ikona-burger
napis-rainbow
ikona-telefon

Co warto zobaczyć w Wietnamie? Stolica, plaże i największe atrakcje Wietnamu

Wietnam oferuje bardzo dużo różnorodnych atrakcji, począwszy od zachwycających naturalnych krajobrazów, dziewiczych wysepek i uroczych wiosek po muzea upamiętniające krwawe wojny, kolonialne budowle i starożytne cytadele. Tunele Cu Chi, znajdujące się w pobliżu Ho Chi Minh, przypominają o niezłomności i zaangażowaniu Wietnamczyków, podczas gdy wizyta w Muzeum Pamiątek Wojennych ukazuje ku przestrodze następnych pokoleń przerażającą wojenną rzeczywistość. Wietnam ma jednak także dużo bardziej radosne i pozytywne oblicze, cudowne pomniki w cesarskim mieście Hue wraz z Sanktuarium My Son to prawdziwa uczta dla oka i ducha.

Miejsca, które warto zobaczyć w Wietnamie

Wczasy w Wietnamie przyciągają miliony turystów przez cały rok, a renoma tego kraju jako idealnego miejsca na wakacje się nieustannie umacnia. Na każdym kroku widać tu bogate dziedzictwo kolonialne i zachwycającą mieszankę wpływów francuskich i azjatyckich, a tutejsza kuchnia jest od lat uważana za jedną z najlepszych na świecie. Mając tak wiele do zrobienia i zobaczenia w Wietnamie, planowanie trasy podróży, zwłaszcza pierwszej, może być nie lada wyzwaniem, więc przygotowaliśmy listę najważniejszych atrakcji, które trzeba zobaczyć w tym kraju.

Malownicza Zatoka Ha Long - symbol Wietnamu

Ha Long Bay w północnym Wietnamie jest usiana 1 900 różnej wielkości skalistymi wyspami i zajmuje powierzchnię ponad 1 500 km2. Większość wysp ma formę wapiennych słupów wyłaniających się z wody, a podłoże sprzyja powstawaniu licznych grot i jaskiń. Zatoka w 1994 r. została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To surrealistycznie piękne miejsce wygląda niczym gotowa scenografia do filmu. Można tu zwiedzać tajemnicze jaskinie, wybrać się na spływ kajakiem wśród urwistych skał i obserwować dziką zwierzynę zamieszkującą okoliczne lasy deszczowe. Zatoka charakteryzuje się olbrzymią różnorodnością biologiczną. Jeśli lubisz iść pod prąd to zaledwie parę kilometrów od Ha Long City znajduje się druga równie urocza zatoka Bai Tu Long, która oferuje tak samo spektakularną scenerię, ale nie jest tak popularna wśród turystów. Do Bai Tu Long, podobnie jak do zatoki Ha Long, można dostać się statkiem, który wypływa z gwarnego doku w mieście, ale zmierza w drugą stronę. Tutaj wyspy są nieco mniejsze i bardziej rozrzucone, liczne jaskinie są pozbawione tłumu zwiedzających, zaciszne plaże zachęcają do relaksu, a restauracje serwują najświeższe owoce morza, jakie możesz sobie wyobrazić.

Zobacz także: Kiedy najlepiej jechać do Wietnamu? Pogoda i klimat w kraju

Hoi An - miasto muzeum

Hoi An w XVI i XVII w. było ważnym ośrodkiem kupieckim w Azji Południowo-Wschodniej, a dziś jest w zasadzie istnym muzeum na świeżym powietrzu, w którym można podziwiać wspaniałą staromiejską architekturę. Do najważniejszych i najciekawszych budynków należą chińskie świątynie, zaprojektowany przez Japończyków most, drewniane sklepiki, kolonialne rezydencje w stylu francuskim i stare kanały. Mimo, że handel na dużą skalę już dawno przeniósł się gdzie indziej, Hoi An z powodzeniem dba o swoje historyczne i kulturowe dziedzictwo, czego dowodem jest wpisanie w 1999 r. tutejszego starego miasta na listę światowego dziedzictwa UNESCO.Największe wrażenie robi po zmroku, gdy zabytkowe uliczki kryją się w nastrojowym świetle staroświeckich latarni, tworząc niezwykle klimatyczne i piękne miejsce. Dla tych, którzy kochają morze, słońce i piasek, Hoi An ma dwie urocze plaże w odległości zaledwie pięciu kilometrów od centrum miasta. Miasto słynie również ze wspaniałego jedzenia, sklepików idealnych na pamiątkowe zakupy, przyjaznych mieszkańców i przytulnej atmosfery. Stare Miasto w Hoi An ma jeszcze dwie wspaniałe cechy, które czynią to miejsce wyjątkowym i idealnym do relaksu. Po pierwsze obszar jest na tyle mały, że wszystkie najciekawsze miejsca są w zasięgu krótkiego spaceru. Po drugie jest tu niezwykle cicho i spokojnie, ponieważ niektóre ulice są otwarte wyłącznie dla rowerów i skuterów, a niektóre są w ogóle zamknięte dla ruchu kołowego.

Tunele Cu Chi

Położone w pobliżu miasta Ho Chi Minh partyzanckie Tunele Cu Chi są w zasadzie ogromnym muzeum wojny, które wprowadza zwiedzających w podziemne życie żołnierzy Wietkongu. Do dziś zachowało się ponad 120 km z ponad 200 km tuneli, które zaczęto budować około roku 1948, podczas walk Wietkongu z Francuzami. Prace nigdy nie zostały ukończone, ale obecnie jest to jedna z najbardziej charakterystycznych atrakcji. W tunelach znajdowały się szpitale, kuchnie, sypialnie, sale konferencyjne i arsenały. Po wojnie z Francuzami żołnierze wietnamscy rozbudowali tunele i wprowadzili skuteczne systemy filtracji powietrza, które pomogły im przetrwać między innymi późniejsze naloty dywanowe. Przed wejściem do podziemnych tuneli zwiedzający oglądają krótki film, aby lepiej zrozumieć ich historię i działanie. W niektórych miejscach tunele zostały wybetonowane i poszerzone, dzięki czemu przedzieranie się przez wąskie korytarze nie jest tak trudne, jak to miało miejsce w przeszłości.

Sanktuarium My Son

Położone w środkowej części kraju, na wybrzeżu Morza Południowochińskiego Sanktuarium My Son to zabytkowy kompleks świątyń hinduistycznych, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Opuszczony i częściowo zrujnowany kompleks stanowi pozostałość po istniejącym na tych terenach między IV a XV w. sanktuarium religijnym Czamów. Jest to wspaniały przykład architektury starożytnej cywilizacji Czampy, niepodległego państwa, które w XVII w. zostało zajęte przez Wietnam. My Son było także głównym ośrodkiem politycznym i miejscem królewskich pochówków, a kompleks mieści około 70 struktur poświęconych hinduskim bogom i boginiom, z których najważniejszy, Śiva, był uznawany za obrońcę królów Czampy. Niezwykły podziw turystów wzbudza umiejętne wykorzystanie jako materiału budulcowego czerwonych cegieł i piaskowców. Podobnie jak wiele ważnych historycznych miejsc na całym świecie, My Son przez lata było zapomniane, wskutek czego uległo znacznej degradacji, ale po długim zaniedbaniu zostało pod koniec XIX w. na nowo odkryte i częściowo odrestaurowane przez Francuzów. Ogólnie rzecz biorąc, to hinduistyczne sanktuarium przypomina odwiedzającym inne podobne miejsca kultu rozsiane w południowo-wschodniej Azji, w tym wielki Angkor Wat w Kambodży. Jest to obowiązkowa pozycja do odwiedzenia dla osób ceniących historię.

Hanoi - atrakcje stolicy Wietnamu

Stolica Wietnamu Hanoi jest jednocześnie drugim co do wielkości miastem kraju, zaraz po Ho Chi Minh, czyli dawniejszym Sajgonie. Współczesna zabudowa tej metropolii składa się w ogromnej części z budynków powstałych po II wojnie światowej i zdecydowanie widać w nich socjalistyczne wpływy architektoniczne. Na szczęście jednak większość kluczowych zabytków z wcześniejszych okresów przetrwała, dlatego możemy podziwiać je dziś w niemal nienaruszonym kształcie. Co warto zobaczyć w Hanoi?

  • Mauzoleum Ho Chi Minha i Narodowe Muzeum Historii Wietnamu

Ta niewielka budowla o wymiarach 20 na 40 metrów, znajdująca się na placu Ba Dinh, jest jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków Hanoi. W mauzoleum spoczywają zabalsamowane zwłoki Ho Chi Minha - wietnamskiego przywódcy, który właśnie w tym miejscu, po zakończeniu działań wojennych w 1945 roku, ogłosił niepodległość kraju. Co ciekawe, za wzór dla wietnamskiej budowli służyło Mauzoleum Lenina znajdujące się w Moskwie. Miejsce upamiętniające te wydarzenia otaczają przepiękne ogrody, w których rośnie prawie 250 gatunków kwiatów, krzewów i drzew, pochodzących z różnych regionów Wietnamu.

Jeśli mowa o mauzoleum, nie sposób nie wspomnieć i nie odwiedzić rzecz jasna, Narodowego Muzeum Wietnamu - to bowiem na terenie kompleksu znajduje się miejsce pochówku przywódcy Wietnamu, a także jego dom oraz Pałac Prezydencki z początku XX wieku i kilka innych, ciekawych zabytków. Na 18 000 metrów kwadratowych zgromadzono liczne eksponaty związane (jak nie trudno się domyślić) z historią Wietnamu i jego osławionego przywódcy. Można tu zatem podziwiać między innymi mapy, książki, listy, zdjęcia dokumentujące przebieg historii, imponujące rekonstrukcje, eksponaty związane z militariami czy posągi, z 3,5 metrową sylwetką Ho Chi Minha wykonaną z brązu na czele.

  • Jezioro Hoan Kiem

Jezioro odzyskanego miecza jest miejscem, w którym często odbywają się różnego rodzaju uroczystości i wydarzenia kulturalne. O każdej prze dnia i roku na terenach wokół jeziora można zobaczyć masę ludzi uprawiających sport, odpoczywających nad wodą i szukających ochłody w upalne dni. Dwunastohektarowy obszar z jeziorem jest domem dla zagrożonego wyginięciem gatunku żółwi, które są uznawane w Wietnamie za święte zwierzęta i podlegają ochronie. Na jeziorze znajduje się również wysepka, na której na przełomie XVII i XVIII wieku wybudowano Żółwią Wieżę. Na północnym krańcu mieści się okazała Nefrytowa Świątynia z XIX w. Pomalowany na zielono i złoto budynek jest miejscem kultu Taoistów. Została zbudowana przez bogatego kupca z materiałów importowanych z Chin, a jej ukończenie zajęło ponad dziesięć lat. Prowadzi do niej bardzo charakterystyczny, czerwony Most Wschodzącego Słońca, który jest najczęściej fotografowanym obiektem w całym Wietnamie.

  • Pagoda Tran Quoc

Najstarsza świątynia buddyjska w Hanoi znajduje się w pobliżu południowo-wschodniego brzegu zachodniego jeziora. Jej wiek szacuje się na ok. 1500 lat i jest uważana za miejsce święte. Największą atrakcją Pagody Tran Quoc jest 15-metrowa wieża z czerwonej cegły wybudowana w stylu chińskim, która stanowi symbol miasta.

Co zobaczyć w Sajgonie?

Ho Chi Minh city, czyli dawny Sajgon, to największa metropolia Wietnamu, w którym kolonialna francuska architektura przeplata się ze współczesnymi zabudowaniami i nowoczesnymi wieżowcami, a ogólnie panujący chaos nadaje temu miastu niepowtarzalnego charakteru. Co trzeba zobaczyć podczas pobytu w Sajgonie? Wybraliśmy dla Was 5 sztandarowych punktów, których nie może zabraknąć na mapie zwiedzania.

  • Bazylika katedralna Notre-Dame  

Notre-Dame Cathedral Basilica of Saigon jest największą świątynią w mieście. Zbudowana przez Francuzów w 1877 katedra była wielokrotnie odnawiana. Styl, w którym powstała świątynia to mieszanka architektury gotyckiej i romańskiej z fasadą, która przypomina Notre Dame de Paris. Aby upodobnić ją jak najbardziej do oryginału do budowy katedry użyto marsylskich czerwonych cegieł, specjalnie sprowadzonych w tym celu z Francji. W 1895 roku dobudowano dwie wieże o wysokości 57,6 m.

  • Muzeum Pozostałości Wojennych

Wizyta w tym miejscu to zdecydowanie coś, dla osób o mocnych nerwach. Z uwagi na tematykę ekspozycji nie zaleca się zwiedzania muzeum w towarzystwie dzieci.

W dawnym budynku agencji informacyjnej Stanów Zjednoczonych po zjednoczeniu Wietnamu Północnego i Południowego powstało muzeum poświęcone zbrodniom wojennym na ludności zamieszkującej te tereny podczas wojny w Wietnamie. Duży dwupoziomowy budynek podzielono na kilka sal tematycznych, zaś na zewnątrz można podziwiać spory zbiór ciężkich sprzętów wojskowych, w tym śmigłowce, czołg czy myśliwiec F-5A. W środku budynku można znaleźć m.in. liczne fotografie przedstawiające skutki zastosowania broni chemicznej, w tym słynne zdjęcie Napalm Girl wykonane w czerwcu 1972 roku. Fotografia przedstawia biegnącą nagą dziewczynkę, poparzoną napalmem, która wraz z innymi dziećmi szukała schronienia.

  • Okazały budynek poczty głównej

W pobliżu wspomnianej katedry znajdziemy wybudowany w latach 1886-1891 budynek poczty głównej, który z zewnątrz bardziej przypomina europejski dworzec kolejowy niż placówkę pocztową. Gmach budynku to połączenie stylów neobarokowego i neoklasycystycznego i jest on kolejnym symbolem kolonialnej historii Wietnamu. Wnętrze budynku zdobią przepiękne marmurowe podłogi, łukowate sklepienia oraz malowidła na ścianach. Po dziś dzień placówka zachowała swoje przeznaczenie i z powodzeniem można wysłać stąd pocztówki do rodziny i znajomych. Wstęp do niej jest oczywiście bezpłatny.

Delta Mekongu

W niedalekiej odległości od Sajgonu znajduje się jedna z ogromnych atrakcji Wietnamu, jeśli tak można to nazwać, a mianowicie dolina rzeki Mekong, czyli miejsce, w którym kończy ona swój bieg. Rejs po kanałach życiodajnej rzeki to jedna z wycieczek fakultatywnych w Wietnamie, która cieszy się ogromnym powodzeniem wśród turystów. Jedną z atrakcji podczas rejsu po wodach Mekongu jest zwiedzanie jednej z tutejszych wiosek, gdzie można przyjrzeć się jak wygląda codzienne życie i praca rolników uprawiających pola ryżowe rozsiane wzdłuż rzeki. Wizyta w fabryce cukierków kokosowych i pobyt na targu są okazją do skosztowania egzotycznych owoców, takich jak właśnie kokos, longan czy durian świeżo zerwanych prosto z drzew. Lokalna kuchnia obfitująca w dania rybne (koniecznie spróbuj ryby słoniowe ucho!) zawładnie Twoim podniebieniem. Czas spędzony w najbardziej rolniczym regionie Wietnamu to niesamowite przeżycie dla wszystkich zmysłów.

Co jeszcze zwiedzić podczas wakacji w Wietnamie?

W trakcie pobytu w Wietnamie, w ramach odpoczynku od intensywnego zwiedzania, można udać się również na plaże i rozsmakować się w błogim lenistwie, kosztując przy tym pysznych dań ze świeżych owoców morza oraz popijając orzeźwiającą wodę kokosową wprost z wnętrza owocu.

Wyspa Phu Quoc przy granicy z Kambodżą to miejsce, gdzie znajdziesz najpiękniejsze, długie i piaszczyste plaże - Sao Beach, Khem Beach czy Cua Can Beach to tylko kilka z nich. Wyspa słynie nie tylko z plaż, ale również z owoców morza i świeżych egzotycznych owoców. Jeśli chodzi o rozrywkę, to prawdziwą gratką dla zwiedzających Phu Quoc jest przejażdżka kolejką linową na sąsiednią wyspę.

Park Narodowy Phong Nha-Ke Bang wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO słynie z licznych jaskiń i podziemnych rzek. Miłośnicy aktywnego wypoczynku z pewnością zainteresują się tym miejscem, z uwagi na duży obszar do zwiedzania i jego walory przyrodnicze. Na terenie parku znajduje się ogród botaniczny, do którego jednak niełatwo się dostać. Trzeba bowiem pokonać nie tylko trasę prowadzącą po śliskich kamieniach pod górę, ale także momentami wspiąć się po linie. Widoki na górze są jednak zdecydowanie warte podjętego wysiłku. Oprócz jaskiń znajdziemy tam również malownicze wodospady, imponujące lasy tropikalne porośnięte dziewiczą roślinnością oraz liczne gatunki zwierząt, w tym zagrożone wyginięciem.

Jeśli marzy Ci się trekking wśród pól ryżowych otoczonych szczytami górskimi to zdecydowanie powinieneś wybrać się do miasteczka Sapa położonego około 1600 m n.p.m. Tarasy ryżowe w Sapa, pośród zielonych wzgórz i wyżej położonych wodospadów, to okazja do spędzenia czasu pośród kojącej duszę sielskiej scenerii, tak różnej od gwaru i hałasów typowych dla dużych wietnamskich miast. Rolnicze rejony Sa pa są zamieszkiwane przez etniczne mniejszości Hmong, Dao i Tày. Mieszkańcy wiosek są niezwykle gościnni i otwarci na turystów, a ich etniczne stroje przykuwają wzrok zwiedzających.

Zobacz także: Co warto wiedzieć przed podróżą do Wietnamu

Data Publikacji: 31.01.2019

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Miasta w Tunezji, które warto zwiedzićTunezja jest jednym z najciekawszych krajów Maghrebu – znajdziesz tu wysokiej klasy zabytki fenickie i rzymskie, malownicze, pełne krętych uliczek medyny, tajemnicze położone na pustyni ksary, bezkresne krajobrazy Sahary służące jako plenery do wielu filmów oraz piękne długie plaże. Dodatkowo aromatyczna kuchnia tunezyjska zaspokoi podniebienie nawet najbardziej wybrednych smakoszy, a otwartość i serdeczność Tunezyjczyków na długo pozostanie w pamięci. Zobacz, które miasta w Tunezji warto odwiedzić oraz zaplanuj swoją wymarzoną podróż po tym niesamowitym kraju!
krajobraz kierunku
Najpiękniejsze wyspy na Filipinach - które warto zobaczyć?Filipiny to jeden z najpiękniejszych i najbardziej zróżnicowanych krajów Azji Południowo-Wschodniej. Chociaż wszędzie dominuje podobna kultura, to usytuowanie kraju na blisko 7 tys. wysp, powoduje, że jest on bardzo różnorodny. Wspólnym mianownikiem są natomiast bajeczne rajskie plaże z białym piaskiem porośnięte całą masą palm. Jeśli dodać do tego ciekawą lokalną kuchnię, wspaniały rum i orzeźwiającą wodę z kokosa, to dostajemy przepis na niezapomniane wakacje na Filipinach! Zobacz, które wyspy Filipin uchodzą za najpiękniejsze i zaplanuj niezapomniane wakacje w azjatyckim raju już teraz!
krajobraz kierunku
9 najpiękniejszych plaż na FilipinachFilipiny to raj dla miłośników morskich kąpieli i plażowania. Główną część tego państwa stanowi 11 dużych wysp, skupionych w 3 regiony – Luzon, Visayas i Mindanao, ale praktycznie na każdej znajdziesz przepiękne, piaszczyste plaże. Co roku przynajmniej kilka z nich znajduje się na szczycie rankingów - w końcu do idealne miejsca do wakacyjnego wypoczynku Zobacz nasz przewodnik po najpiękniejszych plażach na Filipinach i wybierz tę, która najbardziej odpowiada Twoim gustom.
krajobraz kierunku
Pamiątki z Kuby - co kupić na wakacjach?Wakacje to najbardziej oczekiwane dni w roku. Beztroski odpoczynek i nowe wrażenia z egzotycznych miejsc na świecie są wymarzoną odskocznią od codzienności. U wielu pojawia się życzenie, aby zatrzymać ten piękny wakacyjny czas jak najdłużej. Pamiątki z podróży przywołują urlopowe wspomnienia na długo po powrocie z wczasów. Dowiedz się, jakie pamiątki z Kuby warto przywieźć, by ożywić w pamięci karaibskie klimaty we własnych czterech ścianach.