Filtry
Popularne
Wyżywienie
Liczba dni
Typ wyjazdu
Cena
Standard hotelu
Ocena klientów
Udogodnienia w hotelu
Rodzaj hotelu
Odległość hotelu od lotniska
Tematyka
Sezon
Dokumenty
Oferty
Znaleziono 1 ofertę
Francja
Region: Korsyka
Waluta: EUR
Powierzchnia: 8680 km 2
Liczba ludności: 316 578
Mieszkańcy Korsyki twierdzą, że ich wyspa powstała w siódmym dniu tygodnia, kiedy zmęczony stwórca nie miał już sił wymyślać kolejnych cudów świata. Połączył więc stworzone wcześniej najpiękniejsze krajobrazy – malownicze wybrzeża, skaliste góry i dzikie lasy – i umieścił wszystko w jednym miejscu. I chyba coś w tym jest – już starożytni greccy żeglarze, którzy dotarli do brzegów wyspy, nazwali ją Kallisté, czyli najpiękniejszą. Potrzebna jest jeszcze jakaś inna rekomendacja, żeby odwiedzić to cudowne miejsce?
Klimat Korsyki na wybrzeżu jest śródziemnomorski, z łagodnymi, deszczowymi zimami i ciepłymi, słonecznymi latami. W środkowej, górzystej części wyspy wraz ze wzrostem wysokości stopniowo staje się chłodniejszy. W górach zimą i wczesną wiosną mogą wystąpić opady śniegu.
Średnie temperatury w Ajaccio wynoszą: 22°C w maju, 26°C w czerwcu, 29°C w lipcu i w sierpniu, 26°C we wrześniu; temperatury w nocy w tym okresie wynoszą zazwyczaj 15-18°C. Wiosną i jesienią słupki rtęci pokazują 16-18°C w dzień i 6-8°C w nocy, zimą natomiast ok. 14-15°C w dzień i 5-6°C w nocy.
Średnia temperatura wody: 18°C w maju, 21°C w czerwcu, 23-24°C w lipcu i w sierpniu, 22-23°C we wrześniu.
Na Korsyce znajdują się dwa główne lotniska międzynarodowe – port lotniczy Bastia-Poretta (BIA), położony 20 km na południe od Bastii, oraz port lotniczy Ajaccio-Campo dell'Oro (AJA), znajdujący się dosłownie tuż za rogatkami korsykańskiej stolicy.
W sezonie można się tu dostać bezpośrednio z Polski tanimi liniami lotniczymi. Lot z Polski trwa ok. 2h15min.
Kuchnia korsykańska jest mieszanką wpływów francuskich i włoskich.
Aziminu – lokalna zupa rybna, odmiana bouillabaisse popularnej w kontynentalnej części Francji.
Minestrata – zupa warzywna minestrone w lokalnej wersji.
Bruschetta – włoska przekąska, popularna również na Korsyce.
Brocciu – rodzaj lokalnego białego sera wyrabianego z mleka owczego lub koziego. Podaje się go na słodko (np.. z konfiturami) lub na słono.
Coppa – suszona szynka ze schabu lub karkówki doskonale nadająca się do długiego przechowywania (Lonzu – polędwica suszona, Prisuttu – surowa szynka).
Boudins – rodzaj kaszanki z podrobów, słoniny, krwi oraz mózgu, ale też rodzynek i mięty.
Figatellu – lokalna kiełbasa z dodatkiem wątroby wołowej.
Sartinesu – rodzaj lokalnego sera długo dojrzewającego, wywodzącego się z miejscowości Sartène.
Figatellu – rodzaj lokalnego wędzonego pasztetu z wieprzowej wątróbki z dodatkiem soli, pieprzu, goździków, czosnku i czerwonego lub różowego wina.
Canistrelli – lokalne ciastka z dodatkiem anyżu, migdałów i białego wina.
Pastizzu – deser z mąki kasztanowej z dodatkiem anyżu.
Pâtes de fruits – galaretki owocowe.
Liqueur chaitaigne – likier kasztanowy.
Pietra – piwo kasztanowe.
Produkty spożywcze – szynka Coppa, ser Brocciu, piwo kasztanowe, oliwki, oliwa z oliwek, lokalne miody, zioła (oregano, tymianek), słodycze (np. galaretki Pâtes de fruits), lokalna kiełbasa Figatellu, ser Sartinesu.
Przedmioty użytkowe – biżuteria z koralowca, płyty z muzyką korsykańską, noże wyrabiane przez lokalnych rzemieślników, wyroby ceramiczne i gliniane (talerze, filiżanki), kosmetyki z aromatycznymi olejkami.
Produkty dekoracyjne – talizmany z wizerunkiem św. Łucji, która wg miejscowych strzeże przed złymi urokami, pamiątki związane z Napoleonem, produkty z dębu korkowego, wizerunek głowy Maura (flaga, koszulki, breloczki, magnesy itp).