Kuchnia tajska na całym świecie kojarzona jest z niebywałą ostrością, czego dobitnym przykładem jest Som Tam – pikantna sałatka z papai. W rzeczywistości jednak sekret tajskiej żywności to równowaga pięciu smaków: kwaśnego, słodkiego, słonego, gorzkiego i ostrego. W niektórych tajskich daniach można wyczuć wyważone połączenie wszystkich tych kuszących smaków, w innych z kolei zdecydowaną przewagę któregoś z nich. Na szczęście dla naszych nienawykłych do takiej ostrości gardeł, do większości dań podawane są neutralne dodatki, takie jak delikatny omlet lub ryż.
Tajowie w kuchni używają wielu różnorodnych ziół i przypraw, które nadają potrawom niepowtarzalny smak i aromat. Często w roli zamiennika soli używa się tutaj sosu rybnego, który nie tylko nadaje potrawom smak słony, ale też nieco je łagodzi. Jest to dość ważna informacja dla wegetarian i wegan, którzy muszą zachować większą ostrożność przy wyborze jedzenia.
Dlaczego autentyczna kuchnia tajska jest pikantna?
Wiele osób często zastanawia się, czemu Tajowie tak kochają smak ostry i papryczki chili. Inni z kolei twierdzą, że jedzenie ostrej żywności ma niezwykle pozytywny wpływ na zdrowie. Istnieją pewne racjonalne powody, dla których tajskie dania są tak solidnie doprawiane. Duża ilość przypraw redukuje bakterie jelitowe i pasożyty, dlatego właśnie już od wieków ludność żyjąca w tropikach żywiła się potrawami znacznie ostrzejszymi niż te znane w klimatach umiarkowanych. Każda kuchnia „okołorównikowa”, czy to tajska, meksykańska czy indyjska, jest niezwykle pikantna. Początkowo ludzie zamieszkujący te regiony prawdopodobnie eksperymentowali z żywnością i przyprawami, aż odkryli, że ostre papryczki i pieprz pomagają schłodzić organizm i pozytywnie wpływają na ich zdrowie. Dlatego zaczęli dodawać je do większości dań.
Ponadto, przyprawy pomagają dłużej utrzymać świeżość żywności, która w tropikach psuje się zdecydowanie szybciej ze względu na występujące tu wysokie temperatury i wilgotność powietrza. W czasach przed wynalezieniem lodówki, przyprawy były powszechnie używane jako naturalne środki konserwujące, aby zapobiegać psuciu jedzenia, a także maskować nieprzyjemny zapach. Co więcej, pikantne jedzenie wpływa korzystnie na krążenie krwi, a także pomaga regulować wydzielanie potu, dzięki czemu schładza organizm. Spożywanie ostrych dań powoduje rozszerzenie naczyń włosowatych, co pomaga nam się pocić i wydalić ciepło. Kuchnia tajska to unikatowa mieszanka wyrazistych smaków, umiejętnie łącząca akcenty pikantne, słodkie, słone i kwaśne. Co ciekawe, tak uwielbiane przez Tajów papryczki chili pochodzą z Ameryki Południowej i zostały sprowadzone do Tajlandii przez europejskich handlarzy około XV w.
Jeśli nie lubisz ostrych potraw i boisz się, że podczas tajskich wakacji będziesz chodził głodny, to możesz być spokojny. Jest wiele potraw, których będziesz mógł bez obaw spróbować. Zawsze możesz też poprosić szefa kuchni, by nieco oszczędniej doprawił zamówione przez Ciebie danie. Tajowie to naród niezwykle przyjazny i pomocny, który żyje z turystyki i wie jak o turystów zadbać, by chcieli tam wracać. Zresztą Tajowie zdają sobie sprawę, że ich i nasze kubki smakowe inaczej postrzegają definicję ostrości, więc z radością dostosowują jej poziom do możliwości europejskich podniebień. Jednakże pamiętaj, że to oryginalne przyprawy sprawiają, że tajskie jedzenie jest tak niewiarygodnie smaczne. Niektórzy twierdzą, że bywa też uzależniające i że do wszechobecnej papryczki chili można się bardzo szybko przyzwyczaić.
Trzy najostrzejsze tajskie potrawy
Dań o różnym stopniu ostrości jest w Tajlandii niezliczona ilość i różnorodność. Warto spróbować różnych, by sporządzić własną listę ulubionych i… tych, których nie chce się ponownie jeść. Oto trzy naszym zdaniem najostrzejsze, ale zarazem najsmaczniejsze tajskie klasyki, których warto spróbować.
1. Gaeng Tai Pla
Potrawa z południowej Tajlandii jest powszechnie uważana za jedną z najlepszych, ale także najostrzejszych. Nie zdziw się, jeśli przy zamówieniu kelner uprzedzi Cię, że jest to danie wyjątkowo ostre. Będzie to wyraz jego troski o Ciebie. To sycące, słono-pikantne curry zawiera wszystkie składniki typowe dla kuchni południa: suszone płatki chili, galangal, kurkumę i liście kaffiru, a także sfermentowany sos rybny. Znajdziesz tam również kawałki ryby, dyni, bakłażana i pędy bambusa. Przygotuj się na naprawdę mocne i niezapomniane wrażenia smakowe.
2. Gaeng Kua Kling
Oto kolejna specjalność z południa, zawdzięczająca swój wyjątkowy smak kua kling – paście curry, o której wystarczy powiedzieć, że jest tak ostra, że nie bierze jeńców. Jest to niezwykle proste w przygotowaniu danie; pastę curry składającą się z chili, pieprzu, trawy cytrynowej, czosnku, kurkumy, galangalu i pasty z krewetek dodaje się do mięsa smażonego na patelni i chwilę razem gotuje, a następnie serwuje z ryżem, ułatwiającym uporanie się z nadzwyczajną ostrością.
3. Som Tam
Ognista sałatka z papai zdobywa brązowy medal na liście najostrzejszych potraw w Tajlandii. Podstawą sałatki jest zielona, czyli niedojrzała, papaja w towarzystwie różnych warzyw. Jej sekret polega na dokładnym utarciu w dużym moździerzu przypraw: soli, soku z limonki, sosu rybnego, cukru kokosowego i – oczywiście – sowitej porcji piekielnie ostrych papryczek chili, a następnie utłuczeniu pozostałych składników, tak by soki z warzyw i owoców połączyły się z otrzymaną pastą. Sałatka jest piekielnie ostra, lekko cierpka i orzeźwiająca. Tajowie zajadają się nią bez mrugnięcia okiem, jakby jedli ryż, ale dla Ciebie może być ona wyzwaniem.
Kuchnia tajska jest niezwykle bogata i zróżnicowana w zależności od regionu. Dania z północnej Tajlandii zwykle podawane są z kleistym ryżem (sticky rice), z pikantną papryczką chili (Nam Prik) i dużą ilością świeżych warzyw. Dania z regionu północno-wschodniego słyną z pikantnych i kwaśnych potraw oraz niezbędnego dodatku w postaci sfermentowanego sosu rybnego (Pla Ra). A tradycyjne potrawy z południa kraju są znane z bogatego zastosowania ziół i przypraw. Znajdziesz tam z pewnością wiele potraw, które Cię zaskoczą.