Plan wycieczki
Start przygody: przylot do Nowego Orleanu
Zbiórka przy stanowisku odpraw Rainbow na 2 godz. przed wylotem samolotu. Wylot z Warszawy i przelot do Stanów Zjednoczonych (możliwa przesiadka). Aktualne rozkłady prosimy sprawdzać na stronie: R.pl/rozklady. Przylot do Nowego Orleanu, odprawa paszportowa zgodnie z obowiązującymi procedurami granicznymi, spotkanie z pilotem, transfer do hotelu, odpoczynek i nocleg w hotelu w Nowym Orleanie.
Luizjana: plantacje i mekka jazzu
Po śniadaniu wizyta w regionie plantacji nad rzeką Mississippi. Odwiedzimy Oak Alley Plantation, bodajże najczęściej fotografowaną plantację w stanie Luizjana. Przybywający do posiadłości goście pokonywali kilkusetmetrowy „tunel” kryty gęstymi dębami, by znaleźć się w eleganckich, wytwornych wnętrzach. Po zwiedzeniu plantacji wrócimy do Nowego Orleanu, miasta narodzin jazzu. Założone na początku XVIII w. jako osiedle kilku ubogich chat dość szybko rozwinęło się dzięki dobremu położeniu u ujścia Missisipi. Niezwykły charakter miastu nadaje wielokulturowość, która od początku jego istnienia tworzy atmosferę niespotykaną nigdzie indziej. Zwiedzimy francuską dzielnice - French Quarter z pięknymi domami z koronkowymi, żelaznymi balkonami, gdzie wieczorami z barów i na ulicach rozbrzmiewa jazz oraz Jackson Square, gdzie przy filiżance kawy można posłuchać jazzu, a także Saint Louis Cathedral – jedną z najstarszych katedr USA i cmentarz Metairie. Wieczorem rejs statkiem po jednej z największych rzek świata – Missisipi. Powrót do hotelu na nocleg. (Trasa ok. 170 km).
W sercu Południa: Na tropie aligatorów i południowych uroków
Po śniadaniu i wykwaterowaniu fakultatywnie wyprawa na mokradła. Podczas pobytu na bagnach przepłyniemy łodzią, z pokładu której będziemy mogli oglądać z bliska aligatory w ich naturalnym środowisku. Następnie w programie wizyta na nowoorleańskim Historic French Market, gdzie można spróbować lokalnych przysmaków – m.in. muffuletty. Po południu przejazd wzdłuż rzeki Mississippi do Natchez, historycznego miasta położonego wysoko na skarpie ponad Królową Rzek Amerykańskich. Słynące przed wojną secesyjną z bogactwa miasto szczyci się największą w kraju kolekcją budynków w stylu południowym. By lepiej poznać smak prawdziwego Południa, odwiedzimy jedną z zatopionych w bujnych ogrodach zabytkowych rezydencji. Zakwaterowanie i nocleg w Natchez. (Trasa ok. 280 km)
Memphis: kolebka bluesa i rock'n'rolla
Po śniadaniu i wykwaterowaniu przejazd przez słynący z upraw stan Mississippi do Memphis w stanie Tennessee. Zwiedzanie Memphis, stolicy rock’n’rolla, a także kolebki bluesa i soulu, miasta, w którym Elvis nagrał swoją pierwszą płytę. Memphis, położone w delcie Missisipi, jest jednym z bardziej urokliwszych miejsc Południa. Niezapomnianym widokiem są zachody słońca nad szeroką, majestatyczną Missisipi. Spacer po śródmieściu z pięknymi budynkami z czasów upraw bawełny, Beale Street, która swą sławę zawdzięcza kulturze murzyńskiej i po latach odzyskała dawną świetność, Sun Studio, w którym Presley nagrał pierwsze utwory. Zakwaterowanie i nocleg w okolicy Memphis. (Trasa ok. 480 km).
W ślad za Elvisem: od Graceland do Nashville
Po śniadaniu i wykwaterowaniu przejazd do Graceland, legendarnej posiadłości Elvisa Presleya, którą artysta kupił, mając 22 lata. Zobaczymy tu m. in.: hawajski Jungle Room, granatowo-cytrynowy TV Room, w którym są wyświetlane programy z lat 70., Trophy Room z pamiątkami po Królu oraz Elvis Presley Automobile Museum z gadżetami i różowym cadillakiem. W sąsiedztwie posiadłości powstały motele, bary szybkiej obsługi i sklepiki z pamiątkami. Po zwiedzaniu posiadłości przejazd do Nashville, mekki miłośników muzyki country, stolicy stanu Tennessee i finansowego centrum środkowego południa USA. Spacer po Broadway i Second Avenue z licznymi restauracjami, barami, knajpkami honky-tonks i sklepikami z pamiątkami. Zwiedzanie Country Music Hall of Fame – największej atrakcji Nashville. Muzeum wybudowane na planie klucza wiolinowego przyciąga turystów z całego świata. Szafy grające z muzyką country, bluegrassem, kowbojską, muzyką Cajun i innymi, stroje sceniczne i osobiste przedmioty wielu gwiazd, wystawy multimedialne Hall of Fame to prawdziwa gratka nie tylko dla miłośników amerykańskiej muzyki popularnej. Przejazd na nocleg do hotelu w Nashville. (Trasa ok. 350 km).
Whisky i wodospad: odwiedzamy Lynchburg i Chattanooga
Po śniadaniu i wykwaterowaniu przejazd do niewielkiego Lynchburga, w którym zwiedzimy destylarnię Jack Daniel's, jednego z najbardziej rozpoznawalnych trunków świata. (Uwaga! Uczestnicy poniżej 21. roku życia nie mogą brać udziału w tej części programu.) Następnie wyruszymy w dalszą drogę do Chattanooga, malowniczej miejscowości nad rzeką Tennessee. Spacer po dzielnicy finansowej z eleganckimi budynkami z XIX i XX w. Następnie w programie Southern Railroad Terminal, czyli słynne Choo-Choo – dawny dworzec zamieniony na hotel. Przejazd do Lookout Mountain i wjazd na szczyt kolejką o najbardziej stromej trasie na świecie. Ze szczytu rozciąga się przepiękny widok na malownicze zakola rzeki, miasto, a w pogodny dzień widać stąd aż siedem stanów. Zobaczymy też niezwykły wodospad Ruby Falls, położony... we wnętrzu góry. Zakwaterowanie i nocleg w Chattanooga. (Trasa ok. 270 km)
Na szlaku Great Smoky Mountains: od Gatlinburg do Cherokee
Po śniadaniu i wykwaterowaniu udamy się na wyprawę do Parku Narodowego Great Smoky Mountains, najchętniej odwiedzanego parku narodowego w USA. Przejedziemy przez malowniczo położony Gatlinburg – kurort górski z prawdziwego zdarzenia, w którym urokliwe centrum z wieloma starymi drewnianymi domami sąsiaduje z nowoczesnymi obiektami sportowymi. Następnie wjedziemy na trasę przecinającą góry Great Smoky. Ten gęsto zalesiony obszar górski pełen jest punktów widokowych, a wzorowo wytyczone szlaki przyciągają rzesze miłośników nieskażonej przyrody. Będziemy mieli możliwość wejść na punkt widokowy na górze Clingmans Dome, z którego rozpościera się widok na pasmo gór Smokies. Zatrzymamy się także przy historycznym młynie wodnym Mingus Mill. Po przejażdżce malowniczymi trasami i postojach na zdjęcia i spacery dotrzemy do pięknie położonego już w Północnej Karolinie miasteczka Cherokee. Zakwaterowanie i nocleg w Cherokee. (Trasa ok. 320 km)
Amerykańskie Błękitne Pasma: od rezydencji Vanderbiltów do granitowego monolitu
Po śniadaniu i wykwaterowaniu wyruszymy widokową trasę Blue Ridge Parkway, prowadzącą wzdłuż Pasma Błękitnego, najwyższego w tej części Stanów Zjednoczonych. Po drodze wstąpimy do miasta Ashville, w którym znajduje się największa rezydencja w USA, Biltmore Estate, wzniesiona w XIX przez Georgea Vanderbilta. Architekurą śmiało może konkurować z najznamienitszymi posiadłościami w Europie, a całość otoczona jest imponującym ogrodem z fontannami i... hodowlą jeleni. Kolejno skierujemy się do Chimney Rock, będącego siedzibą parku stanowego o tej samej nazwie. Znajduje się tu ciekawa formacja skalna – wysoko wyrastający ponad malownicze jezioro Lure granitowy monolit. Dodatkową ciekawostką jest fakt, że wspaniałą panoramę można podziwiać ze szczytu dostając się tam... wydrążoną wewnątrz skały windą. Przejazd do hotelu w okolicy Greensboro. (Trasa ok. 390 km)
Richmond: historyczne miasto konfederacji
Po śniadaniu i wykwaterowaniu wyruszymy do Richmond, stolicy stanu Wirginia, gdzie pośród drapaczy chmur zachowały się kwartały przypominające o świetności miasta jako centrum amerykańskiego ruchu niepodległościowego i stolicy Konfederacji. Zobaczymy imponujący Kapitol Stanowy zaprojektowany przez samego Tomasza Jeffersona. Odwiedzimy także historyczną dzielnicę Church Hill, w której zachowały się domy z czasów poprzedzających wojnę secesyjną. W znajdującym się tam najstarszym budynku w Richmond obecnie mieści się Muzeum Edgara Allana Poe. Dojazd na nocleg w okolice Fredericksburg. (Trasa 410 km)
Zabytkowe majestaty USA: Mt. Vernon i Waszyngton D.C.
Po śniadaniu i wykwaterowaniu udamy się do eleganckiego Mt Vernon – znakomicie zachowanej rezydencji Jerzego Waszyngtona. Przespacerujemy nienagannie utrzymanymi ogrodami, zwiedzimy także pomieszczenia domu, podglądając styl życia XVIII-wiecznej arystokracji. Ciekawostką jest fakt, że przechowywany jest tu osobliwy prezent dla Waszyngtona od markiza Robespierra: klucz do paryskiej Bastylii. Rezydencja może się także poszczycić spektakularnym położeniem: zbudowana została na stromej skarpie ponad szeroko rozlanym estuarium rzeki Potomac. Zanim dotrzemy do stolicy USA, Waszyngtonu, przespacerujemy jeszcze po cmentarzu Arlington, gdzie znajdują się groby rodu Kennedych. Cmentarz został założony podczas wojny secesyjnej, tu pochowani są weterani z wszystkich wojen, w których brały udział Stany Zjednoczone w całej swej historii. Następnie rozpoczniemy zwiedzanie stolicy. Zobaczymy najciekawsze zakątki miasta. Zatrzymamy się przy monumentalnym mauzoleum prezydenta Abrahama Lincolna, spod którego widać rozmach i skalę National Mall – olbrzymiego terenu zieleni obudowanego najważniejszymi instytucjami państwowymi, muzeami i pomnikami. Miniemy znajdujące się tuż obok pomniki poświęcone Bohaterom Wojny Wietnamskiej oraz Wojny Koreańskiej i dojdziemy aż pod wznoszący się prawie na 170 m obelisk – Pomnik Waszyngtona. Zobaczymy także Biały Dom i stojący nieopodal pomnik Tadeusza Kościuszki. Zatrzymamy się także przy Kapitolu - siedzibie Kongresu i Senatu. Przejazd do hotelu w okolicy Waszyngtonu, zakwaterowanie, nocleg. (Trasa ok. 100 km)
Pożegnanie z Waszyngtonem
Po śniadaniu i wykwaterowaniu, w zależności od godziny wylotu przejazd do centrum Waszyngtonu i czas na indywidualne spacery i zwiedzanie znakomitych waszyngtońskich muzeów, lub bezpośrednio przejazd do portu lotniczego i wylot do Warszawy.
Koniec podróży: powrót do kraju
Przylot do Warszawy.
Uwagi do programu
Dodatkowe informacje
Do dyspozycji gości
W hotelu najczęściej restauracja oraz bar.
Wyżywienie
Śniadania amerykańskie: składają się głównie z produktów słodkich – słodkie bułki, muffiny, pieczywo tostowe, płatki kukurydziane, owoce. Czasami dostępne są „hash browns” – placki ziemniaczane lub ziemniaki na ciepło. Rzadkością są warzywa, sery czy wędlina.
Zakwaterowanie
Hotele ***,a także ew. pensjonaty/motele *** wg kategoryzacji Rainbow ośrednim standardzie (w USA nie ma oficjalnej kategoryzacji obiektów); zwykle położone poza centrami miast (10 rozpoczętych dób hotelowych: w Nowy Orlean - 2, Natchez -1, Memphis -1, Nashville -1, Chattanooga - 1, Cherokee -1, Greensboro -1, Fredericksburg -1, Waszyngton - 1,
Pokoje: 2-osobowe, możliwe zakwaterowanie max. 3 os. dorosłych ale bez dodatkowego łóżka – pokój wyposażony jest w 2 łóżka dwuosobowe (typu „queen”).
Wyżywienie: Śniadania amerykańskie: składają się głównie z produktów słodkich – słodkie bułki, muffiny, pieczywo tostowe, płatki kukurydziane, owoce. Czasami dostępne są „hash browns” – placki ziemniaczane lub ziemniaki na ciepło. Rzadkością są warzywa, sery czy wędlina.
Wizy
Obywatele Polski mają obowiązek posiadania ważnej ESTA bądź wizy przy wjeździe do Stanów Zjednoczonych Ameryki.
UWAGA!
• ESTA nie gwarantuje otrzymania zezwolenia na wjazd do USA. Decyzję o wydaniu pozwolenia na przekroczenie granicy USA podejmuje inspektor imigracyjny w punkcie granicznym;
• Nawet jeśli poprzednio obywatel Rzeczpospolitej Polskiej wjechał bez problemów do Stanów Zjednoczonych, mimo wcześniejszego przekroczenia dozwolonego czasu pobytu w USA, nie oznacza to, że będzie wpuszczony ponownie. W miarę udoskonalania i powiększania baz danych stosowanych podczas kontroli wjazdowej wzrasta prawdopodobieństwo wykrycia przez oficera imigracyjnego wcześniejszego naruszenia przepisów;
• zatajenie informacji o poprzednim przedłużonym pobycie uważane jest za świadome wprowadzenie w błąd i prowadzi do dożywotniej odmowy wydania wizy;
Kto nie może starać się o autoryzację w systemie ESTA?
• osoby, którym w przeszłości odmówiono wizy lub które "miały problemy mogące wpłynąć na prawo do otrzymania wizy, takie jak wyrok sądowy lub złamania prawa imigracyjnego USA”
• Program ruchu bezwizowego nie obejmuje też osób, które po 1 marca 2011 roku odwiedziły Koreę Północną, Iran, Irak, Libię, Somalię, Sudan, Syrię, Jemen lub Kubę.
W przypadku braku otrzymania autoryzacji ESTA można ubiegać się o wizę w amerykańskiej ambasadzie lub konsulacie. Szczegóły (koszty, sposób aplikacji) na stronie: http://polish.poland.usembassy.gov/wizy/wizy-nieimigracyjne/jak-ubiega-si-o-wiz.html
Z posiadania ESTA zwolnione są osoby, posiadające ważną amerykańską wizę wjazdową. Posiadający wizę B1/B2 mogą zgodnie z prawem nadal podróżować do USA, wykorzystując tę wizę do ostatniego dnia jej ważności – czyt. „expiry date”.
Zgodnie z prawem można aplikować o wjazd nawet w ostatnim dniu ważności wizy, ale to urzędnik na granicy określa na ile dana osoba otrzyma prawo pobytu i to jest nadrzędne od daty ważności samej wizy.
Czas rozpatrywania ESTY przez Urząd Imigracyjny Stanów Zjednoczonych nie jest identyczny. Informujemy, iż Biuro Podróży Rainbow Tours S. A. nie ponosi odpowiedzialności za zwłokę w rozpatrzeniu wniosku o ESTA, leżącą po stronie Urzędu Imigracyjnego USA oraz za odmowę wydania ESTA, wynikającą z przyczyn niezależnych od Biura Podróży Rainbow Tours S.A.
Dla Klientów, którzy wykupili dodatkowo płatną usługę pośrednictwa w wyrobieniu ESTA, dokumenty będą do odbioru na lotnisku.
W przypadku osób podróżujących na podstawie paszportu wydanego przez kraj inny niż Polska klienci zobligowani są do sprawdzenia w Ambasadzie Stanów Zjednoczonych przepisów celnych ich obowiązujących.
Świadczenia
Cena obejmuje: przelot samolotem rejsowym z Warszawy do Nowego Orleanu i z Waszyngtonu do Warszawy (możliwe przesiadki), zakwaterowanie (razem 10 rozpoczętych dób hotelowych), wyżywienie: śniadania amerykańskie, transfery klimatyzowanym autokarem, obsługę polskiego przedstawiciela podczas odprawy na lotnisku w Polsce, opieka polskiego pilota i ubezpieczenie TU Europa - wariant podstawowy (NNW, KL oraz bagaż).
Cena nie obejmuje: kosztów biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, lokalnych przewodników, napiwków (kwota ok. 455 USD/os. płatna pilotowi imprezy), wycieczek fakultatywnych wymienionych w programie, przejazdów komunikacją miejską oraz dodatkowych posiłków nie wliczonych w cenę imprezy turystycznej i innych wydatków osobistych.
5.5/6 (3 opinie)
Bezpośredni
Objazd
W cenie
W cenie
Cena obejmuje: przelot samolotem rejsowym z Warszawy do Nowego Orleanu i z Waszyngtonu do Warszawy (możliwe przesiadki), zakwaterowanie (razem 10 rozpoczętych dób hotelowych), wyżywienie: śniadania amerykańskie, transfery klimatyzowanym autokarem, obsługę polskiego przedstawiciela podczas odprawy na lotnisku w Polsce, opieka polskiego pilota i ubezpieczenie TU Europa - wariant podstawowy (NNW, KL oraz bagaż).
Cena nie obejmuje: kosztów biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, lokalnych przewodników, napiwków (kwota ok. 455 USD/os. płatna pilotowi imprezy), wycieczek fakultatywnych wymienionych w programie, przejazdów komunikacją miejską oraz dodatkowych posiłków nie wliczonych w cenę imprezy turystycznej i innych wydatków osobistych.
Plan wycieczki
Dodatkowe informacje
Szczegóły lotu
Bagaż
rejestrowany i podręczny
Opieka
polskojęzycznego pilota
Ubezpieczenie
podstawowe
6.0/6
Jan Jaworski - Łódź 14.05.2019
5.5/6
Iwona z Warszawy 07.07.2019