wypoczynek

Wczasy w La Paz - co musisz wiedzieć?

  • O La Paz
  • Opinie
  • Pogoda

La Paz

Wczasy w La Paz

Malownicze wakacje w La Paz – najwyższej stolicy świata

Administracyjna stolica Boliwii, La Paz, położona jest w znacznej części na wysokości 4000 m n.p.m., co czyni to miasto najwyższą stolicą świata! Ze względu na swoje górskie położenie, La Paz wygląda nader malowniczo, zachęcając do eksplorowania jego stromych, splątanych uliczek i zgubienia się w ich gąszczu. Niezwykle barwne dzielnice, pełne kolorowych domów, straganów i warsztatów, ukazują Amerykę Południową w jej naturalnym blasku. Nie bez powodu napisaliśmy również o administracyjnej stolicy, gdyż osobliwa Boliwia ma dwie stolice. Druga znajduje się w położonym na południe od La Paz, Sucre.

Wczasy w La Paz – co warto zobaczyć?

Wakacje w La Paz to okazja, aby odkryć to tajemnicze miasto i zobaczyć na własne oczy kilka perełek architektonicznych. Na pierwszy plan wysuwa się przede wszystkim Palacio Quemado - zaprojektowany w stylu kolonialnym pałac prezydencki. Tuż obok mieści się piękna katedra – Catedra Metropolitana. Choć nie widać tego może okiem zwykłego turysty, została ona zbudowana na pochyłym gruncie. Pozostając w tematach sakralnych, niezwykle imponująca jest również Basilica de San Francisco. Jest to jeden z największych i najstarszych obiektów sakralnych w La Paz, pamiętający jeszcze czasy hiszpańskich konkwistadorów. Niezwykle ciekawym przeżyciem może być wizyta w Museo de La Coca – tak, jest to muzeum poświęcone eksploatacji liści koki. W Boliwii jest to bardzo powszechna roślina, wykorzystywana w przeróżnych celach.

Wypad poza stolicę – wakacje w La Paz

Wczasy w La Paz ‘to także czas, który można poświęcić na zwiedzanie okolicy i odkrywanie boliwijskiej kultury. Co takiego warto zobaczyć? Gdzie warto jechać? Choćby do pobliskiej Valle de la Luna – przepięknie wyrzeźbiony przez naturę wąwóz zachwyca formami skalnymi, których nie powstydziłby się najznamienitszy architekt. Z pewnością warto również zajrzeć do Tiwanaku. Obecnie jest to bardziej skansen, skupiający pamiątki po dawnej cywilizacji andyjskiej z III-VI wieku. Przyczyny upadku tej cywilizacji nie są znane, jednak pozostawione przez nią pomniki czy ceramika robią nie lada wrażenie. Jeżeli macie mocne nerwy, wybierzcie się na przejażdżkę Drogą Śmierci (El Camino de Muerte). Pamiętajcie jednak, iż niezwykle stroma i karkołomna, pełna górskich serpentyn droga jest naprawdę niebezpieczna.

Opinie o La Paz

La Paz
5.0 /6

Jedyna taka na świecie

Najwyżej na świecie położona stolica w przepięknej lokalizacji i z super rozwiązaniem komunikacji miejskiej - zamiast metra są kolejki górskie.

Dodał(a):
Stefan i Ela, 27.04.2018
5.0/6 Ocena ogólna La Paz

Pogoda w La Paz

Klimat w La Paz jest dość łagodny, lecz pogoda może zmieniać się w zależności od wysokości nad poziomem morza. W najcieplejszych miesiącach: grudniu, styczniu i lutym, temperatura sięga często od 25°C do 30°C.
Średnia temperatura w najchłodniejszym lipcu wynosi ok. 10°C, ale w wyższych partiach terenu może spadać nawet poniżej zera. La Paz jest także regionem, w którym w ciągu roku spada niewielka ilość opadów. W najbardziej deszczowym październiku spada maksymalnie 100 mm deszczu.