wypoczynek

Wczasy w Luksemburgu - co musisz wiedzieć?

  • O Luksemburgu
  • Opinie
  • Pogoda
Flaga Luksemburga

Luksemburg

Stolica:
Luksemburg
Waluta:
EUR
Powierzchnia:
2 586 km2
Liczba ludności:
570 252

Luksemburg–wakacje na bank

Niech nie zmylą was mikroskopijne rozmiary tego, jednego z najmniejszych państw na świecie. Bowiem idą one w parze z mianem najbogatszego europejskiego kraju i największego centrum finansowego zarazem. Wielkie Księstwo Luksemburga łączy w sobie niemiecki porządek z francuskim rozmachem, również za sprawą bezpośredniego sąsiedztwa tychże kultur. 

Stolica o tej samej nazwie, co całe państwo, zachwyca bogactwem, czystością i zachodnią otwartością na turystów. Wbrew obiegowej opinii, nie jest to nudne i hermetyczne środowisko finansjery starego kontynentu. Nie do przecenienia jest także kompaktowość miasta, które z powodzeniem zwiedzimy piechotą. Warte uwagi są stare zadbane kamieniczki, w których wiekowość trudno uwierzyć, a także wiele muzeów, czy centrów kulturalnych z w pełni interaktywnymi wystawami i bezpłatnym wstępem (np. Muzeum Bankowości). W wirtualną historyczną podróż udamy się podczas wizyty w Miejskim Muzeum Historii, a Narodowe Muzeum Historii i Sztuki przeniesie nas na wyższy poziom abstrakcji. To droga destynacja, lecz z uwagi na niewielkie rozmiary tego państewka można z powodzeniem zwiedzić je w weekend. Szczególnie, że w dniach wolnych od pracy jest to zdecydowanie tańsza opcja.

Wakacje wysokiej rangi w Luksemburgu

Godna pozazdroszczenia jest miłość Luksemburczyków do włodarzy państwowych i to z wzajemnością. Nieobcy turystom jest widok członków monarchii na ulicach Luksemburga, czy robiących zakupy w okolicznych sklepach. Przy okazji zachwytów nad mentalnością mieszkańców, warto uważniej przyjrzeć się niemniej atrakcyjnej architekturze. Świetne wrażenie zrobi tutejsza, poprzecinana licznymi akweduktami, starówka, która została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Spacer po licznych fortyfikacjach pozwoli nam spojrzeć z dystansu na miasto i przy okazji ukaże nam luksemburską Katedrę Notre Dame. Z kolei nocne zwiedzanie miasta możemy rozpocząć pod Pałacem Wielkich Książąt, który po zmierzchu imponuje iluminacjami, a w dzień stanowi siedzibę luksemburskiego parlamentu. Klimatu nie można odmówić także Kazamatom Petrusse, które skrywają w swoich podwojach XVII-wieczną historię i przyciągają jak magnes rzesze turystów. Zaś Kościół i Brama św. Michała, w której zainstalowano gilotynę, podczas Rewolucji Francuskiej, skłoni do refleksji nad sprawami ostatecznymi. Wycieczką poza stolicę, do oddalonego o kilkadziesiąt kilometrów wzgórza Vianden, można urozmaicić wczasy i ukontentować estetyczne gusta widokiem najpiękniejszego zamku w okolicy.

Wczasy na bogato? Wybierz Luksemburg!

Bogactwo Luksemburga to nie tylko widoczne gołym okiem inwestycje i ważne instytucje. To także bogactwo smaków, definiujących mieszkańców i stanowiących część ich tożsamości kulturowej. Doskonałym pomysłem na uprzyjemnienie wakacyjnego pobytu będzie degustacja dania z kapusty, ziemniaków i szynki z sałatką, zwanego tiirtech, które do złudzenia przypomina nasz rodzimy bigos. Kulinarne dzieło należy zwieńczyć kieliszkiem mozelskiego wina, któremu wtórować będzie szynka ardeńska w towarzystwie przepysznej praliny. Prawdziwie luksemburska wakacyjna uczta. Jednym słowem Luks!
Jeśli chcesz doświadczyć luksusu na własnej skórze, wybierz właśnie ten niewielki zakątek Europy. Małe jest piękne.

Opinie o Luksemburgu

Luksemburgu
5.5 /6

Małe jest piękne

Luksemburg to jedno z najmniejszych państw Europy , nazywane najpiękniejszym balkonem Europy.Można tu spokojnie po delektować się ciszą i spokojem
Dodał(a):
Zofia, Mława, 11.08.2021
5.5 /6

Luksemburg

Za mało czasu na zwiedzenie, zdecydowanie. Właściwie to krótki przystanek w drodze powrotnej. Ale przynajmniej zobaczyliśmy, b warto.
Dodał(a):
Tomasz Trautman, 26.08.2019
6.0 /6

Luksenburg

Urokliwe miasto, emanujące spokojem i dobrobytem. Wspaniałe widoki, a zdjęcia jak pocztówki. Szkoda, że tak krótko.
Dodał(a):
Bogusia, 20.08.2019
5.0 /6

Europejskie Stolice

Jeden z mniejszych ale jednocześnie najbogatszy obok Liechtensteinu kraj świata (PKB na jednego mieszkańca).
Dodał(a):
ANTONI, GARWOLIN, 19.08.2019
5.0 /6

Luksemburg?

Nieznany, ale zaskakujący. Pilot miał rację, po 20:00 miasto było niemalże wyludnione. Wrażenie pozostawiał kraj po sobie ogólnie dobre. Co więcej widoków można pozazdrościć - bajeczne. Brakowało mi jednak spędzenia więcej czasu tam, by zagłębić się nieco w te Państwo.

Dodał(a):
Michał, 17.06.2019
6.0 /6

Warto zobaczyć!

Luksemburg jest bardzo ładny, zdecydowanie powinny się pojawić wycieczki skoncentrowane na zwiedzaniu tego państwa. Zobaczyłem tylko stolicę, ale podobno mają dużo zamków do zwiedzania, więc możliwości są duże.

Dodał(a):
Mariusz, Rumia, 03.06.2019
6.0 /6

Luksemburg - Państwo - miasto

Państwo - miasto, które napewno warto zaznaczyć na mapie zwiedzanych stolic europejskich. Ciekawa i bardzo demokratyczna mentalność  luksemburczyków znających obowiązkowo  przyjamniej trzy języki i pochodzących z róznych stron Europy. 

Dodał(a):
ROMAN, Olesno, 15.10.2018
5.6/6 Ocena ogólna Luksemburgu

Pogoda w Luksemburgu

W Luksemburgu występuje pogoda podobna do tej, która panuje w Polsce. Kraj znajduje się pod wpływem klimatu umiarkowanego, który charakteryzuje dość łagodny przebieg temperatur w ciągu roku.
Latem termometry wskazują od 17°C w Ardenach do 20°C na południu, choć oczywiście zdarzają się także cieplejsze dni. Zimy są dość łagodne, a podczas ich trwania temperatura waha się od -2°C do 2°C.