Plan wycieczki

Dzień 1
Dzień 1

Podróż do Bułgarii: od wylotu do zakwaterowania

Zbiórka przy stanowiskach odpraw Rainbow na 2 godziny przed wylotem samolotu na poszczególnych lotniskach. Aktualne rozkłady prosimy sprawdzać na r.pl/rozklady. Wylot do Bułgarii. Po przylocie transfer do hotelu w okolicach Warny lub Złotych Piasków. Czas wolny. Kolacja (fakultatywnie - przy późnym przelocie w formie suchego pakietu) i nocleg.

Dzień 2
Dzień 2

Bukareszt: Paryż na Bałkanach

Po wczesnym śniadaniu przejazd w stronę Bukaresztu, stolicy Rumunii. Zwiedzanie metropolii nazywanej niegdyś „Paryżem Bałkanów” lub „Małym Paryżem” z racji podobieństwa eklektycznej zabudowy oraz wielkomiejskich, szerokich bulwarów. W programie między innymi: Pałac Parlamentu „*” (przykład megalomanii Nicolae Ceausescu, według Księgi Rekordów Guinnessa najcięższy budynek na świecie i najdroższy budynek administracyjny świata), Plac Uniwersytecki, stare miasto z ruinami XIV-wiecznego dworu łączonego z postacią hospodara Wlada Palownika, cerkiew grecka i pompatyczna dzielnica bankowa. Przejazd największymi bulwarami miasta. Uwaga! Ze względu na wprowadzenie przez władze Bukaresztu zakazu poruszania się autokarów po centrum stolicy, miasto będzie zwiedzane środkami komunikacji miejskiej oraz pieszo. Wieczorem dla chętnych wyjazd na zwiedzanie Bukaresztu nocą (dodatkowo płatne ok. 40 EUR/os). Nocleg i kolacja (fakultatywnie) w hotelu w Bukareszcie lub okolicy. (Trasa ok. 300 km)

Dzień 3
Dzień 3

Transylwania: śladami Drakuli

Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i przejazd do Transylwanii. Zobaczymy miejscowość Bran i położony na przełęczy tzw. „biały zamek”, powszechnie znany jako „Zamek Drakuli” „* ”. Jego architektura idealnie pasuje do legend o „księciu ciemności”, który podobno tu niegdyś mieszkał. Zamek pełnił funkcję letniej rezydencji królowej Rumunii, Marii Saxa-Coburg-Gotha. Następnie udamy się do Braszowa, jednego z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w Rumunii. Zobaczymy tu saskie centrum miasta: Plac Sfatului z ratuszem miejskim, okolice gotyckiego „Czarnego Kościoła” „*”, pomnik słynnego reformatora Johannesa Honterusa oraz położoną poza obrębem obwarowań miejskich rumuńską dzielnicę Schei Brasovului z charakterystyczną zabudową, budynkiem dawnej szkoły i cerkwią. W drodze do tzw. Bramy Schei zobaczymy najwęższą uliczkę, która za czasów Ceausescu była zamknięta z powodu lęku wodza przed możliwym gromadzeniem się tutaj jego potencjalnych przeciwników. Na wzgórzach obejrzymy pozostałości dawnych umocnień miasta. Wieczorem tradycyjna, rumuńska kolacja dla chętnych (dodatkowo płatna, koszt ok. 65 EUR). Następnie przejazd na nocleg. (Trasa ok. 290 km)

Dzień 4
Dzień 4

Od Balea do Sybinu: podróż przez rumuńskie Karpaty

Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i przejazd słynną Szosą Transfogaraską, która przecina z północy na południe Góry Fogaraskie stanowiące najwyższe pasmo górskie rumuńskich Karpat. Szosa, wędrując pomiędzy dwoma najwyższymi szczytami, Moldovenau i Negoiu, łączy miasta Sybin w Siedmiogrodzie i Pitesti na Wołoszczyźnie. Główną jej atrakcją jest malownicza strona północna, którą udamy się nad znajdujące się na wysokości 2034 m n.p.m. jezioro polodowcowe Balea. Powierzchnia zbiornika wynosi 4,65 ha, a głębokość ok. 11 m. Szosa Transfogaraska została zbudowana w latach 1970-74 za czasów rządów Nicolae Ceausescu, jako jedno z licznych zabezpieczeń militarnych wodza i symbol możliwości technicznych Rumunii. Uwaga: ze względów bezpieczeństwa droga może być sezonowo zamknięta. Następnie znad jeziora skierujemy się do Sybinu, jednego z głównych miast Siedmiogrodu. Spacer po zabytkowym centrum, w skład którego wchodzą trzy place, XVI-wieczny ratusz, kościoły Jezuitów i ewangelicki, żelazny Most Kłamców (według tradycji jeśli ktoś skłamie na moście ten ma się zawalić) oraz charakterystyczne budynki posiadające „oczy”. Sybin od lat określany jest mianem miasta artystów, w roku 2007 pełnił rolę Europejskiej Stolicy Kultury, a w 2019 był Europejską Stolicą Kultury Gastronomiczne. Nastepnie przejazd na kolację (fakultatywnie) i nocleg w hotelu w Sybinie lub okolicach. (Trasa ok. 190 km)

Dzień 5
Dzień 5

Klasztor Cozia i skarby Bukaresztu

Po śniadaniu wykwaterowanie i przejazd do Bukaresztu. Po drodze (jeśli zas pozwoli) zatrzymamy się w słynnym klasztorze Cozia„*”, najpiękniejszym obiekcie sakralnym znajdującym się w dolinie rzeki Olt. Wytworna świątynia ufundowana została przez hospodara Mirczę Starego i jest miejscem jego pochówku. Dzięki wyjątkowo dobremu zachowaniu detalu kamiennego oraz fresków stanowi prawdziwy skarbiec sztuki średniowiecznej Wołoszczyzny. Dla Rumunów Cozia jest jednym z głównych miejsc pielgrzymkowych. Następnie udamy się do Bukaresztu na jego dalsze zwiedzanie. Nasza droga będzie prowadzić na jedyne zachowane wzgórze miasta - Wzgórze Patriarchalne (jeśli czas pozwoli), gdzie znajduje się główna świątynia Patriarchatu Rumuńskiego, a także przepiękny budynek architekturą nawiązujący do paryskich pałaców pełniący niegdyś funkcje parlamentu rumuńskiego. Na naszej trasie znajdą się również: reprezentacyjny szpital Coltea, rosyjska cerkiew studencka oraz monumentalna świątynia Sfantul Gheorghe Nou, którą ufundowała Domnica Maria - wdowa po wybitnym mężu stanu i ekscentrycznym miłośniku sztuk - hospodarze Konstantynie Brancoveanu. Uwaga! Ze względu na wprowadzenie przez władze Bukaresztu zakazu poruszania się autokarów po centrum stolicy, miasto będzie zwiedzane środkami komunikacji miejskiej oraz pieszo. Nocleg i kolacja (fakultatywnie) w okolicy Bukaresztu. (Trasa ok. 300 km)

Dzień 6
Dzień 6

Bułgarskie korzenie: Arbanasi i Etyr - Wielkie Tyrnowo

Po śniadaniu przejazd w kierunku granicy z Bułgarią i dalej do Wielkiego Tyrnowa – stolicy Drugiego Państwa Bułgarskiego. Zwiedzimy w nim wznoszące się nad miastem wzgórze Carewec„*” i pozostałości twierdzy o tej samej nazwie. Do dziś opasujące szczyt mury podkreślają niegdysiejszą rangę tego miejsca – siedziby carów i patriarchów. Będziemy spacerować wzdłuż ruin pałacu, klasztoru, licznych cerkwi. Zobaczymy Wieżę Baldwina, gdzie więziono pojmanego i okaleczonego władcę Cesarstwa Łacińskiego, które powstało w miejsce podbitego przez krzyżowców Bizancjum. Zobaczymy również słynną Skałę Straceń, z której zrzucano skazańców w nurt rzeki Jantra. Następnie udamy się do Arbanasi, ulubionego miejsca podmiejskich wycieczek mieszkańców Wielkiego Tyrnowa. Zostało ono założone przez chrześcijańskich uchodźców z Albanii już w XV w. i swój rozkwit oparty na handlu m. in. z Grecją, Rosją, a nawet Indiami przeżywało przez następnych 300 lat. Do dziś wiele domów zachowało tradycyjną architekturę obronną nadającą mu wyjątkowy klimat i charakter. Docenił je również komunistyczny przywódca państwa Teodor Żiwkow budując tu swoją letnią rezydencję – bunkier, w latach 70-tych XX w. Czas wolny na spacer, a dla chętnych tradycyjny, bułgarski obiad (dodatkowo płatny, koszt ok. 50 EUR/os.). W dalszą drogę udamy się do malowniczej miejscowości Etyr. Jest to słynna wieś - muzeum„*” składająca się z domów o typowej architekturze bułgarskiego odrodzenia narodowego z XVIII i XIX w. Poznają Państwo w niej bułgarski folklor i sekrety pracy rozlicznych rzemieślników: jubilerów, garncarzy, garbarzy, kowali, tkaczy etc., którzy prowadzą tam swoje warsztaty otwarte dla zwiedzających. Następnie przez wzniesienia Starej Płaniny przejedziemy do leżącego na skraju słynnej Doliny Róż miasta Kazanłyk. Nocleg w hotelu w Kazanłyku lub okolicy. (Trasa ok. 330 km)

Dzień 7
Dzień 7

Dolina Róż i Nesebyr: urok bułgarskiego dziedzictwa

Po śniadaniu, wykwaterowanie i dalszy ciąg zwiedzania Doliny Róż. Odkryjemy tajniki uprawy tych kwiatów, a także produkcji olejku różanego - cenionego na świece składnika wielu kosmetyków i najdroższych perfum. Do uzyskania kilograma olejku potrzeba 3 ton specjalnie zebranych płatków róż. Poznamy także antyczną historię tych terenów, które określane są również mianem Doliny Trackich Królów. Następnie udamy się w drogę powrotną nad czarnomorskie wybrzeże do Nesebyru - jednego z najpiękniejszych miast bułgarskich, którego stara część wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nesebyr położony jest na malowniczym półwyspie połączonym z lądem jedynie wąskim przesmykiem. Wyjątkowość miasta kryje się w fakcie, iż podziwiać w nim można zabytki z najdawniejszych czasów. Znajdziemy tu pozostałości po starożytnych Grekach i Rzymianach, przepiękne cerkwie średniowieczne, fragmenty budowli tureckich i małe, drewniane domki wybudowane w stylu bułgarskiego odrodzenia narodowego. Uroku miastu dodają liczne tawerny i restauracyjki nad brzegiem morza. To swoiste połączenie piękna przyrody, malowniczych zabytków i niepowtarzalnej atmosfery miasta sprawia, że Nesebyr jest dziś odwiedzany przez turystów z całego świata. Następnie przejazd na nocleg i kolację (fakultatywnie) w Warnie lub okolicach. (Trasa ok. 350 km)

Dzień 8

Koniec wycieczki i powrót do domu

Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu (do godz. 10.00). Następnie transfery:
- dla klientów pozostających na dodatkowy wypoczynek w Złotych Piaskach (4 lub 7 dni) - przejazd do wybranego hotelu w Złotych Piaskach i pobyt w dniach 8-11 (12 dnia wylot do Polski) lub 8-14 (15 dnia wylot do Polski)
- dla klientów powracających do Polski - transfer na lotnisko i powrót do Polski.

Uwagi do programu

Uwagi do programu

-Zwiedzanie wewnątrz obiektów oznaczonych *
-Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.
- Pilot nie oprowadza po obiektach muzealnych.

Dodatkowe informacje

Zakwaterowanie

Hotele *** klasy turystycznej - położone zwykle poza centrami miast (7 rozpoczętych dob hotelowych).

Pokoje: 2 - osobowe (możliwość dostawki -w niektórych hotelach dostawka w formie łóżka polowego), wszystkie z łazienkami.

Do dyspozycji gości: w hotelu restauracja i bar

Wyżywienie: śniadania kontynentalne typu bufet oraz za dopłatą 5 obiadokolacji (zestawy serwowane do stolików).

Wizy

Obywatele polscy mogą uczestniczyć w wycieczce na podstawie dowodu/paszportu z odpowiedniem terminem ważności.

Świadczenia

Cena obejmuje: przelot samolotem czarterowym do Bułgarii, zakwaterowanie (7 rozpoczętych dób hotelowych podczas objazdu lub za dopłatą 10 lub 14 rozpoczętych dób hotelowych: objazd + pobyt w Złotych Piaskach), wszystkie transfery klimatyzowanym autokarem lub busem, wyżywienie: podczas części objazdowej (7 śniadań, za dopłatą 5 obiadokolacji wg programu), a podczas części pobytowej - jak w opisie hoteli, opiekę pilota podczas objazdu i rezydenta podczas pobytu, ubezpieczenie TU Europa (NNW, KL, Assistance i bagaż).

Cena nie obejmuje: kosztów biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, opłat rezerwacyjnych, usług przewodnickich, napiwków oraz Tour Guide System (kwota ok. 211 EUR/os płatna pilotowi imprezy); obiadokolacji; zakupu wycieczek fakultatywnych: tradycyjna kolacja rumuńska ok. 65 EUR, tradycyjny bułgarski obiad w Arbanasi ok. 50 EUR, wycieczka Bukareszt nocą ok. 40 EUR/os, dodatkowych posiłków (10-15 EUR za 1 posiłek) oraz innych wydatków osobistych.

Inne

NOWOŚĆ - obsługa grupy w systemie TOUR GUIDE.
Jest to bezprzewodowy system oprowadzania grup, umożliwiający Klientowi wygodny sposób zwiedzania. Przeczytaj więcej o tour guide.

Bułgaria i Rumunia - Bałkańskie Czary

4.7/6 (95 opinii)

Udostępnij
Dodaj do ulubionych
Bułgaria i Rumunia - Bałkańskie Czary
Galeria (12)
Bułgaria i Rumunia - Bałkańskie Czary
Bułgaria i Rumunia - Bałkańskie Czary
Bułgaria i Rumunia - Bałkańskie Czary
Zdjęcie mapy
Plan Wycieczki

Atuty oferty

Bukareszt • „zamek Drakuli” • Braszów • Jezioro Balea • Szosa Transfogaraska • domy „z oczami” • Wielkie Tyrnowo - dawna stolica • Dolina Róż • Nesebyr • dla chętnych wypoczynek w Złotych Piaskach (3 lub 7 nocy)
Lot

Bezpośredni

Rodzaj wyjazdu

Objazd + wypoczynek

Transfer

W cenie

Bagaż

W cenie

Cena obejmuje: przelot samolotem czarterowym do Bułgarii, zakwaterowanie (7 rozpoczętych dób hotelowych podczas objazdu lub za dopłatą 10 lub 14 rozpoczętych dób hotelowych: objazd + pobyt w Złotych Piaskach), wszystkie transfery klimatyzowanym autokarem lub busem, wyżywienie: podczas części objazdowej (7 śniadań, za dopłatą 5 obiadokolacji wg programu), a podczas części pobytowej - jak w opisie hoteli, opiekę pilota podczas objazdu i rezydenta podczas pobytu, ubezpieczenie TU Europa (NNW, KL, Assistance i bagaż).

Cena nie obejmuje: kosztów biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, opłat rezerwacyjnych, usług przewodnickich, napiwków oraz Tour Guide System (kwota ok. 211 EUR/os płatna pilotowi imprezy); obiadokolacji; zakupu wycieczek fakultatywnych: tradycyjna kolacja rumuńska ok. 65 EUR, tradycyjny bułgarski obiad w Arbanasi ok. 50 EUR, wycieczka Bukareszt nocą ok. 40 EUR/os, dodatkowych posiłków (10-15 EUR za 1 posiłek) oraz innych wydatków osobistych.

Plan wycieczki

Dodatkowe informacje

Szczegóły lotu

Przedłuż wakacje o wypoczynek w hotelu.

Możesz rozszerzyć swoją wycieczkę objazdową o dodatkowe kilka dni wypoczynku. W tym celu wybierz hotel na przedłużenie pobytu.
Zdjęcie Hotelu
5.1/6 (221 opinii)
Bułgaria: Złote PiaskiSunrise All Suites Resort
Zdjęcie Hotelu
4.4/6 (157 opinii)
Bułgaria: Złote PiaskiBerlin Golden Beach
Zdjęcie Hotelu
4.6/6 (115 opinii)
Bułgaria: Złote PiaskiPark Hotel Golden Beach
Zdjęcie Hotelu
4.3/6 (15 opinii)
Bułgaria: Złote PiaskiSunny Day Resort Marina

Lecąc na wakacje z Rainbow masz zawsze w cenie:

Bagaż

rejestrowany i podręczny

Opieka

polskojęzycznego pilota

Ubezpieczenie

podstawowe

Uśmiechnięty pan na banerze
Za osobę2 711
Razem
5 421 zł
Zaliczka 20% 1 080 zł
rezerwujzablokuj bezpłatnie na 4 dni
trwa wczytywanie

Opinie klientów

Intensywność programu
4.5
Pilot
5.2
Program wycieczki
5.0
Transport
5.1
Wyżywienie
4.2
Zakwaterowanie
4.2
Opinie pochodzą od naszych Klientów, którzy odwiedzili dany hotel lub uczestniczyli w wycieczce objazdowej.

Osoba dodająca opinię musi podać dane osobowe, takie jak imię i nazwisko oraz dane dotyczące wyjazdu, czyli datę i kierunek wyjazdu lub numer rezerwacji. Dzięki tym informacjom sprawdzamy, czy autor opinii faktycznie podróżował z nami. Jeżeli dane się nie zgadzają, wówczas nie publikujemy opinii.

6.0/6

MACIEJ, Toruń 07.07.2024
Termin pobytu: czerwiec 2024

Udany wyjazd

Piękna Trasa Transfogarska - naprawdę warto zobaczyć. Zamek Draculi nieco przereklamowany, ale można poczuć klimat 😉. Piękne miasta Braszów i Sybin. Rumunia ogólnie na dużą piątkę z plusem. Warto wybrać się również na Wieczór Rumuński - pyszne jedzenie i okazja do dobrej zabawy. W Bułgarii zdecydowanie warte zobaczenia Dolina Róż i Nesybyr. Koniecznie też trzeba wybrać się już we własnym zakresie do Warny.

6.0/6

Dorota Marta, NOWA WIEŚ UJSKA 13.07.2018
Termin pobytu: czerwiec 2018

znkomicie

było milo i wspaniale, pilot i prewodnicy kompetentni
Pokaż więcej opinii (93)
telefon

Pobierz aplikację mobilną Rainbow

i ciesz się łatwym dostępem do ofert i rezerwacji wymarzonych wakacji!

pani-z-meteracem