Pogoda i klimat na Teneryfie – kiedy najlepiej wybrać się na urlop?

Teneryfa, ze względu na swoją fantastyczną pogodę o każdej porze roku, jest wymarzonym miejscem dla miłośników sportów wodnych. Dla innych – kierunkiem pomyślnej ucieczki przez zimową szarówką. Ta cudowna wyspa, leżąca w archipelagu Wysp Kanaryjskich, urzeka egzotyczną przyrodą – z kaktusami i opuncjami na pierwszym planie – ale przede wszystkim przepięknym wybrzeżem z oceaniczną bryzą. To prawdziwy raj na ziemi. Wysokie morskie fale wabią surferów z całego świata, a ciepła woda kusi miłośników beztroskiego pływania. Planujesz spędzić wczasy na Teneryfie? Zobacz jakiej pogody i temperatur możesz spodziewać się na tej hiszpańskiej wyspie w określonych miesiącach roku.

Klimat Teneryfy

Choć Teneryfa nie jest największą z wysp na świecie, jest niejednorodna pod względem klimatycznym. Generalnie na większej części wyspy panuje klimat subtropikalny. Tam, gdzie ląd spotyka się z wodami Oceanu Atlantyckiego, czyli na obszarach przybrzeżnych, występuje klimat półpustynny i pustynny. Centralna część Teneryfy charakteryzuje się klimatem śródziemnomorskim. To zróżnicowanie nie jest dziwne, gdy weźmie się pod uwagę naturalny podział powierzchni pasmem wzniesień. Górskie miejscowości na Teneryfie, w stosunku do tych zlokalizowanych blisko linii brzegowej, są chłodniejsze o nawet 10 stopni – i tylko w nich można zaobserwować drobne opady śniegu. Reszta wyspy jest tworzona przez niższy i bardziej jednolity teren. Znaczącym czynnikiem, wpływającym na klimat Teneryfy, a co za tym idzie warunki do wypoczynku plażowego i sportów wodnych, jest obecność aktywnych prądów morskich – chłodniejszego kanaryjskiego i ciepłego Golfstromu. Powoduje to, że przybrzeżna woda oceanu ma temperaturę pomiędzy 19 a 24 stopnie Celsjusza.

Pogoda i warunki na Teneryfie – 4 oblicza wyspy

Część północna wyspy wyróżnia się czarnymi plażami pochodzenia wulkanicznego. W stosunku do pozostałych rejonów, pogodę panującą w tej części Teneryfy wyróżnia też większe zachmurzenie i większa wilgotność powietrza, co objawia się także bujniejszą zielenią. Przechodząc na teren północno-wschodni, zaobserwować można również więcej obszarów wykorzystywanych przez rolników. Północ, zwłaszcza na styku z częścią wschodnią, charakteryzują dość częste mgły. W południowej części Teneryfy odczujemy różnicę temperatury, wynoszącą kilka stopni więcej. Choć powietrze jest tu bardziej suche, to wiatr jest silniejszy. Zdecydowanie rzadziej niż w pozostałych rejonach można tu zaobserwować mgły i deszcz. W połączeniu z piaszczystymi plażami tworzy to idealne warunki do uprawiania sportów wodnych.

Zachodnie i wschodnie rejony Teneryfy charakteryzuje większa tendencja do opadów, porywistych wiatrów oraz szybkich zmian pogody. Jest to zauważalne przez większą część roku. Zmienia się to jednak w okresie między marcem a lipcem, kiedy temperatura wynosi zazwyczaj ponad 20 stopni, a pogoda jest zrównoważona. Występuje tu też mniej zróżnicowana roślinność, zwłaszcza na styku południowo-zachodnim.

Dlaczego i kiedy warto wybrać się na Teneryfę?

Stała pogoda i wysokie temperatury na wyspie sprawiają, że Teneryfa idealnym miejscem wypoczynku dla wielbicieli wylegiwania się na plaży. Gdy w Polsce pogoda nie rozpieszcza, zwłaszcza w okresie od późnej jesieni do wiosny, jeszcze bardziej możemy docenić piękną pogodę panującą na Teneryfie. W których miesiącach szczególnie warto wybrać się na Teneryfę?

Teneryfa - pogoda w listopadzie i październiku

W listopadzie i październiku, pogoda na Teneryfie wciąż zachwyca błękitnym niebem i korzystną aurą. Kiedy w Polsce dni stają się krótkie i pochmurne, słońce, ciepłą wodę i korzystny klimat Teneryfy doceniamy podwójnie. Geograficzna bliskość z zachodnim wybrzeżem Afryki gwarantuje przewidywalność pogody w listopadzie i październiku oraz świetne warunki do uprawiania sportów wodnych. Przynależność do Hiszpanii i Unii Europejskiej oraz możliwość płacenia w euro sprawiają, że turyści – choć daleko od Starego Kontynentu – wciąż czują się tu bezpiecznie i nie mają problemów ani z zakupami, ani z komunikacją w sklepach czy hotelach. Dobre połączenia lotnicze sprawiają, że wyspa ta jest atrakcyjnym miejscem na urlop. Listopad czy październik nie są dla nas Polaków miesiącami typowo urlopowymi, tak więc spędzenie wczasów na Teneryfie w tym okresie, jest świetnym pomysłem dla osób, których nie ograniczają polskie wakacje.

Aktywne spędzanie czasu na Teneryfie

Teneryfa, dzięki swoim optymalnym warunkom pogodowym, jest świetnym miejscem do aktywnego spędzania czasu wolnego. Wszelakie sporty są tu szalenie popularne. Sporym powodzeniem cieszy się piłka nożna i siatkówka. Odpowiednia infrastruktura sprawia, że turyści nie mają problemów ze znalezieniem boiska czy plaży do gry. Teneryfa słynie też ze sportów wodnych, wśród których najpopularniejsze są surfing i windsurfing. Czasem również turyści decydują się na kitesurfing. Najlepiej przygotowane do udostępniania tego typu rozrywki przyjezdnym są ośrodki takie jak: wybrzeża Santa Cruz de Tenerife, Médano, Playa de Las Americas, wybrzeża Guimarás. Generalnie część południowa najlepiej nadaje się dla surferów, gdyż wieją tu najsilniejsze wiatry. Turyści, którzy przylatują tu z zamiarem pływania powinni udać się na Las Galletas, Punta de Teno, Punte de la Rasca czy Garachico. Na Teneryfie nie brakuje miejsc idealnych do nauki nurkowania – źródła mówią nawet o 30 takich punktach. Oprócz tego na wyspie znajdują się świetne pola golfowe oraz szkółki uczące stawiać pierwsze kroki w tej dyscyplinie. Popularnym – i wręcz kultowym – sportem wśród mieszkańców wyspy jest rodzaj sztuk walki z wykorzystaniem kija. Nosi on nazwę palo canario. W miarę stabilne temperatury sprzyjają też innym aktywnościom na świeżym powietrzu, między innymi jeździe konno, zwiedzaniu wyspy na rowerze czy wioślarstwu. Jeśli lubisz zwiedzać podczas wakacji, koniecznie sprawdź co warto zobaczyć na Teneryfie.

Polecane wycieczki

Teneryfa – wyspa, na której pogoda zawsze dopisuje

Teneryfa jest zazwyczaj słusznie kojarzona z wiecznym słońcem. W praktyce każda z pór roku wydaje się dobra do odwiedzin tej niezwykłej wyspy. Okres jesienno-zimowy to idealny czas dla osób, które liczą na odskocznię od pluchy i szarówki panującej wtedy w Polsce, a zarazem nie chcą natrafić na skrajną różnicę temperatur, na przykład takich, jakie napotkaliby, wybierając się chociażby do Afryki. Nie ma też suszy typowej dla Czarnego Lądu. Na miejscu turystów przywita wiosenna aura. Temperatury sięgają 18 stopni Celsjusza. Nasłonecznienie jest dosyć obfite, a opady występują maksymalnie przez cztery dni w miesiącu. Z tego też powodu parasol może na miejscu okazać się zbędny. Nie warto również marnować cennego miejsca w walizce na cięższą odzież. Lepiej zaopatrzyć się w lżejsze, wiosenne elementy garderoby. Nie warto zapominać też o kremie przeciwsłonecznym, kostiumie kąpielowym, okularach i nakryciu głowy. Coś cieplejszego warto zabrać tylko w przypadku, jeśli plan wycieczki uwzględnia zwiedzanie górskich miejscowości, zwłaszcza wulkanu Teide, w okolicach którego można uświadczyć nawet śnieg. Przełom marca i kwietnia to na Teneryfie początek sezonu wypoczynkowego. W kwietniu pogoda na Teneryfie jest na tyle dobra, że większości turystów kojarzy się z pełnią lata. W tym okresie temperatury sięgają 30°C. Nie pada też deszcz, co pozwala bez ograniczeń uprawiać sporty wodne i lądowe. Środek lata na wyspie wiąże się już z prawdziwymi upałami, przekraczającymi 30° Celsjusza. To dobra wiadomość dla fanów błogiego wylegiwania się na plaży. Piękna aura utrzymuje się aż do końca września. Pogoda na Teneryfie w październiku, a nawet do listopada, jest korzystna dla turystów – klimat można porównać z polską wiosną.

Data Publikacji: 25.11.2019

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Jak zaplanować urlop w 2025 roku, żeby więcej jeździć po świecie?Przełom roku to najlepszy moment na zaplanowanie urlopów i wyjazdów. Zwłaszcza że kalendarz 2025 szykuje prawdziwą gratkę – święta wypadają w takie dni tygodnia, że łatwo zamienić je w dłuższe urlopy. Co więcej, planując z wyprzedzeniem, można skorzystać z atrakcyjnych ofert na nowy sezon – zarówno na wakacyjne wyjazdy all-inclusive, jak i krótsze city breaki. Lepiej się jednak spiesz, bo wiedza dotycząca dni wolnych od pracy jest ogólnodostępna i przy zbyt długiej zwłoce inni po prostu Cię uprzedzą. Szkoda byłoby spędzać wszystkie długie weekendy 2025 roku na kanapie, zamiast odkrywające nowe zakątki świata, prawda?
krajobraz kierunku
Gdzie pojechać na ferie zimowe? Może wycieczka za granicę?Ferie zimowe to pomysł, którego wartość trudno przecenić. Dzisiaj trudno wręcz wyobrazić sobie, jak to było przed 1932 rokiem, gdy uczniowie mieli jedynie krótkie przerwy związane z obchodami Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Na szczęście dzisiaj, kiedy w Polsce zaczyna się najchłodniejszy okres roku i pojawia się zwątpienie w to, że kiedyś znów będzie ciepło, a chłód daje się we znaki do tego stopnia, że wspomnienie wakacji zaciera się niczym dawno śniony sen — nadchodzą one: ferie. Przerwa od szkolnych obowiązków pozwala zaszyć się w cieple czterech ścian, bez konieczności wyściubiania nosa za drzwi, ale jest to też okazją, by postawić na aktywny wypoczynek. Jedni wolą cieszyć się zimową aurą w najbliższej okolicy lub podróżując po Polsce, drudzy wykorzystują zimową przerwę jako okazję do ucieczki w ciepłe kraje. Niezależnie od tego, do której grupy należysz, mamy dla Ciebie całe mnóstwo propozycji, jak złapać w tym czasie oddech i porządnie wypocząć.
krajobraz kierunku
Zezwolenie ESTA. Jak złożyć wniosek w ramach Programu Ruchu Bezwizowego?Podróże do Stanów Zjednoczonych cieszą się wśród Polaków dużą popularnością zarówno ze względu na turystyczną różnorodność tego kraju, jak i dużą Polonię, wciąż utrzymującą związki z rodziną (o Polonii w USA znajdziesz na naszym blogu specjalny artykuł). Przez lata wyjazd do USA wymagał dopełnienia wielu formalności i uzyskania wizy. Obecnie procedury zostały znacznie uproszczone. Warto wiedzieć, z czego wynikają te zmiany i kto może z nich skorzystać.
krajobraz kierunku
Egzotyczne wakacje zimą. TOP 10 miejsc, w które warto poleciećWakacje zagraniczne to zawsze niesamowite przeżycie. Wejście na pokład samolotu w jednym miejscu i wyjście w drugim ma w sobie coś z teleportacji lub snu – świat zmienia się gdzieś poza obserwacją podróżnika, jakby przechodził transformację w wielkim, pełnym chmur kotle bulgoczącym wokół samolotu. Prawdziwy wymiar tej niesamowitości przeżyć można dopiero, decydując się na egzotyczne wakacje zimą. W punkcie startu – Polsce – jest wtedy najczęściej zimno i ponuro. Do samolotu wchodzi się okutanym w grubą kurtkę, z szalikiem ciasno owiniętym wokół szyi i głęboko nasuniętą czapką. Kiedy zaś się z niego wychodzi, uderza człowieka rozgrzane, wilgotne powietrze. Ciepło lepi się do skóry niczym łaszący zwierzak, sprawdzający nową istotę na swoim terytorium. Tak, dopiero podczas zimowych wakacji w egzotyczne kierunki można naprawdę poczuć, jak wiele oblicz utrzymuje świat w każdej sekundzie swojego istnienia.