy czy Monastyru oraz światowej klasy rzymskie i fenickie zabytki, klimatyczne medyny Tunisu, czy Kairuanu, a także niesamowite pustynne krajobrazy służące jako plenery do wielu filmów. Dodatkowo przyjezdnych zachwyca tutejsza kuchnia, a serdeczność i gościnność mieszkańców tego kraju jest wręcz legendarna. Zobacz jakiej pogody możesz spodziewać się w Tunezji w poszczególnych miesiącach roku i kiedy najlepiej wybrać się tam na wczasy lub wycieczkę objazdową.
krajobraz kierunku
Wiza i karta turysty - czy są potrzebne na Kubie?Kuba jest bardzo popularnym celem podróży. Planując wakacje na Kubie, nie wystarczy jednak spakować strój kąpielowy i krem z filtrem. Trzeba przede wszystkim zapoznać się z aktualnymi przepisami wizowymi. Obywatele dowolnego kraju mogą podróżować na wyspę bez ograniczeń imigracyjnych. Jednak dla większości obcokrajowców wjazd na terytorium Kuby jest uwarunkowany posiadaniem niezbędnych dokumentów w tym odpowiedniej wizy.
krajobraz kierunku
Ceny nad morzem w 2023. Czego spodziewać się podczas wakacji nad Bałtykiem?Wybierasz się na wakacje nad polskie morze i zastanawiasz się, jakich cen w sezonie się spodziewać? Boisz się, że nad Bałtykiem w 2023 roku jest drogo? Jak jest naprawdę i czy rzeczywiście podczas urlopu w Polsce trzeba odmawiać sobie wyjścia do restauracji lub innych atrakcji z powodu inflacji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w artykule.