Wróć

Inne

Kiedy najlepiej jechać do Wietnamu? Pogoda i klimat w kraju

Dla tych, co nie byli jeszcze w Wietnamie, a co stało się dla mnie istotnym wyznacznikiem wyboru regionu zwiedzania, jest fakt, że państwo to znajduje się w dwóch strefach klimatycznych. Na północy kraju panuje klimat zwrotnikowy wilgotny, na południu zaś – równikowy wilgotny (odmiana monsunowa). Jeśli cenicie suche i ciepłe lato, polecam Wam wyprawę do Wietnamu zimą – wtedy panują tu przyjemne, zrównoważone temperatury, oscylujące wokół 25-28 stopni Celsjusza. Latem jest tu zdecydowanie bardziej wilgotno, parnie i duszno, a temperatury sięgają nawet do 40 stopni Celsjusza. Od maja do listopada padają tu obfite równikowe deszcze.

O klimacie Wietnamu słów kilka

Klimat Wietnamu zawsze będzie dla Europejczyka czymś egzotycznym i wyjątkowym.
Dlatego warto zawsze tu przyjechać, choć lepiej dopasować termin przylotu, a tym samym pogodę, do swoich preferencji i sposobu zwiedzania. W całym kraju jednak możemy zaobserwować spore zróżnicowanie klimatyczne. Podczas gdy na północy panuje klimat zwrotnikowy, południe kraju znajduje się w strefie klimatu równikowego. Monsunowy układ wiatrów sprawia, że raz na jakiś czas występują tu okresowe opady deszczu i silniejsze podmuchy sezonowego wiatru, wiejące między oceanem a lądem. Klimat ten sprzyja nawadnianiu bardziej suchych obszarów leżących w głębi kontynentu, co ma znaczenie dla okresu wegetacyjnego tutejszych roślin uprawnych. Na zróżnicowanie klimatyczne wpływ ma także rozpiętość względem południka, jak również na specyficzne ukształtowanie terenu – aż 75% obszaru kraju stanowią góry i wyżyny. Na stałe wpisane w krajobraz klimatyczny Wietnamu są monsuny występujące zarówno na północy, jak i na południu. Uroki zwiedzania Wietnamu to także spore opady deszczu – zwłaszcza w Górach Annamskich i na południu kraju. Dlatego przyjeżdżając tu, miejcie przygotowany w plecaku płaszcz przeciwdeszczowy – może Wam się przydać.Wietnam Północny – pogoda i klimat

Wietnam Północny uchodzi za chłodniejszą część kraju. Możecie tu zaobserwować cztery specyficzne okresy, porównywalne do naszych pór roku. Wyróżnia się tu wiosnę, lato, jesień i zimę. Wiosna trwa od marca do maja i cechuje się wysokimi temperaturami, sięgającymi nawet 30°C. To dopiero preludium do bardziej upalnego lata, podczas którego termometry potrafią pokazywać nawet do 40°C. Najgorętszy czas w Wietnamie Północnym przypada na okres od czerwca do września. Upalnemu latu towarzyszy bardzo wysoka wilgotność powietrza. Przyjazd w tym czasie to opcja dla fanów wyjątkowo ekstremalnego klimatu. Jeśli, tak jak ja, nie przepadacie za skrajnymi upałami, wybierzcie się do Wietnamu jesienią. Od października do listopada panuje tu zdecydowanie najprzyjemniejsza aura z temperaturami od 20 do 28°C. Zwiedzania nie przerywa ciągły deszcz, spada też wilgotność powietrza, więc nie jest tu tak duszno jak latem. Jeśli i taki klimat jest dla Was za gorący, celujcie w wycieczkę od grudnia do lutego – zima w Wietnamie jest wilgotna i chłodna, choć chłód to pojęcie względne. Standardem jest 15-17 stopni, choć w rejonach górskich (na przykład w Dien Bien Phu) temperatury mogą spaść nawet poniżej 0°C.

Pogoda w Wietnamie Środkowym

Przyjazdem do Wietnamu Środkowego nie pogardzi ten, kto lubi ciepłe i słoneczne dni. Klimat tej części Azji określa się jako zwrotnikowy wilgotny w odmianie monsunowej – jednak tylko w rejonie ciągnącym się na północ od przełęczy Hải Vân oraz na południu Wietnamu. Południowy rejon od przełęczy Hải Vân znajduje się już w obszarze klimatu zwrotnikowego z występującą porą suchą i deszczową. W okresie od lutego do maja znajdziecie tu takie temperatury, jakie panują w czasie polskiego lata.Wietnam Południowy – tropikalna pogoda dla spragnionych gorąca

Jeśli marzą się Wam wieczne tropiki, wakacje w Wietnamie Południowym na pewno przypadną Wam do gustu. Za upalne dni odpowiedzialny jest panujący tu klimat monsunowy równikowy. Odrobinę wytchnienia od gorąca znajdziecie pomiędzy listopadem a styczniem. Rytm pogodowy Wietnamu Południowego wyznaczają dwie pory: sucha i deszczowa. Pora sucha trwa tu od grudnia do kwietnia. Temperatury nie przekraczają zwykle wtedy 28 stopni Celsjusza. Natomiast pora deszczowa, przypadająca na okres od maja do listopada, cieszy się wysokimi temperaturami przerywanymi cyklicznymi opadami tropikalnego deszczu. Jeśli tęsknicie za upalnym latem, tutejsze temperatury – sięgające nawet 40 stopni Celsjusza – na pewno Was zadowolą.Ho Chi Minh City – pogoda i klimat Sajgonu Ho Chi Minh (zwane potocznie przez mieszkańców Sajgonem), jak na południe kraju przystało, cechuje się ekstremalną wilgotnością powietrza. Jeśli więc nie przepadacie za deszczem, to przyjeździe tu w porze suchej, trwającej od grudnia do kwietnia. Ci, dla których deszcz nie jest problemem, a chcą poczuć wyjątkowy klimat tego miejsca, mogą śmiało wyruszyć w podróż w okresie pory deszczowej. Niezależnie od tego, kiedy zdecydujecie się wybrać do Wietnamu, koniecznie zabierzcie ze sobą cieplejszą odzież i buty, a także płaszcz przeciwdeszczowy, gdyby zastała Was niespodziewana ulewa. W ciągu ostatnich lat pogoda lubi płatać figla także synoptykom, trudno więc dokładnie przewidzieć, jakie warunki będą panować podczas Waszego wyjazdu. Nietypową sytuacją, a w zasadzie anomalią tych terenów są suche dni podczas pory deszczowej i krótkie, intensywne ulewy w porze suchej.

Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 16.11.2019

Polecane wycieczki

Objazd + wypoczynek • Wietnam: Phu Quoc
Wypoczynek • Wietnam: Phu Quoc
Wypoczynek • Wietnam: Phu Quoc
zdjęcie-oferty
Last Minute!
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.0/6  98 ocen
Objazd + wypoczynek • Wietnam: Region Południowo - Wschodni
Wypoczynek • Wietnam: Phu Quoc
Wypoczynek • Wietnam: Phu Quoc
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.5/6  29 ocen
Objazd + wypoczynek • Wietnam
Wypoczynek • Wietnam: Phu Quoc
Wypoczynek • Wietnam: Phu Quoc

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Wakacje w listopadzie. Dokąd wybrać się na wypoczynek? W Rainbow otwieramy sezon egzotyczny właśnie w listopadzie. Startujemy z ofertą Dreamlinerową już od początku miesiąca! Udowodnimy Ci, że jesienny wyjazd może być równie fascynujący, co sierpniowy urlop. Spraw sobie wakacje w listopadzie i sprawdź, dokąd możesz się wybrać! Podpowiemy Ci, gdzie w listopadzie jest najcieplej i w których regionach utrzymuje się temperatura w okolicach 30 stopni Celsjusza. Dowiesz się też, w których krajach jest wtedy przyjemnie i ciepło, a warunki są idealne do wypoczywania i zwiedzania. Wakacje all inclusive a może last minute? W listopadzie nie brakuje atrakcyjnych ofert, a zalety wyboru urlopu jesienią, o których w dalszej części artykułu, mówią same za siebie.
krajobraz-kierunku
Pogoda, klimat i temperatury na Krecie. Kiedy warto polecieć na grecką wyspę? Greckie wyspy to zawsze dobry wybór na urlop. Nie inaczej jest oczywiście z największą z nich, czyli Kretą. Na tych, którzy zdecydują się tu przyjechać, czeka całe mnóstwo rozmaitych atrakcji – kamieniste i piaszczyste plaże, malownicze górskie krajobrazy, bogata w owoce morza kuchnia grecka, urokliwe miasteczka oraz wysokiej klasy zabytki. Jest to więc idealne miejsce zarówno dla miłośników plażowania, jak i dla amatorów aktywnego wypoczynku. Przeczytaj, jakiej na Krecie pogody możesz się spodziewać w poszczególnych miesiącach roku oraz zaplanuj swoje wymarzone wakacje w kolebce europejskiej cywilizacji, której historia zaczęła się 4 tys. lat przed narodzinami kultury minojskiej!
krajobraz-kierunku
Wyspa Phu Quoc - pogoda i klimat. Kiedy polecieć do Wietnamu? Wietnam to jeden z bardziej fascynujących krajów Azji Południowo-Wschodniej, stanowiący niesamowitą mieszankę azjatyckiej kultury, tropikalnego klimatu i fenomenalnej, znanej na całym świecie kuchni wietnamskiej, której nikomu nie trzeba chyba rekomendować. To fantastyczny kraj zarówno do zwiedzania, jak i do wypoczynku. W tym drugim przypadku, najpopularniejsza staje się ostatnio Phu Quoc, tropikalna wyspa znajdująca się w południowej części kraju, w Zatoce Tajlandzkiej, u zbiegu lądowych granic Wietnamu i Kambodży. Zanim polecisz na wyspę Phu Quoc, pogoda oraz tamtejszy klimat powinny Cię zainteresować. Dowiedz się, kiedy najlepiej wybrać się do południowego Wietnamu.
krajobraz-kierunku
Pogoda, klimat i temperatury na Korfu Korfu jest największą wyspą Archipelagu Jońskiego, rozciągającego się u północno-zachodnich rubieży Grecji właściwej. Wciśnięta pomiędzy Półwysep Apeniński a Bałkany leży niemal dokładnie w miejscu, gdzie stykają się wody mórz Adriatyckiego i Jońskiego. Dla turystów to niemal idealna wyspa, gdzie bogactwo historycznej spuścizny sąsiaduje z malowniczą przyrodą i urokliwymi plażami, a mało uczęszczane drogi oraz szlaki we wnętrzu wyspy Korfu doskonale nadają się na wycieczki piesze czy też rowerowe. Są tu duże, tętniące życiem kurorty, ale też małe i zaciszne miejscowości sprzyjające turystyce rodzinnej. Turyście tak naprawdę pozostaje tylko dopasować odpowiednie miejsce do swoich potrzeb! Zobacz jakiej pogody oraz temperatury na Korfu możesz się spodziewać w poszczególnych miesiącach roku i zaplanuj swoje wymarzone wakacje!