Dokąd chcesz jechać?

Kiedy?

Ile osób?

Skąd wyjazd?

Typ Transportu

trwa wczytywanie

Filtry

Popularne

Wyżywienie

Liczba dni

-

Typ wyjazdu

Cena

-

Standard hotelu

Ocena klientów

Udogodnienia w hotelu

Rodzaj hotelu

Odległość hotelu od lotniska

Tematyka

Sezon

Dokumenty

Oferty

Korsyka
Korsyka

Francja

Region: Korsyka

Waluta: EUR

Powierzchnia: 8680 km 2

Liczba ludności: ‍316 578

Dlaczego warto wybrać się na wczasy na Korsykę?

Mieszkańcy Korsyki twierdzą, że ich wyspa powstała w siódmym dniu tygodnia, kiedy zmęczony stwórca nie miał już sił wymyślać kolejnych cudów świata. Połączył więc stworzone wcześniej najpiękniejsze krajobrazy – malownicze wybrzeża, skaliste góry i dzikie lasy – i umieścił wszystko w jednym miejscu. I chyba coś w tym jest – już starożytni greccy żeglarze, którzy dotarli do brzegów wyspy, nazwali ją Kallisté, czyli najpiękniejszą. Potrzebna jest jeszcze jakaś inna rekomendacja, żeby odwiedzić to cudowne miejsce?

Co warto wiedzieć przed podróżą na Korsykę?

  • Korsyka to trzecia pod względem wielkości wyspa na Morzu Śródziemnym, położona na południowy wschód od kontynentalnej części Francji (ok. 170 km) i na zachód od Włoch, którą od sąsiedniej Sardynii oddziela Cieśnina św. Bonifacego.
  • Wyspa ma niecałe 9 tys. km², a zamieszkuje ją ok. 450 tys. osób. Stolicą i największym miastem Korsyki jest leżące na zachodnim wybrzeżu Ajaccio (ok. 80 tys. mieszkańców).
  • Korsyka jest jednym z nielicznych miejsc w Europie obdarzonych przez naturę niebywałą różnorodnością. Można tu spotkać zarówno piękne, piaszczyste plaże, jak i wysokie szczyty górskie, pokryte w zimie śnieżną czapą.
  • Na Korsyce znajduje się jeden z najtrudniejszych w Europie górskich szlaków turystycznych – GR20 (rozciąga się pomiędzy miejscowościami Calenzana a Conca). Cały szlak ma ok. 200 km długości, a jego przejście zajmuje 14 dni, licząc po 7 godzin marszruty dziennie.
  • Symbolem Korsyki jest głowa Maura z białą opaską na czole (mówi się, że jest ona symbolem zwycięstwa krzyżowców nad muzułmanami). Początkowo opaska zasłaniała oczy, jednak później przeniesiono ją na czoło, co ma symbolizować wyzwolenie Korsyki.
  • Korsykańczycy twierdzą, że w tutejszej miejscowości Calvi przyszedł na świat Krzysztof Kolumb (choć oficjalna wersja mówi, że ten wielki żeglarz i odkrywca Ameryki urodził się w Genui).
  • Obok francuskiego na wyspie w powszechnym użyciu jest język korsykański, określany mianem corsu" lub, bardziej oficjalnie, lingua corsa (napisy są tu dwujęzyczne). Mimo że należy do grupy romańskiej, różni się od francuskiego, bowiem można w nim zaobserwować wpływy włoskie, greckie, a nawet arabskie. Posługuje się nim ok. 350 tys. osób.
  • Francja jest członkiem Unii Europejskiej i należy do Strefy Schengen, do wjazdu więc wystarczy dowód osobisty. Na wycieczkę na Korsykę warto zabrać kartę EKUZ.
  • Na Korsyce, tak jak i w całej Francji, walutą jest euro. Popularne są płatności kartą. W małych górskich miejscowościach trudno o bankomaty.

Pogoda na Korsyce

Klimat Korsyki na wybrzeżu jest śródziemnomorski, z łagodnymi, deszczowymi zimami i ciepłymi, słonecznymi latami. W środkowej, górzystej części wyspy wraz ze wzrostem wysokości stopniowo staje się chłodniejszy. W górach zimą i wczesną wiosną mogą wystąpić opady śniegu.

Średnie temperatury w Ajaccio wynoszą: 22°C w maju, 26°C w czerwcu, 29°C w lipcu i w sierpniu, 26°C we wrześniu; temperatury w nocy w tym okresie wynoszą zazwyczaj 15-18°C. Wiosną i jesienią słupki rtęci pokazują 16-18°C w dzień i 6-8°C w nocy, zimą natomiast ok. 14-15°C w dzień i 5-6°C w nocy.

Średnia temperatura wody: 18°C w maju, 21°C w czerwcu, 23-24°C w lipcu i w sierpniu, 22-23°C we wrześniu.

Co zobaczyć na Korsyce?

  • Ajaccio – stolica wyspy, gdzie urodził się Napoleon Bonaparte (jego dom rodzinny, w którym znajduje się obecnie muzeum, leży niemal w samym centrum). Nad miastem góruje ciekawa forteca, której mury przylegają do gęstej sieci uliczek starego miasta.
  • Calvi – miejscowość, gdzie życie towarzyskie skupia się przy szerokim nadbrzeżnym pasażu, łączącym przystań z portem, wokół którego znajdują się dziesiątki małych przytulnych knajpek i barów. W cytadeli nad miastem mieszczą się koszary Legii Cudzoziemskiej.
  • Patrimonio – miejscowość słynąca ze swych licznych winnic, położona u podstawy Półwyspu Corse, gdzie można udać się na degustację lokalnych win.
  • Półwysep Corse – najbardziej wysunięta na północ część Korsyki z majestatycznym szczytem Monte Stello (1.307 m n.p.m.). Wokół półwyspu można się natknąć na warowne wieże z czasów, gdy Korsyka była rządzona przez Genuę.
  • Bastia – drugi pod względem wielkości (po Marsylii) francuski port na Morzu Śródziemnym, z urokliwą starówką, zwaną Terra Vecchia, którą tworzy plątanina wąskich uliczek, przy których stoją XVIII-wieczne kamienice.
  • Bravone – mała miejscowości położona pomiędzy Bastią a Porto Vecchio, gdzie znajduje się piękna piaszczysta plaża usiana ogromnymi głazami.
  • Porto Vecchio – jeden z najsłynniejszych kurortów na wyspie, gdzie łagodne pagórki i wzniesienia stwarzają idealne miejsca do rozwoju ośrodków wczasowych.
  • Bonifacio – miejscowość nazywana Baśniowym Miastem przyciąga turystów swoim nietypowym położeniem – w całości jest bowiem zawieszona na wyłaniających się z morza wapiennych skałach, a tutejsze domy stojące na stromych urwiskach wyglądają tak, jakby miały za chwilę runąć do morza.
  • Monte Cinto – najwyższy szczyt Korsyki, którego wysokość wynosi 2.710 m n.p.m.

Loty na Korsykę

Na Korsyce znajdują się dwa główne lotniska międzynarodowe – port lotniczy Bastia-Poretta (BIA), położony 20 km na południe od Bastii, oraz port lotniczy Ajaccio-Campo dell'Oro (AJA), znajdujący się dosłownie tuż za rogatkami korsykańskiej stolicy.

W sezonie można się tu dostać bezpośrednio z Polski tanimi liniami lotniczymi. Lot z Polski trwa ok. 2h15min.

Co zjeść na Korsyce?

Kuchnia korsykańska jest mieszanką wpływów francuskich i włoskich.

Aziminu – lokalna zupa rybna, odmiana bouillabaisse popularnej w kontynentalnej części Francji.

Minestrata – zupa warzywna minestrone w lokalnej wersji.

Bruschetta – włoska przekąska, popularna również na Korsyce.

Brocciu – rodzaj lokalnego białego sera wyrabianego z mleka owczego lub koziego. Podaje się go na słodko (np.. z konfiturami) lub na słono.

Coppa – suszona szynka ze schabu lub karkówki doskonale nadająca się do długiego przechowywania (Lonzu – polędwica suszona, Prisuttu – surowa szynka).

Boudins – rodzaj kaszanki z podrobów, słoniny, krwi oraz mózgu, ale też rodzynek i mięty.

Figatellu – lokalna kiełbasa z dodatkiem wątroby wołowej.

Sartinesu – rodzaj lokalnego sera długo dojrzewającego, wywodzącego się z miejscowości Sartène.

Figatellu – rodzaj lokalnego wędzonego pasztetu z wieprzowej wątróbki z dodatkiem soli, pieprzu, goździków, czosnku i czerwonego lub różowego wina.

Canistrelli – lokalne ciastka z dodatkiem anyżu, migdałów i białego wina.

Pastizzu – deser z mąki kasztanowej z dodatkiem anyżu.

Pâtes de fruits – galaretki owocowe.

Liqueur chaitaigne – likier kasztanowy.

Pietra – piwo kasztanowe.

Jakie pamiątki przywieźć z wakacji na Korsyce?

Produkty spożywcze – szynka Coppa, ser Brocciu, piwo kasztanowe, oliwki, oliwa z oliwek, lokalne miody, zioła (oregano, tymianek), słodycze (np. galaretki Pâtes de fruits), lokalna kiełbasa Figatellu, ser Sartinesu.

Przedmioty użytkowe – biżuteria z koralowca, płyty z muzyką korsykańską, noże wyrabiane przez lokalnych rzemieślników, wyroby ceramiczne i gliniane (talerze, filiżanki), kosmetyki z aromatycznymi olejkami.

Produkty dekoracyjne – talizmany z wizerunkiem św. Łucji, która wg miejscowych strzeże przed złymi urokami, pamiątki związane z Napoleonem, produkty z dębu korkowego, wizerunek głowy Maura (flaga, koszulki, breloczki, magnesy itp).

telefon

Pobierz aplikację mobilną Rainbow

i ciesz się łatwym dostępem do ofert i rezerwacji wymarzonych wakacji!

pani-z-meteracem