Plan wycieczki

Dzień 1

Zbiórka na lotnisku, na stanowisku Rainbow, przelot samolotem czarterowym do Banjul. Przylot, transfer do hotelu, obiadokolacja, nocleg w Banjul. Aktualne rozkłady prosimy sprawdzać na: r.pl/rozklady.

Dzień 2

Po śniadaniu przejazd do Bakau i zwiedzanie parku Kachikally z krokodylami. Pod czujnym okiem miejscowego przewodnika zobaczymy je naprawdę z bliska. Mieszkańcy tego regionu wierzą, że te gady przynoszą szczęście oraz płodność. Dodatkowo zobaczymy niewielkie muzeum poświęcone historii Gambii. Przejazd do Brikama, miejscowości słynącej z wyrobów rękodzieła afrykańskiego. Wizyta na kolorowym targu, pełnym lokalnych artystów rzeźbiących na miejscu figurki oraz maski. Możliwość zakupu pamiątek bezpośrednio od ich twórców. Przejazd do Rezerwatu Przyrody Makasutu. Wycieczka łodzią po namorzynowych zaroślach odkryje przed nami niesamowite bogactwo tego ekosystemu. Następnie spacer przez zachowany, naturalny suchy las podrównikowy, który będzie okazją do poznania lokalnych drzew i krzewów oraz ich przydatności do celów leczniczych. Na zakończenie zwiedzania zjemy lunch składający się z typowych potraw gambijskich Powrót w okolice Banjul, kolacja, nocleg. (Trasa ok 80 km)

Dzień 3

Dzień 3

Po śniadaniu przejazd do Tendaba Camp. Zwiedzanie Parku Wodnego Kiang West National Park, najbardziej dzikiego terenu dorzecza Gambii. Park zamieszkują różne gatunki małp, guźce, antylopy i kilkaset gatunków bajecznie kolorowych ptaków (między innymi bocian żółtodzioby, wężowiec, kilka gatunków zimorodków, czaple, pelikany, kormorany, ibisy, kulony, waruga).Czasem widać na brzegach warany i krokodyle. Przeprawa łodziami po kanałach parku, obserwacja wiecznie zielonych lasów namorzynowych. Mangrowce należą do najbogatszych ekosystemów na ziemi, wyróżniających się największą produkcją biologiczną. Żyjące tu ryby, małże, kraby czy ostrygi stanowią pożywienie dla wielu gatunków ptaków i co równie ważne, są spiżarnią miejscowej ludności. Przerwa na lunch, następnie powrót do hotelu na wybrzeżu w okolicach Banjul, kolacja, nocleg.

Dzień 4

Dzień 4

Po wczesnym śniadaniu wyruszymy w kierunku Giborroh do przejścia granicznego z Senegalem południowym Prowincja Casamance zwana też „spichlerzem Senegalu” obfituje w liczne pola ryżowe, olbrzymie baobaby, lasy palmowe, mahoniowce, drzewa kapokowe, mangowce i drzewka nerkowca. Po odprawie paszportowej przejedziemy na południe, gdzie krajobraz jest jeszcze bardziej obfity w zieleń. Po drodze zatrzymamy się w Ziguinchor, stolicy prowincji Casamance. Miasto zamieszkałe dziś głównie przez plemię Diola było kiedyś jednym z głównych portów, gdzie chwytano i przemycano niewolników. Charakterystycznym elementem portowego krajobrazu są liczne kolorowe pirogi oraz przy odrobinie szczęścia zobaczymy pływające po rzece delfiny. Dziś jest ważnym miejscem z którego eksportuje się orzeszki ziemne. Tutejsze uprawy plasują Senegal w gronie największych, światowych producentów. Postój na krótki relaks w jednej z restauracji nad rzeką. Pobliskie skupiska drzew kapokowych to miejsce lęgu licznych rodzin dławigadów afrykańskich. Dalej pojedziemy do Mlomp, które słynie z piętrowych domów wpisanych na listę historycznego dziedzictwa Senegalu. Zwiedzimy centrum aktywizacji zawodowej dla samotnych kobiet Koukangoume („nadzieja” w języku Diola). Zjemy tam pyszny obiad na bazie sałatki z papai i kurczaka kokosowego podanego z tradycyjnym ryżem regionalnym (cena ok. 10 EUR). Przejazd w kierunku bajecznego Cap Skirring, zakwaterowanie, kolacja i nocleg w hotelu na wybrzeżu Atlantyku. Po drodze przejedziemy przez królestwo Oussouye. Ta ciesząca się pełną autonomią społeczność, zgodnie z animistycznymi zasadami wybiera króla. Król oprócz posiadania atrybutów władzy w postaci czerwonej szaty i nakrycia głowy faktycznie doradza i zarządza. Lokalni policjanci w przypadku wątpliwości udają się do króla po poradę. O zwyczajach króla dowiemy się na miejscu podczas pobytu w Królestwie (Trasa ok. 280 km).

Dzień 5

Dzień 5

Śniadanie. Cap Skirring to jeden z ładniejszych zakątków w Afryce Zachodniej, palmy na szerokich, piaszczystych plażach, wioski rybackie obfitujące w najlepsze owoce Atlantyku. Wycieczka po plaży samochodami 4 x 4 po przepięknych zakątkach ziemi Diolów. Dowiemy się na czym polega miejscowy fetyszyzm, w miarę możliwości zgłębimy wiedzę na temat rytuałów animizmu, wywodzącego się właśnie z Afryki. Zwiedzimy wieś Diembering zbudowaną z cegły błotnej zmieszanej z muszlami. Na niewielkiej powierzchni jest zarejestrowanych 3500 mieszkańców wyznających animizm, chrześcijaństwo i islam, którzy żyją tu w wyjątkowej harmonii i zgodzie. Plaża w tej części Senegalu stanowi gładko ubitą, piękną piaszczystą linię brzegową Atlantyku po której można jeździć autami niczym po szerokiej autostradzie! Przyjrzymy się bliżej bogatemu ekosystemowi południa rejonu Casamance, pełnemu wiecznej zieleni oraz milionów ostryg. Po południu zjemy pyszny lunch na bazie owoców morza i ryb (ok. 10 EUR). W dalszej części dnia będzie okazja zobaczyć miejscowy rynek rękodzieła artystycznego, dokonać zakupu pamiątek oraz kartek pocztowych. Na terenie Cap Skirring jest też kilka sklepów/galerii sztuki afrykańskiej , której wyroby pochodzą praktycznie z całej Afryki Zachodniej. Pojedziemy dalej do „Ekoparku Casamance” , który został kilka sezonów temu otwarty przy europejskim wsparciu finansowym. Znajdują się w nim pięknie opisane rodzime okazy flory wraz pieszą ścieżką dydaktyczną edukacyjną. Powrót na kolacje i nocleg w hotelu na terenie Cap Skirring. (Trasa ok. 65 km).

Dzień 6

Śniadanie. Dzień wolny, czas na odpoczynek, rozkoszowanie się naturą i ciepłym oceanem. Pilot zaproponuje Państwu imprezy dodatkowe, np. wycieczkę quadami po najpiękniejszych zakątkach Cap Skirring, przejazd przez wydmy, las kapokowy, wieś Kabrusse oraz bezkresne plaże przy granicy z Gwineą Bissau. Czas ok. 1,5 godz., cena ok. 100 EUR/quad (max 2 osoby, wymagane prawo jazdy). Wycieczkę wędkarską ok. 4 godz., w tym transfer pirogą, sprzęt i przynęty oraz przewodnik lokalny, cena przy minimum 2 osobach ok. 50 EUR/os. Na miejscu istnieje także możliwość wypożyczenia rowerów (cena ok. 10 EUR/3 godz., ok. 15 EUR/cały dzień). Kolacja i nocleg w hotelu na terenie Cap Skirring.

Dzień 7

Wcześnie rano po śniadaniu wyjazd do Elinkine, gdzie przesiądziemy się na pirogę i popłyniemy zwiedzać historyczną wyspę Carabane. W czasach kolonialnych była faktorią handlową. Zobaczymy starą katedrę, dawne kazamaty niewolnicze oraz odbędziemy spacer po plaży. Na Carabane nie ma samochodów a czas w niektórych miejscach jakby zatrzymał się kilka dekad lat temu. Po zwiedzaniu wyspy kontynuujemy pływanie pirogą motorową w kierunku kolejnej animistycznej wyspy Ehidje. Zobaczymy jak żyją jej zaradni i pracowici mieszkańcy oraz jak pozyskuje się wino palmowe jak również odwiedzimy ołtarz animistów znajdujący się tuż obok katolickiej katedry pod wezwaniem św. Marii Panny z Lourdes. Skosztujemy ostryg z pieca (od połowy grudnia) na malowniczej plaży a następnie zjemy pyszny lunch (cena ok. 10 EUR). Możliwość orzeźwiającej kąpieli w czystych wodach rzeki Casamance. Dalej udamy się do Katakalousse, skąd będziemy kontynuować podróż powrotną autobusem. Powrót na kolację i nocleg w hotelu na terenie Cap Skirring. Trasa ok 65 km lądem i 25 km rzeką.

Dzień 8

Śniadanie, transfer do Gambii. Po przyjeździe istnieje możliwość wynajmu pokoju hotelowego z prysznicem (za dodatkową dopłatą ok. 20 EUR/para) w jednym z hoteli w Banjul, jeżeli hotel będzie dysponował wolnymi miejscami. Transfer na lotnisko, powrót do Polski. Dla klientów, którzy wybrali dodatkowy tydzień pobytu w Gambii transfer do wybranego hotelu. ( trasa ok .210 km)

Dzień 9

Przylot do Polski.

Uwagi do programu

Kolejność realizacji punktów programu może ulec zmianie lub odwróceniu.

Dodatkowe informacje

Wyżywienie

w restauracjach hotelowych serwowane są śniadania kontynentalne (kawa, herbata wliczone w cenę) i obiadokolacje podobne do europejskich. Podczas wycieczki serwowane są często świeże ryby i owoce morza jako dania główne. Napoje do kolacji dodatkowo płatne.

Zakwaterowanie

Hotele turystyczne, w niektórych przypadkach, z uwagi na niewielką bazę hotelową, grupa może być zakwaterowana w sąsiadujących ze sobą obiektach hotelowych.

Pokoje: 2 - osobowe z łazienką (prysznic, WC).

Hotele na objeździe nie mają oficjalnej kategoryzacji. Pokoje wyposażone są w podstawowe udogodnienia: łazienkę z dostępem do bieżącej, prysznic, WC, szafkę, stolik. Nie posiadają klimatyzacji.

Może zdarzyć się że w nocy już od 22:00-7:00 oraz w ciągu dnia od 11:00-18:00 nie będzie prądu. (w niektórych obiektach pracują generatory, nie ma stałego dostępu do elektryczności.)


 

Wizy

 

Zasady sanitarne COVID wjazdu do Gambii:

Brak obostrzeń

W roku 2013 został zniesiony obowiązek wyrabiania wiz gambijskich dla obywateli Polski. Od połowy roku 2015 obywatele polscy podróżujący do Senegalu na okres nie dłuższy niż 90 dni nie potrzebują wizy. Dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy jest polski paszport. Mimo zniesienia obowiązku wizowego konieczne jest uzupełnienie danych paszportowych w rezerwacji (numer i data ważności paszportu), ponieważ jest to niezbędne do przygotowania list granicznych. Wymagana ważność paszportu min. 6 miesięcy od daty powrotu. Potrzebna 1 wolna strona w paszporcie.

Świadczenia

Cena obejmuje: przelot samolotem czarterowym, opłaty lotniskowe, zakwaterowanie w hotelach wg opisu w pokojach 2 - osobowych (z możliwością dostawki), 8 rozpoczętych dób hotelowych, wyżywienie: śniadania i obiadokolacje oraz lunche w dn. 2, 3, 4, program turystyczny, wodne safari w PN Makasutu oraz PN Kiang West, transfery lotnisko - hotel - lotnisko, przejazdy 18-20 os. busem (bagażnik na dachu) z klimatyzacją, obsługę polskiego przedstawiciela podczas odprawy na lotnisku w Polsce, pilota - opiekuna grupy podczas zwiedzania Gambii , miejscowego pilota - opiekuna grupy, przewodników lokalnych, ubezpieczenie TU Europa (NNW, KL i bagaż).

Cena nie obejmuje: Opłaty na miejscu, w tym bilety wstępu, napiwki płatne pilotowi ok. 160 EUR od osoby. Opłata za ochronę lotniska 40 EUR/os. Prosimy o zabranie ze sobą waluty Euro. Pilot nie może przyjąć płatności w dolarach amerykańskich oraz nie ma możliwości płatności kartą. 

Inne

Z uwagi na przewożenie bagaży w bagażniku dachowym sugerujemy spakowanie się w materiałowe walizki, miękkie torby podróżne lub plecaki.

Szczepienia

Miejsca, które odwiedzamy praktycznie nie są zagrożone przez takie choroby jak żółta febra. WHO informuje jednak o profilaktycznych szczepieniach przeciwko żółtej febrze (jeden zastrzyk na 10 lat). Wyjątek stanowią klienci, którzy przybywają z krajów zagrożonych tą chorobą, wtedy wymagane jest szczepienie. W rejonie Senegalu, Gambii i Gwinei Bissau zalecana jest profilaktyka antymalaryczna (leki doustne, dodatkowo polecamy zabranie repelentów ze środkiem DEET, ubrań zakrywających ciało, szczególnie wieczorami i w nocy).

Afryka naturalnie dzika
Afryka naturalnie dzika
Afryka naturalnie dzika
Afryka naturalnie dzika
Afryka naturalnie dzika
Afryka naturalnie dzika
Afryka naturalnie dzika
Afryka naturalnie dzika
Afryka naturalnie dzika
Afryka naturalnie dzika
Afryka naturalnie dzika
Afryka naturalnie dzika
Afryka naturalnie dzika
Afryka naturalnie dzika
Afryka naturalnie dzika
Afryka naturalnie dzika
Afryka naturalnie dzika
Afryka naturalnie dzika
Afryka naturalnie dzika
Afryka naturalnie dzika
1 / 20

4.9/6 (69 opinii)

Afryka naturalnie dzika

Za osobę5 674
Razem
11 347 zł
Zaliczka 10% 1 130 zł
rezerwujzablokuj miejsce na 3 dni
trwa wczytywanie
Zdjęcie mapy
Cena obejmuje: przelot samolotem czarterowym, opłaty lotniskowe, zakwaterowanie w hotelach wg opisu w pokojach 2 - osobowych (z możliwością dostawki), 8 rozpoczętych dób hotelowych, wyżywienie: śniadania i obiadokolacje oraz lunche w dn. 2, 3, 4, program turystyczny, wodne safari w PN Makasutu oraz PN Kiang West, transfery lotnisko - hotel - lotnisko, przejazdy 18-20 os. busem (bagażnik na dachu) z klimatyzacją, obsługę polskiego przedstawiciela podczas odprawy na lotnisku w Polsce, pilota - opiekuna grupy podczas zwiedzania Gambii , miejscowego pilota - opiekuna grupy, przewodników lokalnych, ubezpieczenie TU Europa (NNW, KL i bagaż).

Cena nie obejmuje: Opłaty na miejscu, w tym bilety wstępu, napiwki płatne pilotowi ok. 160 EUR od osoby. Opłata za ochronę lotniska 40 EUR/os. Prosimy o zabranie ze sobą waluty Euro. Pilot nie może przyjąć płatności w dolarach amerykańskich oraz nie ma możliwości płatności kartą. 

Atuty oferty

Olbrzymie baobaby • sawanny, mangrowce, lasy galeriowe • wodne safari wzdłuż rzeki Gambia - manaty, warany, małpy, ptasi raj • energetyzujące, afrykańskie rytmy - plemiona Mandinka i Diola • Oussouye - Królestwo Animistów • piękne budowle w Mlomp • rajskie plaże Atlantyku • wypoczynek po zwiedzaniu
Lot

Bezpośredni

Rodzaj wyjazdu

Objazd + wypoczynek

Transfer

W cenie

Bagaż

W cenie

Plan wycieczki

Dodatkowe informacje

Szczegóły lotu

Opinie

Intensywność programu
3.6
Pilot
5.0
Program wycieczki
4.8
Transport
5.1
Wyżywienie
4.5
Zakwaterowanie
4.5
Opinie pochodzą od naszych Klientów, którzy odwiedzili dany hotel lub uczestniczyli w wycieczce objazdowej.

Osoba dodająca opinię musi podać dane osobowe, takie jak imię i nazwisko oraz dane dotyczące wyjazdu, czyli datę i kierunek wyjazdu lub numer rezerwacji. Dzięki tym informacjom sprawdzamy, czy autor opinii faktycznie podróżował z nami. Jeżeli dane się nie zgadzają, wówczas nie publikujemy opinii.

6.0/6

Agata, --- 10.01.2020

Bardzo przyjemny wyjazd

Jechałyśmy z koleżanką do Afryki, bez szczególnych oczekiwań - odpocząć, oderwać się od bieżącego życia i zobaczyć nowe miejsca. To się udało. Bardzo ciekawy program, opieka polskiej przewodniczki - Pani Małgosi - super! Czułyśmy się bezpiecznie, dowiedziałyśmy się wielu ciekawych rzeczy. Nasz kierowca (lokalny) uczył nas słów w językach plemiennych a także dbał o odpowiednią muzykę w czasie jazdy. Polecam!!
Pokaż więcej opinii (68)

Lecąc na wakacje z Rainbow masz zawsze w cenie:

Bagaż

rejestrowany i podręczny

Opieka

polskojęzycznego pilota

Ubezpieczenie

podstawowe

Uśmiechnięty pan na banerze
telefon

Pobierz aplikację mobilną Rainbow

i ciesz się łatwym dostępem do ofert i rezerwacji wymarzonych wakacji!

pani-z-meteracem