Inne

Pogoda i klimat na Teneryfie – kiedy najlepiej wybrać się na urlop?

Teneryfa, ze względu na swoją fantastyczną pogodę o każdej porze roku, jest wymarzonym miejscem dla miłośników sportów wodnych. Dla innych – kierunkiem pomyślnej ucieczki przez zimową szarówką. Ta cudowna wyspa, leżąca w archipelagu Wysp Kanaryjskich, urzeka egzotyczną przyrodą – z kaktusami i opuncjami na pierwszym planie – ale przede wszystkim przepięknym wybrzeżem z oceaniczną bryzą. To prawdziwy raj na ziemi. Wysokie morskie fale wabią surferów z całego świata, a ciepła woda kusi miłośników beztroskiego pływania. Planujesz spędzić wczasy na Teneryfie? Zobacz jakiej pogody i temperatur możesz spodziewać się na tej hiszpańskiej wyspie w określonych miesiącach roku.

Klimat Teneryfy

Choć Teneryfa nie jest największą z wysp na świecie, jest niejednorodna pod względem klimatycznym. Generalnie na większej części wyspy panuje klimat subtropikalny. Tam, gdzie ląd spotyka się z wodami Oceanu Atlantyckiego, czyli na obszarach przybrzeżnych, występuje klimat półpustynny i pustynny. Centralna część Teneryfy charakteryzuje się klimatem śródziemnomorskim. To zróżnicowanie nie jest dziwne, gdy weźmie się pod uwagę naturalny podział powierzchni pasmem wzniesień. Górskie miejscowości na Teneryfie, w stosunku do tych zlokalizowanych blisko linii brzegowej, są chłodniejsze o nawet 10 stopni – i tylko w nich można zaobserwować drobne opady śniegu. Reszta wyspy jest tworzona przez niższy i bardziej jednolity teren. Znaczącym czynnikiem, wpływającym na klimat Teneryfy, a co za tym idzie warunki do wypoczynku plażowego i sportów wodnych, jest obecność aktywnych prądów morskich – chłodniejszego kanaryjskiego i ciepłego Golfstromu. Powoduje to, że przybrzeżna woda oceanu ma temperaturę pomiędzy 19 a 24 stopnie Celsjusza.

Pogoda i warunki na Teneryfie – 4 oblicza wyspy

Część północna wyspy wyróżnia się czarnymi plażami pochodzenia wulkanicznego. W stosunku do pozostałych rejonów, pogodę panującą w tej części Teneryfy wyróżnia też większe zachmurzenie i większa wilgotność powietrza, co objawia się także bujniejszą zielenią. Przechodząc na teren północno-wschodni, zaobserwować można również więcej obszarów wykorzystywanych przez rolników. Północ, zwłaszcza na styku z częścią wschodnią, charakteryzują dość częste mgły. W południowej części Teneryfy odczujemy różnicę temperatury, wynoszącą kilka stopni więcej. Choć powietrze jest tu bardziej suche, to wiatr jest silniejszy. Zdecydowanie rzadziej niż w pozostałych rejonach można tu zaobserwować mgły i deszcz. W połączeniu z piaszczystymi plażami tworzy to idealne warunki do uprawiania sportów wodnych.

Zachodnie i wschodnie rejony Teneryfy charakteryzuje większa tendencja do opadów, porywistych wiatrów oraz szybkich zmian pogody. Jest to zauważalne przez większą część roku. Zmienia się to jednak w okresie między marcem a lipcem, kiedy temperatura wynosi zazwyczaj ponad 20 stopni, a pogoda jest zrównoważona. Występuje tu też mniej zróżnicowana roślinność, zwłaszcza na styku południowo-zachodnim.

Dlaczego i kiedy warto wybrać się na Teneryfę?

Stała pogoda i wysokie temperatury na wyspie sprawiają, że Teneryfa idealnym miejscem wypoczynku dla wielbicieli wylegiwania się na plaży. Gdy w Polsce pogoda nie rozpieszcza, zwłaszcza w okresie od późnej jesieni do wiosny, jeszcze bardziej możemy docenić piękną pogodę panującą na Teneryfie. W których miesiącach szczególnie warto wybrać się na Teneryfę?

Teneryfa - pogoda w listopadzie i październiku

W listopadzie i październiku, pogoda na Teneryfie wciąż zachwyca błękitnym niebem i korzystną aurą. Kiedy w Polsce dni stają się krótkie i pochmurne, słońce, ciepłą wodę i korzystny klimat Teneryfy doceniamy podwójnie. Geograficzna bliskość z zachodnim wybrzeżem Afryki gwarantuje przewidywalność pogody w listopadzie i październiku oraz świetne warunki do uprawiania sportów wodnych. Przynależność do Hiszpanii i Unii Europejskiej oraz możliwość płacenia w euro sprawiają, że turyści – choć daleko od Starego Kontynentu – wciąż czują się tu bezpiecznie i nie mają problemów ani z zakupami, ani z komunikacją w sklepach czy hotelach. Dobre połączenia lotnicze sprawiają, że wyspa ta jest atrakcyjnym miejscem na urlop. Listopad czy październik nie są dla nas Polaków miesiącami typowo urlopowymi, tak więc spędzenie wczasów na Teneryfie w tym okresie, jest świetnym pomysłem dla osób, których nie ograniczają polskie wakacje.

Aktywne spędzanie czasu na Teneryfie

Teneryfa, dzięki swoim optymalnym warunkom pogodowym, jest świetnym miejscem do aktywnego spędzania czasu wolnego. Wszelakie sporty są tu szalenie popularne. Sporym powodzeniem cieszy się piłka nożna i siatkówka. Odpowiednia infrastruktura sprawia, że turyści nie mają problemów ze znalezieniem boiska czy plaży do gry. Teneryfa słynie też ze sportów wodnych, wśród których najpopularniejsze są surfing i windsurfing. Czasem również turyści decydują się na kitesurfing. Najlepiej przygotowane do udostępniania tego typu rozrywki przyjezdnym są ośrodki takie jak: wybrzeża Santa Cruz de Tenerife, Médano, Playa de Las Americas, wybrzeża Guimarás. Generalnie część południowa najlepiej nadaje się dla surferów, gdyż wieją tu najsilniejsze wiatry. Turyści, którzy przylatują tu z zamiarem pływania powinni udać się na Las Galletas, Punta de Teno, Punte de la Rasca czy Garachico. Na Teneryfie nie brakuje miejsc idealnych do nauki nurkowania – źródła mówią nawet o 30 takich punktach. Oprócz tego na wyspie znajdują się świetne pola golfowe oraz szkółki uczące stawiać pierwsze kroki w tej dyscyplinie. Popularnym – i wręcz kultowym – sportem wśród mieszkańców wyspy jest rodzaj sztuk walki z wykorzystaniem kija. Nosi on nazwę palo canario. W miarę stabilne temperatury sprzyjają też innym aktywnościom na świeżym powietrzu, między innymi jeździe konno, zwiedzaniu wyspy na rowerze czy wioślarstwu. Jeśli lubisz zwiedzać podczas wakacji, koniecznie sprawdź co warto zobaczyć na Teneryfie.

Teneryfa – wyspa, na której pogoda zawsze dopisuje

Teneryfa jest zazwyczaj słusznie kojarzona z wiecznym słońcem. W praktyce każda z pór roku wydaje się dobra do odwiedzin tej niezwykłej wyspy. Okres jesienno-zimowy to idealny czas dla osób, które liczą na odskocznię od pluchy i szarówki panującej wtedy w Polsce, a zarazem nie chcą natrafić na skrajną różnicę temperatur, na przykład takich, jakie napotkaliby, wybierając się chociażby do Afryki. Nie ma też suszy typowej dla Czarnego Lądu. Na miejscu turystów przywita wiosenna aura. Temperatury sięgają 18 stopni Celsjusza. Nasłonecznienie jest dosyć obfite, a opady występują maksymalnie przez cztery dni w miesiącu. Z tego też powodu parasol może na miejscu okazać się zbędny. Nie warto również marnować cennego miejsca w walizce na cięższą odzież. Lepiej zaopatrzyć się w lżejsze, wiosenne elementy garderoby. Nie warto zapominać też o kremie przeciwsłonecznym, kostiumie kąpielowym, okularach i nakryciu głowy. Coś cieplejszego warto zabrać tylko w przypadku, jeśli plan wycieczki uwzględnia zwiedzanie górskich miejscowości, zwłaszcza wulkanu Teide, w okolicach którego można uświadczyć nawet śnieg. Przełom marca i kwietnia to na Teneryfie początek sezonu wypoczynkowego. W kwietniu pogoda na Teneryfie jest na tyle dobra, że większości turystów kojarzy się z pełnią lata. W tym okresie temperatury sięgają 30°C. Nie pada też deszcz, co pozwala bez ograniczeń uprawiać sporty wodne i lądowe. Środek lata na wyspie wiąże się już z prawdziwymi upałami, przekraczającymi 30° Celsjusza. To dobra wiadomość dla fanów błogiego wylegiwania się na plaży. Piękna aura utrzymuje się aż do końca września. Pogoda na Teneryfie w październiku, a nawet do listopada, jest korzystna dla turystów – klimat można porównać z polską wiosną.

Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 25.11.2019

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
4.6/6  101 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Hiszpania: Teneryfa
zdjęcie-oferty
5.4/6  39 ocen
[object Object]
zdjęcie-oferty
5.2/6  28 ocen
[object Object]
zdjęcie-oferty
5.4/6  11 ocen
[object Object]
zdjęcie-oferty
5.0/6  344 oceny
[object Object]
Wypoczynek • Hiszpania: Teneryfa
zdjęcie-oferty
5.7/6  8 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Hiszpania: Teneryfa
zdjęcie-oferty
5.0/6  21 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Hiszpania: Teneryfa
zdjęcie-oferty
5.3/6  40 ocen
[object Object]
zdjęcie-oferty
5.0/6  2 oceny
[object Object]
Wypoczynek • Hiszpania: Teneryfa
zdjęcie-oferty
5.0/6  1 ocena
[object Object]
Wypoczynek • Hiszpania: Teneryfa
[object Object]

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Pogoda, klimat i temperatury na Maderze Madera to jedna z najpiękniejszych wysp Oceanu Atlantyckiego, która ze względu na swoją bogatą szatę roślinną nazywana jest często pływającym ogrodem. Znajdziemy tu naturalne lasy wawrzynowe, paprocie drzewiaste, kwitnące na pomarańczowo drzewa tulipanowca, różne gatunki storczyków, wielobarwne hortensje, liczne lilie i fiołki. Symbolem wyspy jest jednak strelicja królewska, zwana potocznie rajskim ptakiem, którą można tu spotkać dosłownie na każdym kroku. Dodatkowym atutem wyspy jest przyjemna temperatura panująca tu przez cały rok – zimą, na poziomie morza, temperatury rzadko kiedy spadają poniżej 20°C a latem, tylko sporadycznie przekraczają 25 stopni w cieniu. Z tego powodu Maderę określa się często krainą wiecznej wiosny. Zobacz jakiej pogody możesz spodziewać się podczas wczasów na Maderze w poszczególnych miesiącach i kiedy najlepiej wybrać się tam na wakacje.
krajobraz-kierunku
Kwarantanna po powrocie do Polski z zagranicy. Ile trwa, jak jej uniknąć i ile kosztuje test po powrocie? Rezerwując wczasy na pewno zastanawiasz się, czy każdy powrót z wakacji oznacza kwarantannę. Jak uniknąć 7 dni siedzenia w domu po powrocie z zagranicy? Czy przed powrotem do Polski trzeba zrobić test i ile on kosztuje? Czy można zrobić go na lotnisku w Polsce? Co zmienia się w przepisach dotyczących podróży w strefie Schengen i poza nią? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższych artykule.
krajobraz-kierunku
Pogoda, temperatury i klimat w Egipcie. Kiedy jechać na wczasy? Kilka tysięcy lat historii Egiptu oraz fakt, że to najludniejszy kraj muzułmański i jeden z największych w całej Afryce, sprawiają, że dosłownie na każdym kroku można się tu spotkać z czymś ciekawym i nietuzinkowym. Czeka tu na nas wiele interesujących zabytków, przepiękna, często jeszcze dziewicza i bardzo zróżnicowana przyroda (od pustyni po rafy koralowe), niskie ceny, wspaniałe wypoczynkowe miejscowości i słynni ze swojej gościnności mieszkańcy. Do tego wszystkiego piękna słoneczna pogoda, i to w dodatku w okresie, kiedy w Europie jest zimno i pada! Zobacz, kiedy najlepiej wybrać się na wczasy do Egiptu i jakiej pogody można się tam spodziewać w poszczególnych miesiącach.
krajobraz-kierunku
Pogoda i średnie temperatury w Hurghadzie Jeszcze do niedawna Hurghada była niewielką osadą rybacką, dziś to cieszący się ogromną popularnością egipski kurort z wieloma hotelami o zróżnicowanym standardzie, barami, dyskotekami i restauracjami. Miasto kusi przybyszów pięknymi plażami, słoneczną pogodą, szmaragdowym ciepłym morzem i piękną rafą koralową. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – rodziny znakomite parki wodne i inne atrakcje dla dzieci, miłośnicy sportów wodnych okazje do kitesurfingu i windsurfingu, a osoby chcące poczuć lokalny klimat targ w dzielnicy El Dahar. Hurghada jest też znakomitym punktem wypadowym do zwiedzania najważniejszych zabytków Egiptu– można udać się stąd na wycieczkę do Luksoru i do Kairu. Zobacz jakiej pogody możesz spodziewać się podczas wczasów w Hurghadzie w poszczególnych miesiącach roku i kiedy najlepiej wybrać się tam na wakacje.