Plan wycieczki

Dzień 1

Zbiórka na lotnisku im. F. Chopina w Warszawie przy stanowisku odpraw Rainbow, przelot samolotem charterowym do Akry (przez Paryż lub Amsterdam), transfer do hotelu, zakwaterowanie, kolacja i nocleg. Rozkład lotów jest orientacyjny i może ulec zmianie. Aktualne rozkłady prosimy sprawdzać na: r.pl/rozklady

Dzień 2

Dzień 2

Po śniadaniu odwiedzimy konsulat Togo w celu uzyskania wiz (koszt około 63 euro/os.). Zwiedzanie stolicy Ghany, Akry. Zobaczymy mauzoleum Kwame Nkrumaha poświęcone pierwszemu prezydentowi niepodległej Ghany, Łuk Niepodległości, główne arterie miasta oraz budynki rządowe. Odwiedzimy lokalny bazar z rękodziełem. Następnie zapraszamy na krótki spacer po dzielnicy Jamestown gdzie przyjrzymy się jak wpływy brytyjskie, holenderskie, skandynawskie, afrykańskie a nawet brazylijskie ukształtowały dzisiejszą Accrę. Po krótkim odpoczynku w antykwariacie udamy się do centrum miasta. Czas na lunch a następnie czas wolny na głównej ulicy handlowej – Oxford Street. Powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 3

Dzień 3

Wcześnie rano wyjazd w kierunku Parku Narodowego Kakum, jedynego parku w Afryce z tzw. „canopy walkway”, czyli mostami z liany rodem z filmów Indiany Jones’a, zawieszonymi blisko 40 m nad ziemią! W parku żyje 40 gatunków ssaków, między innymi słonie, antylopy czy lamparty. Spacer po mostach z liany zajmie ok. 1,5-2 godz. Następnie przejazd do miejscowości Cape Coast. Miasto zlokalizowane nad Zatoką Gwinejską, wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO , którego symbolem jest majestatyczny zamek Cape Coast. Wybrzeże Ghany zostało odkryte w XV w. przez Portugalczyków. Później rozwijali je Holendrzy, Szwedzi i Brytyjczycy. Było to dawne miejsce handlu niewolnikami oraz olbrzymimi ilościami złota. Bogactwo Ghany w kruszec ściągało później wielu Europejczyków, którzy dorabiali się tu ogromnych fortun. Rodziło to także wiele konfliktów, stąd zamek i miasto, jako miejsce targowe, przechodziło często z rąk do rąk. Szacuje się, że w XVI w., aż 35% handlu złotem odbywało się na terenie dzisiejszej Ghany. Po zwiedzaniu krótki relaks nad oceanem a następnie przejazd do hotelu, obiadokolacja i nocleg. (Trasa ok. 200 km).

Dzień 4

Dzień 4

Wcześnie rano udamy się na północ, do królewskiego Kumasi. Zwiedzanie drugiego, co do wielkości miasta Ghany, zwanego też miastem-ogrodem. Jest to stolica kraju ludu Aszanti - handlującego niegdyś złotem, które stworzyło monarchię obejmującą terytoria wykraczające poza obszar Ghany. Do dzisiaj ciągłość władzy królewskiej została zachowana, choć sprowadzona jest już do roli czysto reprezentacyjnej. Symbolem władcy jest „Złoty Stolec”, czyli tron władców Aszanti. Sam król posiada tytuł „Kumasehene”, czyli władca miasta Kumasi. W czasie zwiedzania miasta odwiedzimy dawny pałac królewski będący obecnie muzeum historii Aszanti oraz centrum kultury ludowej, gdzie odwiedzimy muzeum etnograficzne. Kolacja i nocleg w hotelu. (Trasa ok. 350 km).

Dzień 5

Śniadanie. Wcześnie rano wyjazd z Kumasi w kierunku Parku Narodowego Mole słynącego z licznie reprezentujących go słoni. Poza słoniami są tu hipopotamy, bawoły, zebry, hieny, buszboki, wiele gatunków antylop, np. oribi, koby czy dujkery. Ponadto można tu spotkać wiele gatunków ptaków. Do najciekawszych należą: orzeł wojownik zbrojny oraz ciekawie ubarwiony ptak z rodziny bocianowatych: żabiru afrykański. Cała trasa tego dnia liczy ok. 380 km i wiedzie przez tereny rolnicze Ghany. W połowie drogi zatrzymamy się w Baobeng-Fiema, by zobaczyć sanktuarium małp. Małpy są tu objęte specjalnym tabu, które zakazuje ich zabijania. Ponieważ są uważane za wysłanników boga Daworoh, przysługuje im tu specjalny status, który wymaga organizacji im oficjalnego pogrzebu. Wokół rezerwatu nie ma ogrodzeń. Będzie to okazja, by zobaczyć gerezy (ssaki z rodziny naczelnych makakowatych - colobus), a następnie w pobliskim Kintampo podziwiać piękne wodospady. Postój przy wodospadach pozwoli się Państwu zrelaksować i odetchnąć podczas przejazdu. Przyjazd do hotelu, kolacja, nocleg.

Dzień 6

Dzień 6

Wcześnie rano safari i zwiedzanie z przewodnikiem Parku Mole, śniadanie, a następnie krótki przejazd do Larabangi. Jest to miejsce słynące z oryginalnego meczetu zbudowanego z wybielonego mułu. Uznany za jeden z afrykańskich cudów architektury jest najstarszym meczetem w Ghanie i jednym z najstarszych w Afryce Zachodniej. Zbudowany w pierwszej połowie XV w. do dziś zachował swój pierwotny wygląd. Ciekawostką jest fakt że każdego roku przechodzi on renowację po porze deszczowej, która niszczy go regularnie. Wierni obowiązkowo uzupełniają ubytki gliny i w ten sposób budowla mogła przetrwać wieki. Następnie przejazd do ważnego dla kraju miasta Tamale, które liczy ponad pół miliona mieszkańców, a tym samym jest trzecim, co do wielkości miastem Ghany. Zlokalizowano je na szlaku dawnych, najważniejszych dróg handlowych. Obecny główny rynek miasta jest kontynuacją wielowiekowych tradycji. Zakwaterowanie, kolacja i nocleg w hotelu. (Trasa ok. 130 km).

Dzień 7

Po śniadaniu wyjazd z Tamale do Yendi. Historia Yendi związana jest ze średniowiecznym królestwem Dagomby - ludu zamieszkującego dorzecza rzeki Wolty. Dzisiejszy lud Dagomba, jako grupa etniczna liczy blisko milion ludzi. Obecni mieszkańcy są głównie wyznawcami animizmu. W czasie przejazdu krótki postój i odwiedziny w typowej osadzie ludu. Przejazd dalej do granicy z Togo, formalności graniczne i przyjazd do miejscowości Kara. Cały region Kara wpisano na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Kolacja i nocleg w hotelu. (Trasa ok. 260 km).

Dzień 8

Po śniadaniu zwiedzanie regionu Kara. Przejazd do Koutammakou. Jest to rejon północnego Togo, na terenie którego żyje plemię Batammariba. Jako grupa etniczna słyną z budowy charakterystycznych wieżowych domów z błota - nazywanych takienta, które są jednocześnie jednym z symboli kraju. Ludzie Batammariba żyją od wieków w harmonii z naturą na pagórkowatym terenie liczącym 50 tys. ha. Następnie przejazd do Sokode. Drugie pod względem wielkości miasto Togo leży na przecięciu szlaków handlowych z Burkiną Faso oraz Beninem. Ważnym elementem lokalnego folkloru są różne tańce ceremonialne okolicznych ludów z grupy Kotokoli. Przed kolacją będziemy uczestniczyć w tzw. tańcu koni, gdzie zobaczmy jak jeźdźcy na kolorowo wystrojonych koniach wykonują różne figury przy rytmach afrykańskich bębnów. Po zakwaterowaniu i kolacji, późnym wieczorem udamy się do okolicznej wioski na tzw. taniec ognia. Kolacja i nocleg (Trasa ok. 240 km).

Dzień 9

Dzień 9

Po śniadaniu przejazd przez miasto Atapkame do Lome, stolicy Togo. W czasie drogi będziemy pokonywać malownicze góry Akwapim. Popołudniu dotrzemy do stolicy i odwiedzimy słynny targ fetyszy (voodoo market). Zakwaterowanie w hotelu na obrzeżach Lome, kolacja, nocleg. (Trasa ok. 160 km).

Dzień 10

Dzień 10

Po śniadaniu dalszy ciąg zwiedzania Lome: wielki bazar z rękodziełem (ostatnia możliwość zakupu pamiątek!), wizyta w neogotyckiej katedrze katolickiej oraz relaks na nadmorskiej promenadzie. Przejazd z Lome do granicy z Ghaną, następnie do stolicy Ghany Akry na lotnisko. Późnym popołudniem odprawa na lotnisku oraz wylot do Polski z przesiadką w Paryżu lub Amsterdamie.

Dzień 11

Przylot do Polski.

Uwagi do programu

Kolejność realizacji punktów programu może ulec zmianie lub odwróceniu.

Wymagane jest szczepienie przeciwko żółtej febrze oraz posiadanie przy sobie tzw. żółtych książeczek poświadczających odbyte szczepienie. Zaleca się stosowanie profilaktyki antymalarycznej, szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i typu B, durowi brzusznemu oraz błonicy i tężcowi. Należy zabrać repelenty oraz moskitierę.

Dodatkowe informacje

Wyżywienie

w restauracjach hotelowych serwowane są śniadania i obiadokolacje podobne do europejskich, oczywiście można też zamówić regionalne potrawy

Zakwaterowanie

Hotele ***

Pokoje: wygodnie urządzone, 2 - osobowe z łazienką (prysznic lub wanna, wc, ręczniki).

Wizy

Wiza do Ghany
Przy wjeździe do Ghany konieczne jest posiadanie wizy oraz tzw. żółtej książeczki poświadczajacej odbyte szczepienia.

WYMAGANE DOKUMENTY:
- Paszport (ważny min. 6 miesięcy dłużej niż planowana data wyjazdu);
- 1 x wydrukowany w kolorze i podpisany wniosek wizowy - UWAGA - akceptowany jedynie wniosek wypełniony elektronicznie,
- Międzynarodowa książeczka szczepień ze szczepionką przeciw żółtej febrze - kopia;
- Wyciąg z konta w języku angielskim potwierdzający aktualnie posiadane środki na pobyt w Ghanie - UWAGA! dokument jest niezbędny, bez niego nie uzyskamy wizy;
- zaświadczenie potwierdzające zatrudnienie (obowiązkowo w j. angielskim), w przypadku emerytów- kserokopia legitymacji emeryta, w przypadku uczniów/studentów- kserokopia legitymacji szkolnej/studenckiej. 


Wiza do Togo
Przy wjeździe do Togo konieczne jest posiadanie wizy. Wymagana ważność paszportu min. 12 miesięcy od daty powrotu. Wizę można wyrobić na przejściu granicznym. Niezbędne jest posiadanie 2 zdjęć paszportowych

Świadczenia

Cena obejmuje: przelot samolotem rejsowym (z przesiadką w Paryżu lub Amsterdamie), opłaty lotniskowe, wizę do Ghany, zakwaterowanie w hotelach wg opisu w pokojach 2 - osobowych (z możliwością dostawki), 9 rozpoczętych dób hotelowych, wyżywienie: śniadania i obiadokolacje, program turystyczny, transfery lotnisko - hotel - lotnisko, obsługę polskiego przedstawiciela podczas odprawy na lotnisku w Polsce, pilota - opiekuna grupy podczas zwiedzania, przewodników lokalnych, ubezpieczenie TU Europa (NNW, KL i bagaż).

Cena nie obejmuje: kosztów biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, lokalnych przewodników, napiwków (kwota ok. 250 EUR/os. płatna pilotowi imprezy), zakupu wycieczek fakultatywnych wymienionych w programie, oraz dodatkowych posiłków nie wliczonych w cenę imprezy turystycznej i innych wydatków osobistych. Wiza do Togo (ok. 63 EUR) płatna na miejscu.

Inne

Szczepienia
Wymagane jest szczepienie przeciwko żółtej febrze. Zaleca się stosowanie profilaktyki antymalarycznej, szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i typu B, durowi brzusznemu oraz błonicy i tężcowi. Należy zabrać repelenty oraz moskitierę.

Złote wybrzeże

5.9/6 (4 opinie)

Udostępnij
Dodaj do schowka
Złote wybrzeże
Galeria (12)
Złote wybrzeże
Złote wybrzeże
Złote wybrzeże
Zdjęcie mapy
Plan Wycieczki

Atuty oferty

Ghana - burzliwa historia złotego kruszcu • PN Kakum - spacer po wiszących mostach • step, sawanna, wodospady • słonie, hipopotamy, krokodyle - safari w PN Mole • wieżowe domy w Togo • wypoczynek nad Zatoką Gwinejską
Lot

Bezpośredni

Rodzaj wyjazdu

Objazd

Transfer

W cenie

Bagaż

W cenie

Cena obejmuje: przelot samolotem rejsowym (z przesiadką w Paryżu lub Amsterdamie), opłaty lotniskowe, wizę do Ghany, zakwaterowanie w hotelach wg opisu w pokojach 2 - osobowych (z możliwością dostawki), 9 rozpoczętych dób hotelowych, wyżywienie: śniadania i obiadokolacje, program turystyczny, transfery lotnisko - hotel - lotnisko, obsługę polskiego przedstawiciela podczas odprawy na lotnisku w Polsce, pilota - opiekuna grupy podczas zwiedzania, przewodników lokalnych, ubezpieczenie TU Europa (NNW, KL i bagaż).

Cena nie obejmuje: kosztów biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, lokalnych przewodników, napiwków (kwota ok. 250 EUR/os. płatna pilotowi imprezy), zakupu wycieczek fakultatywnych wymienionych w programie, oraz dodatkowych posiłków nie wliczonych w cenę imprezy turystycznej i innych wydatków osobistych. Wiza do Togo (ok. 63 EUR) płatna na miejscu.

Plan wycieczki

Dodatkowe informacje

Szczegóły lotu

Lecąc na wakacje z Rainbow masz zawsze w cenie:

Bagaż

rejestrowany i podręczny

Opieka

polskojęzycznego pilota

Ubezpieczenie

podstawowe

Uśmiechnięty pan na banerze
Za osobę11 256
Razem
22 512 zł
Zaliczka 10% 2 250 zł
rezerwujzablokuj miejsce na 3 dni
trwa wczytywanie

Opinie klientów

Opinie o Złote wybrzeże

5.9 / 6(4 opinie)
Intensywność programu
4.7
Pilot
6.0
Program wycieczki
5.9
Transport
5.6
Wyżywienie
5.1
Zakwaterowanie
3.8
Opinie pochodzą od naszych Klientów, którzy odwiedzili dany hotel lub uczestniczyli w wycieczce objazdowej.

Osoba dodająca opinię musi podać dane osobowe, takie jak imię i nazwisko oraz dane dotyczące wyjazdu, czyli datę i kierunek wyjazdu lub numer rezerwacji. Dzięki tym informacjom sprawdzamy, czy autor opinii faktycznie podróżował z nami. Jeżeli dane się nie zgadzają, wówczas nie publikujemy opinii.

6.0/6

Jan-Mateusz, Warszawa 29.03.2019

"Warto zobaczyć"

Świetna, zwarta wycieczka szczególnie dla osób będących nowicjuszami w Afryce. To prawdziwa "Czarna Afryka" bardzo zróżnicowana i w pigułce. Safari w Parku Mole nie powala, ale dla zobaczenia słoni z bliska warte grzechu, a widok ze skarpy na Park i buszujące w nim zwierzęta oszałamiający. W każdym odwiedzanym miejscu w trakcie wycieczki można znaleźć coś interesującego. Przejazdy niezbyt długie, a w naszym przypadku ze znakomitym, rewelacyjnym kierowcą były bezstresowe. No i nasz polski pilot- przewodnik p. Michał Sztompke to człowiek niezwykły godny najwyższego uznania. Z takimi ludźmi warto zwiedzać Świat. Wprowadzona zamiana nocnego posiłku po przylocie z Polski na lunch w dniu wylotu do Polski to długo postulowana zmiana, która powinna być zastosowana we wszystkich wycieczkach, w których przylot jest w późnych godzinach wieczornych, a wylot do Polski późnym wieczorem lub w nocy.

6.0/6

Alicja i Ryszard, Warszawa 14.02.2020

Ghana i Togo

Pokaż więcej opinii (2)
telefon

Pobierz aplikację mobilną Rainbow

i ciesz się łatwym dostępem do ofert i rezerwacji wymarzonych wakacji!

pani-z-meteracem