Dokąd chcesz jechać?

Kiedy?

Ile osób?

Skąd wyjazd?

Typ Transportu

trwa wczytywanie

Filtry

Popularne

Wyżywienie

Liczba dni

-

Typ wyjazdu

Cena

-

Standard hotelu

Ocena klientów

Udogodnienia w hotelu

Rodzaj pokoju

Udogodnienia w pokoju

Rodzaj hotelu

Odległość hotelu od lotniska

Tematyka

Sezon

Dokumenty

Oferty

Belgia
Belgia

Belgia

Stolica: Bruksela

Waluta: EUR

Powierzchnia: 30 528 km 2

Liczba ludności: ‍11 303 528

Dlaczego warto pojechać na wakacje do Belgi?

 

Belgia zazwyczaj kojarzy się z czekoladą i tamtejszymi piwami – o europejskich krajach, w których napijesz się najlepszego piwa, przeczytasz na naszym blogu. Jednego i drugiego jest tu naprawdę pod dostatkiem, ale warto przekonać się o tym, że kraj ma do zaoferowania o wiele więcej – znajduje się tu bowiem dużo interesujących miejscowości ze wspaniałymi zabytkami, ciekawa przyroda, zwłaszcza w górzystym terenie Ardenów, liczne pałace i posiadłości arystokracji oraz ogromna ilość bardzo ciekawych muzeów i galerii. Belgia to kraj, który na pewno zasługuje na odwiedzenie!

Co warto wiedzieć przed urlopem w Belgii?

  • Belgia jest państwem federacyjnym, składającym się z 3 regionów – Flandrii (na północy), Walonii (na południu) oraz Regionu Stołecznego Brukseli. Każdy z nich ma własną władzę ustawodawczą – Radę Regionalną.
  • Kraj ma przeszło 30,5 tys. km² i zamieszkuje go około 12 mln osób.
  • Belgia jest monarchią konstytucyjną – głową państwa jest król Filip I Koburg, który zasiada na tronie od 2013 r.
  • Tutejszy parlament jest dwuizbowy, a w jego skład wchodzi: Izba Deputowanych (150 deputowanych wybieranych w wyborach bezpośrednich) oraz Senat, którego część wybierana jest w wyborach bezpośrednich (przy czym 25 mandatów przypada na społeczność flamandzką, a 15 na walońską), a część przez rady prowincjonalne (w Senacie zasiada także potomstwo panującego króla).
  • Przed wakacjami w Belgii powinieneś wiedzieć, że kraj podzielony jest na 3 strefy językowe: francuską, niderlandzką i niemiecką.
  • Belgia należy do Unii Europejskiej i znajduje się w Strefie Schengen. Do wjazdu wystarczy dowód osobisty. Warto zabrać ze sobą kartę EKUZ.

Pogoda w Belgii

Zanim wybierz się na wczasy w Belgii, powinieneś wiedzieć, jaka czekają Cię warunki atmosferyczne. Klimat znajduje się pod wpływem Oceanu Atlantyckiego, a jego cechą jest duża wilgotność powietrza, częste opady deszczu i duży poziom zachmurzenia. Nie jest on jednak jednorodny w całym kraju.

  1. W części Belgii usytuowanej przy wybrzeżu panuje klimat umiarkowany morski, cechujący się wysokimi opadami przez cały rok oraz stosunkowo niewielkimi zmianami temperatur, gdzie roczne amplitudy nie przekraczają 15°C (średnia temp. w styczniu wynosi 3°C, a w lipcu 18°C).
  2. W regionach południowo-wschodnich (Ardeny), położonych na większych wysokościach i w większej odległości od morza, panuje klimat bardziej kontynentalny, gdzie roczne różnice temperatur są nieco większe.
  3. Słupki rtęci w Brukseli pokazują zimą 6-7°C w dzień i ok. 1-2°C w nocy, wiosną i jesienią 11-15°C w dzień i 4-5°C w nocy, latem natomiast 18-19°C w dzień i 11-13°C w nocy. Roczna suma opadów atmosferycznych wynosi 825 mm, a deszcze występują mniej więcej równomiernie w ciągu całego roku.

Najlepszą porą na urlop w Belgii jest lato oraz późna wiosna i wczesna jesień.

Co zobaczyć podczas wczasów w Belgii?

  • Bruksela – stolica kraju z imponującym Pałacem Królewskim, katedrą św. Michała – patrona Brukseli oraz interesującą starówką, gdzie przy głównym placu Grand Place usytuowany jest z piękny ratusz miejski (Hotel de Ville) oraz symbol miasta – fontanna Manneken Pis, przedstawiająca siusiającego chłopca. Koniecznie trzeba też zobaczyć Dzielnicę Europejską, gdzie usytuowana jest większość instytucji Unii Europejskiej.
  • Brugia – miasto z przepiękną średniowieczną starówką, której sercem jest rynek Grote Markt. Na uwagę zasługuje też katedra Notre Dame, bazylika św. Krwi oraz okazałe domy kupieckie.
  • Antwerpia – europejska stolica diamentów, słynąca z tutejszych szlifierni oraz pięknego starego miasta z licznymi domami cechowymi i najwyższą w Belgii gotycką katedrą.
  • Gandawa – miasto, które jest prawdziwą gratką dla wielbicieli zabytków średniowiecza i renesansu. Znajduje się tu m.in. wspaniała katedra św. Bawona, w której można zobaczyć Ołtarz Gandawski, słynne dzieło Huberta i Jana van Eyck.
  • Ypres (Ieper) – miejscowość w zachodniej Flandrii z sukiennicami Lakenhal – największą świecką budowlą gotycką w Europie, katedrą św. Marcina oraz memoriałem Menenpoort, upamiętniającym użycie gazu bojowego Iperyt (jego nazwa wywodzi się właśnie od tej miejscowości) 12 lipca 1917 roku.
  • Spa – słynna miejscowość wypoczynkowa, położona w dolinie pomiędzy Ardenami, od nazwy której wzięły miano inne ośrodki uzdrowiskowe na świecie.
  • Charleroi – miasto nazywane kiedyś stolicą belgijskiego przemysłu, które uległo przeobrażeniu i dziś jest pełne poprzemysłowych zabytków techniki. Miejscowość jest słynna w świecie jednak z innego powodu – to tu powstały komiksy (na podstawie których nakręcono potem kreskówki i filmy) o przygodach Smerfów i Lucky Luke’a.
  • Leuven – miasto, które jest siedzibą najstarszego katolickiego belgijskiego uniwersytetu. Miejscowość ma dwa główne place – Grote Markt i Oude Markt, a jej symbolem jest zabytkowy ratusz z połowy XV w., usytuowany przy jednym z rynków.

Loty na wczasy do Belgii

Głównym lotniskiem kraju jest Port lotniczy Bruksela (BRU), położony 15 km na północny wschód od centrum stolicy.

Z Polski można się tam dostać bezpośrednio (zarówno liniami tradycyjnymi, jak i tanimi) z Warszawy, Poznania, Krakowa, a w okresie wakacyjnym też z innych dużych miast w kraju.

Lot z Polski trwa średnio 2 godziny.

Krótka historia Belgii

W starożytności tereny dzisiejszej Belgii były zamieszkane przez Celtów. W połowie I w. p.n.e. obszar ten został podbity przez Rzymian, którzy utworzyli tu prowincję Galia Belgica. Po chrystianizacji tych terenów, którą zapoczątkowano w III w., włączono je w skład państwa Franków (pierwsza połowa. V w.). Już w tym okresie zaczęły się tu rysować wyraźne wpływy dwóch kultur – romańskiej na południu i germańskiej na północy, które z czasem spowodowały wyodrębnienie Walonii na południu i Flandrii na północy.

W kolejnych wiekach ten podział tylko się utrwalił. Od 843 r. Flandria należała do Francji, zaś pozostała część (składająca się z licznych hrabstw i księstw) przypadła w udziale Niemcom. W 1384 r. Flandria, a w kolejnym wieku także i całe terytorium dzisiejszej Belgii, przeszło pod panowaniem książąt burgundzkich. Po nich, w 1477 r. sukcesję przejęli Habsburgowie, a od połowy XVI w. do władzy doszła ich linia hiszpańska. Habsburgowie austriaccy przejęli władzę nad terenami dzisiejszej Belgii dopiero w 1714 r.

W latach 1789–91 trwało powstanie antyaustriackie. W tym czasie utworzono tu Zjednoczone Stany Belgijskie, które nie cieszyły się zbyt długo samodzielnością. W 1795 r. Belgia została wcielona do Francji, a po upadku Napoleona, na mocy postanowień kongresu wiedeńskiego (1815 r.) połączono ją z Holandią w Królestwo Zjednoczonych Niderlandów. W 1830 r. Belgowie, którym nie podobało się, że większą rolę odgrywają w nim Holendrzy, wszczęli antyholenderskie powstanie, które 4 października 1830 rok zakończyło się proklamacją niepodległości Belgii.

Co zjeść podczas wakacji w Belgii?

Carbonade flamande – wołowina po flamandzku (mięso w otoczce z cebuli i słoniny) duszone w jasnym piwie.

Moules marinieres – małże duszone w białym winie z dodatkiem selera naciowego i śmietany.

Cotes de porc au chou de Bruxelles – kotlety wieprzowe z brukselką.

Potage belge – belgijska zupa wołowa z dodatkiem ziemniaków, czerwonej kapusty, cebuli i jabłka.

Waterzooi – gęsta zupa rybna z dodatkiem warzyw i ziół, przed spożyciem mieszana z żółtkami i podbijana śmietaną.

L’oie a l’instar de Vise – gęś w sosie czosnkowym.

Anguille au vert (węgorz na zielono) – ryba z dodatkiem szpinaku, szczawiu, natki pietruszki oraz tymianku i bazylii.

Belgijskie sery – najbardziej znane są: Brugge, Passendale (Classic i Prelude) oraz Limburger.

Gofry leodyjskie – przygotowywane z gęstego ciasta drożdżowego z dodatkiem cukru perłowego (pochodzą z Liège, ale można je spotkać w całym kraju).

Gofry brukselskie – przypominają te znane w Polsce.

Pommes ou gratin – zapiekane jabłka.

Sirop de Liège – pochodzący z walońskiego Liège syrop owocowy (najczęściej z jabłek lub gruszek, ale również z inny owoców), służący do smarowania gofrów albo tostowego pieczywa.

Herbatniki Speculoos – słodkie kruche ciasteczka, czasami o smaku korzennym lub w polewie czekoladowej.

Piwa trapistów – wytwarzane przez mnichów z zakonu cystersów (cztery najsłynniejsze browary to: Achel, Chimay, Rochefort i Westmalle).

Maitrank – trunek koktajlowy, wywodzący się z miasta Arlon, na bazie wina zmieszanego z wodą gazowaną lub wina musującego z dodatkiem ziół (serwowane ze świeżą truskawką lub plasterkiem pomarańczy).

Peket – owocowe brandy aromatyzowane jałowcem.

Belgijskie przepisy celne

Belgia należy do Unii Europejskiej, więc obowiązują tu takie same przepisy celne jak w przypadku innych krajów UE – można wwieźć 800 sztuk papierosów, 10 litrów wyrobów spirytusowych, 90 litrów wina stołowego lub 110 litrów piwa oraz perfumy i leki na własny użytek.

Ceny w Belgii

Podczas urlopu w Belgii zarówno w sklepach, jak i restauracjach będziesz płacić w euro.

Ceny w sklepach: bułka 0,40 euro, bagietka 1,20 euro, mleko 1 euro za litr, jogurt mały 0,50 euro, woda niegazowana 1,5l 1 euro, piwo butelkowe 1,30 euro, papierosy 7 euro, pudełko czekoladek (250 gr) 6-8 euro.

Ceny w restauracjach: espresso 2 euro, cappuccino 2,90, woda nie/gazowana 0,33 2,5 euro, mała Coca cola 3-3,5 euro, zestaw fast food 8.50 euro, frytki z majonezem 3,5 euro, belgijskie gofry 3 euro za sztukę, gałka lodów 2,5 euro, pizza 10-12 euro, zestaw obiadowy w tanim barze 12-15 euro.

Za miejski bilet autobusowy zapłacimy 1,5-3 euro (w zależności od dystansu), za taksówkę zapłacimy 3-9 euro za „trzaśnięcie drzwiami” i od 1,80 do 3,30 euro za każdy kilometr. Benzyna kosztuje ok. 1,70 euro za litr. Wynajem samochodu to koszt 40-45 euro dziennie.

Co zabrać na wakacje w Belgii?

Parasol i ubranie przeciwdeszczowe – pada tu nawet latem.

Przy zwiedzaniu kościołów trzeba pamiętać o odpowiednim stroju – zazwyczaj obowiązuje zakrywanie ramiona i kolan.

Jakie pamiątki przywieźć z wakacji w Belgii?

Produkty spożywcze: belgijskie piwa (w kraju jesz przeszło 600 browarów, ale najsłynniejsze są te produkowane przez trapistów), czekoladki i praliny, sosy do frytek (i nie tylko) na bazie majonezu, speculoos, wyroby z marcepanu, sirop de Liège, belgijskie sery, Maitrank, wina z Walonii lub południowej Flandrii.

Produkty użytkowe: mydełka i kosmetyki z dodatkiem rumianku, diamenty (Antwerpia jest europejską stolicą szlifowania diamentów), komiksy (z tego kraju pochodzi wiele popularnych serii komiksów), płyty z belgijską muzyką ludową.

Produkty dekoracyjne: porcelanowe figurki, ozdoby świąteczne, gadżety, magnesy, breloczki itp. z poszczególnych miast.

telefon

Pobierz aplikację mobilną Rainbow

i ciesz się łatwym dostępem do ofert i rezerwacji wymarzonych wakacji!

pani-z-meteracem