Kiedy najlepiej jechać do Wietnamu? Pogoda i klimat w kraju

Dla tych, co nie byli jeszcze w Wietnamie, a co stało się dla mnie istotnym wyznacznikiem wyboru regionu zwiedzania, jest fakt, że państwo to znajduje się w dwóch strefach klimatycznych. Na północy kraju panuje klimat zwrotnikowy wilgotny, na południu zaś – równikowy wilgotny (odmiana monsunowa). Jeśli cenicie suche i ciepłe lato, polecam Wam wyprawę do Wietnamu zimą – wtedy panują tu przyjemne, zrównoważone temperatury, oscylujące wokół 25-28 stopni Celsjusza. Latem jest tu zdecydowanie bardziej wilgotno, parnie i duszno, a temperatury sięgają nawet do 40 stopni Celsjusza. Od maja do listopada padają tu obfite równikowe deszcze.

O klimacie Wietnamu słów kilka

Klimat Wietnamu zawsze będzie dla Europejczyka czymś egzotycznym i wyjątkowym.
Dlatego warto zawsze tu przyjechać, choć lepiej dopasować termin przylotu, a tym samym pogodę, do swoich preferencji i sposobu zwiedzania. W całym kraju jednak możemy zaobserwować spore zróżnicowanie klimatyczne. Podczas gdy na północy panuje klimat zwrotnikowy, południe kraju znajduje się w strefie klimatu równikowego. Monsunowy układ wiatrów sprawia, że raz na jakiś czas występują tu okresowe opady deszczu i silniejsze podmuchy sezonowego wiatru, wiejące między oceanem a lądem. Klimat ten sprzyja nawadnianiu bardziej suchych obszarów leżących w głębi kontynentu, co ma znaczenie dla okresu wegetacyjnego tutejszych roślin uprawnych. Na zróżnicowanie klimatyczne wpływ ma także rozpiętość względem południka, jak również na specyficzne ukształtowanie terenu – aż 75% obszaru kraju stanowią góry i wyżyny. Na stałe wpisane w krajobraz klimatyczny Wietnamu są monsuny występujące zarówno na północy, jak i na południu. Uroki zwiedzania Wietnamu to także spore opady deszczu – zwłaszcza w Górach Annamskich i na południu kraju. Dlatego przyjeżdżając tu, miejcie przygotowany w plecaku płaszcz przeciwdeszczowy – może Wam się przydać.



Wietnam Północny – pogoda i klimat

Wietnam Północny uchodzi za chłodniejszą część kraju. Możecie tu zaobserwować cztery specyficzne okresy, porównywalne do naszych pór roku. Wyróżnia się tu wiosnę, lato, jesień i zimę. Wiosna trwa od marca do maja i cechuje się wysokimi temperaturami, sięgającymi nawet 30°C. To dopiero preludium do bardziej upalnego lata, podczas którego termometry potrafią pokazywać nawet do 40°C. Najgorętszy czas w Wietnamie Północnym przypada na okres od czerwca do września. Upalnemu latu towarzyszy bardzo wysoka wilgotność powietrza. Przyjazd w tym czasie to opcja dla fanów wyjątkowo ekstremalnego klimatu. Jeśli, tak jak ja, nie przepadacie za skrajnymi upałami, wybierzcie się do Wietnamu jesienią. Od października do listopada panuje tu zdecydowanie najprzyjemniejsza aura z temperaturami od 20 do 28°C. Zwiedzania nie przerywa ciągły deszcz, spada też wilgotność powietrza, więc nie jest tu tak duszno jak latem. Jeśli i taki klimat jest dla Was za gorący, celujcie w wycieczkę od grudnia do lutego – zima w Wietnamie jest wilgotna i chłodna, choć chłód to pojęcie względne. Standardem jest 15-17 stopni, choć w rejonach górskich (na przykład w Dien Bien Phu) temperatury mogą spaść nawet poniżej 0°C.

Pogoda w Wietnamie Środkowym

Przyjazdem do Wietnamu Środkowego nie pogardzi ten, kto lubi ciepłe i słoneczne dni. Klimat tej części Azji określa się jako zwrotnikowy wilgotny w odmianie monsunowej – jednak tylko w rejonie ciągnącym się na północ od przełęczy Hải Vân oraz na południu Wietnamu. Południowy rejon od przełęczy Hải Vân znajduje się już w obszarze klimatu zwrotnikowego z występującą porą suchą i deszczową. W okresie od lutego do maja znajdziecie tu takie temperatury, jakie panują w czasie polskiego lata.



Wietnam Południowy – tropikalna pogoda dla spragnionych gorąca

Jeśli marzą się Wam wieczne tropiki, wakacje w Wietnamie Południowym na pewno przypadną Wam do gustu. Za upalne dni odpowiedzialny jest panujący tu klimat monsunowy równikowy. Odrobinę wytchnienia od gorąca znajdziecie pomiędzy listopadem a styczniem. Rytm pogodowy Wietnamu Południowego wyznaczają dwie pory: sucha i deszczowa. Pora sucha trwa tu od grudnia do kwietnia. Temperatury nie przekraczają zwykle wtedy 28 stopni Celsjusza. Natomiast pora deszczowa, przypadająca na okres od maja do listopada, cieszy się wysokimi temperaturami przerywanymi cyklicznymi opadami tropikalnego deszczu. Jeśli tęsknicie za upalnym latem, tutejsze temperatury – sięgające nawet 40 stopni Celsjusza – na pewno Was zadowolą.



Ho Chi Minh City – pogoda i klimat Sajgonu Ho Chi Minh (zwane potocznie przez mieszkańców Sajgonem), jak na południe kraju przystało, cechuje się ekstremalną wilgotnością powietrza. Jeśli więc nie przepadacie za deszczem, to przyjeździe tu w porze suchej, trwającej od grudnia do kwietnia. Ci, dla których deszcz nie jest problemem, a chcą poczuć wyjątkowy klimat tego miejsca, mogą śmiało wyruszyć w podróż w okresie pory deszczowej. Niezależnie od tego, kiedy zdecydujecie się wybrać do Wietnamu, koniecznie zabierzcie ze sobą cieplejszą odzież i buty, a także płaszcz przeciwdeszczowy, gdyby zastała Was niespodziewana ulewa. W ciągu ostatnich lat pogoda lubi płatać figla także synoptykom, trudno więc dokładnie przewidzieć, jakie warunki będą panować podczas Waszego wyjazdu. Nietypową sytuacją, a w zasadzie anomalią tych terenów są suche dni podczas pory deszczowej i krótkie, intensywne ulewy w porze suchej.

Data Publikacji: 16.11.2019

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Zezwolenie ESTA. Jak złożyć wniosek w ramach Programu Ruchu Bezwizowego?Podróże do Stanów Zjednoczonych cieszą się wśród Polaków dużą popularnością zarówno ze względu na turystyczną różnorodność tego kraju, jak i dużą Polonię, wciąż utrzymującą związki z rodziną (o Polonii w USA znajdziesz na naszym blogu specjalny artykuł). Przez lata wyjazd do USA wymagał dopełnienia wielu formalności i uzyskania wizy. Obecnie procedury zostały znacznie uproszczone. Warto wiedzieć, z czego wynikają te zmiany i kto może z nich skorzystać.
krajobraz kierunku
Egzotyczne wakacje zimą. TOP 10 miejsc, w które warto poleciećWakacje zagraniczne to zawsze niesamowite przeżycie. Wejście na pokład samolotu w jednym miejscu i wyjście w drugim ma w sobie coś z teleportacji lub snu – świat zmienia się gdzieś poza obserwacją podróżnika, jakby przechodził transformację w wielkim, pełnym chmur kotle bulgoczącym wokół samolotu. Prawdziwy wymiar tej niesamowitości przeżyć można dopiero, decydując się na egzotyczne wakacje zimą. W punkcie startu – Polsce – jest wtedy najczęściej zimno i ponuro. Do samolotu wchodzi się okutanym w grubą kurtkę, z szalikiem ciasno owiniętym wokół szyi i głęboko nasuniętą czapką. Kiedy zaś się z niego wychodzi, uderza człowieka rozgrzane, wilgotne powietrze. Ciepło lepi się do skóry niczym łaszący zwierzak, sprawdzający nową istotę na swoim terytorium. Tak, dopiero podczas zimowych wakacji w egzotyczne kierunki można naprawdę poczuć, jak wiele oblicz utrzymuje świat w każdej sekundzie swojego istnienia.
krajobraz kierunku
Prezent dla podróżnika. Poznaj inspirujące i praktyczne pomysły na podróżnicze prezentyUrodziny, imieniny, Dzień Chłopaka, Dzień Kobiet, Mikołajki, Walentynki oraz król wszelkich prezentowych okazji – Boże Narodzenie – to tylko kilka z wielu momentów w ciągu roku, kiedy staje się przed dylematem: jaki prezent wybrać? Gdy wiesz, co lubi osoba, którą chcemy obdarować, połowę problemu masz już z głowy. Jeśli natomiast szukasz prezentu dla miłośnika podróży, druga połowa to nasza działka. A bądźmy szczerzy, czy istnieje ktoś, kto nie lubi podróżować? To prawie niemożliwe! Oto kilka pomysłów na idealne prezenty dla zapalonych podróżników.
krajobraz kierunku
Gdzie spędzić urlop w lutym?Dla osób, które kochają ciepło i słońce, luty w Polsce to prawdziwa droga przez mękę. To najzimniejszy okres zimy, gdy temperatura często oscyluje w granicach od -5°C do 5°C, chociaż zdarzają się również mrozy poniżej -10°C, zwłaszcza w północnych i wschodnich regionach kraju. Dzień, choć coraz dłuższy, wciąż jest dość krótki – słońce wschodzi późno, a zachodzi wcześnie. Ponadto niebo bywa często pochmurne, a dni słoneczne są raczej rzadkością i w wielu regionach nadal można spodziewać się opadów śniegu. Brr – już sam opis tego okresu roku wystarcza, by człowiekowi zrobiło się smutno i źle. Na szczęście jest sposób na uniknięcie wszystkich tych przykrości – wyjazd w jakieś cieplejsze i bardziej słoneczne miejsce. Wakacje w lutym to nie tylko urlop, to wręcz lekarstwo!