Dokąd chcesz jechać?

Kiedy?

Ile osób?

Skąd wyjazd?

Typ Transportu

trwa wczytywanie

Filtry

Popularne

Wyżywienie

Liczba dni

-

Typ wyjazdu

Cena

-

Standard hotelu

Ocena klientów

Udogodnienia w hotelu

Rodzaj hotelu

Odległość hotelu od lotniska

Tematyka

Sezon (1)

Dokumenty

Oferty

Kos
Kos

Grecja

Region: Kos

Waluta: EUR

Powierzchnia: 290 km 2

Liczba ludności: ‍26 000

Dlaczego warto wyjechać na wczasy na Kos?

Jeśli szukamy miejsca na wspaniałe wakacje, greckie wyspy to zawsze dobry wybór. Przepiękna śródziemnomorska roślinność, ciekawe ukształtowanie powierzchni, malownicze krajobrazy, słoneczna pogoda, aromatyczna kuchnia oraz mnogość plaż i zabytków od lat przyciągają na greckie wyspy amatorów rajskich wakacji. Kos, leżące na Morzu Egejskim, niedaleko tureckiego kurortu Bodrum, posiada wszystkie te atuty. Znajdziemy tu zarówno zaciszne zakątki do plażowania, jak i tętniący życiem kurort Tigaki, fanów sportów wodnych na pewno zadowolą tutejsze warunki do nurkowania czy windsurfingu, amatorów zwiedzania zachwycą tutejsze zabytki, a miłośników przyrody niesamowicie bujna roślinność. Wczasy All inclusive na Kos to doskonały pomysł na spędzenie wakacji w najlepszych hotelach na wyspie, z dostępem do wszelkich wygód.

Co warto wiedzieć przed podróżą na Kos

  • Kos to jedna z wysp greckiego Dodekanezu, archipelagu 12 wysp wysuniętych najbardziej na południowy-wschód od kontynentalnej części Grecji, znajdujących się tuż u tureckiego wybrzeża.
  • Na wyspie ok. 460 r. p.n.e. urodził się ojciec medycyny – Hipokrates.
  • Uważa się, że na Kos są najpiękniejsze plaże w całej Grecji. Wyspa słynie też z bujnej roślinności i umiarkowanego klimatu – jeden ze starożytnych rzymskich lekarzy określił Kos jako najbardziej umiarkowane miejsce na ziemi.
  • Na Kos mieszka ok. 30 tys. osób. To druga, po Rodos, najludniejsza wyspa Dodekanezu. Stolicą wyspy jest położone w jej wschodniej części miasto Kos. Długość wybrzeża wynosi 112 km.
  • Kos było zamieszkane już w czasach neolitu. Od starożytności wyspa była ważnym punktem na morskim szlaku, który wiódł od Morza Czarnego, następnie wzdłuż wybrzeża Azji Mniejszej i wysp na Morzu Egejskim aż do północnej Afryki.
  • Wyspa leży na łuku wulkanicznym ciągnącym się od Zatoki Korynckiej aż do Półwyspu Bodrum. Ostatnie badania dowiodły, że pomiędzy Kos a pobliską wysepką Nisyros znajduje się 7 wulkanów. Największa erupcja w tym rejonie miała miejsce ok. 160 tys. lat temu, w jej wyniku zachodnia część wyspy została pokryta grubą na 30 m warstwą pyłu. Dzięki temu ziemia na Kos jest bardzo żyzna. Nie na darmo stare tutejsze przysłowie mówi, że „kogo nie wyżywi Kos, tego Egipt też nie wyżywi”.
  • Walutą obowiązującą w Grecji jest euro.
  • Grecja leży w Unii Europejskiej i w Strefie Schengen, do wjazdu wystarczy dowód osobisty (nie trzeba zabierać paszportu). Warto natomiast zabrać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

Pogoda na Kos

Kos leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego – lata są gorące i słoneczne, zimy natomiast nieco deszczowe, ale łagodne. Latem temperatura wynosi 27-30°C w dzień i 19-21°C w nocy, średnio występują w tym okresie 3 deszczowe dni w miesiącu. Najbardziej słonecznym miesiącem jest lipiec – słońce świeci tu wówczas przez 14 godzin dziennie! Wiosną i jesienią słupki rtęci pokazują ok. 18-22°C w dzień i 12-16°C w nocy, notuje się wówczas 20-60 mm deszczu. Zimą często pada (115-170 mm deszczu), ale zdarzają się również dni słoneczne, temperatura zaś wynosi 12-13°C w dzień i 7-10°C w nocy. Woda w morzu najcieplejsza jest w sierpniu i we wrześniu (24°C), najzimniejsza natomiast w lutym i w marcu – 16°C.
Najlepszym okresem na wizytę na Kos jest lato (druga połowa czerwca, lipiec i sierpień), jeśli naszym głównym celem jest plażowanie oraz późna wiosna (maj) i wczesna jesień (wrzesień, początek października), jeśli myślimy o bardziej aktywnym wypoczynku.

Co zobaczyć na Kos?

Na wyspie znajduje się wiele miejsc wartych odwiedzenia, należą do nich:

Kos – stolica wyspy słynąca w wielu zabytków pochodzących z różnych okresów historycznych. Znajdziemy tu ruiny starożytnego teatru, agory i świątyni Afrodyty, a także zamek Joannitów, czy wiekowy platan zwany Drzewem Hipokratesa.

Asklepiejon – ruiny kompleksu poświęconego bogu sztuki lekarskiej Asklepiosa zbudowanego fazami na trzech poziomach od V do III w. p.n.e. Do dziś zachowały się tu m.in. pozostałości ołtarza ofiarnego, łaźni i świątyni.

Zia – malownicza wioska położona na zboczu gór Dikeos, pełna charakterystycznych dla greckich wysp biało-niebieskich domków. Znajdziemy tu również wspaniałe lokalnie wytwarzane produkty, m.in. oliwę z oliwek czy miody.

Termy Embros – gorące źródła wypływające z groty nad brzegiem morza bogate w rozmaite minerały, takie jak wapń, potas, magnez, siarkę i sód.

Antimachia – wioska, w której zachowała się oryginalna tradycyjna zabudowa, stare wiatraki i ruiny weneckiego zamku.

Alikes – słone bagna, gdzie żyje wiele gatunków ptaków wodnych (np. szablodzioby, szczudłaki) oraz żółwie.

Aquapark Lido – jeden z największych greckich parków wodnych z wieloma zjeżdżalniami, basenami, sztuczną falą i jacuzzi.

Plaże – Marmari, Tigaki, Paradise, Kefalos, Mastichari, Lambi, Limnionas, Agios Fokas.

Nisyros – niewielka wyspa położona niedaleko Kos, którego główną atrakcją jest największy na świecie aktywny krater hydrotermalny Stefanos.

Podczas pobytu na wyspie warto skorzystać z oferty wycieczek fakultatywnych po Kos i pobliskich atrakcjach, na przykład wybrać się na rejs po wodach Morza Egejskiego połączony ze zwiedzaniem trzech mniejszych wysepek.

Loty na Kos

Port lotniczy Kos (KGS) znajduje się niedaleko wioski Antimachia, 22 km na zachód od stolicy wyspy. Obecnie żadne linie lotnicze nie oferują bezpośrednich połączeń na Kos, jeśli więc wybieramy się w te strony, warto skorzystać z samolotu czarterowanego przez biuro podróży. Z Rainbow w sezonie letnim na wyspę polecimy z Warszawy, Poznania i Katowic. Lot na Kos trwa ok. 2,5 - 3 godziny.

Co zjeść na Kos?

Oprócz tradycyjnych dań kuchni greckiej, na Kos znajdziemy kilka lokalnych specjałów. Należą do nich:

  • Ser posia – kozi ser dojrzewający w czerwonym winie.
  • Pligouri – kasza z pszenicy durum, którą zwykle podaje się z wieprzowiną.
  • Pitaridia – potrawa przypominająca lasagnę ugotowana w mięsnym wywarze.
  • Gemista – warzywa, np. papryka, pomidory, cukinia faszerowane ryżem.
  • Giouvetsi – jednogarnkowa potrawa z mięsem i drobnym makaronem orzo zapiekana w piecu.
  • Melecouni – batony z sezamu, z dodatkiem cynamonu, gałki muszkatołowej, goździków lub bergamotki.
  • Kanelada – orzeźwiający napój z syropu cynamonowego.

Jakie pamiątki przywieźć z Kos?

Produkty spożywcze – oliwa z oliwek, oliwki, syrop cynamonowy kanelada, syrop migdałowy, miód, retzina, ouzo, zioła (np. tymianek, szałwia), wino.

Produkty użytkowe – wyroby z drzewa oliwnego, kosmetyki z oliwą z oliwek, naturalne gąbki, miedziane naczynia.

Produkty dekoracyjne – haftowane obrusy i serwety, ręcznie malowana ceramika.

Najlepsze artykuły o Kos:

Największe atrakcje turystyczne greckiej wyspy Kos

Największe atrakcje turystyczne greckiej wyspy Kos

Planujesz urlop na Kos? Jeśli poza plażowaniem planujesz też zwiedzanie, sprawdź, co warto zobaczyć na wyspie i które atrakcje nie mogą Cię ominąć.

telefon

Pobierz aplikację mobilną Rainbow

i ciesz się łatwym dostępem do ofert i rezerwacji wymarzonych wakacji!

pani-z-meteracem