Plan wycieczki

Dzień 1

Wylot z Warszawy, przesiadka w jednym z europejskich portów lotniczych, przylot do Lome, stolicy Togo, załatwienie formalności wizowych, przejazd do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 2

Dzień 2

Po śniadaniu poranna wizyta na tajemniczym targu fetyszy w Lome. Poznamy tam różne składniki służące wyznawcom tradycyjnej religii Vodun do sporządzania leczniczych mikstur i magicznych amuletów, odwiedzimy też kapłana, który za drobną opłatą może przygotować dla nas amulety i doradzić jak ich używać. Zapoznamy się z zasadami jednej z ostatnich, do dzisiaj praktykowanych, tradycyjnych religii rodzimych Afryki jaką jest Vodun. Następnie przejazd w kierunku granicy z Beninem. Dotrzemy do miejscowości Grand Popo, gdzie będziemy uczestniczyć w niesamowitym tańcu Zangbeto. Taniec ten wykonywany jest przez tancerzy będących strażnikami tradycji Vodun w niespotykanych strojach przypominających… kolorowe stogi siana. Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg w Grand Popo (trasa około 75 km).

Dzień 3

Śniadanie, przejazd do miasta Ouidah. Miasto to było jednym z najważniejszych centrów handlu niewolnikami w XVII i XVIII wieku. Znajduje się tutaj fort, będący pamiątką ponurych czasów eksportu niewolników. Zwiedzimy muzeum historyczne w forcie portugalskim, przemierzymy Drogę Niewolników (przejazd busem – dystans 4 km) łączącą fort z tzw. Bramą bez Powrotu. Następnie, po przerwie na lunch (we własnym zakresie) chętni odwiedzą sanktuarium węży, gdzie staniemy w bezpiecznej odległości i pod opieką personelu z pytonami oraz innymi gatunkami węży. Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg w Ouidah (trasa około 60 km).

Dzień 4

Po śniadaniu wyruszymy w kierunku jeziora Nokoue do jednej z największych atrakcji Beninu, jaką jest wieś Ganvie. Wybudowana w XVIII wieku przez zbiegłych niewolników wieś na palach na środku jeziora miała zapewniać schronienie uciekinierom. Można dostać się do niej wyłącznie łodzią. W wiosce, w czasie rejsu łodzią będzie możliwość zakupu lokalnego rękodzieła na pływającym bazarze. Następnie będziemy kierować się w stronę Cotonou, administracyjnej stolicy Beninu. Panoramiczny przejazd przez miasto da nam okazję zobaczyć najważniejsze budynki rządowe i pałac prezydencki. Po wyjeździe z Cotonou dotrzemy do Porto Novo, drugiej, faktycznej stolicy Beninu. Odwiedzimy tam Muzeum Etnograficzne, gdzie zapoznamy się z bogactwem kultury ludowej Beninu. Drugim muzeum na naszej trasie będzie Muzeum Królewskie Honme. Tutaj poznamy życie i dokonania lokalnego króla Tofa I. Po zwiedzaniu miasta przejazd do hotelu na obiadokolację i nocleg (trasa ok 90 km).

Dzień 5

Śniadanie oraz wyjazd z Porto Novo do Abomey. Miasto to było stolicą królestwa Dahomeju. Zwiedzimy wpisany na listę UNESCO kompleks pałaców królewskich, które po wielu zniszczeniach wojennych oraz pożarach, są obecnie częściowo odrestaurowane. Cały kompleks królewski zajmuje teren ok. 47 hektarów. Pałace wybudowane z gliny, bambusu i drewna palmowego słyną z ozdobnych reliefów wykonywanych z termitier i oleju palmowego. Ponadto zobaczymy niecodzienne, podziemne schrony, w których mieszkańcy stolicy Dahomeju ukrywali się przed łowcami niewolników. Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg w Abomey. (trasa około 160 km)

Dzień 6

Po śniadaniu przejazd przez wnętrze Beninu na północ, do miejscowości Natitingou. Po drodze będziemy mieli okazję obserwować tradycyjne życie benińskiej wsi oraz zmieniający się krajobraz wzgórz Kouffe. Ten dzień będzie naszym najdłuższym przejazdem urozmaiconym foto-postojami, aby dotrzeć do północnych regionów Beninu i Togo. Późnym popołudniem odwiedzimy Muzeum Etnograficzne Natitingou, gdzie zapoznamy się m.in. z życiem i tradycjami ludu Batammariba. Obiadokolacja i nocleg w Natitingou (trasa ok 420 km po asfaltowych drogach).

Dzień 7

Po śniadaniu wyjazd w kierunku granicy z Togo. Przejazd szutrowymi drogami przez majestatyczne góry, przekroczenie granicy z Togo. Wjedziemy do słynnej doliny Koutammakou będącej ojczyzną charakterystycznego togijskiego ludu Batammariba. Odwiedzimy ich tradycyjną wieś. Batammaribowie słyną z budowania wysokich glinianych domów będących małymi fortecami obronnymi. Do dzisiaj ich kobiety noszą fantazyjne nakrycia głowy z rogami zwierząt. Lokalna społeczność, przy zgodzie wodza wykona dla nas tradycyjne tańce. Cała dolina Koutammakou jest wpisana na listę UNESCO. Następnie dotrzemy do miasta Kara – „zapasowej” stolicy Togo. Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg. (trasa ok 120 km, częściowo po szutrowych drogach)

Dzień 8

Po śniadaniu będziemy kierować się na południe Togo. Przejedziemy przez majestatyczne góry Akwapim. Zobaczymy charakterystyczną formację skalną Aledjo Kadara, która jest swoistą wizytówką Togo. Następnie, zatrzymamy się na krótki postój w mieście Sokode, gdzie zapoznamy się z tradycjami lokalnego ludu Bassari słynącego z tańca ognia i tańca z nożami. Po południu dotrzemy do pięknie położonego miasta Kpalime, będącego swoistym górskim kurortem wypoczynkowym Afryki Zachodniej. Obiadokolacja i nocleg w Kpalime (trasa około 350 km drogami asfaltowymi)

Dzień 9

Dzień 9

Po śniadaniu odwiedzimy rezerwat nietoperzy w Kpalime, a następnie wyruszymy w drogę do Lome. W stolicy Togo odwiedzimy lokalny targ z rękodziełem oraz katedrę rzymskokatolicką z czasów niemieckiego okresu kolonialnego. W czasie objazdu miasta zobaczymy futurystyczną architekturę rządowych budynków Togo. Zakwaterowanie w Lome w hotelu nad oceanem, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 10

Dzień 10

Po śniadaniu czas na plażowanie, relaks nad basenem lub spacery po najbliższej okolicy. W miarę możliwości, wieczorny wyjazd dla chętnych, do klubu z lokalną muzyką na żywo. Obiadokolacja i nocleg.

Dzień 11

Około południa wykwaterowanie z hotelu, przejazd do centrum Lome, pożegnalny lunch w lokalnej restauracji przy głównej promenadzie stolicy. Transfer na lotnisko, wylot z Lome do Paryża samolotem rejsowym z przesiadką w jednym z portów lokalnych.

Dzień 12

Przylot do Warszawy na lotniska Chopina.

Uwagi do programu

Kolejność realizacji punktów programu może ulec zmianie lub odwróceniu.

Wymagane jest szczepienie przeciwko żółtej febrze oraz posiadanie przy sobie tzw. żółtych książeczek poświadczających odbyte szczepienie. Zaleca się stosowanie profilaktyki antymalarycznej, szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i typu B, durowi brzusznemu oraz błonicy i tężcowi. Należy zabrać repelenty oraz moskitierę.

Dodatkowe informacje

Zakwaterowanie

Hotele ***

Pokoje: wygodnie urządzone, 2 - osobowe z łazienką (prysznic lub wanna, wc, ręczniki).

Wizy

Wiza do Togo
Przy wjeździe do Togo konieczne jest posiadanie wizy. Wymagana ważność paszportu min. 12 miesięcy od daty powrotu. Wizę należy wyrobić internetowo na stronie https://voyage.gouv.tg/ .E-wiza powinna zostać wygenerowana w ciągu 96 godzin od opłacenia wniosku, dlatego sugerujemy wyrobienie wizy co najmniej 5 dni przed planowaną podróżą. Niezbędne jest posiadanie 2 zdjęć paszportowych.

Wiza do Beninu
Przy wjeździe do Beninu konieczne jest posiadanie wizy oraz tzw. żółtej książeczki poświadczajacej odbyte szczepienia. Paszport musi być ważny min. 6 miesięcy dłużej niż planowana data wyjazdu oraz posiadać przynajmniej dwie wolne strony.
Rainbow będzie pośredniczyło w uzyskaniu wizy do Beninu. W tym celu konecznie jest uzupełnienie wniosku wizowego w systemie rezerwacyjnym.
UWAGA - wnioski wizowe do wiz elektronicznych nie powinny zawierać polskich znaków (przykład: nazwisko klienta to SOKÓŁ, we wniosku elektronicznym wpisujemy „SOKOL”.) - jeżeli dane pole we wniosku elektronicznym nie wymaga uzupełnienia, wpisujemy: „-„ lub „n/a” lub „nie dotyczy”.
Przed ostatecznym potwierdzeniem wniosku należy upewnić się, że wszystkie dane w panelu są DOKŁADNIE TAKIE SAME JAK W PASZPORCIE! 

Świadczenia

Cena obejmuje: przelot samolotem rejsowym (z przesiadką w Paryżu lub Amsterdamie), opłaty lotniskowe, wizę do Beninu, zakwaterowanie w hotelach wg opisu w pokojach 2 - osobowych (z możliwością dostawki), 10 rozpoczętych dób hotelowych, wyżywienie: śniadania i obiadokolacje, program turystyczny, transfery lotnisko - hotel - lotnisko, obsługę polskiego przedstawiciela podczas odprawy na lotnisku w Polsce, pilota - opiekuna grupy podczas zwiedzania, przewodników lokalnych, ubezpieczenie TU Europa (NNW, KL i bagaż).

Cena nie obejmuje: kosztów biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, lokalnych przewodników, napiwków, systemu Tour Guide (kwota ok. 300 EUR/os. płatna pilotowi imprezy), zakupu wycieczek fakultatywnych wymienionych w programie, oraz dodatkowych posiłków nie wliczonych w cenę imprezy turystycznej i innych wydatków osobistych.

Inne

Szczepienia
Wymagane jest szczepienie przeciwko żółtej febrze. Zaleca się stosowanie profilaktyki antymalarycznej, szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i typu B, durowi brzusznemu oraz błonicy i tężcowi. Należy zabrać repelenty oraz moskitierę.

Nieznane ludy świata
Nieznane ludy świata
Nieznane ludy świata
Nieznane ludy świata
Nieznane ludy świata
Nieznane ludy świata
Nieznane ludy świata
Nieznane ludy świata
Nieznane ludy świata
Nieznane ludy świata
Nieznane ludy świata
Nieznane ludy świata
Nieznane ludy świata
1 / 13

Nieznane ludy świata

Za osobę12 075
Razem
24 149 zł
Zaliczka 10% 2 410 zł
rezerwujzablokuj miejsce na 4 dni
trwa wczytywanie
Zdjęcie mapy

Cena obejmuje: przelot samolotem rejsowym (z przesiadką w Paryżu lub Amsterdamie), opłaty lotniskowe, wizę do Beninu, zakwaterowanie w hotelach wg opisu w pokojach 2 - osobowych (z możliwością dostawki), 10 rozpoczętych dób hotelowych, wyżywienie: śniadania i obiadokolacje, program turystyczny, transfery lotnisko - hotel - lotnisko, obsługę polskiego przedstawiciela podczas odprawy na lotnisku w Polsce, pilota - opiekuna grupy podczas zwiedzania, przewodników lokalnych, ubezpieczenie TU Europa (NNW, KL i bagaż).

Cena nie obejmuje: kosztów biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, lokalnych przewodników, napiwków, systemu Tour Guide (kwota ok. 300 EUR/os. płatna pilotowi imprezy), zakupu wycieczek fakultatywnych wymienionych w programie, oraz dodatkowych posiłków nie wliczonych w cenę imprezy turystycznej i innych wydatków osobistych.

Atuty oferty

Ganvie - Afrykańska Wenecja • historyczne pałace królewskie Abomey • Koutammakou - zaginiona dolina Togo • Vodun - magia i religia zachodniej Afryki
Rodzaj wyjazdu

Objazd

Transfer

W cenie

Bagaż

W cenie

Plan wycieczki

Dodatkowe informacje

Szczegóły lotu

Opinie

Intensywność programu
4.0
Pilot
4.5
Program wycieczki
4.5
Transport
3.3
Wyżywienie
1.8
Zakwaterowanie
4.8
Opinie pochodzą od naszych Klientów, którzy odwiedzili dany hotel lub uczestniczyli w wycieczce objazdowej.

Osoba dodająca opinię musi podać dane osobowe, takie jak imię i nazwisko oraz dane dotyczące wyjazdu, czyli datę i kierunek wyjazdu lub numer rezerwacji. Dzięki tym informacjom sprawdzamy, czy autor opinii faktycznie podróżował z nami. Jeżeli dane się nie zgadzają, wówczas nie publikujemy opinii.

6.0/6

Jacek, Lubiąż 05.02.2024

Piękno Afryki energetyzującej nie tylko słońcem ale kulturą , przyrodą i ludźmi

Bardzo intensywne podróżowanie wymagające dostosowania dietetycznego. Kultura, przyroda i ludzie w pełni oddają siłę i piękno Afryki zwłaszcza północne rejony Togo i Beninu, aż szkoda , że tak krótko byliśmy w tych rejonach . Gdyby tak jeszcze w Beninie do otrzeć do granicy z Burkina Faso i Nigrem gdzie ten rejon objęto parkiem narodowym wpisanym na listę UNESCO. Nie mniej w programie 3 miejsca na liście UNESCO. Warto to zobaczyć. Trudności w podróży bledną wobec piękna Afryki. Ukłony dla Pana Kamila za aż 3 dodatkowe punkty w programie: Czarna rzeka z rejsem na granicy z Nigerią, wodospad ze spacerem na granicy z Ghaną były wspaniałe. Dziękuję i czekam na kolejne wypady do Afryki:)
Pokaż więcej opinii (1)

Lecąc na wakacje z Rainbow masz zawsze w cenie:

Bagaż

rejestrowany i podręczny

Opieka

polskojęzycznego pilota

Ubezpieczenie

podstawowe

Uśmiechnięty pan na banerze
telefon

Pobierz aplikację mobilną Rainbow

i ciesz się łatwym dostępem do ofert i rezerwacji wymarzonych wakacji!

pani-z-meteracem