ikona-burger
napis-rainbow
ikona-telefon
[object Object]

Wróć

Inne

Poznaj kulturę, religię oraz zwyczaje mieszkańców Tajlandii

Religia i kultura Tajlandii, czyli uniknij kulturowego szoku dzięki naszemu praktycznemu poradnikowi po Tajskich zwyczajach.

Tajlandia: poznaj kulturę, religię i zwyczaje regionu.


Tajlandia leży na Półwyspie Indochińskim, granicząc od wschodu z Laosem i Kambodżą, od zachodu z Birmą i Malezją od południa. Tutejsza kultura jest mieszanką wpływów indyjskich, chińskich i elementów zaczerpniętych od rdzennych mieszkańców. Tajlandia, nazywana też Krainą Tysiąca Uśmiechów, dzięki swej zróżnicowanej geografii, przyjaznym mieszkańcom i zapierającym dech w piersiach widokom jest jednym z punktów obowiązkowych na liście miejsc do odwiedzenia w Azji Południowo-Wschodniej.

Tajlandia jest pięćdziesiątym co do wielkości państwem na świecie, a jej powierzchnia jest zbliżona do powierzchni Francji. To kraj o nieskazitelnej urodzie, w którym znajdziecie skaliste, niedostępne góry na północy i słynne na całym świecie tropikalne plaże na południu. Kraj administracyjnie dzieli się na sześć regionów, z których każdy ma odrębny rys kulturowy i geograficzny, jednak składające się na jedną, wspólną tajską kulturę. Górzysty Region Północny graniczy z Birmą i Laosem, porośnięty jest gęstymi lasami i poprzecinany dolinami rzek. W kulturze tego regionu widoczne są istotne wpływy birmańskie oraz pozostałości po historycznym Królestwie Lanna, istniejącym na tym obszarze od XIII do XVIII wieku. Region Północno-Wschodni, znany także jako Isan, jest w znacznym stopniu odizolowany od reszty kraju przez masywne pasmo górskie. Jest to region rolniczy i bardzo ubogi, który dość istotnie różni się kulturowo od pozostałych czterech regionów. Region Południowy położony na Półwyspie Malajskim jest znany z licznych, dzikich plaż i luksusowych kurortów, które przyciągają tłumy turystów. Region Centralny odgrywa dominującą rolę w życiu gospodarczym i kulturalnym Tajlandii, co wynika zarówno z jego centralnego położenia, jak i faktu, że właśnie tutaj znajduje się najważniejsze miasto kraju, czyli Bangkok. Żyzne równinne tereny sprawiają, że centralna część kraju od lat jest najważniejszym ośrodkiem gospodarczym, wytwarzającym większość produkowanego w kraju ryżu. Jest to także obszar o największej gęstości zaludnienia.Tożsamość kulturowa.

Kultura Tajlandii w znacznej mierze wywodzi się z etnicznej kultury rdzennych Tajów. Odczuwalne są w niej silne zapożyczenia z buddyzmu, a wiele z tajskich tradycji i wierzeń wywodzi się bezpośrednio z buddyjskich reguł. Kolejnym nurtem, który dużo wniósł do tajskiej kultury jest hinduizm, a bliskie więzi łączące Tajlandię z Indiami są widoczne w sztuce, literaturze i w licznych miejscowych zwyczajach. Systemy kulturowe sąsiednich państw – Laosu, Kambodży, Birmy i Chin również odegrały ważną rolę w procesie kształtowania tajskiej tożsamości kulturowej. Podobnie jak tubylcze wierzenia, między innymi animizm, czyli pogląd, zgodnie z którym istoty inne niż ludzie – zwierzęta, rośliny i przedmioty nieożywione – posiadają dusze.Tajlandię zamieszkuje niespełna 70 milionów ludzi, z czego aż 75% stanowią Tajowie, a 14% silnie zasymilowana mniejszość pochodzenia chińskiego. Pozostali mieszkańcy to muzułmańscy Malajowie zajmujący głównie południową część kraju, a także Szanowie i Kajanowie oraz różne mniejszości narodowe, w tym Wietnamczycy i Khmerowie. I choć Tajów można podzielić na kilkadziesiąt podgrup etnicznych, to ich zwyczaje, języki i kultura różnią się między sobą jedynie nieznacznie. Te grupy tworzą populację charakteryzującą się silnym poczuciem wspólnej tradycji i tożsamości kulturowej. Nawet liczne mniejszości narodowe posługują się językiem tajskim i utożsamiają z tajską kulturą.

Od lat 50. Ubiegłego wieku władze Tajlandii prowadzą działania zmierzające do ocalenia i wzmocnienia poczucia wspólnej kulturowej i narodowej tożsamości. Jednakże w latach 80. i 90. XX w. miało miejsce odrodzenie lokalnych zwyczajów i tradycji. I choć nadal poczucie wspólnoty u mieszkańców Tajlandii jest silne, to ważną rolę w ich życiu odgrywają teraz także kultury poszczególnych grup etnicznych, z ich wyjątkową kuchnią, tradycyjnymi tańcami i muzyką, religijnymi obrzędami.

Wartości, w znacznej mierze oparte na religii.

Religia ma silny wpływ na kulturę w Tajlandii. Dominującą religią jest buddyzm, aż 95% mieszkańców to buddyści, 4% to muzułmanie, a zaledwie 1% – chrześcijanie. W Tajlandii przeważa odmiana buddyzmu zwana Therawada, głoszona przez przedstawicieli najstarszej szkoły buddyjskiej. Buddyjskie wartości i system wierzeń odgrywają olbrzymią rolę w codziennym życiu Tajów. Dla mieszkańców Tajlandii najważniejsze wartości to szacunek, samokontrola i unikanie sytuacji konfliktowych. Wyznawcy Therawada wierzą, że życie polega na zbieraniu karmy i przechodzeniu kolejnych reinkarnacji. Jeśli powodzi Ci się dobrze, to znaczy, że w poprzednim życiu zdobyłeś dobrą karmę. Jeśli zdobyłeś karmę złą, to wszelkie nieszczęścia, jakie Cię spotykają są karą za popełnione czyny. Kolejne reinkarnacje dają szansę na odwrócenie złego losu i na postępowanie zapewniające dobrą karmę. Dla Tajów kłamstwo lub okazanie gniewu to powód do wstydu, utrata twarzy i rysa na honorze. Generalnie publiczne okazywanie negatywnych emocji jest źle widziane. Niezależnie od tego, jak bardzo ktoś jest sfrustrowany czy zły, powinien zawsze dążyć do zachowania przyjaznej i pozytywnej postawy. Dlatego Tajowie zawsze zdają się mieć dobry humor, a uśmiech wciąż gości na ich twarzach.Równie ważny w tajskiej kulturze jest szacunek dla osób starszych i wyżej postawionych w społecznej hierarchii. Praktycznie każda międzyludzka interakcja oparta jest na społecznym systemie hierarchicznym. Od dzieci oczekuje się okazywania szacunku rodzicom i nauczycielom. Młodsi muszą okazać poważanie wobec starszych wiekiem. Największym szacunkiem cieszą się osoby zajmujące ważne stanowiska czy wykonujące szanowane zawody, jak lekarze i mnisi.

Dla mieszkańców Tajlandii niezwykle istotna jest rodzina i więzi rodzinne. Nowożeńcy czasami tylko idą na swoje, najczęściej ma to miejsce w dużych i nowoczesnych miastach. Natomiast tradycyjny model wygląda tak, że wielopokoleniowe rodziny żyją wspólnie, pod jednym dachem. Często w jednym gospodarstwie domowym mieszkają obok siebie dziadkowie, kuzyni, ciotki i wujowie, pomagając w wychowaniu kolejnych pokoleń dzieci i w pracach domowych. Osoby starsze są niezwykle poważane i nie są usuwane na margines rodzinnego życia. Młodzi uczą się od nich wzorców postępowania, czerpią z ich bogatego życiowego doświadczenia.

Kobiety w Tajlandii cieszą się dużym szacunkiem, mimo że od wieków życie rodzinne i społeczne opiera się na patriarchacie. Współcześnie wprowadzone prawa i regulacje dały kobietom większą wolność wyboru, jeśli chodzi o model życia, jaki chcą realizować. Dzięki temu tajskie kobiety mogą wyjść ze swej tradycyjnej roli strażniczki domowego ogniska i na przykład wybrać zawód lekarza czy bizneswoman. Równouprawnienie kobiet od kilku dekad jest istotnym elementem prawa i wyznawanych wartości.

Zwyczaje, o jakich warto pamiętać podczas pobytu w Tajlandii.


Wielu turystów, którzy tak licznie odwiedzają Tajlandię nie ma pojęcia jakie wartości wyznają jej obywatele i często lekceważą zwyczaje tych ułożonych i pogodnych ludzi. I choć Tajowie są niezwykle tolerancyjni wobec niewiedzy cudzoziemców, to warto okazać im szacunek poprzez należyte zachowanie i stosowny ubiór. Oto kilka ważnych informacji, które warto zapamiętać.

1. Powitanie pełne szacunku – tajski gest wai to tradycyjne powitanie, podczas którego ręce trzyma się złożone (jak do modlitwy) i lekko pochyla głowę w ukłonie. Tajskim powitaniem rządzą określone reguły. Kłaniają się osoby stojące niżej w hierarchii, a im wyżej trzymają złożone dłonie, tym więcej szacunku okazują. Od turystów nie oczekuje się takiego zachowania, ale jeśli ktoś ukłoni się Tobie, to wypada mu ten ukłon odwzajemnić.2. Przestrzeń osobista – w Tajlandii głowa jest uważana za najświętszą część ludzkiego ciała, a stopy postrzegane są jako nieczyste. Pamiętaj, że nie należy dotykać Tajów po głowie, jeśli uczynisz to przypadkiem, po prostu przeproś. To samo dotyczy dotykania innych osób swoimi stopami – jest to zachowanie źle widziane, więc uważaj, by kogoś nie nadepnąć.

3. Świątynie i miejsca kultu – to obiekty, w których obowiązuje odpowiedni ubiór. Mężczyźni powinni włożyć długie spodnie, a na t-shirt zarzucić coś lekkiego, z długim rękawem. Generalnie Tajowie uważają, że szorty to ubiór odpowiedni wyłączenie dla dzieci, dlatego tutejsi mężczyźni w nich nie chodzą. Kobiety powinny zakryć ramiona i założyć spódnicę do kostek, ewentualnie długie spodnie. Przed wejściem do świątyni lub prywatnego domu należy bezwzględnie zdjąć obuwie.4. Buddyjscy mnisi – religia nakazuje im unikać kuszenia ze strony kobiet, co oznacza, że nie dotkną oni żadnej kobiety i nie przyjmą niczego z jej rąk. Dlatego kobiety z szacunku dla nich utrzymują należyty dystans na ulicy i nie poddają mnichowi niczego bezpośrednio. Jeśli przychodzą z darami, kładą je przed mnichem lub przekazują osobie świeckiej wyznaczonej do przyjęcia daru w jego imieniu.

5. Król i rodzina królewska – Tajowie są niezwykle przywiązani do monarchii i okazują niezwykły szacunek całej rodzinie królewskiej. Wszelkie przejawy braku szacunku wobec króla i jego rodziny podlegają karze. Dlatego mówiąc o rodzinie królewskiej uważaj na słowa i na to, jak mogą zostać odebrane. Obrazą majestatu jest nawet nienależyte obchodzenie się z banknotami z podobizną króla.
Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 29.07.2018

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
5.3/6  27 ocen
Objazd + wypoczynek • Tajlandia: Bangkok
zdjęcie-oferty
5.1/6  81 ocen
Objazd + wypoczynek • Kambodża i Tajlandia
zdjęcie-oferty
5.6/6  4 oceny
Wypoczynek • Tajlandia: Koh Chang
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.5/6  466 ocen
Objazd + wypoczynek • Tajlandia: Bangkok - Ayutthaya
zdjęcie-oferty
5.3/6  4 oceny
Objazd + wypoczynek • Tajlandia i Kambodża
Wypoczynek • Tajlandia: Phuket
zdjęcie-oferty
4.6/6  29 ocen
Wypoczynek • Tajlandia: Pattaya/Jomtien
zdjęcie-oferty
4.3/6  9 ocen
Wypoczynek • Tajlandia: Pattaya/Jomtien
Wypoczynek • Tajlandia: Phuket
zdjęcie-oferty
5.6/6  43 oceny
Wypoczynek • Tajlandia: Pattaya/Jomtien

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku

Phuket - pogoda i klimat. Kiedy lecieć na wakacje?

Phuket jest największą, a zarazem najsłynniejszą wyspą Tajlandii. Na stałe mieszka tu niewiele ponad 400 tys. mieszkańców, ale każdego roku przewija się kilkakrotnie więcej turystów. Znajdziesz tu więcej niż 40 piaszczystych plaż, wspaniałą przyrodę, znakomitą bazę hotelową, a także świetne restauracje serwujące lokalną kuchnię. Wyspa Phuket to idealne miejsce dla osób lubiących nocne rozrywki, miłośników sportów wodnych i tych, którzy chcą łączyć wypoczynek z odkrywaniem nowych, ciekawych kultur. Przed wyjazdem warto się dowiedzieć, jakiej pogody można się tu spodziewać i kiedy najlepiej wybrać się na wakacje na Phuket.
krajobraz-kierunku

Wyspa Phu Quoc - pogoda i klimat. Kiedy polecieć do Wietnamu?

Wietnam to jeden z bardziej fascynujących krajów Azji Południowo-Wschodniej, stanowiący niesamowitą mieszankę azjatyckiej kultury, tropikalnego klimatu i fenomenalnej, znanej na całym świecie kuchni wietnamskiej, której nikomu nie trzeba chyba rekomendować. To fantastyczny kraj zarówno do zwiedzania, jak i do wypoczynku. W tym drugim przypadku, najpopularniejsza staje się ostatnio Phu Quoc, tropikalna wyspa znajdująca się w południowej części kraju, w Zatoce Tajlandzkiej, u zbiegu lądowych granic Wietnamu i Kambodży. Zanim polecisz na wyspę Phu Quoc, pogoda oraz tamtejszy klimat powinny Cię zainteresować. Dowiedz się, kiedy najlepiej wybrać się do południowego Wietnamu.
krajobraz-kierunku

Bułgaria - Słoneczny Brzeg. Pogoda, klimat i temperatury w Bułgarii

Słoneczny Brzeg znany jest w Polsce od lat z co najmniej dwóch powodów – zagranicznych wycieczek, kiedy to rodzinne wczasy w Bułgarii były szczytem tego, na co pozwalały ówczesne realia oraz faktu, że tak właśnie nazywa się jedno z tutejszych brandy, które przed laty było „powiewem luksusu”. O ile w tym drugim przypadku marka wciąż trzyma ten sam (wysoki) poziom, natomiast jeśli ktoś pamięta Słoneczny Brzeg z końca lat 80. XX wieku, to teraz na pewno się zdziwi – dzisiaj to nowoczesny, dobrze zorganizowany kurort ze wszystkimi atrakcjami potrzebnymi do tego, by dobrze wypocząć! Zobacz, jakiej pogody w Słonecznym Brzegu możesz spodziewać się w poszczególnych porach roku i kiedy najlepiej wybrać się tam na niezapomniane wakacje!
krajobraz-kierunku

Pogoda, klimat i temperatury na Zakynthos

Zakynthos to najbardziej popularna wśród Polaków wyspa greckiego archipelagu Wysp Jońskich. Nic dziwnego – potrafi oczarować każdego! W szczególności jej północne tereny sprzyjają aktywnym turystom, którzy lubią schodzić z utartych szlaków. Południe i wschód Zante to zaś idealne miejsce dla amatorów kąpieli słonecznych i sportów wodnych. Miłośników przyrody na pewno zainteresuje fakt, że żółwie morskie składają tu jaja, a każdy z pewnością będzie chciał zrobić sobie zdjęcie przy słynnym wraku statku w Zatoce Navagio, znajdującym się na niewielkiej plaży, pokrytej białym, gruboziarnistym piaskiem. Sprawdź, jakiej możesz spodziewać się na Zakynthos pogody oraz temperatur w poszczególnych miesiącach roku i zacznij planować niezapomniany urlop na tej bajecznej wyspie! Przeczytaj: Zakynthos – najpiękniejsze miejsca, które trzeba zobaczyć