Wczasy w Rumunii - co musisz wiedzieć?

  • O Rumunii
  • Opinie
  • Pogoda
  • Artykuły
Flaga Rumunii

Rumunia

Stolica:
Bukareszt
Waluta:
RON
Powierzchnia:
238 391 km2
Liczba ludności:
19 250 617

Rumunia – co warto tu zobaczyć?

Rumunia jest wyjątkowym punktem na mapie Europy, pełnym tajemnic i pięknych miejsc. Jest to nadal dość mało popularny kierunek turystyczny –warto więc na tym skorzystać i wybrać się na wczasy do tego kraju! Rumunia to państwo zaskakujące na każdym kroku. Wybrać się możesz tu m.in. do Alba Julia – jednej z popularniejszych stolic Transylwanii. Warto będzie udać się też do Sybinu, słynącego ze swoich zdolnych artystów. Przejdź się po zabytkowym centrum i podziwiaj zapierające dech zabytki, które charakteryzują owe miejsce – takie, jak np. Muzeum Brukhentala czy słynny Most Kłamców.

Niezapomniane wakacje w krainie Draculi

Wart zobaczenia jest również wąwóz rzeki Olt, a także Curtea de Arges. Stąd już blisko już do Jeziora Vidraru, gdzie wręcz wypada zatrzymać się na tarasie widokowym, ulokowanym tuż przy zaporze. Przy dobrej widoczności, zobaczyć stąd powinieneś najwyższy szczyt Rumunii, Moldovenau. Warte odwiedzenia są także malownicze ruiny zamku Poenari, należące niegdyś do słynnego Wlada Palownika – znanego jako Dracula. Rzecz jasna, w Rumunii trzeba też wybrać się do Bukaresztu, gdzie wakacje możesz spędzić wśród ekletycznej zabudowy, spacerując po szerokim bulwarze i zachwycając się tutejszą kulturą.

Rumunia – państwo pełne historii i niesamowitych smaków

Jeżeli udajesz się na wczasy do Rumunii, warto będzie zwiedzić konstanckie stare miasto, położone na cyplu, by zapoznać się z lokalną mieszanką religijną. Możesz także wypocząć nad Morzem Czarnym, nad którym tej tajemniczy kraj jest zlokalizowany. A co powiesz na Sighisoarę? Ponoć to właśnie w tym mieście narodził się… Dracula! Wespnij się na Wieżę Zegarową, zahacz o Muzeum Tortur i Muzeum Broni Palnej! Przy okazji, spróbuj też tradycyjnej kuchni rumuńskiej, opierającej się na potrawach takich, jak np. sarmale – są to miniaturowe gołąbki, często owijane w liście winogron. Rumunia jest szalenie ciekawym krajem, w którym będziesz miał okazję poznać bardzo nietypową kulturę i doświadczyć nowych przeżyć. To jak, odważysz się odwiedzić samego Hrabię Draculę?

Opinie o Rumunii

Rumunii
5.5 /6

Piękny kraj

Naprawdę wart odwiedzenia, zróżnicowany i ciekawy, z ciekawą i mało znaną w Polsce historią (oprócz tej najnowszej), bezpieczny, z pięknymi krajobrazami i zabytkami oraz miastami. Dobrze skomunikowany, drogi o dobrym standardzie. Język przedziwny, ale mówią dobrze po angielsku i niemiecku. Pozytywnie nastawieni do turystów.
Dodał(a):
Andrzej, Rybnik, 27.08.2020
6.0 /6

Nieodkryta Rumunia

Rumunia wydaje się krajem jeszcze nie do końca odkrytym. Urzekła mnie zarówno bardzo ciekawymi zabytkami, pięknymi miastami i miasteczkami, jak również przyrodą.
Dodał(a):
Magda, Gdańsk, 02.09.2020
6.0 /6

Hrabia Dracula zaprasza

Hrabia Dracula to była bardzo ciekawa postarać i wszystkie związane z nim historie i legendy a towarzyszący mu przepiękny krajobrazy zauroczyły mnie.
Dodał(a):
Janina , 21.09.2020
6.0 /6

Hrabia Draculą

Super wyjazd polecam przełamać stareotypy , kraj pełen urokliwych widoków , zabytków i spuścizny . Bardzo polecam
Dodał(a):
Janina , 18.09.2020
5.0 /6

Zaskoczenie

Ciekawe i zaskakujące państwo, ma wiele do zaoferowania, wspaniale widoki oraz zabytki, ciekawa historia.
Dodał(a):
Agata, 03.10.2020
6.0 /6

Piękna Rumunia

Rumunia to nie tylko piękny krajobrazowo kraj, ale i przyjaźnie nam Polakom Rumuni. Północna Rumunia obfituje w dużo polskich śladów. Mi się bardzo podobały widoki dzikiej natury, oraz umieszczone w jej centrum ślady działalności człowieka jak na przykład monastyry prawosławne, skansen w Syhocie Marmaroski, oraz wiele innych. Bardzo smaczna była kolacja rumuńska i wino z tego kraju. Rumuni to bardzo przyjaźni nam ludzie, gdy zbłądziłem w drodze do hotelu jeden z mieszkańców Jassów zaprowadził mnie na postój taksówek i nawet dał mi pieniądze na taksówkę... gdy powiedziałęm mu że jest z Polski. W Rumunii można w sklepach spotkać wiele artykułów spożywczych pochodzących a Polski a uwielbianych przez Rumunów.
Dodał(a):
Grzegorz, Duszniki Wielkopolskie, 04.12.2019
4.5 /6

Rumunia

Piękne widoki i zadbane zabytki, kraj noszący ślady komunizmu, ale warty zwiedzania i podziwiania!!!
Dodał(a):
Zdzisława, ŚWIĘTA KATARZYNA, 16.10.2019
5.0 /6

Rumunia mniej znana...

Miłe zaskoczenie bogactwem zabytków i pięknem przyrody. Takie perełki architektoniczne jak Kluż, Jassy czy Oradea warto zobaczyć. No i unikat na skalę światową - Wesoły Cmentarz
Dodał(a):
Rafał, 10.10.2019
5.0 /6

Rumunia królewski kraj

Byłam bardzo miłe zaskoczona pięknem budowli w Bukareszcie. Jak dobrze że komuna nie zniszczyła tam wiecej. Rumunia to piękny kraj. Zamki, warownie, krajobrazy.
Dodał(a):
Jolanta, Świdnica, 03.10.2019
6.0 /6

Hrabia Drakula na Wakacjach

Wspaniała wycieczka do Rumunii i odpoczynek w Bułgarii z super przewodnikiem p. Aleksandra i super kierowcami!Dziękuję za przybliżenie mi tak ciekawego i za razem kraju jakim była Rumunia jak i Bułgaria, mam nadzieję w przyszłości wrócić znów do Rumunii i Bułgarii może na wypoczynek i zwiedzić inne regiony Rumunii i Bułgarii.
Dodał(a):
JOANNA MARIA, BYDGOSZCZ, 23.09.2019
4.5 /6

Zaskoczenie

Zaskoczenie czystością w tym kraju. Śmietniki co 30m i żadnych walających się śmieci. Bukareszt szokuje swoją architekturą (obok paskudnych bloków z wielkiej płyty znajdują się różne pałace i inne perełki architektury). Ogólnie kraj ciekawy z wielkim potencjałem lecz niestety Rumuni nie potrafią go wykorzystać
Dodał(a):
AGNIESZKA, ELBLAG, 23.09.2019
5.0 /6

Bliski - nie znany kraj

Piękno Karpat, delty Dunaju, dolin pełnych dojrzewających słoneczników, cerkwi, zamków i pałaców oraz legend i historii z nimi związanych. A także nowe oblicze kraju po latach dyktatury......no i oczywiście wiele, wiele smakołyków i specjałów pochodzących z tego wspaniałego regionu tak bliskiego nam.......a tak mało znanego.
Dodał(a):
Waldemar, Włodawa, 15.09.2019
4.0 /6

Rumunia

Chciałabym wrócić za kilkanaście lat... Kraj niedoceniony, jeszcze wiele trzeba zrobić i zainwestować
Dodał(a):
HELENA, GDYNIA, 12.09.2019
5.0 /6

Rumunia - miłe zaskoczenie

Naprawdę warto odwiedzić kraj Drakuli, zapoznać się z jego historią i teraźniejszością. Zakosztować lokalnych potraw, nasycić oczy pięknymi widokami, poznać ciekawych ludzi. To może być miłe zaskoczenie i dobry powód do powrotu w te okolice.
Dodał(a):
ADAM, 07.09.2019
4.0 /6

słaba infrastruktura turystyczna

Rumunia to bardzo ciekawy kraj, szczególnie turystycznie. Piękna przyroda, dużo ciekawych obiektów historycznych. Szkoda tylko,że kraj słabo przygotowany do obsługi turystycznej.
Dodał(a):
WOJCIECH, WARSZAWA, 02.09.2019
6.0 /6

Rumunia łamie stereotypy

Siedmiogród kraina serów, wina, mleka, czystego powietrza i hrabiego Draculi 🤪😍🥰. Trzeba uważać aby kogoś nie ukąsił 😀
Dodał(a):
Krzysztof, Września, 26.08.2019
5.3/6 Ocena ogólna Rumunii

Pogoda w Rumunii

Choć Rumunia znajduje się pod wpływem klimatu umiarkowanego kontynentalnego, nad jej całym obszarem wyróżnia się aż 8 stref klimatycznych. Najcieplej jest na południu kraju, gdzie temperatura latem wynosi od 20 do nawet 30°C. To właśnie tutaj występuje także najwięcej upalnych dni. W górach temperatura znacznie spada, a pogoda jest gorsza. Zimą często występują mrozy, a słupek rtęci oscyluje na poziomie -10°C.

Rumunia - śladem Drakuli i najpiękniejszych zabytków

Zanim zdecydowałam się na podróż do Rumunii, wyobrażałam sobie naiwnie kraj o surowej przyrodzie, z rzadka zamieszkany przez dość niezamożnych ludzi. Krótka wizyta szybko pokazała mi, jak bardzo się myliłam. Znalazłam tu hotele na zachodnioeuropejskim poziomie, życzliwych ludzi, piękne krajobrazy i szalenie interesującą historię.

Rumunia – co musisz wiedzieć, zanim ją odwiedzisz?

Rumunia to państwo, które leży w południowo-wschodniej Europie, nad Morzem Czarnym. Kraj jest częściowo położony na Półwyspie Bałkańskim. Co ciekawe, Rumunia jest zaliczana do Bałkanów przede wszystkim z uwagi na czynniki historyczno-kulturowe. Geograficznie północno-wschodnią granicę półwyspu ustala bieg Dunaju, a po „bałkańskiej” stronie rzeki leży jedynie Dobrudża.

Call center
42 680 38 51 codziennie w godz. 8:00-22:00
Zostaw numer, oddzwonimy
Kontakt
Nasi konsultanci są do Państwa dyspozycji 7 dni w tygodniu callcenter@r.pl
Napisz do nas
Biura Rainbow
Odwiedź jedno z ponad 100 biur Rainbow w całej Polsce i zarezerwuj swój wymarzony urlop
Odwiedź nasz salon